Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
شانزدهم خرداد - ششم ژوئن

«تقویم تاریخ شانزدهم خرداد»

2010 June 06

مریم / رادیوکوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1379 خورشیدی – «هوشنگ گلشیری» نویسنده معاصر ایرانی و سردبیر مجله کارنامه درگذشت. وی را بعد از صادق هدایت، تاثیرگذارترین داستان‌نویس ایرانی دانسته‌اند.
  • 1387 خورشیدی – درگذشت «نادر ابراهیمی» داستان‌نویس معاصر ایرانی. او علاوه بر نوشتن رمان و داستان کوتاه، در زمینه‌های فیلم‌سازی، ترانه‌سرایی، ترجمه و روزنامه‌نگاری نیز فعالیت کرده‌ است.
  • 1304 خورشیدی – نظام وظیفه یا خدمت اجباری افراد در ارتش از قدیم وجود داشته و در یونان و روم معمول بوده است. هر چند در تاریخ معاصر، برای اولین بار در انقلاب فرانسه قانونی شد. در ایران در شانزدهم خردادماه سال 1304 قانون خدمت نظام اجباری، مشتمل بر سی و شش ماده به تصویب مجلس شورای ملی رسید. این قانون پس از تصویب در همان زمان اجرا نشد، ولی در سالیان بعد، به مورد اجرا گذاشته شد.
  • 344 پیش از میلاد – «اردشیر دوم» شاه هخامنشی ایران شورش قبرسی‌ها بر ضد امپراتوری ایران را درهم شکست. قبرس از زمان داریوش بزرگ تا جنگ ایسوس و سلطه اسکندر بر شرق مدیترانه، نزدیک به دو قرن از سرزمین‌های امپراتوری ایران و پایگاه ناوگان ایران در مدیترانه بود. آتن طبق پیمان «آنتالکیداس» منعقده در سال 386 پیش از میلاد حکومت ایران بر قبرس را به‌رسمیت شناخته بود. طبق این پیمان که به صلح جهانی معروف است، جهان یونانی زبان ایران را به‌عنوان قدرت اول گیتی به‌رسمیت شناخته و متعهد شده بود که اقدامی برضد منافع ایران به‌عمل نیاورد. اوایل قرن گذشته، در اکتشافات باستان‌شناسی در قبرس تعدادی سکه ایرانی رایج در قرن پنجم پیش از میلاد (25 قرن پیش) به‌دست آمد.
  • 4 پیش از میلاد – «مهرداد شاه اشکانی» در ایران، با تصرف منطقه بابل، به تلاش برای بیرون راندن سلوکیان از شرق ادامه داد.
  • 1694 میلادی – زادروز «فرانسوا کنه» اقتصاددان قرن 18 فرانسه. فرانسوا یک پزشک فرانسوی بود که با نوشتن کتاب «تابلو اکونومیک» وارد دنیای اقتصاد شد و او را موسس تفکر (مدرسه) و سرگروه فیزیوکرات‌ها قلم‌داد کرده‌اند که بر اقتصاد کشاورزی و منابع طبیعی پای می‌فشردند.
  • 1875 میلادی – «توماس مان» نویسنده آلمانی به‌دنیا آمد. او از اوایل جوانی‌ در کنار تحصیل به‌کار پرداخت و از همان زمان هم به‌نویسندگی مشغول شد. نخستین اثر او «فریدمن کوچک» نام دارد که در حقیقت زندگی خودش را در این کتاب به‌رشته تحریر درآورده است. توماس مان در سال 1929 میلادی جایزه نوبل ادبی را دریافت کرد.
  • 1966 میلادی – با شدت‌گرفتن رقابت فضایى بین آمریکا و شوروی برای گردش به‌دور زمین، دور تازه‏ای از این مسابقه برای تسخیر فضا برای دست‌یابی به کره ماه آغاز شد. در این میان در ابتدا نخستین سفینه فضایى شوروی در چهارم آوریل 1966 به دور ماه گردش کرد و عکس‏هایى از کره ماه به زمین ارسال کرد. این مسئله باعث بیشتر شدن رقابت دو ابرقدرت شد تا این‌که دو ماه بعد، در ششم ژوئن 1966 یک سفینه آمریکایى بدون سرنشین، برای اولین بار بر روی کره ماه فرود آمد و اطلاعاتی از سطح آن به زمین مخابره کرد.
  • 1882 میلادی – یک توفان دریایی، جان بیش از یک‌صد هزار تن را در منطقه بمبئی هند گرفت.
  • 1936 میلادی – نخستین بال‌گرد در ساختمانی در برلین آلمان، به مرحله آزمایش گذاشته شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,