Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
پرسه – این سو آن سو چه خبر 3

«بیایید این سیاره را نجات دهیم»

2010 June 06

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

خبرهای زیست محیطی این سال‌های اخیر اغلب نشان از تخریب و فاجعه دارد و هشدارهای جهانی برای تلاش همگانی برای حفظ سیاره‌ای که اگر نباشد شاید زندگی نیز از بین برود مگر آن که تا آن زمان امکان زندگی بشر در سیاره‌ای غیر از زمین مهیا شده باشد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ماجرای گرم‌شدن زمین و تغییر اقلیمی آن به یکی از موضوعات مهم جهانی مبدل شده و هرچند که پس از نشست کپنهاک این نظریه تغییر اقلیم به نوعی در حاشیه‌ای از شک و تردید قرارگرفت اما به هرحال به نظر می‌رسد فاجعه‌ای در حال وقوع است و هریک از موجودات زنده روی زمین به نوعی در آن سهیم هستند. از دولت‌های بزرگ گرفته تا تک تک افراد از کودک تا کهنسال.

و آن‌چه بیش از هر چیزمی‌تواند در جلوگیری از این فاجعه یا پیش‌گیری از وقایع دردناک بعدی یاری کند، درست رفتار کردن با محیط زیست است.

در واقع افراد باید از کودکی آموزش ببینند که چگونه رفتار صحیحی با محیط پیرامون خویش داشته باشند. با آب، گیاهان، خاک و هوا.

شاید همان‌گونه که نماینده یونیسف در نامه خویش خطاب به کودکان اشاره کرده‌است هر فرد ولو این که کودک باشد باشد می‌تواند با عمل‌کرد خویش الگویی برای بهینه رفتار کردن با طبیعت باشد.

«هانس اولسن» نماینده یونیسف در مالزی در نامه‌ای خطاب به کودکان و نوجوانان به مناسبت روز جهانی محیط زیست گفته‌است: «بیائید این سیاره را نجات دهیم».

شکی نیست که جهانی را که اکنون در آن شما زندگی می‌کنید با دنیایی که من وقتی هم سن شما بودم زندگی می‌کردم، متفاوت است. آن موقع نه کامپیوتری بود نه موبایلی یا فیس بوکی‌ی اما آن دنیا هم دنیایی بود با کارخانه‌ها، ماشین‌ها و مردم، البته با آلودگی و تلفات انسانی کم‌تر.

بیش از 6.8 بیلیون نفر در این کره خاکی زندگی می‌کنند که در بسیاری از مناطق بیش از این می‌ ‌شد اگر منابع جهان بی‌پایان بود. اما مادر زمین با نشانه‌هایی به روشنی عکس العمل نشان دادن را آغاز کرده است.

سال‌ها آلودگی صنعتی و انسانی، به ویژه در کشورهای صنعتی، به اندازه کافی آسیب به محیط زیست وارد آورده و سبب تغییر اقلیمی و آب و هوایی و بسیاری از نارسایی‌های طبیعی شده  مثل خشک‌سالی و سیل که تاکنون شاهدش بودیم، شده‌است.

تعادل ظریفی که بین گونه‌های مختلف زندگی در سیاره ما وجود داشت، به هم خورده‌است.  تنوع زیستی، که به سادگی اجازه می‌داد انواع گیاهان و حیوانات باهم و در تعادل کامل  زندگی ‌کنند، پس از سال‌ها «توسعه» بدون کنترل در معرض خطر قرار گرفته‌است.

کاهش یافتن جنگل‌ها و پاک‌سازی زمین از درختان، عواقب وحشتناکی برای تنوع زیستی در بسیاری از کشورها به همراه داشته است. برخی از گونه‌های گیاهی و حیوانی ناپدید شده‌اند و برخی در معرض انقراض هستند. این هم یک خبر بد برای ما انسان‌ها ست که به این تنوع برای تهیه مواد غذایی، دارو، سوخت و دیگر چیزهای اولیه نیاز داریم.

اما شما ممکن است با خود فکر کنید که «چرا من این مطالب استرس‌زا  را به شما می‌گویم؟ من که به هرحال نمی‌توانم کاری در این رابطه انجام دهم.»

خوب شما ممکن است بسیار جوان باشید اما این به این معنا نیست که شما نتوانید یک پیش رو و رهبر باشید. شما می‌توانید یک نمونه باشید با کارهایی که انجام می‌دهید. کاری که مورد علاقه‌تان است را انجام دهید برای دفاع از محیط زیستی که در آینده وارث آن خواهیدبود.

دلیل مهم دیگری هم وجوددارد: وقتی همه چیز به دلیل تغییرات اقلیمی به هم می‌ریزد اغلب این کودکان هستند که بیشترین آسیب‌ها را می‌بینند.

تغییرات آب و هوایی که سبب شرایط دشوار مانند سیل و خشکسالی می‌شود، آسیب به محصولات کشاورزی می‌زند، کاهش درآمدها را ناشی می‌شود و فقر، گرسنگی و بیماری را به همراه می‌آورد. آب آشامیدنی غیربهداشتی و راکد باعث اسهال، مالاریا و دنگی می‌شود و تولید کم‌تر مواد غذایی یعنی کودکان قادر نیستند به مواد غذایی که به آن نیازمندند دسترسی داشته باشند.

آسیب‌های طبیعی هم‌چنین اغلب خانه‌ها و مراکز عمومی مثل مدرسه‌ها را ویران می‌کند و کودکان باید بهای تحصیلات از دست رفته را بپردازند و حتی اگر مدرسه‌ای هم باقی مانده باشد، بچه‌ها دیگر پولی برای شهریه مدرسه ندارند و مجبور می‌شوند کار کنند تا به خانواده‌هایشان کمک کنندتا غذایی بر سر میز داشته باشند.

خلاصه، کودکان چیزهای زیادی را ازدست می‌دهند اگر ما به اندازه کافی مراقب محیط زیست نباشیم. شما می‌توانید کمک کنید تنها با تصمیم‌گرفتن این که فقط یک کار کوچک اما مهم انجام دهید.

اولین نکته این که چگونه از آب استفاده کنید. وقتی دوش می‌گیرید یا دندان‌هایتان را مسواک می‌کنید مطمئن باشید که آب هدر نمی‌رود. وقتی به خانواده‌تان کمک می‌کنید که ماشین بشویند یا به گیاهان آب می‌دهید از یک سطل به جای یک شلنگ استفاده کنید و یادآوری کنید که والدین شما هم این کار را انجام دهند. به یاد داشته باشید به این ترتیب شما آب پاک را برای آینده پس‌انداز می‌کنید.

نکته دیگر این که از کیسه‌های پلاستیکی پرهیز کنید. به جای آن کیف خودتان را با خود از خانه بیاورید وقتی به خرید می‌روید. این بسیار مهم است چراکه پلاستیک ماده‌ای است که تجزیه‌ناپذیر است و در طبیعت باقی می‌ماند. مقدار زیادی از کیسه‌های پلاستیکی با آب شسته می‌شوند و به دریاها راه پیدا می‌کنند و در آب دریا شناور می‌مانند و سبب ازبین رفتن موجوداتی مثل دلفین‌ها که در آن گرفتار می‌آیند، می‌شوند.

و سومین نکته این که کمک کنید به پس انداز هرچه بیشتر نفت و کم‌تر از ماشین‌ها استفاده کنید. والدینتان را تشویق کنید که از راه‌های کوتاه‌تر استفاده کنند وقتی که برای انجام کارهای روزانه شان بیرون می‌روند. سعی کنید همگی با یک ماشین بیرون بروید به جای آن‌که تک تک سفر کنید. و از آن بهتر این که از وسایط نقلیه عمومی استفاده کنید وقتی امکانش را دارید.

شما ممکن است فکر کنید این ها زیاد خوشایند نیست. اما باور کنید شما می‌توانید به خوبی فردی باشید که یک تغییر را آغاز می‌کند در خانواده یا حتادر همسایگان. فقط تصور کنید این 2.2 بیلیون کودک روی زمین چه می‌توانند انجام بدهند وقتی تصمیم بگیرند که «کافی، کافی است»

من ایمان دارم که شما و دوستانتان با دانش و اراده راسخ می‌توانید نقش مهمی در تغییر این جهان به جهانی بهتر را ایفا کنید.»

مصرف گوشت موجب تغییر و انحطاط محیط زیست می‌شود

اما در خبر دیگری آمده‌است که هیات مدیریت منابع پایدار سازمان ملل اعلام کرده که مصرف گوشت موجب تغییر و انحطاط محیط زیست می‌شود و لازم است جمعیت جهان برای مبارزه با تغییرات اقلیم به مصرف غذاهای گیاهی روی آورد.

به گزارش ایرنا، کارشناسان معتقدند عمده‌ترین دلیل انتشار گازهای گل‌خانه‌ای تولید غذا و مصرف سوخت‌های فسیلی است.

این هیات بین‌المللی در گزارش خود آورده است: کاهش قابل توجه اثرات تغییر اقلیم تنها با تغییر اساسی در شیوه تامین غذای سراسر جهان امکان پذیر است.

با افزایش جمعیت جهان بیم آن می‌رود که تولید غذا به عمده‌ترین عامل تغییر و انحطاط زیست محیطی تبدیل شود.

مدیر اجرایی برنامه محیط زیست سازمان ملل می‌گوید، مردم می‌توانند با کاهش مصرف گوشت به مبارزه با تغییرات اقلیم کمک کنند.

ایجاد موزه زیر آب در مکزیک

اما مکزیکی‌ها موزه‌ای در زیر آب برای حمایت از مرجان‌ها ایجاد کردند.

به گزارش خبرگزاری محیط زیست ایران، مکزیکی‌ها به هدف حمایت از گیاهان مرجانی نادر این موزه را در شهر کانکون مکزیک افتتاح کرده‌اند که البته پیش‌بینی می‌شود در سال 2011 کامل شود.

گفته می‌شود که گیاهان مرجانی در این منطقه به دلیل دیدارهای مکرر گردش‌گران آسیب زیادی دیده و قراردادن مجسمه‌ها در محیط زیست دریایی امکان تولید مثل و تکثیر گیاهان مرجانی را بر روی آن، فراهم خواهدکرد.

البته این هم از اثرات تخریبی گردش‌گری بر روی طبیعت است که در بسیاری از نقاط گردش‌گری ایران و جهان شاهد آسیب‌های جدی که گردش‌گران به طبیعت زده‌اند بوده‌ایم که پیش‌گیری از این امر نیز یک عزم جدی در هر دو حوزه گردش‌گری و محیط زیست را می‌طلبد و آموزش گردش‌گرانی که به مناطق طبیعی قدم می‌گذارند هم‌چنین تصویب قوانین در این رابطه و کنترل کافی.

نابودی تمدن بشری با گرم شدن زمین

اما خبر دیگر این که یک پژوهش‌گر وطنی محیط زیست گفته‌است گرم شدن زمین تمدن بشری را نابود می‌کند.

به گزارش خبرآنلاین، دکتر«حمید طراوتی» عضو هیات مدیره تشکل‌های زیست محیطی ایران، در یادداشتی تاکید کرده‌است که امروزه این گرماست که بیداد می‌کند و نه سرما. دیگر زمستان‌های قدیم را دیگر نمی‌توان دید؛ دورانی که چهل شبانه روز جمال آفتاب دیده نمی‏شده است.

او در ادامه گفته است: «امواج گرم شدن کره زمین اکنون مانند یک تسونامی است که تنها چند متر ارتفاع دارد و درعمق اقیانوس ایجاد شده اما وقتی به ساحل برسد همه چیز را نابود خواهد کرد. اگر اقدامی نشود تا سال 2100دیگر اقیانوس منجمد شمالی وجود نخواهد داشت؛ گونه ‏ها و اکوسیستم‏ های وابسته به یخ از بین می‌روند. اگر درجه حرارت 2 و نیم درجه افزایش پیدا کند، خرس قطبی از بین می‏رود. در مناطق خشک واقع در عرض های جغرافیایی میانی، مثل ایران مرکزی و در مناطقی که به آب رودخانه‌‏هایی که از ذوب یخ به وجود می‏آید وابسته‌‏اند هم بارندگی کم می‌شود.»

سال 2010 گرم ترین سال تاریخ

از سوی دیگر به گزارش فردا، داده‌های دانشمندان آمریکایی نشان می‌دهد که یخ مناطق قطبی در نازل‌ترین سطح و درجه حرارت در بخش اعظم کره زمین به حد بی‌سابقه‌ای گرم خواهد شد و بنابراین سال ۲۰۱۰ گرم‌ترین سال است که در تاریخ ثبت شده‌است.

روزنامه گاردین می‌نویسد که دانشمندان هواشناسی و اقلیم شناسی آمریکا اعلام کرده‌اند که سطح یخ مناطق قطبی با نازل‌ترین حد ثبت شده برای این فصل رسیده و به احتمال زیاد رکورد سال ۲۰۰۷ را خواهد شکست.

بررسی‌هایی که این دانشمندان توسط ماهواره انجام داده‌اند نشان می‌دهد که سرعت ذوب شدن لایه‌های یخ امسال بسیار سریع‌تر شده و اکنون هر روزه حدود ۴۰ هزار کیلومتر مربع از این لایه‌ها ناپدید می‌شوند.

خوب با این خبرها بهتر است همان گونه که آقای اولسن گفته‌است هریک از ما با کارهای ساده اما مهمی که می‌توانیم انجام بدهیم نقش بسزایی در نجات کره زمین داشته باشیم.

در مصرف آب صرفه‌جویی کنیم. برای خرید از کیسه‌های پارچه ای استفاده کنیم و هرچه بیشتر از وسایل نقلیه عمومی بهره ببریم و در مصرف بنزین صرفه‌جویی کنیم. سیگار نکشیم و در سفر به طبیعت مراقب او باشیم و آسیبی به آن وارد نکنیم.

بیائید همه باهم این سیاره را نجات دهیم

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , 

۱ Comment