Saturday, 18 July 2015
17 June 2021
نوزدهم خرداد - نهم ژوئن

«تقویم تاریخ نوزدهم خرداد»

2010 June 09

مریم / رادیوکوچه

maryam.m@koochehmail.com

  • 630 میلادی – «سپهبد شهربراز» (شهروراز) ژنرال مشهور ایرانی و فاتح مصر در شهر تیسفون کشته شد. وی پس از مرگ مرموز «اردشیر سوم» شاه 9 ساله ایران عملن به‌مدت 44 روز امور سلطنت ایران را به‌دست گرفته بود تا امپراتوری ما را از خطر اضمحلال برهاند. این ژنرال بود که اورشلیم و دمشق را از روم پس گرفته، صلیبی را که مسیح بر آن مصلوب شده بود به تیسفون (مدائن) منتقل کرده، مصر را متصرف شده و در اسکندریه، پادگان ایرانی را ساخته بود.
  • 1331 خورشیدی – روزی است که دکتر مصدق رییس دولت وقت در دادگاه جهانی لاهه نطق تاریخی خود را ایراد کرد و وجدان جهانیان را متوجه حقوق ملل ضعیف ساخت. دکتر مصدق در این نطق گفت : که وجدان جهانیان نباید اجازه دهد که حقوق ملل ضعیف پایمال شود. جهانیان باید از ملل کوچک که برای احقاق حقوق خود و استفاده از حاکمیت ملی و استقلال بپا می‌خیزند در برابر دول دارای قدرت نظامی، تبلیغاتی و نفوذ سیاسی وسیع دفاع کنند. ما کاری جز گرفتن حق مسلم خود نکرده‌ایم.
  • 1870 میلادی – «چارلز دیکنز» نویسنده و روزنامه‌نگار انگلیسی در 58 سالگی درگذشت و 15 داستان طولانی و ده‌ها داستان کوتاه از خود به‌یادگار گذاشت. دیکنز که دوران کودکی را در فقر گذرانده بود در داستان‌هایش کوشیده است جهانی بسازد که در آن از فقر اثری نباشد.
  • 1315 خورشیدی – دولت وقت ایران سوادآموزی اجباری افراد 18 تا 40 ساله را به‌اجرا گذاشت.
  • 1815 میلادی – کنگره وین به‌کار خود پایان داد. کنگره تاریخی «وین» به‌عنوان یکی از بزرگ‏ترین اجتماعات سیاسی بین‏المللی در قرن نوزدهم، از روز 14 اکتبر در وین پایتخت اتریش آغاز شد تا درباره متصرفات فرانسه طی جنگ‏های «ناپلئون بناپارت» تصمیم‏گیری کند. در این کنگره که به‌منظور سر و سامان‌دادن به مسایل اروپا پس از نخستین استعفای ناپلئون بناپارت تشکیل شد، سلاطین و سران برجسته اروپا نیز شرکت داشتند. مسایلی که کنگره با آن‏ها روبرو بود پیچیدگی و دشواری فراوان داشت چرا که انقلاب فرانسه و جنگ‏های ناپلئون، ساختار اروپا را به‌کلی درهم ریخته بود. شعار کنفرانس وین عبارت بود از: «حقانیت و جبران». بدین ترتیب، کنگره وین نوعی پیروزی دولت‏های بزرگ بر دولت‏های کوچک و پیش‌رفت رژیم‏های سلطنتی علیه جمهوریت در اروپا بود. این کنگره کوشید و توانست عقربه زمان را در اروپا به‌عقب برگرداند ولی باعث شد که در آینده، انقلاب‏های دیگری بروز کند. هم‏چنین از سوی دیگر، این کنگره توانست از بروز جنگ تا یک‏صد سال بعد در اروپا جلوگیری نماید. در نهایت، منافع قدرت‏های حاضر در کنگره، با تقسیم سرزمین‏ها و الحاق مناطق به کشورهای انگلستان، هلند، اتریش و پروس تامین گردید و به آن عنوان غرامت اطلاق شد.
  • 1962 میلادی – بر اثر آتش‏سوزی بزرگ دانشگاه الجزیره در پایتخت کشور الجزایر، بیش از پانصد هزار نسخه از کتاب‏های نفیس کتاب‌خانه این دانشگاه از بین رفت. اکثر کتاب‏های سوخته شده، از منابع و مآخذ مهم و کم‌نظیر بودند.
  • ۱۹۶۳ میلادی – «جانی دپ» هنرپیشه آمریکایی، متولد شد.
  • ۱۸۹۸ میلادی – «کورتزیو مالاپارته» نویسنده و خبرنگار ایتالیایی، متولد شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,