Saturday, 18 July 2015
20 June 2021
گفت‌و‌گوی روز

«احمد قابل و جرم آزاد اندیشی»

2010 June 05

اردوان روزبه/ رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

«احمد قابل» بی‌شک یکی از پیش‌روها در بررسی تطبیقی و ساختاری مبانی اسلام و به خصوص فقه شیعه است. قابل به دلیل روی‌کرد‌های ساختار‌شکن در فقه اسلامی بارها مورد هجوم گروه‌ها و تفکرهای بنیاد‌گرا در بین روحانی‌های شیعه قرار گرفته است. وی با طی مدتی زندان در سال هشتاد یک خورشیدی خلع لباس شد و پس از آن نیز با وثیقه آزاد بود. احمد قابل نظریاتی در باب تعریف الحاد، محدور الدم و تغییر دین در اسلام داشت که بارها مورد انتقاد برخی از روحانیون وابسته به گروه‌های بنیاد‌گرا قرار گرفته بود.

قابل شاگرد آیت‌اله منتظری بود که در روز مرگ وی در مسیر نیشابور به سمت قم برای حضور در مراسم تشییع این روحانی شیعه توسط وزارت اطلاعات دستگیر و  با اتهامات دیگری روانه بازداشت شد..

نکته قابل توجه این است که وی پیش از این با پرونده مفتوح و قید ضمانت آزاد بوده است و این دستگیری مجدد تخلف از مواد آیین دادرسی در ایران محسوب می‌شود.

در مورد این محقق شیعه و نحوه دستگیری و وضعیت وی اردوان روزبه با «مرضیه پاسدار» همسر او گفت‌و‌گو کرده است که می‌شنوید:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

همسر شما در برخوردهای پس از انتخابات و در روز فوت آیت‌اله منتظری دستگیر شد.  او به چه نحو دستگیر شد و پس از گذشت چندین ماه شرایط او چگونه است؟

او را  در تاریخ 29 آذر در پلیس‌راه نیشابور دستگیر کردند و تا  23 اسفند در وزارت اطلاعات بازداشت موقت بود. پس از آن هم او را به زندان وکیل آباد مشهد منتقل کردند. ملاقات با او به صورت کابینی و تلفنی بود. تنها یک ملاقات حضوری با او داشتیم.

با توجه به صحبت‌هایی که با او داشتید، آیا وضعیت اتهام او روشن است؟

توهین به رهبری و امام راحل، نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی، اقدام علیه امنیت ملی و همین‌طور داشتن ماهواره.

آیا حکم قطعی برای او صادر شده است؟

سال 81 او به همین اتهامات بازداشت شد و چهار ماه در بازداشت به سر برد و با وثیقه‌ی حیات خود او، آزاد بود و هنوز هم وثیقه‌ی او پابرجاست و  آن آزاد نکردند. و اکنون هم وثیقه‌ی جدیدی از ما خواستند. با توجه به آزاد نشدن وثیقه‌ی قبلی‌، دستگیری او خلاف قانون است و او را باید آزاد کنند.

آیا وکیلی گرفتند؟

بله.

آیا وکیل پرونده‌ی او را دیده و توانسته از او دفاع کند؟

بله.

فکر می‌کنید دستگیری او در روز فوت آقای منتظری دلیل خاصی دارد؟

به دلیل این‌که او  علاقه‌ی خاصی به آقای منتظری داشت  و از فوت او بسیار متاثر بود، می‌خواستند از این طریق به او ضربه‌ی روحی بزنند. برای او واقعن سخت بود که نتوانند در مراسم مراد خود شرکت کند و با او آخرین وداع را داشته باشد. آقای قابل در نجف‌آباد و در اوایل مام محرم سخنرانی داشت. با توجه به همه‌ی این‌ها مسوولان نظام نمی‌خواستند این اتفاق بیافتد.

نامه‌هایی که به دفتر رهبری نوشت، مصاحبه‌های او با رادیو‌های خارجی هم از دلایلی است که او را دستگیر کردند. در روز دادگاه به او گفته بودند ما اتهامات را کلی عنوان می‌کنیم و شما هم کلی دفاع کنید. او معتقد است نامه‌ای که به رهبری نوشته در راستای امر به معروف و نهی از منکر بوده است. آقای قابل  می‌گوید افراد باید حاکمان خود را نصیحت کنند و اگر من حرفی زدم از باب وظیفه  و خیر‌خواهی بوده است. من در بسیاری از وب‌لاگ‌ها نیز از مسوولان  به حق دفاع کردم. وظیفه‌ی من است که صحبت و اعتراض کنم.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment