Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
سوت

«بازار گرم نقل وانتقالات در لیگ‌برتر»

2010 June 08

محمدرضا / رادیوکوچه

mohamadreza@koochehmail.com

گرچه فصل نقل و انتقالات لیگ‌برتر با خریدهای تیم‌های بالای جدول شروع شده، اما رفته‌‌رفته تیم‌های میانه جدول هم برنامه‌های خود را برای خرید بازیکن پیاده می‌کنند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بعد از همه آن دست‌دست کردن‌ها، قراردادهای پرسپولیس هم سرانجام به‌هیت فوتبال رسید. نوری قرارداد داخلی‌اش را دوساله امضا کرد و پیراهن شماره 14 را هم برداشت. او که خیلی‌ها پیش از این حضور دوباره در سپاهان را محتمل‌تر از سرخ‌پوش شدنش می‌دانستند، حالا که قرارداد بسته، خیلی راحت حرف دلش را به‌زبان می‌آورد: «واقعن خوش‌حالم که توانستم پیراهن سرخ پرسپولیس را که از بچگی آرزویش را داشتم، بپوشم. امیدوارم بازی‌های خوبی را که قبلن برای سپاهان و صبا انجام دادم، این‌جا تکرار کنم. پیراهن شماره 14 را هم برداشتم چون همیشه برایم خوش‌یمن بوده و قطعن با بازیکنانی که باشگاه قرار است جذب کند و هم‌چنین مربی‌گری دایی، به خواسته‌هایمان در سه جبهه می‌رسیم البته به شرطی‌که تلاش‌مان را دو برابر کنیم.»

کمتر از یک ساعت بعد از امضای این قرارداد، امیرحسین فشنگ‌چی هم پای میز مذاکره با کاشانی نشست و برای سرخ‌پوش‌شدن به توافق رسید. فشنگ‌چی البته قبلن حضور در پرسپولیس را تجربه کرده اما با تیم‌های جوانان و امید. در لیگ سوم هم وینکو بگوویچ او را به تیم بزرگ‌سالان آورد و در چند بازی حتا او را روی نیم‌کت نشاند، اما فرصتی برای بازی برایش نبود و حالا بعد از 6 فصل، فشنگ‌چی دوباره سرخ‌پوش شده و قرار است در لیگ دهم، شماره 23 پرسپولیس را بپوشد. الان هم که برگشته می‌گوید: «به خاطر مشکل سربازی مجبور شدم از پرسپولیس بروم و حالا از این‌که دوباره برگشته‌ام خوش‌حالم. آرزوی هر بازیکنی است که یک‌روز به یکی از دو تیم معروف پایتخت بیاید. من هم شرط خاصی نداشتم و هر چه باشگاه گفت، قبول کردم چون پرسپولیس را با تمام وجود دوست دارم و برای موفقیت بیش‌تر آمده‌ام. البته می‌دانم که رقابت خیلی فشرده است اما تمام سعی و تلاشم را به‌کار می‌گیرم تا موفق باشم.»

ساعتی بعد از آن، غلام‌رضا رضایی در دفتر حبیب کاشانی با او به گفت‌وگو نشسته بود. رضایی هم برای حضوری دو ساله در پرسپولیس توافق کرده بود، آن هم با پیراهن شماره 10 که در لیگ نهم بر تن میثم بائو بود. با این قرارداد دوساله در واقع طلسم سرخ‌پوش‌شدن غلام‌رضا رضایی بعد از چند سال شکست و خودش در این‌باره می‌گوید: «از حضور در پرسپولیس خیلی خوش‌حالم و تمام تلاشم را می‌کنم که بهترین بازی‌هایم را برای پرسپولیس انجام بدهم. امیدوارم در این دو فصل بتوانم طوری انجام‌وظیفه کنم که برای تیم مفید باشم و روزهای خوبی را با پرسپولیس تجربه کنم. خوش‌بختانه از زمان حضور در تیم ملی با تفکرات دایی هم آشنا هستم و می‌دانم هدف او قهرمانی در هر سه جام است. من هم با همین هدف است که به پرسپولیس آمده‌ام.»

در پایان امضای قراردادهای داخلی دو ساله، غلام‌رضا رضایی، محمد نوری و امیرحسین فشنگ‌چی هم‌راه با نماینده باشگاه به هیات فوتبال تهران رفتند و قراردادهایشان را رسمیت بخشیدند.

مهرزاد معدن‌چی هافبک چپ‌پای تیم ملی هم با جدایی قطعی از باشگاه الاهلی امارات مذاکرات خود را با باشگاه پرسپولیس تهران آغاز کرده است. مهرزاد معدن‌چی که با سرعتش در دوره مصطفی دنیزلی و آری هان یکی از بهترین بازیکنان پرسپولیس تهران بود، بعد از جام‌جهانی 2006 ایران را ترک کرد و در لیگ امارات مشغول بازی شد.

این بازیکن سابق تیم مقاومت سپاسی شیراز، علاقه‌مند است فصل آینده در فوتبال ایران به بازی ادامه دهد و قاعدتن پرسپولیس یکی از گزینه‌های اصلی‌اش خواهد بود و بعید نیست که مهرزاد به زودی پرسپولیسی شود.

هادی عقیلی هم با توجه به مذاکراتی که با علی دایی داشت از او مهلتی جهت بررسی شرایط انتقال به پرسپولیس را خواستار شده بود. این مدافع ملی‌پوش در تماسی با حبیب کاشانی اعلام کرد به‌دلیل شرایط خانوادگی و سکونت در شهر اصفهان از پیوستن به پرسپولیس صرف‌نظر کرده است. هادی عقیلی هم‌چنین از هواداران تیم پرسپولیس نیز عذرخواهی کرد.

اما در این میان تیم‌های میانه جدول هم برنامه‌های خود را برای خرید بازیکن شروع کردند. تراکتورسازی که فصل گذشته نمایش قابل‌ قبولی در لیگ داشت، این روزها برای جذب بازیکنانی چون وحید طالب‌لو، محمد نصرتی، هادی شکوری و میثم منیعی اعلام آمادگی کرده است.

ظاهرن کمال‌وند، سرمربی تراکتورسازی در رده‌های مختلف سنی، مربی این بازیکنان بوده و به‌همین دلیل دوباره خواهان به خدمت‌گرفتن آن‌ها شده است. در حالی‌که تراکتورسازی به تازگی با مرتضا اسدی قرارداد دو ساله‌ای بسته است. به‌این ترتیب، این بازیکن 29 ساله که فصل پیش یکی از مدافعان صبای قم به‌حساب می‌آمد، در فصل جدید برای تراکتورسازی به میدان خواهد رفت.

اما این انتقالات چندان برای سرمربی صبا خوش‌آیند نیست. رسول کربکندی که در روزهای گذشته از جدایی امیرحسین فشنگ‌چی و محمد نوری، ابراز نگرانی کرده و گفته بود بدون داشتن بازیکن خوب در این تیم نمی‌ماند، حالا اسدی را هم از دست داده است. صبای قم تا این‌جای کار، عمل‌کرد قابل‌قبولی در فصل نقل و انتقالات نداشته است.

البته این نگرانی تن‌ها مختص سرمربی صبا نیست و باشگاه فولاد هم از جدایی غلامرضا رضایی گله‌مند است. مسعود رضاییان، عضو هیات‌مدیره باشگاه فولاد در این رابطه می‌گوید: «در نقل و انتقالات وقتی یک روز، نه‌ بازیکنی از تیم‌مان جدا می‌شود و نه بازیکنی می‌گیریم، می‌گوییم یک روز خنثا داشته‌ایم، اما وقتی یک بازیکن خود را از دست بدهیم مثل این است که کشته داده‌ایم. با از دست دادن رضایی باید با مهاجم خوب خارجی یا مهاجمان خوب داخلی جای او را پر کنیم.»

با وجود این، فولاد تسلیم نشده و در صدد است بازیکنانی چون مبعلی، می‌داوودی، خلعت‌بری و عمادرضا را به‌خدمت بگیرد.

رییس تربیت‌بدنی نیروهای مسلح نیز تاکید می‌کند: «بازیکنان سرباز در لیگ‌برتر فقط می‌توانند در ملوان بازی کنند و در دسته اول نیز تیم‌های مقاومت سپاسی و نیروی زمینی تن‌ها تیم‌هایی هستند که اجازه دارند بازیکنان سرباز را به‌خدمت بگیرند.»

تمرینات این تیم شروع شده و گرچه در نخستین تمرین ملوان پژمان نوری، مهرداد اولادی، آدریانو آلوز و آلن باسیچ غایب بودند، اما برای فصل بعد بازیکنان این تیم هستند.

این در حالی‌است که پیکان قزوین تا حالا بازیکنی را به‌خدمت نگرفته و به‌نظر نمی‌رسد به‌دنبال جذب بازیکنان بزرگ لیگ باشد، زیرا سیاست این باشگاه جذب بازیکنان جوان برای لیگ دهم است.

مس کرمان اما سعی دارد خریدهای بزرگ انجام دهد. این تیم که در هفته‌های گذشته برای خرید مهدی رحمتی اقدام کرده بود، بعد از عملی‌نشدن این تصمیم با ارشاد یوسفی مذاکره کرده است. مدیرعامل مس درباره وضعیت مس در فصل نقل و انتقالات می‌گوید: «مرفاوی قصد ندارد سامره و عباس محمدی را کنار بگذارد. ادینهو و زالترون نیز یک فصل دیگر در مس می‌مانند اما جیووانی مدافع برزیلی، دیگر در کرمان نخواهد بود.»

سایپا نیز سیاستی کم و بیش مثل مس دارد و سعی دارد بازیکنان موثر خود را برای فصل بعد هم نگه دارد. به‌همین دلیل، اعلام کرده که هر تیمی کریم انصاری‌فر را بخواهد، باید برای رضایت‌نامه‌اش مبلغ زیادی پرداخت کند. این تیم مبلغ 500 میلیون تومان به پرسپولیس پیش‌نهاد کرده بود. هم‌چنین دیروز راه آهن با ایمان رزاقی‌راد قرارداد بست. بعد از حمید هدایتی و امین متوسل‌زاده، این سومین خرید راه‌آهن در فصل نقل و انتقالات بود.

هم‌چنین علی کریمی پس از تمدید قرارداد در گفت و گو با سایت رسمی باشگاه استیل‌آذین تهران گفت: «من فصل خوبی را در تیم استیل‌آذین سپری کردم و پس از مذاکرات با مسوولان این باشگاه برای تمدید قرارداد به‌مدت یک فصل دیگر به‌نتیجه رسیدیم. استیل‌آذین تیم کم‌حاشیه و خوبی است. شرایط این تیم را مساعد دیدم و قراردادم را تمدید کردم.»

کریمی اضافه کرد: «پیش‌نهاداتی از تیم‌های مختلف دریافت کرده بودم، اما واقعن فصل گذشته از شرایط استیل‌آذین راضی بودم و از سویی ترجیح می‌دادم در تهران بمانم. به‌همین جهت قراردادم را تمدید کردم و خوش‌حالم که باز هم برای استیل‌آذین بازی می‌کنم. می‌خواهم سال‌های آخر فوتبالم را در تهران بگذرانم.»

ستاره شماره 8 استیل‌آذین با اشاره به فعالیت این باشگاه در فصل نقل و انتقالات گفت: «فکر می‌کنم یارگیری خوبی داشته‌ایم و نسبت به تیم‌های دیگر بهتر عمل کرده‌ایم. با این شرایط تیم قدرت‌مندی آماده شده و امیدوارم موفق به کسب عنوان قهرمانی شویم. من فکر می‌کنم این مجموعه توان قهرمانی را دارد. استیل‌آذین حالا یکی از شانس‌های اصلی قهرمانی است، اما باید سخت تلاش کنیم تا به‌این هدف برسیم.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,