Saturday, 18 July 2015
29 September 2020
گزارش روز- سال‌روز درگذشت آیت‌اله خمینی

«رویارویی جناح‌های درون حاکمیت»

2010 June 06

سام شریف / رادیو کوچه

sam@koochehmail.com

مراسم سال‌گرد درگذشت «آیت‌اله خمینی» روز جمعه، 14 خرداد (4 ژوئن)، در محل آرامگاه او در تهران برگزار شد و به گزارش رسانه‌های داخلی، صدها هزار نفر که با اتوبوس از نقاط مختلف ایران و هم‌چنین مناطق گوناگون تهران به محل آرامگاه منتقل شده بودند، هم‌راه با بسیاری از مقامات و شخصیت‌های حکومتی در این مراسم حضور داشتند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مراسم سال‌گرد در گذشت آیت‌اله خمینی در حالی برگزار می‌شد که سال گذشته و در پی انتخابات جنجال برانگیز 22 خرداد،کاندیدهای معترض معتقد بودند که جمهوریت نظام به علت تقلب در انتخابات و عدول از قانون اساسی  از میان رفته است.

شرکت کنندگان در این مراسم، با حمل پلاکاردها و دادن شعارهایی، حمایت خود را از حکومت و رهبری آیت‌اله علی خامنه‌ای ابراز می‌کردند و علیه مخالفان از جمله معترضان به نتیجه انتخابات سال گذشته، شعار می‌دادند.

این مراسم پیش از ظهر جمعه با سخنان محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری، و سید حسن خمینی، نوه آیت‌اله خمینی و متولی آرامگاه او به عنوان جمله سخنرانان پیش از خطبه، آغاز شد و سپس آیت‌اله خامنه‌ای خطبه‌های نماز جمعه را ایراد کرد.

آیت‌اله خامنه‌ای در خطبه اول نماز جمعه، ضمن تفسیر خود از یکی از آیات قرآن، گفت که برای رسیدن یک انقلاب به هدف اصلی خود، نباید جهت‌گیری اصلی آن تغییر یابد و هشدار داد که این انحراف گاه به شکل تغییری مختصر آغاز می‌شود و به مرور زمان گسترش می‌یابد و به انحرافی بزرگ تبدیل می‌شود.

وی گفت کسانی که در صدد تغییر در هدف‌های انقلاب ایران بر می‌آیند همیشه چنان حرکت نمی‌کنند که مخالفت آنان با انقلاب مشخص و معلوم شود، بلکه حتا گاه در پوشش طرف‌داری از انقلاب، حرکتی می‌کنند که انقلاب از جهت‌گیری خود به کلی دور بیافتد.

صحبت‌های آیت‌اله خامنه‌ای به مهدی کروبی و میرحسین موسوی باز می‌گشت. مهدی کروبی در آخرین اظهاراتش با اتقاد از نحوه نظارت بر عمل‌کرد رهبری درباره انحراف از مسیر آیت‌اله خمینی هشدار داده بود.

تغییر روش پیروان آیت‌اله خمینی

رهبر جمهوری اسلامی گفت که باید مواضع و مبنای فکری آیت‌اله خمینی را به طور کامل دنبال کرد و بدون نام بردن از افراد خاصی، گفت برخی کسانی که «زمانی جزو پیروان و مروجان امام بوده‌اند» پس از آن‌که «سال‌های متمادی برای امام و این هدف حرف زدند و حرکت کردند بر خلاف این مبانی می‌ایستند و حرف می‌زنند.»

آیت‌‌‌اله خامنه‌ای تاکید کرد که برای تشخیص افراد، باید مواضع کنونی آنان مورد توجه قرار گیرد و با کسانی که در گذشته در راه انقلاب بوده اند و بعدن روش خود را تغییر داده‌اند، باید بر اساس احوال فعلی آنان برخورد کرد و وضعیت این افراد را با دو تن از اصحاب پیغمبر اسلام مقایسه کرد که با وجود حمایت اولیه از حضرت علی، بعدن به مخالفت با او روی آوردند.

وی گفت که کسانی هستند که با افکار غربی هم‌سو هستند اما خود را هم‌چنان پیرو آیت‌اله خمینی می‌دانند و افزود که کسانی که با تظاهرات مردم در روز قدس و «فضاحت در روز عاشور» هم‌راهی کردند، در تعارض با نظرات آیت‌اله خمینی عمل کرده‌اند و افزود که «ملت هم این را می‌داند و می‌شناسد.»

آیت‌اله خامنه‌ای با تاکید براین‌که آیت‌اله خمینی شعار نابودی اسراییل را می‌داد، گفت که اینک اگر کسی همین شعار را بدهد، کسانی او را هدف انتقاد قرار می‌دهند.

اگرچه وی از شخص خاصی نام نبرد، اما اظهارات محمود احمدی نژاد که خواستار محو اسراییل از نقشه جهان شده بود، باعث محکومیت جمهوری اسلامی در سطح بین‌المللی شد و در داخل نیز، برخی از شخصیت‌های اصلاح‌طلب ابراز چنین نظرات افراطی را منطبق با شرایط زمان ندانستند و باعث انزوای بیشتر کشور در جهان توصیف کردند.

رهبر جمهوری اسلامی به حوادث بعد از انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری هم پرداخت و در این مورد گفت که در خلال سی سال گذشته «توطئه‌های دشمنان» به دلیل ایستادگی مردم به تقویت نظام منجر شده است و به عنوان نمونه، از «فتنه» بعد از انتخابات یاد کرد و با اظهار این‌که کشورهای غربی از این حرکت حمایت کردند، برگزاری تظاهرات حمایت از دولت را نشانه شکست این توطئه دانست.

آیت‌اله خامنه‌ای در خطبه دوم نماز جمعه به ماجرای حمله به کشتی‌های حامل اقلام امدادی برای غزه اشاره کرد و با توصیف فلسطین به عنوان یک کشور باستانی، اسرائیل را به تلاش برای «یهودی کردن» این سرزمین متهم ساخت.

وی هم‌چنین کنفرانس بازنگری پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای را که اخیرن در نیویورک به کار خود خاتمه داد یادآور شد و عدم موضع‌گیری این اجلاس علیه ایران و خواست شرکت کنندگان برای تسریع در اجرای ماده مربوط به خلع سلاح اتمی جهان در این پیمان را برخلاف خواست دشمنان قلمداد کرد.

اما نکته بسیار قابل توجه در سخنرانی آیت‌اله خامنه‌ای سکوت او در برابر پرونده هسته‌ای ایران بود. بسیاری از تحلیل‌گران منتظر بودند تا او آمریکا را به واسطه عدم پذیرش توافقنامه تهران و تلاش برای تحریم ایران در شورای امنیت آماج انتقادات قرار دهد اما او ترجیح داد که در این مورد سکوت کند.

از نکات دیگری که در سخنرانی روز جمعه رهبر ایران نمود داشت پراکندگی در گفتار بود. به زعم برخی تحلیل‌گران آیت‌اله خامنه‌ای که در سخنوری تبحر خاصی دارد در روز جمعه با نوعی تشویش و پراکندگی سخن گفت. به گونه‌ای که نتوانست در بسیاری از موارد سخن بگوید و از سویی دیگر آن‌چنان صریح آن‌طور که پارسال وعده داده بود سخن نگفت.

سخنرانی احمدی نژاد

در مراسم نماز جمعه در آرامگاه آیت‌اله خمینی، محمود احمدی نژاد و حسن خمینی به عنوان سخنرانان پیش از خطبه به سخنرانی پرداختند.

محمود احمدی نژاد در سخنان خود به نقل از آیت‌اله خمینی بر اهمیت رای مردم تاکید نهاد و گفت که در طول سی سال گذشته، انتخابات متعددی در جمهوری اسلامی برگزار شده و نحوه برگزاری آن‌ها هم یکسان بوده است.

وی در اشاره به اننخابات بحث‌برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری گفت که سال گذشته نیز مردم با حضور گسترده در انتخابات ریاست جمهوری، «مردمی‌ترین انتخابات جهان» را برگزار کردند و افزود که در این انتخابات، بیست و پنج میلیون نفر به شخص او رای دادند اما مانند سی سال گذشته، «برخی خودخواهان»  خود را برتر از ملت دانسته‌اند زیرا این افراد فقط زمانی رای ملت را قبول دارند که به نفع آنان باشد.

در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران که با اتهام تقلب گسترده هم‌راه شد، به گفته منابع دولتی حدود هشتاد درصد از واجدان شرایط رای دادن شرکت کردند اما اعلام این‌که محمود احمدی نژاد با کسب اکثریت کم سابقه آرا به پیروزی رسیده، به بروز اعتراضات گسترده مردم و برخورد خشونت‌آمیز دولت با معترضان منجر شد.

با وجود محدودیت‌های شدید دولت علیه رسانه‌های همگانی و وسایل اطلاع رسانی، بخشی از اخبار و تصاویر حوادث بعد از انتخابات در داخل و خارج از ایران انتشار یافت و به نوبه خود، انتقاد شدید از جمهوری اسلامی را در پی آورد.

آقای احمدی‌نژاد در ادامه انتقاد خود از معترضان به نتیجه انتخابات، گفت که در گذشته، این افراد «خود با همین سیستم و با همین روش بارها بر مناصب حکومتی تکیه کرده‌اند» و افزود که رهبر جمهوری اسلامی، با مقاومت «در برابر فشار تمام قدرت‌های فاسد» از رای مردم صیانت کرد.

اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجلس خبرگان و رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رییس جمهوری پیشین، که زمانی نماینده و رییس مجلس هم بوده، از جمله مخالفان و منتقدان محمود احمدی‌نژاد محسوب می‌شود و آقای احمدی‌نژاد هم او و برخی اعضای خانواده هاشمی را به سو‌استفاده از امکانات دولتی و ثروت اندوزی متهم ساخته است.

محمود احمدی‌نژاد گفت که آیت‌اله خمینی هم در برابر زندگی اشرافی «برخی مسوولان» موضع‌گیری می‌کرد و گفت که کسانی که در جمهوری اسلامی با تکیه به موقعیت‌های اداری، زندگی اشرافی برای خود ساخته‌اند، بر خلاف خواست آیت‌اله خمینی عمل کرده‌اند.

آقای احمدی نژاد همچنین گفت که کسی حق ندارد «خود را میراث دار انحصاری امام و خط امام بشمارد» و افزود «از عجایب تاریخ ماست که عده ای در صف دشمنان قسم خورده امام، یعنی سلطنت‌طلبان، منافقان و رسانه‌های استکباری و سران استکبار بایستند و آن‌گاه ادعای پیروزی و مالکیت انحصاری امام و خط امام را داشته باشند و انتظار داشته باشند مردم این ادعای آنان را قبول کند.»

ظاهرن اشاره محمود احمدی‌نژاد به انتقاد برخی از رهبران مخالفان دولت و شخصیت‌های نزدیک به آیت‌اله خمینی است که دولت و برخی رهبران کنونی جمهوری اسلامی را به انحراف از عقاید آیت‌اله خمینی متهم کرده و به خصوص آقای احمدی‌نژاد را پیرو از افکار کسانی دانسته‌اند که برخلاف دیدگاه رهبر سابق جمهوری اسلامی، به نقش مردم در حکومت اعتقادی ندارند و در صدد استقرار استبداد دینی هستند.

اخلال در سخن‌رانی نوه آیت‌اله خمینی

پس از سخنان محمود احمدی‌نژاد، سید‌حسن خمینی سخن‌رانی خود را آغاز کرد.

هنگام این سخن‌رانی، حاضران با صدای بلند به دادن شعارهایی علیه معترضان به نتیجه انتخابات و منتقدان حکومت و حمایت از رهبر و رییس جمهوری پرداختند و تلویزیون دولتی هم تصاویری از بخشی از جمعیت حاضر را نشان داد که در حال حرکت بودند و به نظر می‌رسد محل اجتماع را ترک می‌کنند.

آقای خمینی در سخنان خود از مردم خواست تا اگر مایل به دادن شعار هستند، شعارهای خود را تا زمان حضور آیت‌اله خامنه‌ای در جای‌گاه و در حمایت از او نگه دارند و در واکنش به برخی شعارها، گفت «آقایان، هنوز بیست سال از رحلت امام نگذشته است.»

وی گفت «شان سال‌گرد مراسم امام چنین نیست که برخی انجام می‌دهند، من از همه معذرت می‌خواهم» و افزود: «قطعن در این صحن کسانی هستند که از گروه اندکی که شلوغ می‌کنند بیزارند.»

در طول سخن‌رانی سید‌حسن خمینی، که به دلیل ادامه شعاردهی، ظاهرن نیمه‌تمام ماند، پخش صدای او از شبکه تلویزیون دولتی با اختلالاتی هم‌راه بود و به خوبی شنیده نمی‌شد اما با حضور آیت‌اله خامنه‌ای در جای‌گاه، این اشکالات کاملن مرتفع شد.

هنگام سخن‌رانی آیت‌اله خامنه‌ای هم، تلویزیون دولتی در چند مورد تصاویر سید‌حسن خمینی و یکی دیگر از نوه‌های آیت‌اله خمینی را نشان داد که در کنار اکبر هاشمی‌رفسنجانی، رییس مجلس خبرگان، نشسته بودند.

در حوادث بعد از انتخابات، برخی از اعضای خانواده آیت‌اله خمینی هدف انتقاد شماری از حامیان دولت قرار گرفتند که آنان را به دلیل عدم طرف‌داری از محمود احمدی‌نژاد و حمایت از معترضان به مخالفت با رهبر جمهوری اسلامی و تخطی از دیدگاه‌های آیت‌اله خمینی متهم ساخته‌اند.

سید حسن خمینی هم‌راه با تعداد دیگری از شخصیت‌های جمهوری اسلامی از حضور در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد و مراسم تحلیف او به عنوان رییس جمهوری خودداری ورزید.

منابع:

بی بی سی فارسی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,