Saturday, 18 July 2015
18 October 2021

«هنوز بیش از ۳۰ زن در زندان به‌سر می برند»

2010 June 09

مطلب‌هایی که در این بخش تارنمای رادیو کوچه منتشر می‌شود یا بر اساس تقاضای مدیر وبلاگ و یا انتخاب دبیر روز است و نگاهی بی‌طرفانه در آن حاکم است که می‌تواند از هر گروه یا دسته و یا مرامی باشد. این رادیو باز نشر وبلاگستان را فرصتی برای نقد و بررسی آن می‌داند. این بخش با هدف ایجاد فرصت نقد و بررسی در فضای رسانه‌ای وب منتشر می‌شود و بی‌شک نظر نویسندگان آن است و نه رادیو کوچه. کوچه خود را موظف به انتشار عمده نظرهایی می‌داند که در وبلاگستان منتشر می‌شود و از آن مطلع می‌شود.

مدرسه فمینیستی

نزدیک به یک سال از انتخابات 22 خرداد سال 1388 می‌گذرد، روزی که با ظهور جنبش سبز، حق‌خواهی کنش‌گران آن قربانی‌های بسیاری گرفت: زنانی در این میان کشته شدند و خیل عظیمی از زنان به زندان‌ها افکنده شدند. با وجود آن‌که به دلیل عدم اطلاع‌رسانی از سوی زنانی که در خیابان‌ها بازداشت شده‌اند، تعدادی دقیق از زنان بازداشتی در یک ساله اخیر وجود ندارد اما همین تعداد زنانی که اخبارشان در رسانه‌ها آمده است نشان دهنده آن است که طیف و تعداد زنانی که در یک ساله اخیر به دلیل حق‌خواهی و فعالیت‌های کنش‌گرانه خود بازداشت شده‌اند، بسیار گسترده است‌.

زنان بسیاری در طول یک ساله اخیر با احکام سنگین مواجه شدند حتا برای برخی از زنان زندانی احکام اعدام صادر شد و یا حتا پای چوبه‌های دار رفتند. (مانند شیرین علم هولی)

سایه سنگین احکام سنگین برای زنانی که پس از بازداشت، امروز دیگر در زندان نیستند اما هر لحظه به دلیل آن که در ایران به سر می‌برند ممکن است با اجرای حکم‌شان زندانی شوند نیز بسیار است. از جمله حکم سنگین شش سال زندان و 74 ضربه شلاق برای «سارا توسلی» و یا حکم 3 سال حبس تعزیری برای «آذر منصوری»، تایید حکم 2 سال حبس و پرداخت مبلغ سیصد هزار تومان جزای نقدی بدل از شلاق محکوم برای «هاله سحابی».

برگزاری جلسات دادگاه زنانی که با صدور وثیقه آزاد شده‌اند (مانند ژیلا بنی‌یعقوب، زهره تنکابنی و بسیاری دیگر)، نگرانی از صدور احکامی سنگین و سایه سنگین زندان برای آنان را افزایش می‌دهد.

محرومیت از تحصیل مانند ستاره‌دار شدن «هاجر کبیری» و «لیلا صحت» و اخراج از دانشگاه (از جمله محرومیت از تحصیل عاطفه رنگریز و نگین سیاح، طه ولی‌زاده و…) یکی دیگر از تبعیض‌هایی است که زنان فعال این روزها با آن مواجه هستند.

محرومیت از شغل نیز از جمله مشکلاتی که زنان فعال در داخل کشور با آن روبه رو هستند، از جمله محرومیت از شغل «نرگس محمدی»، «صبا واصفی» و «سمیرا صدری»

احضارها و تماس‌های تهدیدآمیز گاه و بی‌گاه زنان فعال (از جمله فشار به صبا واصفی و یا احضار زهرا مجردی‌) برای محدود کردن فعالیت‌هایشان که تنها معدودی از آن‌ها در اخبار منعکس می‌شود نیز از جمله این فشارها در یک ساله اخیر بر زنان است.

بازداشتی‌های سال 1389

«اعظم ویسمه» بازداشت. شدنیمه شب 10 خردادماه 1389، اعظم ویسمه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

اعظم ویسمه نیمه شب گذشته با حکم دادستانی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. تا این لحظه دلیل بازداشت او مشخص نیست.

پیش از این نیز ورود ویسمه که از خبرنگاران پارلمانی باسابقه است و در یک سال و نیم اخیر، خبرنگار پارلمان‌نیوز بوده است به مجلس ممنوع شده بود.

گفتنی است، پارلمان‌نیوز که ارگان رسمی فراکسیون خط امام مجلس متشکل از 70 نماینده اصلاح‌طلب مجلس است در طول ماه‌های اخیر به دلیل اطلاع‌رسانی شفاف و علی‌رغم رعایت چارچوب‌ها و خط قرمز‌ها فیلتر شده است و بازداشت ویسمه در آستانه سال‌گرد انتخابات در راستای اعمال فشار بیشتر به این رسانه اصلاح‌طلبان ارزیابی می‌شود. پیگیری‌ها و تلاش‌ها برای بررسی علت این بازداشت از صبح امروز آغاز شده است.

«محبوبه خوانساری»، بازداشت شد. نیمه شب 10 خرداد 1389 محبوبه خوانساری که هم‌کاری با روزنامه‌های «کلمه سبز»، «هم میهن» و «شرق» و نیز خبرگزاری میراث را در کارنامه خود دارد بازداشت شد. از علت بازداشت این خبرنگار خبری در دست نیست.

محبوبه خوانساری‌، روزنامه‌نگار و وب‌لاگ نویس است که ماموران نیمه شب دهم خرداد، ساعت ۱۱ پس از مراجعه به خانه محبوبه خوانساری‌، اتاق کار او را تفتیش کرده و پس از ضبط موبایل‌، کامپیوتر و برخی اموال شخصی‌، او را با خود برده‌اند.

ماموران هنگام مراجعه به خانه این روزنامه نگار درباره دلیل دستگیری و این‌که او به کجا منتقل می‌شود، توضیحی نداده و تنها به خانواده او گفته‌اند ۴۸ ساعت بعد با آن‌ها تماس می‌گیرند و برای پیگری می‌توانند به دادسرای انقلاب در خیابان معلم مراجعه کنند.

خوانساری از خبرنگاران فعال در حوزه شهری است که بیش از ۱۰ سال در این حوزه و در ارتباط با رسانه‌های مختلف از جمله خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان و نیز گزارش‌گر روزنامه‌های سرمایه‌، کارگزاران‌، ‌خبرگزاری میراث فرهنگی و هفته نامه‌ها و ماهنامه‌های تخصصی در حوزه شهری فعالیت داشته است.

«حمیده فرج‌زاده»(پینار) در 4 خرداد 1389 بازداشت شد. حمیده فرج زاده (پینار) فعال شناخته شده زن آذربایجانی چهارم خرداد 1389 در ارومیه بازداشت شد.

به گزارش سانا از ارومیه ماموران ادره اطلاعات این شهر این مدافع حقوق زنان آذربایجان را هنگام خروج از خانه بازداشت و منزل پدری او مورد تفتیش قرار گرفت و تمام کتاب‌ها، سی دی‌ها و هر کاغذی که روی آن چیزی به زبان ترکی نوشته شده بود را با خود بردند.

ماموران اطلاعاتی گفته‌اند که خانم فرج‌زاده به تبریز منتقل خواهد شد و زودتر از یک هفته آزاد نخواهد شد.

حمیده فرج‌زاده فارغ‌التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی ایران، فعال سابق دانشجویی و از فعالان شناخته شده زن هم در عرصه حقوق ملی و هم در عرصه حقوق زنان است.

«مهناز کریمی» بازداشت شد. روز سه‌شنبه ۲۸ اردی بهشت ۸۹ مهناز کریمی شاعر آذربایجانی بازداشت شد.

نزدیکان خانواده‌های جباری، عزیزی و سردارپور می‌گویند ماموران امنیتی روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۸۹ این فعالین را در یکی از خیابان‌های اصلی این شهر بازداشت کرده‌اند.

به گزارش ساوالان سسی، ماموران امنیتی ساعتی پیش از بازداشت او و تعدادی دیگر از فعالان آذربایجانی ضمن تماس تلفنی با آن‌ها و معرفی خود به عنوان کارمند فرمان‌داری، آن‌ها را برای جلسه‌ای با فرماندار پارس آباد(مغان) به محل فرمانداری این شهر دعوت کرده بودند.

ماموران پس از بازداشت این افراد به منازل آن‌ها رفته و بدون در دست داشتن حکم قاضی اقدام به تفتیش منزل و تهدید خانواده بازداشت شدگان کرده‌اند و کیس‌های کامپیوتر، کتاب‌ها و سایر وسایل شخصی آن‌ها را با خود برده‌اند.

بازداشتی‌های پس از انتخابات 1388

«بدرالسادات مفیدی» از 8 دی ماه در زندان به سر می‌برد. بدرالسادت مفیدی در روز 8 دی ماه 1388 در منزل خود به همراه همسرش، «مسعود آقایی» بازداشت شد. پس از مدتی همسر وی آزاد شد و وی هنوز به دلیل عدم اتمام تحقیقات مقدماتی هنوز در بلاتکلیفی به سر می‌برد. چندی پیش خانواده این روزنامه نگار زندانی با ابراز نگرانی از وضعیت جسمانی مفیدی گفته بودند که او علاوه بر ناراحتی قلبی دچار شکستگی دندان و عفونت لثه نیز شده که توجهی به آن نمی‌شود.

«شیوا نظرآهاری» هم‌چنان در انتظار حکم دادگاه. شیوا نظرآهاری در اولین موج بازداشت فله‌ای فعالان سیاسی، مطبوعاتی و مدنی ایران، دو روز پس از کودتای انتخاباتی 22 خرداد بازداشت و اول مهرماه با قرار وثیقه 200 میلیون تومانی آزاد شد. او که عضو موسس و سخن‌گوی کمیته گزارش‌گران حقوق بشر و دانشجوی محروم از تحصیل است، روز 29 آذر ماه سال گذشته بار دیگر هنگامی که برای شرکت در مراسم ختم آیت‌اله منتظری راهی شهر قم بود، بازداشت شد. دورانی که با افت و خیزهای فراوان همراه بوده و نگرانی‌های فراوانی را در مورد وی موجب شده است.

خانم کریمان در مورد وضعیت دخترش گفته است: «گفته‌اند که به پرونده بازداشت اول شیوا یعنی 24 خرداد سال گذشته در این جلسه رسیدگی خواهد شد اما در دو ملاقاتی که با دادستان تهران داشتم و هم‌چنین دوباری که دادستان در بند 209 با شیوا دیدار کرده، گفته است که هر دو پرونده یعنی پرونده بازداشت اول و بازداشت دوم شیوا را تجمیع خواهند کرد تا شیوا فقط یک‌بار به دادگاه برود اما هنوز خبری از این ادغام پرونده نیست.»

بهاره هدایت که از 9 دی ماه در زندان به سر می‌برد به نه سال و نیم حبس محکوم شد. به گزارش ادوار نیوز بهاره هدایت عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت، به نه سال و نیم حبس تعزیری محکوم شد.

«بهاره هدایت» از جمله دستگیر شدگان حوادث پس از انتخابات است که از ۹ دی‌ماه ۸۸ تاکنون در زندان اوین به‌سر می‌برد.

وی پس از اعلام حکم‌اش بار دیگر از سوی شعبه ۴ بازپرسی امنیت به دادگاه انقلاب احضار شد. بنا به گفته خانواده این فعال دانشجویی دلیل این احضار در رابطه با پرونده بازداشت وی در ۱۸ تیرماه ۱۳۸۶ عنوان شده است.

«محبوبه کرمی» از 11 اسفند بازداشت شد. روز 11 اسفند 1388، ماموران امنیتی با داشتن حکم تفتیش و بازداشت محبوبه کرمی، از اعضای کمپین یک میلیون امضا، به منزل او آمده و پس از بازرسی و جلب وسایل شخصی او و برادرش، وی را بازداشت کردند.

محبوبه کرمی مدت‌ها تحت فشار برای انجام مصاحبه تلویزیونی بود و خوشبختانه پس از ماه‌ها بالاخره به بند عمومی زندان اوین منتقل شد. هرچند شرایط روحی او بر اثر فشار و وجود پدر بیمارش، نگران کننده است.

«مهدیه گلرو» از 12 آبان سال گذشته تاکنون در زندان به سر می‌برد. مهدیه گلرو و همسرش وحید لعلی‌پور، در تاریخ ۱۲ آبان ماه در منزل بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند. همسرش که بدون هیچ‌گونه فعالیت سیاسی بازداشت شده بود، اسفند ماه سال گذشته از زندان آزاد شد. مهدیه گلرو عضو شورای حق تحصیل و فعال دانشجویی در 15 فروردین به تحمل دو سال و چهار ماه حبس تعزیری محکوم شد.

قاضی پرونده وی با تبدیل قرار بازداشت گلرو که از تاریخ ۱۲ آذر سال سال گذشته در بازداشت موقت به سر می‌برد با وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی موافقت کرد. این در حالی است که پرداخت این مبلغ وثیقه از توان خانواده او خارج است.

وی پیش از این نیز در تاریخ ۱۲ آذرماه سال گذشته بازداشت و به اتهامات واهی که «تبلیغ علیه نظام از طریق مقالاتی که باعث سیاه‌نمایی می‌شود» و «مصاحبه با رسانه‌های بیگانه» و «نشر اکاذیب» عنوان شده بود، به به یک سال حبس تعلیقی محکوم شده است. و با احتساب حکم ۲ سال و چهار ماه حبس تعزیری دادگاه ۱۵ فروردین، این فعال دانشجویی جمعا به ۳ سال و چهار ماه زندان محکوم شد.

بازداشت «هنگامه شهیدی» از 6 اسفند1388. هنگامه شهیدی روزنامه‌نگار و فعال اجتماعی بار دیگر در روز 6 اسفندماه 1388 بازداشت شد. هرچند او پیش از آن در 9 تیر ماه به دنبال اعتراضات مردمی به انتخابات ریاست جمهوری دستگیر و روانه اوین شد. وی دهم آبان ماه با وثیقه 90 میلیون تومانی آزاد شده بود. اما پس از آن حکم 6 سال حبس تعزیری وی از سوی دادگاه تجدیدنظر تایید شد و دوباره به زندان اوین بازگردانده شد. روز 8 خرداد هنگامه شهیدی توسط یکی از زندانیان معتاد بند نسوان مورد حمله قرار گرفت.

از 29 اردیبهشت برای «لاله حسن‌پور» وثیقه‌ ۱۰۰ میلیون تومانی گذاشته شده، اما هنوز آزاد نشده است.

لاله حسن‌پور، فعال زنان و فعال حقوق بشر از تاریخ ۲۵ اسفندماه سال گذشته در زندان به سر می‌برد و وضعیت جسمی وی نیز در زندان خوب عنوان نشده است.

بر اساس اخبار رسیده از 29 اردیبهشت از طرف دادگاه به خانواده‌ی وی اعلام شده که در ازای تودیع وثیقه‌ی ۱۰۰ میلیون تومانی می‌توانند شاهد آزادی فرزندشان باشند و خانواده‌ی وی نیز در تلاش برای تودیع این میزان وثیقه به دادگاه هستند.

«کبرا زاغه‌دوست» از مراسم چهلم شهدای انتخابات تاکنون در زندان است. کبرا زاغه دوست، که در مراسم چهلم شهدای انتخابات دستگیر شده بود، هنوز در زندان بسر می برد. وکیل وی گفته است که: «اتهاماتی که به موکلم تفیهم شده، مربوط به شوهرشان است که به ایشان ارتباط ندارد و در محدوده صلاحیت دادسرا نیز قرار ندارد.»

وکیل این زندانی سیاسی در ادامه گفت: «موکلم هیچ‌گونه فعالیت سیاسی و اجتماعی نداشته و مشخص نیست چرا قرار بازداشت او به قرار سبک‌تری تبدیل نمی‌شود.»

«سمیه اجاقلو» در 13 اسفندماه بازداشت شد. سمیه اجاقلو، فعال حقوق بشر در تاریخ ۱٣ اسفند ماه از سوی نیروهای امنیتی در اصفهان بازداشت شده است. وی طبق آخرین خبر که در فروردین ماه از وی منتشر شده است تنها یک‌بار به صورت تلفنی از محل نامعلومی در شهر تهران با خانواده خود تماس گرفته است.

بازداشت «نیلوفر هاشمی آذر»، دانشجوی معماری دانشگاه تهران در روز عاشورا. نیلوفر هاشمی آذر، دانشجوی معماری دانشگاه تهران به هم‌راه مادرش شهرزاد نصیری در روز عاشورا (یکشنبه 6 دی‌ماه) در خیابان جمال‌زاده دستگیر شدند. بنابر گزارش‌های دریافتی شهرزاد نصیری مادر این دانشجوی زندانی با تعهد آزاد شده است اما نیلوفر هاشمی را به زندان اوین منتقل کرده‌اند.

«راضیه عالمی»، از 13 اسفند در بازداشت به‌سر می‌برد. راضیه عالمی از هم‌کاران سابق مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران که از تاریخ 13 اسفند 1388 در بازداشت به سر می‌برد. راضیه عالمی به اتهام تبلیغ علیه نظام و جرایم رایانه‌ای در 13 اسفند ماه بازداشت شده است.

«سما بهمنی» در 13 بهمن 1388 در بازداشت به‌سر می‌برد. سما بهمنی، فعال حقوق بشر در پی عزیمت به شهر مهاباد برای پیگیری امور شخصی خود در مسیر برگشت در تاریخ 13 بهمن ماه سال گذشته در تاکسی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و 9 فروردین ماه سال جاری به اتهام عضویت در مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به شش ماه حبس تعزیری و همین‌طور فعالیت تبلیغی علیه نظام نیز به شش ماه حبس تعزیری، جمعن یک سال زندان محکوم شده است.

سما بهمنی اهل بندرعباس، پیش‌تر در مرداد ماه سال 87 به علت تلاش برای تهیه گزارشاتی از نقض حقوق بشر در منطقه کردستان و هم‌چنین حمایت از «فرزاد کمان‌گر» به هم‌راه همسر خود بازداشت و توسط دادگاه انقلاب شهر سنندج به اتهام تبلیغ علیه نظام و عضویت در مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به سه سال حبس تعلیقی محکوم شده بود.

«نفیسه مجتهدی» از اواسط اسفندماه در بازداشت به‌سر می‌برد. نفیسه مجتهدی و همسرش که در زمینه حقوق بشر فعالت می‌کردند در اواسط اسفندماه سال 1388 در جریان موج گسترده بازداشت فعالان و کنش‌گران حقوق بشر بازداشت و تا کنون در وضعیت بللاتکلیف به‌سر می‌برند. آن‌ها هم‌چنین دارای یک فرزند خردسال نیز است که از زمان بازداشت تا کنون تنها یک‌بار و به‌طور کوتاه اجازه تماس با خانواده خود را یافته است.

«عاطفه نبوی» از 25 خرداد در بازداشت به‌سر می‌برد. عاطفه نبوی در تاریخ ۲۵ خرداد 1388 همراه پسر عمویش ضیاالدین نبوی بازداشت شد. عاطفه نبوی پس از بازداشت به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد و به مدت ۹۵ روز در این بند به سر برد، وی سپس به قرنطینه متادون و بند عمومی انتقال یافت. وی در آذر ماه به چهار سال حبس تعزیری محکوم شد.

«سما نورانی» از 12 اسفند در بازداشت است. سما نورانی در تاریخ ۱۲ اسفند ماه بازداشت شد. در تاریخ ۱۹ فروردین ماه ۱۳۸۹ گزارش شد نورانی تحت فشار شدید جهت پذیرش اتهامات در مقابل دوربین تلویزیون قرار گرفته است.

«زینب جلالیان» محکوم به اعدام. زینب جلالیان، از فعالین زن کرد محکوم به اعدام و محبوس در زندان اوین، بر اساس گزارش‌ها در اواسط اردیبهشت ماه سال جاری از طرف بازجوهای وزارت اطلاعات جهت اخذ اعترافات تلویزیونی تحت فشار قرار گرفته است.

درملاقات سه ساعته یاد شده زینب جلالیان با اصرار بر این‌که هیچ جرمی مرتکب نشده که بخواهد جلوی تلویزیون قرار بگیرد از انجام درخواست ماموران اطلاعاتی سرباز زده است.

«رزیتا واثقی» از 24 اسفند در بازداشت.  رزیتا واثقی در تاریخ ۲۴ اسفند ماه ۱۳۸۸ بازداشت شد. در تاریخ ۱۶ فروردین ماه گزارش شد، وی برای اخذ تعهد کتبی در زندان تحت فشار است. در تاریخ ۵ اردیبهشت ماه ۱۳۸۹ رزیتا واثقی به زندان مرکزی مشهد منتقل شد.

«زهرا جباری» که در زندان به‌سر می‌برد به 4 سال حبس تعزیری محکوم شد. زهرا جباری ۳۶ ساله و متاهل و دارای یک فرزند است که در جریان اعتراضات ۲۷ شهریور 1388 روز قدس دستگیر شد و هنوز در زندان به‌سر می‌برد. وی در روز 22 اردیبهشت 1389 دادگاهی شد و به 4 سال حبس تعزیری محکوم شد.

«معصومه یاوری» که در زندان به‌سر می‌بردبه 7 سال حبس محکوم شد. معصومه یاوری به ۷ سال حبس تعزیری در زندان «رجایی‌شهر» محکوم شد. معصومه یاوری، زن خانه داری است که به محاربه متهم شده بود و نماینده دادستان تهران تقاضای حکم اعدام برای او کرده بود. خانم یاوری دو کودک ۴ و یازده ساله دارد و شوهر او سابقه محکومیت سیاسی در دهه ۶۰ را دارد.

«مریم اکبری منفرد» از 10 دی ماه در زندان به‌سر می‌برد. مریم اکبری منفرد یکی از این زندانیان است که ۱۰ دی ماه 1388 در جریان حوادث عاشورا‌ی حسینی بازداشت و راهی زندان اوین شد. وی سپس به اتهام «محاربه» به پانزده سال حبس تعزیری محکوم شد. وی سه فرزند دارد که کوچک‌ترین آن‌ها پنج ساله است.

«پروین جوادزاده» از روز عاشورا تاکنون در زندان به سر می‌برد. پروین جوادزاده یکی دیگر از زنان زندانی بند نسوان اوین است‌. که در شرایط بسیار دشواری به‌سر می‌برد‌.

جواد زاده ۲۲ ساله نیز عصر عاشورا توسط نیروهای سپاه هنگام تردد در خیابان بازداشت و اکنون در بلاتکلیفی کامل در زندان اوین به‌سر می‌برد . وی اکنون جوان‌ترین زندانی سیاسی زن بند نسوان اوین است‌. سه ماه اول بازداشت خود را به صورت کامل در یکی از سلول‌های انفرادی بازداشتگاه اطلاعات سپاه محبوس بوده است که این موضوع موجب لطمه‌های شدید روحی و جسمی به او شده است‌. طبق اخباری که از بند نسوان زندان اوین می‌رسد اتهام این دختر جوان نیز محاربه است و پرونده وی به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب ارسال شده است‌.

«سحر قاسمی‌نژاد» از 14 بهمن ماه در زندان. چهارشنبه 14 بهمن ماه 1388‌، سحر قاسمی‌نژاد بازداشت شد. ماموران با حضور در خانه وی او را بازداشت و وسایل شخصی آن‌ها از جمله کیس کامپیوتر، کتاب و دیگر لوازم شخصی‌شان را ضبط و آن‌ها را با خود بردند. سحر قاسمی نژاد متولد سال 62 است. پدرش از جمله افرادی است که در دهه 60 اعدام شده است، اما وی هیچ گروه و جریان سیاسی نبوده است.

«فاطمه خرم جو» از 17 دی 88 در زندان. فاطمه خرم جو در تاریخ ۱۷ دی ماه ۱۳۸۸ بازداشت شد. وی به اتهام ارتباط با بیگانگان هم اکنون در زندان اوین به‌سر می‌برد. در تاریخ ۲ خرداد ماه ۱۳۸۹ خرم‌جو به درخواست دادستان با وی ملاقات داشته است.

بازداشت «ماه‌فرید منصوریان معمار»، فعال محیط زیست. نیمه شب ۱۹ بهمن‌ماه 1388، هم‌زمان با موج جدید بازداشت‌ها، خانم ماه‌فرید منصوریان معمار، از فعالان محیط زیست، در منزل مسکونی خود بازداشت شد. به گفته‌ی همسر وی، ماموران یک حکم کلی برای بازداشت فله‌ای به وی نشان داده و پس از تفتیش خانه و برداشتن مقداری از لوازم شخصی‌اش، او را به نقطه‌ی نامعلومی بردند. ماه‌فرید منصوریان معمار، ۵۵ سال دارد و پیش از این نیز در دهه‌ی ۶۰ به مدت شش سال در زندان بوده‌است.

«زهرا بهرامی»، یکی از زنان دستگیر شده روز عاشورا. زهرا بهرامی ۴۵ ساله از دستگیر شدگان روز عاشورا از زمان دستگیری تا به حال در بند ۲۰۹ زندان اوین به‌سر می‌برد. خانواده بهرامی در چند ماه اول بازداشت از وضعیت و شرایط عزیزشان بی‌خبر بودند و تاکنون از داشتن ملاقات حضوری محروم هستند. آن‌ها در طی این مدت تحت فشارهای روحی و تهدیدات بازجویان قرار دارند که از انتشار وضعیت وشرایط خانم بهرامی خوداری کنند و گرنه آن‌ها هم دچار مشکل خواهند شد.

زهرا بهرامی مقیم کشور هلند است و دارای ملیت ایرانی- هلندی است. او برای دیدن فرزندش به ایران سفر کرده بود.

«عذرا قاضی میرسعید» از 30 خرداد 1388 در زندان به‌سر می‌برد. عذرا قاضی میرسعید در حوادث ۳۰ خرداد ۱۳۸۸ بازداشت شد. وی به اتهام محاربه و به ۳ سال حبس قطعی محکوم شد. وی هم‌اکنون در زندان اوین به‌سر می‌برد.

بازداشت «نیلوفر لاری‌پور» شاعر، ترانه‌سرا و خبرنگار نشریه چلچراغ. نیلوفر لاری‌پور شاعر، ترانه‌سرا و خبرنگار نشریه چلچراغ روز 13 بهمن ماه بازداشت شد. لاری مسوول صفحه ترانه‌های مجله است که بیشتر در مورد ترانه‌های مذهبی و ریشه آن در ایران باستان مطلب می‌نوشته است و بنا به گفته دوستانش هیچ گونه فعالیت سیاسی و حزبی نداشته و حتا مطالب وب‌لاگی او نیز در خصوص مسایل مذهبی و دین بوده است و تنها فعالیت سیاسی لاری‌پور مربوط به دوران انتخابات و تبلیغات بوده که برای آقای موسوی تبلیغ می‌کرد.

تبدیل حکم اعدام «مطهره بهرامی» به حبس. مطهره بهرامی یکی از بازداشت شدگان روز عاشورا است که ابتدا به اعدام محکوم شد و سپس حکم وی به حبس تغییر یافت. مطهره بهرامی که روز عاشورا به اتفاق همسر ، پسر، دوست پسرش و هم‌چنین دوست همسرش بازداشت شده بود، با اتهام ارتباط با سازمان مجاهدین خلق به اعدام محکوم شده بود. پرونده او در مرحله تجدید نظر از اعدام به حبس تغییر یافت اما «محسن دانشور» و «مهدی دانشور»‌، همسر و پسر مطهره بهرامی هستند که به همراه او بازداشت شده و به اعدام محکوم شده‌اند.

تبدیل حکم اعدام «ریحانه حاج ابراهیم» به حبس. ریحانه حاج ابراهیم، به اتفاق مطهره بهرامی در روز عاشورا بازداشت شد. او نیز در حکم اولیه به اعدام محکوم شد اما پس از آن حکم وی در دادگاه تجدید نظر به حبس تغییر یافت.

دربندیان پیش از انتخابات سال 1388

«عالیه اقدام دوست» از دی ماه 1387 در زندان به‌سر می برد. عالیه اقدام دوست به دلیل شرکت در تجمع اعتراضی علیه قوانین تبعیض‌آمیز در 22 خرداد 1385 در میدان هفت تیر تهران، به 3 سال حبس تعزیری محکوم شد و از دی 1387 برای اجرای حکم در زندان به سر می‌برد. عالیه اقدام دوست در اسفند 1388 به اتهام خواندن تاریخچه هشتم مارس در بند نسوان اوین، یک هفته در سلول انفرادی بازداشت شد و پرونده داخل زندان برای وی تشکیل شده است.

«روناک صفارزاده» از سال 1386 در زندان به‌سر می‌برد. روناک صفارزاده در سال ۱۳۸۶ بازداشت شد. صفارزاده به شش سال و ۷ ماه زندان محکوم شده است. وی هم اکنون در زندان مرکزی سنندج به‌سر می‌برد.

«شبنم مددزاده» زندانی که از ابتدای اسفندماه 1387 در زندان به‌سر می‌برد. شبنم مددزاده، متولد ۱۳۶۷، نایب دبیر شورای تهران دفتر تحکیم وحدت در روز یکم اسفند ماه ۱۳۸۷، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. وی پس از گذراندن بیش از ۷۰ روز در سلول انفرادی به بند عمومی ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. علی‌رغم صدور قرار وثیقه دستگاه امنیتی بارها با آزادی وی مخالفت کرده است. در بهمن ماه سال جاری، شبنم و برادرش «فرزاد مددزاده»، هریک به پنج سال حبس تعزیری و تبعید به زندان رجایی‌شهر محکوم شدند.

«زینب بایزیدی» از سال 87 در زندان به سر می‌برد. زینب بایزیدی در شهر مهاباد، روز چهارشنبه 19 تیرماه 1387 توسط نیروهای اطلاعاتی مهاباد بازداشت شد. و سپس به 4 سال حبس تعزیری محکوم شد. وی پیش از این به اتهام نشر اکاذیب، تبلیغ علیه نظام اسلامی و عبور غیر‌قانونی از مرز به 6 ماه حبس تعلیقی به مدت چهار سال و تبعید به زندان مراغه محکوم شده بود.

«صهبا رضوانی» در آذر ماه سال ۱۳۸۷ بازداشت و به اطلاعات سمنان منتقل شد. رضوانی به ۳ سال زندان محکوم شده است. وی هم اکنون در زندان سمنان اصفهان محبوس است. صهبا رضوانی از سال 1387 در زندان به‌سر می‌برد.

صهبا رضوانی، شهروند بهایی زندانی که بیش از یک سال است در بازداشت موقت به‌سر می‌برد، با محدودیت استفاده از دارو روبه‌رو شده و در آخرین انتقالش به بهداری مورد بد رفتاری و بی‌احترامی از سوی مسوولین بهداری زندان اوین واقع شده است.

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، این زندانی بهایی که در سال گذشته از زندان سمنان به زندان اوین منتقل شده است هفته گذشته با وخیم شدن وضعیت جسمی و انتقالش به بهداری پس از برخورد نامناسب مسوول بهداری اوین، از مداوای وی به بهانه کمبود دارو خودداری شد. این در حالی ست که پس از انتقال مجدد وی به بهداری، پزشک دیگری که در بهداری حضور داشته بر وجود دارو به مقدار کافی گواهی داده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,