Saturday, 18 July 2015
14 June 2021

«پارس‌نامه»

2010 June 09

امیر و کاملیا / رادیو کوچه

…………………………………………………….

«گور دخمه سنگی فخریگاه» «گور دخمه سنگی فخریگاه»

دخمه سنگی (فخریگاه) در شمال جاده مه‌آباد به میاندوآب واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۹ آذر ۱۳۱۶ با شماره‌ی ثبت ۲۸۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. گور دخمه سنگی فخریگاه متعلق به دوره مادها در بالای کوهی صعب‌العبور قرار گرفته است..

…………………………………………………….

«یلدا زایش زادروز» «یلدا زایش زادروز»

واژه «یلدا» به معنای «زایش زادروز» و تولد است. ایرانیان باستان با این باور که فردای شب یلدا با دمیدن خورشید، روزها بلندتر می‌شوند و تابش نور ایزدی افزونی می‌یابد، آخر پاییز و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید می‌خواندند…

…………………………………………………….

«تووکراسی حکومت خشن و تعصب‌آمیز بهرام دوم» «تووکراسی حکومت خشن و تعصب‌آمیز بهرام دوم»

بهرام دوم از سال ۲۷۶ تا ۲۹۳ (میلادی)، پادشاه ساسانی بود. بعد از پدر خود، بهرام یکم، به عنوان شاهنشاه ایران پادشاهی کرد. در شاه‌نامه ذکر او تحت نام بهرام بهرام آمده‌است.

…………………………………………………….

«گوردختر» واقع در بخش مرکزی شهرستان دشتستان یکی از آثار تاریخی دوره‌ی هخامنشی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است. این مقبره دارای سقفی شبیه مقبره کوروش بزرگ دارد.

…………………………………………………….

دیوار بزرگ گرگان یا دیوار سرخ که در متون قدیمی با نام مار سرخ نیز نامیده‌شده‌است دیواری تاریخی است که از کنار دریای خزر در ناحیه گمیشان آغاز شده و تا کوه‌های گلی‌داغ در شمال شرق کلاله ادامه می‌یافته‌است.

«کاپادوکیه» یا نام قدیمی و پارسی این سرزمین «کاپادوسیه» به معنای سرزمین اسب‌های زیبا، بخش باستانی و پهناوری است که امروز در ترکیه مرکزی قرار گرفته و به دلیل ارزش‌های تاریخی و باستانی، توریستی‌ترین بخش استان نوشهیر ترکیه کنونی را در بر می‌گیرد.

…………………………………………………….

«دهانه غلامان»، نام یک محل باستان‌شناسی در منطقه سیستان در جنوب خاوری ایران است و شهری باستانی در ۲ کیلومتری روستای قلعه نو،۷ کیلومتری شهرستان زهک و ۴۲ کیلومتری شهر زابل در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.

…………………………………………………….

«شاپور یکم» (با املای پهلوی کتیبه‌ای:و تلفظ:شَهپُهْر) شاهنشاه ایران و انیران، دومین شاهنشاه ساسانی و فرزند «اردشیر بابکان» است. از ۲۴۱ تا سال ۲۷۱ میلادی، به عنوان شاهنشاه ایران سلطنت کرد.

…………………………………………………….

اردشیر پاپَگان یا اردشیر بابکان یا اردشیر یکم بنیان‌گذار شاهنشاهی ساسانی بود. از ۲۲۶ تا سال ۲۴۱ میلادی، به عنوان شاهنشاه ایران سلطنت کرد. او در هرمزدگان واقع در خوزستان به جنگ با اردوان پنجم برخاست.

…………………………………………………….

در شش کیلومتری شرق شیراز، بر بالای یک تپه بقایای بناها و یک حصار سنگی، دیوارهای آجری، ساختمان‏های خشتی و آستانه‏های سنگی فرو افتاده دیده می‏شوند. در آن‏جا تعدادی نقش برجسته از نوع نقوش تخت جمشید نیز وجود دارند.

…………………………………………………….

روستای «چال‌طرخان» (چال تلخان) ده جزو دهستان قلعه نو بخش کهریزک شهرستان ری است که در ۵۱ درجه و ۲۸ دقیقه طول و ۳۵ درجه و ۳۰ دقیقه عرض جغرافیایی و در ارتفاع ۹۸۳ متر از سطح دریا واقع شده است.

…………………………………………………….

«نظر بزرگان در‌باره مزدک» «نظر بزرگان در‌باره مزدک»

نام مزدک در تاریخ در هاله‌ای از رموز و اسرار پیچیده شده است. به راستی مزدک این پیامبر خودخوانده که بود و چرا چنین اهمیتی در تاریخ ایران دارد؟ نه تنها خود وی، بلکه جنبش‌هایی که بعدها به وجود آمدند و خود را به پیروی از مزدک منتسب می‌کردند نیز اسرارآمیز بودند.

…………………………………………………….

در اواخر قرن پنجم میلا‌‌دی در زمان سلطنت «قباد» فرقه تازه‌ای به وجود آمد که در بعضی از اصول فلسفی و اجتماعی به آیین مانی شباهت داشت. این آیین جدید توسط «مزدک» پسر «بامداد» به وجود آمد. وی به احتمال زیاد اهل نیشابور بود.

…………………………………………………….

در دوره ساسانیان تجارت به رکن اساسی و تعیین کننده سیاست دولت مبدل شد. بدین معنا که ساسانیان با وام‌داری میراث پیشینیان، به ویژه اشکانیان، دریافتند که تجارت می‌تواند به عنوان حربه‌ای موفقیت‌آور بر علیه رقیب دیرینه خود یعنی امپراطوری روم شرقی مورد استفاده قرار گیرد.

…………………………………………………….

«مسجد تاریخانه» واقع در جنوب شرقی شهر تاریخی دامغان یکی از نمونه‌های کهن مساجد اولیه در ایران و از قدیمی‌ترین بناهای پس از اسلام است که شیوه‌های معماری ساسانی را در خود حفظ کرده، اگرچه نوشته‌ای که تعیین کننده تاریخ بنای آن باشد، وجود ندارد …

…………………………………………………….

در دوره ساسانی هنر معماری نسبت به مجسمه‌سازی و نقاشی در درجه اول قرار داشت. آثار اولیه معماری ساسانی شباهت بسیاری به معماری دوره پارتی دارد. از بناهای ساسانی در قرن سوم میلادی، کاخ اردشیر در فیروزآباد است.

…………………………………………………….

امپراطوری ساسانیان نام خاندان شاهنشاهی ایرانی است که از سال ۲۲۴ تا ۶۵۱ میلادی بر ایران فرمان‌روایی کردند، بنیان این شاهنشاهی یک‌پارچه را اردشیر (یا ارتخشتره، از ارت: مقدس، و خشتره: شهریار) بنا کرد.

…………………………………………………….

«مانی یکی از پایه‌گذاران هنر و تذهیب»

مشهورترین کتاب مانی ارژنگ، کتاب مصوری است که تمامی اسطوره‌های آفرینش، آیین‌ها و اصول اعتقادی مانوی از طریق تصاویری در هم و با جزییات به طوری که برای عموم قابل فهم باشند در آن عرضه شده است.

…………………………………………………….

«مانی آموزگار معنویت»

در قرن سوم میلادی آیین دیگر همگانی یعنی (آیین مانوی) در اطراف مرزهای مشترک ایران و بابل نمایان گردید. موسس آن «مانی» یا مانس نام داشت و نسبش از طرف مادر به اشکانیان (پارتیان) می‌رسید. نام پدرش تیک (پاتک) یا فوتتق بابک پسر ابوبزرام بود که از همدان به بابل در بین‌النهرین رفته بود.

…………………………………………………….

«اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان»

«یزد» اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان بعد از شهر ونیز ایتالیاست. همین دو ویژگی کافی است تا ایرانیان بدانند کشوری به وسعت تاریخ جهان دارند و شهری کویری که می‌توانند خشت به خشت، ریگ به ریگ و لحظه به لحظه تاریخ آن را به رخ جهانیان بکشند.

…………………………………………………….

«بی‌توجهی یا نابودی تخت جمشید»

تصاویر منتشر شده از تخت‌جمشید بیان می‌کند که دیواره‌های بازسازی شده گلی در محوطه تخت‌جمشید دچار ترک‌خوردگی شده و وضعیت دیواره‌های موزه ایجاد شده در این محوطه باستانی نیز چندان مناسب نیست. در تصاویر انتشار یافته

…………………………………………………….

 «صلیب پارسی نشانه خدای خورشید ‌ با نه هزار سال قدمت»

«صلیب پارسی» یا صلیب آریایی به دیواره عظیم نقش رستم گفته می شود که در آن 4 عدد صلیب به ارتفاع بیش‌تر از یک‌صدمتر در دل کوه حک و تراشیده شدهاست. صلیب که عربی شده واژه چلیپا می‌باشد سمبل خورشید و میتراییسم بوده است

…………………………………………………….

 «یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین خانه‌های دزفول »

محله «قلعه» قدیمی‌ترین محله شهر دزفول بوده که در اصل به خاطر هم‌جواری با قلعه نظامی که به خاطر حفاظت از پل ساسانی ساخته شده بود به این نام شهرت یافته است. خانه تیزنو دزفول برگرفته از هویت غنی معماری دزفول با مصالحی از آجر و خشت و..

…………………………………………………….

«جنگل‌های منحصر به فرد و ذخیره زیست کره زمین»

«جنگل‌های حرّا» در حوالی جزیره قشم، بندر پل، جزیره هرمز و بندرخمیر مجموعه‌ای از درختان سرسبز حرا به چشم می‌خورد که با آبراهه‌هایش با پرندگان زیبا و طبیعت بکر وحشی‌اش از منابع توریستی و دیدنی استان می‌باشد.

…………………………………………………….

«غارچاه نخجیر-یکی از زیباترین غارهای جهان»

«غارچاه نخجیر» (یا در زبان عامیانه چال‌نخجیر) در شمال خاوری و ۸ کیلومتری شهر دلیجان (حد فاصل نراق-دلیجان) قرار دارد. این غار در سال ۱۳۶۸ ‏شناسایی شده است. غار چاه‌نخچیر دارای یک شاخه اصلی و چند شاخه فرعی است.

…………………………………………………….

«ایکوتوریسم و اگروتوریسم در یک روستا»

«بریس» یکی از روستاهای بزرگ «چابهار» واقع در دهستان «سند میر ثوبان» بخش دشت‌یاری این شهرستان جنوبی استان «سیستان و بلوچستان» است. این روستا در 64 کیلومتری بندر چابهار بعداز «رمین» یکی از نزدیک‌ترین روستاهای صیادی به این شهر است

…………………………………………………….

 «قدیمی‌ترین نقاشی متحرک (انیمیشن) جهان»

قدیمی‌ترین نقاشی متحرک (انیمیشن) جهان در سال 1983میلادی توسط باستان‌شناسان ایتالیایی حاضر در شهر سوخته به هنگام کاوش در گوری 5 هزار ساله پیدا شد. آن‌ها جامی را پیدا کردند که نقش یک بز هم‌راه با تصویر یک درخت روی آن دیده می‌شد.

…………………………………………………….

«موسیقی ایران کهن‌ترین موسیقی جهان»

بعد از پژوهش‌های فراوان در زمینه پیدایش موسیقی پژوهش‌گران به «گاتاها» دست پیدا کردند. گاتاها در «اوستا» آواها یا سرودهایی خود زرتشت است. و ایرانیان بیش از پنج هزار سال قبل از میلاد خط داشتند.

…………………………………………………….

«لاشار جاذبه‌ بکر طبیعی»

بخش «لاشار» شهرستان «نیک‌شهر» با جاذبه‌های بکر طبیعی و داشتن عنوان یکی از قطب‌های گردش‌گری جنوب سیستان و بلو‌چستان، هم‌چنان ناشناخته باقی مانده­‌است. وجود آبشار­های متعدد و چشمه‌های آب‌گرم، طبیعت بکر و چشم­‌اندازهای طبیعی زیبا و دیدنی…می‌تواند جذابیت‌های فراوانی برای ایران‌گردان داشته باشد.

…………………………………………………….

 «گرمابه‌هایی برای تسکین دردها»

زاهدان آن‌جا که بشر از درمان بازمی‌ماند زمین آب جوشیده شفابخشی را از درون خویش به بیرون هدایت می‌کند و چشمه‌ها، گرمابه‌های طبیعی خلق می‌کنند که هدیه‌ای از جانب خداوند برای تیمار زخم‌ها و تسکین دردهاست.

…………………………………………………….

 «بزرگ‌ترین غار دست‌کن دنیا»

«غار سنگ‌شکنان» جهرم در جنوب غربی شهرستان جهرم استان فارس قرار دارد. بزرگ، دست‌ساز و دیدنی است. این غار دست‌کن که قدمتش به طور دقیق مشخص نیست، به دست سنگ‌تراشان در دل کوه به‌وجود آمده و با عنوان «بزرگ‌ترین غار دست‌کن دنیا» نیز شناخته می‌شود.

…………………………………………………….

 «تبریز یکی از قدیمی‌ترین شهرهای باستانی جهان»

ایران یکی از مهدهای تمدن خیز جهان باستان محسوب می‌شود. این سرزمین به علت قدمت تاریخی و تمدن‌های موجود آن، اهمیت بسزایی برای فرهنگ بشری دارد. تمدن‌های ایلام، شهر سوخته، حسن‌لو،… نمونه‌ای از تمدن‌های دیرینه و پربار این منطقه از جهان به شمار می‌روند….

…………………………………………………….

 «تپه‌ای میان دشت‌های حاصل‌خیز»

دشت‌های حاصل‌خیز قزوین که از سه جهت به وسیله ارتفاعات مختلف محصور شده در سمت جنوب شرقی از جانب کویر مرکزی فلات ایران در معرض بادهای دایمی و موسمی قرار دارد که وجود این بادها به هم‌راه رودها و نهرهای موسمی کیفیت آب و هوایی خاصی را در این منطقه به وجود آورده است.

…………………………………………………….

 «سهولان، از عجیب‌ترین غارهای آبی جهان»

«غار سهولان»، در 42 کیلومتری شرق مهاباد، در استان آذربایجان غربی واقع شده ‌است. سهولان به زبان کردی به معنی «یخ‌بندان» است و مردم محلی غار را «کونه کوتر» یعنی «لانه کبوتر» نیز می‌نامند. دلیل این نام‌گذاری وجود تعداد زیادی لانه کبوتر درون غار است.

…………………………………………………….

 «کهن‌ترین سند مکتوب تمدن ایران»

«گنج‌نامه»، در یکی از دامنه‌های کوهستان الوند و به فاصله پنج کیلومتری جنوب غربی همدان، در دوره مصفای عباس‌آباد قرار دارد. در نزدیکی گنج‌نامه، چشم‌انداز زیبایی از آبشار گنج‌نامه و دره‌های سر‌سبز عباس‌آباد، تاریک دره و کیوارستان دیده می‌شود.

…………………………………………………….

 «یکی از شاه‌کارهای مهندسی و معماری دنیا»

«فلک‌الافلاک» یا «دژ شاپور‌خواست» قلعه‌ای تاریخی در مرکز شهر خرم‌آباد در استان لرستان است. این قلعه زیبا و دیدنی با 5300 متر مربع مساحت بر فراز تپه‌ای در مرکز شهر خرم‌آباد، با چشم‌اندازهای فوق‌العاده زیبا قرار گرفته است.

…………………………………………………….

 «‌روستای سنگی ورکانه»

در بیش‌تر روستاها هماهنگی بافت با طبیعت و محیط مورد توجه بوده است اما در این میان روستاهایی وجود دارند که به نحو شگفت‌آوری با محیط طبیعی خود درآمیخته و فضاهایی را پدید آورده‌اند که در برخی، نوع انتخاب و استفاده از مصالح به گونه‌ای است که حداکثر انطباق را با محیط دارد.

…………………………………………………….

 «یکی از باستانی‌ترین سکونت‌گاه‌های دوازده هزار ساله بشر»

روستای «میمند» در استان کرمان قرار داره و جز هفت روستای عجیب کشور روستای میمند شهر بابک است. بی‌شک یکی از باستانی‌ترین سکونت‌گاه‌های بشر در جهان است که از دوازده هزار سال پیش تاکنون هم‌چنان پا برجاست و به حیات خود ادامه می‌دهد.

…………………………………………………….

 «نیایش‌گاهی از دوره کوروش بزرگ»

سنگ بزرگی که تا امروز زیر انبوهی از علف‌ها و اندکی خاک پنهان مانده بود توسط کشاروزان کشف شد. به اعتقاد باستان‌شناسان این متعلق به بنایی است که امروز به آن آرام‌گاه «کمبوجیه» یا زندان می‌گویند.

…………………………………………………….

 «پل قدیم دزفول قدیمی‌ترین پل جهان»

پل قدیم دزفول مهم‌ترین اثر تاریخی دزفول است که در حدود ۱۷۵۰ سال و در ۲۶۰ میلادی ساخته شده است. «شاپور دوم» ساسانی آن را به کمک اسیران رومی ( ۷۰ هزار نفر) بر روی رود دز بنا کرد.

…………………………………………………….

 «موسیقی ایران باستان»

آلات موسیقی اولیه بشر محدود بود، از شاخ و پوست و صدف و عاج حیوانات و زه کمان و خیزران اسباب و ادواتی شبیه طبل و نی و شیپور و سنج و زنگ ساخته‌اند. پژوهندگان و کاوش‌گران که برای خواندن لوحه‌های سومری پیدا شده در جلگه بین‌النهرین و نمایانیدن فرهنگ و هنر …

…………………………………………………….

 «آسیاب‌های آبی دزفول قدیمی‌ترین سیستم‌های آبیاری جهان»

آسیاب‌های آبی دزفول یکی از آثار ارزش‌مند تاریخی، معماری و گردش‌گری شهرستان دزفول به شمار می‌روند و به شماره ۳۹۸۴ در ردیف آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

…………………………………………………….

 «حساب‌داری و حساب‌رسی در زمان هخامنشیان» 

نخستین مدرک کشف شده حساب‌داری در جهان، لوحه‌های سفالین از تمدن سومر در بابل‎ (Babylon) ‎است و ‏قدمت آن به ۳۶۰۰ سال قبل از میلاد می‌رسد و از پرداخت دست‌مزد‎ ‎تعدادی کارگر حکایت دارد‎.‎

…………………………………………………….

 «ارمغان به‌ترین هنر‌، علم و معماری»

چنان به نظر می‌رسد که پارسیان، جز هنر زندگی، هیچ هنری به فرزندان خود نمی‌آموخته‌اند. ادبیات در نظر ایشان هم‌چون تجملی بود که به آن کم‌تر نیازمند بودند، و علوم را هم‌چون کالاهایی می‌دانستند که وارد کردن آن‌ها از بابل امکان‌پذیر بود…

…………………………………………………….

 «بیستون، بزرگ‌ترین کتیبه سنگی جهان»

واژه «بیسْتون» (که امروزه به اشتباه «بیسُتون» گفته‌ می‌شود) در زمان هخامنشی و شاید پیش از آن، به گونه بَگَستانَه/ بَغَستانَه (جای‌گاه خدا) و در زمان‌های بعدی به گونه‌های «بِهیستان/ بیسْتون/ باغستان/ بُستان» تغییر حرف و آوا داده است.

…………………………………………………….

 «منار جنبان در استان اصفهان»

در سر راه اصفهان به نجف‌آباد قریه‌ای است که آن را «کارلادان» می‌گویند. امروز این روستا جزیی از شهر اصفهان به شمار می‌رود. در این قریه بنایی وجود دارد که مزار یکی از صالحین و زهاد مشهور قرن هشتم هجری به نام عمو «عبداله کارلادانی» است.

…………………………………………………….

 «سیاست مذهبی هخامنشیان در سرزمین‌های تسخیرشده»

در نوشته اسرا (Esra) که بخشی از کتاب تورات می‌باشد ذکر شده است که شاهان هخامنشی عقاید مذهبی مردم کشورهای تحت سلطه خود را محترم می‌شمردند و روش سازش‌گرایی با مذاهب غیر‌ایرانی داشتند.

…………………………………………………….

 «آداب‌ و رسوم‌ پارسیان‌»

«هرودوت»‌ در زمینه‌ی‌ رسوم‌ و آداب‌ و قوانین‌ پارسی‌ها شرحی‌ نقل‌ کرده‌ است‌. به‌ موجب‌ نوشته‌های‌ وی‌ پارس‌ها نیز چون‌ امروز که‌ برپاکردن‌ جشن‌ تولد معمول‌ و مرسوم‌ است‌، در انجام‌ آن‌ اهتمامی‌ داشته‌ و هر سال‌‌روز تولد خود را جشن‌ می‌گرفته‌اند.

…………………………………………………….

 «ارزش نهادن به کتاب و کتاب‌خانه در زمان هخامنشیان»

نماینده داریوش شاه در مصر می‌گوید: «….به کتاب‌خانه‌ها کتاب دادم و جوانان را بدان‌ها داخل کردم.» ابومعشر (بلخی) منجم نیز چنین می‌گوید: «پادشاهان ایران بی‌اندازه به حفظ و نگاه‌داری دانش‌های بشری توجه و علاقه مبذول می‌داشتند…»

…………………………………………………….

 «یکی از بوستان‌های بزرگ و تاریخی ایران»

«شاه گلی»، «ایلگلی»، یا «استخر شاه» یکی از مهم‌ترین گردش‌گاه‌های شهر تبریز است که در جنوب شرق آن و در ۷ کیلومتری مرکزشهر واقع شده ‌است. این مکان در زمان «آق‌ قویونلوها» ایجاد شده و در دوره‌ی «صفویان» گسترش یافته ‌است.

…………………………………………………….

 «آموزش و پرورش در عصر هخامنشی»

برای مطالعه درباره آموزش و پرورش در ایران باستان در درجه اول روایات و گزارش‌های مورخان یونانی، اسناد مصریان و بابلیان سودمند به نظر می‌رسد. چون از خود شاهان هخامنشی سند و اسنادی از این دست باقی نمانده است.

…………………………………………………….

 «دومین مکان مقدس یهودیان جهان در ایران»

آرام‌گاه «استر و مردخای»، یکی از ‌مهم‌ترین زیارت‌گاه‌های یهودیان ایران و جهان است. این مقبره جز آثار میراث فرهنگی ایران ثبت شده‌ است. وجود این زیارت‌گاه، عامل مهمی در شکل‌گیری و تداوم حضور جامعه یهودی در همدان بوده ‌است. این مقبره در مرکز شهر همدان قرار دارد.

…………………………………………………….

 «یکی از مجموعه‌های علمی و نجومی مشرق زمین»

«رصدخانه‌ی مراغه» رصدخانه‌ای بود که در دوره‌ی هلاکوخان زیرنظر خواجه نصیرطوسی در شهر مراغه ساخته ‌شد. این رصدخانه روی تپه‌ای در غرب مراغه قرار داشته ‌است و امروزه تنها پی‌های بخش‌های مختلف و بخشی از سدس سنگی آن باقی مانده ‌است.

…………………………………………………….

  «کاخ کوروش بزرگ در استان بوشهر»

کاخ «کوروش بزرگ» (دشتستان)‌، واقع در شهر «برازجان» از توابع بخش مرکزی شهرستان «دشتستان» یکی از آثارهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است. این کاخ در سال ۱۳۵۰ به وسیله‌ی هیت باستان‌شناسی ایران حفاری شده‌است.

…………………………………………………….

«کاخ سنگ سیاه هخامنشی»

«کاخ سنگ سیاه» در تمامی درازای زمستان ۱۳۵۶ کاوش و بازسازی شد. یافته‌های آن به «مرکز باستان‌شناسی ایران» آن هنگام که یک اداره‌ی پژوهشی توان‌مند، با مدیریت آگاه و هوش‌مند «سیروس باقرزاده» بود، سپرده شد.

…………………………………………………….

«تخت سلیمان، گلوگاه ناشناخته انرژی زمین»

«تخت سلیمان» یا شهر «گنجک» در 45 کیلومتری شمال‌شرقی شهرستان «تکاب» در یک دره‌ی سرسبز در بلندی 3000 متری، و روستای تخت سلیمان در استان آذربایجان غربی است. سرشار از جاذبه‌های کم‌نظیر طبیعی، تاریخی واقع شده است که قله 3200 متری «بلقیس» در آن جا قرار دارد.

…………………………………………………….

«ایرانیان اولین مخترع باتری در جهان»

تا چند سال پیش همه تصور می‌کردند که پیل الکتریکی را نخستین‌بار دانش‌مند ایتالیایی «لوییجی گالوانی» در سال 1786 اختراع کرد. گالوانی از قرار دادن دو فلز در آب نمک جریان برق به‌دست آورد.

…………………………………………………….

«سپه‌سالاراشکانی، مبتکر جنگ پارتیزانی»

«سورنا» یکی از سرداران بزرگ و نام‌دار تاریخ ایران در زمان اشکانیان است که سپاه ایران را در نخستین جنگ با رومیان فرمان‌دهی کرد و رومی‌ها را که تا آن زمان در همه‌جا پیروز بودند، برای اولین‌بار با شکستی سخت و تاریخی روبه‌رو کرد.

…………………………………………………….

«اردوان پنجم آخرین پادشاه اشکانی»

«اردوان پنجم» آخرین شاه ایران از خاندان «اشکانی» است که از سال ۲۱۳ تا ۲۲۴ یا ۲۲۶ میلادی شاهی کرد. با کشته‌شدن او دولت اشکانی منقرض شد و جای خود را به ساسانیان داد. پس از مرگ «بلاش پنجم» میان دو پسر او به نام‌های «بلاش ششم» و «اردوان پنجم» برای رسیدن به شاهی نزاع درگرفت.

…………………………………………………….

«کشف قدیمی‌ترین خط دنیا در ایران»

لوح گلی نوشته شده‌ای که عمر آن به بیش از 5 هزار سال پیش می‌رسد یعنی قدیمی‌تر از اولین الواح نوشتاری سومری که آن را مبدا عصر تاریخی می‌دانند. این لوح و چندین لوح دیگر در «جیرفت» یافت‌شده است.

…………………………………………………….

«یکی از بلندترین دیوارهای تاریخی ایران»

«ارگ تبریز» (علی‌شاه) نام یک بنای تاریخی در تبریز است. سبک معماری این بنا به شیوه آذری و معمار آن استاد فلکی تبریزی ذکر شده است. این ارگ یکی از بلندترین دیوارهای تاریخی کشور و نماد شهر تبریز است.

…………………………………………………….

«فرهاد چهارم اشکانی»

فرهاد چهارم (اشک چهاردهم) چهاردهمین شاه ایران از خاندان اشکانی است. پدر وی «ارد دوم» از سلطنت کناره‌گیری کرد و مقام شاهی را به او واگذار کرد. فرهاد چهارم همین که به تخت نشست برادران خود را نابود کرد. پدر وی که هنوز در قید حیات بود او را مورد سرزنش قرار داد و فرهاد او را نیز به قتل رسانید.

…………………………………………………….

«دژی سترگ و زیبا به‌نام تل تخت»

«تل تخت» که نشان از هنر فراوان و زبردستی بسیار سازندگانش دارد با گستردهای نزدیک به دو هکتار بر روی تپه‌ای بزرگ در سوی شمالی (باکراکاتاش) «پاسارگاد» و در «دشت مرغاب» شیراز جای دارد. هر کسی که برای نخستین‌بار به این دشت می‌آید بی‌گمان شکوه این دژ او را شگفت‌زده خواهد کرد.

…………………………………………………….

«یکی از منحصر‌ به‌ فردترین شهرهای زیرزمینی جهان»‌

شهر زیرزمینی «نوش آباد» در هشت کیلومتری شمال کاشان یکی از منحصر به فردترین شهرهای زیرزمینی جهان است که پیشینه‌اش به دوران پیش از اسلام باز می‌گردد. این شهر که به‌صورت اتفاقی طی ساخت و ساز یکی از خانه‌های شهر نو‌ش‌آباد کشف شد،

…………………………………………………….

«بلاش یکم اشکانی»

بلاش یکم یا ولگش یکم (اشک بیست ودوم) بیست‌و‌دومین شاه ایران از خاندان اشکانی است. او در سال ۵۱ میلادی پس از مرگ پدرش «ونن دوم» بر تخت شاهی نشست و تا سال ۷۸ میلادی سلطنت کرد.

…………………………………………………….

«گذری بر مفهوم ماه‌های تقویم ایران»

فروردین نام نخستین ماه و فصل بهار و روز نوزدهم هر ماه در گاهشماری اعتدالی خورشیدی است. در اوستا و زبان پارسی باستان «فرورتینام»، در زبان پهلوی «فرورتین» و در زبان پارسی فروردین گفته شده که به معنای فروردهای پاکان و فروهرهای ایرانیان است. بنا به عقیده پیشینیان، ده روز پیش از آغاز هر سال است.

…………………………………………………….

«سیزده به در، بزرگ‌ترین جشن سال»

«سیزده به در» سیزدهمین روز فروردین‌ماه و آخرین روز از جشن‌های سال نو است. در تقویم‌های رسمی ایران این روز «روز طبیعت» نام‌گذاری شده‌است و از تعطیلات رسمی است. برخی بر این باورند در این روز باید برای راندن نحسی از خانه بیرون روند و نحسی را در طبیعت به در کنند.

…………………………………………………….

«هفت نماد، هفت سین»

در آیین‌های باستانی ایران برای هر جشن و یا مراسم مذهبی خوانی گسترده می‌شد که در آن علاوه بر آلات و اسباب نیایش مانند: آتشدان، ماهروی و برسم، فرآورده‌های فصل و خوراکی‌های گوناگونی نیز بر سر خوان (سفره) نهاده می شد.

…………………………………………………….

«نوروز بزرگ‌داشت تاریخ و ارزش‌های تمدن‌ درخشان ایران»

واژه «نوروز» یک اسم مرکب است که از ترکیب دو واژه‌ی فارسی «نو» و «روز» به وجود آمده است. این نام در دو معنی به‌کار می‌رود: 1) نوروز عام، روز آغاز اعتدال بهاری و آغاز سال نو. 2) نوروز خاص، روز ششم فروردین با نام «روز خرداد» ایرانیان باستان از نوروز به‌عنوان «ناوا سردا» یعنی سال نو یاد می‌کردند.

…………………………………………………….

«چهارشنبه‌سوری یکی ازجشن‌های ایران»

«چهارشنبه‌سوری» نام جشنی است که تغییر یافته مراسم باستانی پنج روز آخر سال به نام «پنجه دزدیده» یا «اندرگاه» است. این جشن برگرفته از آیین زرتشتی است که ایرانیان از ۱۷۰۰ سال پیش از میلاد تاکنون در پنج روز آخر هر سال، آن را با برافروختن آتش و جشن و شادی در کنار آن برگزار می‌کنند.

…………………………………………………….

«‌ارد دوم اشکانی»‌

«ارد دوم» یا «ورد دوم» (اشک سیزدهم) سیزدهمین شاه ایران از خاندان اشکانی است. وی از سال ۵۵ تا ۳۷ پیش از میلاد سلطنت کرد. به عقیده‌ی بسیاری از مورخان در زمان او شاهنشاهی اشکانی به اوج عظمت خود رسید.

…………………………………………………….

«قدیمی‌ترین ساخته‌های بشری در ایران»‌

«سفال‌گری»، ساختن ظروف با گل است و به ظرف ساخته‌شده از این طریق سفال می‌گویند. قبل از رواج شیشه، سفالینه‌ها رایج‌ترین مظروفات بشر بودند. مرغوب‌ترین خاک در صنعت سفال‌گری «خاک‌رس» است که به‌دلیل وجود مقادیر بالای آهن در آن، به رنگ سرخ است. سفال‌گری از نخستین صنایع بشر است. خاست‌گاه آن‌را گر‌چه به درستی آشکار نیست ولی از روی یافته‌های کهن سرزمین باستانی «سومر» می‌دانند والبته به تازگی کشف تمدن جیرفت تردیدهایی در مورد این نظریه ایجاد کرده است.

…………………………………………………….

«کاریز، ابتکار ایرانیان برای دست‌یابی به آب»

واژه «کاریز» واژه‌ای پارسی است و در اصل «کهریز» بوده است. واژه قنات کلمه‌ی پارسی معرب‌شده است. در ایران خاوری و افغانستان و آسیای میانه واژه‌ی کاریز بیش‌تر کاربرد دارد و در ایران باختری واژه‌ی قنات. قنات خود عربی شده‌ی «کنات» پارسی است که از ریشه‌ی فعل کندن گرفته شده است.

…………………………………………………….

«سپندارمذگان نه ولنتاین»

روز۲۹ بهمن(Valentine)‌ در تقویم جدید ایرانی مصادف است با روز ۵ اسفند تقویم قدیم که «سپندار‌مذگان» نام داشته است. «سپندارمذ» یکی از «امشاسپندان» جاودانی مونث است. او مظهر پاکی، فروتنی، محبت، عشق، خلوص و پارسایی «اهورامزدا» است و در عالم مادی، نگهبانی زمین و زنان نیک با اوست‌. در «مزدیسنا» زندگانی عبارت است از طی مدارج سعادت و کمال در این جهان و از پرتو آن به ساحت قدس پروردگار پیوستن در جهان دیگر است.

…………………………………………………….

«منطقه باستانی یری»

منطقه باستانی معروف به شهر «یری» در شمال‌غربی روستای «پیرازمیان» در ۳۱ کیلومتری شرق «مشگین شهر» در کنار رود «قره سو» قرار دارد. وسعت این منطقه تاریخی ۴۰۰ هکتار است و از سه قسمت «دژ نظامی»، «معبد» و «قوشا تپه» تشکیل می‌شود. قدمت قلعه و معبد به ۱۴۵۰ پیش از میلاد و قوشا تپه به ۷ هزاره پیش از میلاد می‌رسد. اولین‌بار در حدود ده سال پیش از انقلاب اسلامی «چارلز برنی» در این محوطه کاوش کرد و از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۵ سه فصل حفاری به سرپرستی «علیرضا هژبری نوبری» در آن انجام شد.

…………………………………………………….

«مهرداد دوم اشکانی»

مهرداد دوم یا مهرداد بزرگ «اشک نهم» نهمین شاه ایران از دودمان «اشکانی» است که از حدود ۱۲۳ تا ۸۷ پیش از میلاد سلطنت کرد. لقب کبیر را به‌دلیل مقتدر‌ بودن و نظم و سازمان دادن به امور ایران به او داده‌اند. وی هنگامی به شاهی رسید که ایران از هر سو آماج تهاجم اقوام مختلف شده بود.

…………………………………………………….

«تاریخ به زیرآب رفته»

«تنگه بلاغی» در جنوب غربی جلگه پاسارگاد تنگه‌ی دراز و گودی است که محل رفت‌و‌آمد چارپایان و دام‌های طوایف باصری‌٬ کرد شولی‌٬ فارسی‌٬ عبدالیوسفی و عرب است. چون این تنگه کوتاه‌ترین راه بین «قادر آباد» و «سیوند» است٬ ایالات نام‌برده هنگام کوچ به ییلاق و هم‌چنین برگشت از ییلاق از این راه می‌گذرند.

…………………………………………………….

«دومین کلیسای مهم ارامنه ایران»

در استان آذربایجان شرقی در نزدیکی «جلفا»، «‌کلیسای سن استپانو‌س‌« یا «سنت استپانوس» دومین کلیسای مهم ارامنه ایران است که از نظر اهمیت بعد از «قره‌کلیسا» قرار می‌گیرد

…………………………………………………….

«اولین کلیسای ساخته شده جهان در ایران»

کلیسای «مریم مقدس» در ارومیه واقع شده است و برخی از تاریخ‌شناسان این کلیسا را دومین کلیسای بزرگ جهان پس از کلیسای «بیت‌لحم» فلسطین می‌دانند. کلیسای «ننه‌مریم» نه نیمکت دارد و نه جای‌گاهی برای اعتراف و وعظ کشیش‌. در ورودی به صحن، کم‌ارتفاع است. به نحوی که هنگام ورود بایستی سر خود را به پایین خم کنی و ناخودآگاه احترام بگذاری. درست مقابل در ورودی کتیبه‌ای که مضمون آن یادآور فرموده باری‌تعالی به «موسا پیامبر» است: نعلینت را از پادرآور، مکانی که در آن ایستاده‌ای مقدس است‌. کلیسای ننه‌مریم که امروزه به‌نام کلیسای «شرق‌آشور» نامیده می‌شود، در خیابان «قدس شهر» ارومیه قرار دارد و یکی از آثار بی‌نظیر و تاریخی آشوری‌های ارومیه است. در سده‌های گذشته دفن اموات در این محل انجام می‌گرفت. این بنا در طی قرون مورد مرمت قرار گرفت.

…………………………………………………….

«اولین کلیسای ساخته شده توسط حواریون مسیح»

کلیسای تادئوس یا «طاطائوس» یا «قره کلیسا» در شمال ‌شرق شهرستان «چالدران» و «جنوب ماکو» از توابع استان آذربایجان‌غربی واقع شده است. تاریخ آن به روایت «خورناستی» مورخه ارمنی به اوایل دوره مسیحیت می‌رسد.

…………………………………………………….

«بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده‌ی جهان»

بازار تبریز یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین بازارهای سرپوشیده در سطح ایران و قاره‌ی آسیا به‌شمار می‌رود. بازار تبریز در 1389 در فهرست آثار جهانی به ثبت رسیده است. این بازار از بازارچه‌ها، تیمچه‌ها، سراها و کاروان‌سراهای متعددی تشکیل یافته‌است.

…………………………………………………….

«شهر سوخته عظمت تمدن و فرهنگ»

شهر سوخته در ساحل رودخانه‌ی «هیلمند» و ۵۶ کیلومتری شهر باستانی زابل قرار دارد. شهری که نقش بسیار مهمی در ایران باستان داشته است.

…………………………………………………….

«شیر‌زنان ایران در پیش از اسلام»

امید بسیار است که این نوشتار الگوی شیر‌زنان این خاک بوم برای حفظ کیان ایران زمین باشد و همیشه این بانوان بزرگ‌منش را در خاطر داشته باشند و بدانند که تاریخ و نوادگان آینده ما مدیون آن‌ها است. از همین روی در تمام تاریخ ایران باستان کم‌تر تبعیض جنسیتی بین زن و مرد دیده شده است.

…………………………………………………….

«امپراتوری اشکانی»

امپراتوری «اشکانی» (۲۵۰ پ. م ۲۲۴ م.) که از تیره ایرانی پرنی از ایالت پارت که مشتمل بر خراسان فعلی بود برخاستند. نام سرزمین پارت در کتیبه‌های داریوش پرثوه آمده‌است که به زبان پارتی پهلوی می‌شود.

…………………………………………………….

«سلسله‌ای از مقدونیان»

«سلوکیان» یا «اسالکه» نام دولتی بود که در میان سال‌های ۳۱۲ تا ۶۴ پیش از میلاد بر آسیای غربی فرمان می‌راند. پس از مرگ «اسکندر مقدو‌نی» سرزمین‌های او میان سردارانش تقسیم‌شدند. سلوکیان جانشینان سلوکوس یکم بودند که در ۳۰۶ به قدرت رسید.

…………………………………………………….

«آخرین پادشاه هخامنشی»

«داریوش سوم» یا «دارا» آخرین پادشاه شاهنشاهی هخامنشی بود. او فرزند «آرشام» (نوه‌ی داریوش دوم)، و «سی‌سی‌گامبیس»، دختر اردشیر دوم بود. او در سال ۳۸۰ پیش از میلاد در پارسه متولد شد.

…………………………………………………….

«رصدخانه مجاور زیگورات چغازنبیل»

در سه سوی «زیگو‌رات چغازنبیل» سه بنای کوچک آجری دایره‌ای شکل ساخته شده است که تنها یکی از آن‌ها که در سوی شمال غربی قرار دارد تا حدودی سالم باقی مانده بود و دیگری که در سوی جنوب غربی قرار دارد به دست مرمت‌گران عضو هیت کاوش فرانسوی شبیه به نمونه سالم شمال‌غربی بازسازی شد.

…………………………………………………….

«چغازنبیل نمادی از تمدن ایلام»

«چغازنبیل» نیایش‌گاهی است باستانی که در زمان عیلامی‌ها و در حدود ۱۲۵۰ پیش از میلاد ساخته شده‌است. چغازنبیل بخش به‌جا مانده از شهر دوراونتش است. این سازه در ۱۹۷۹ در فهرست میراث جهانی یونسکو جای‌ گرفت.

…………………………………………………….

«فروهر سمبلی از انسانیت»

«فره‌وشی» یا «فروهر» یکی از کهن‌ترین سمبل‌های ایرانی در جهان است که بسیار شگفت‌انگیز و سرشار از دانش، فرهنگ‌ و خرد است.قدمت آن بیش‌ از 4000 سال تخمین زده شده است.تاریخ‌چه فروهر به پیش از زایش زرتشت، پیر و فیلسوف خرد، فرهنگ و دانش جهان باز می‌گردد.

…………………………………………………….

«گردونه مهر، نشان دیگری از ایران»

«صلیب شکسته» یا «گردونه‌ی خورشید» یا «گردونه مهر» یک چلیپا با شاخه‌های ۹۰ درجه به سمت راست یا چپ است. که معمولن با جهت افقی یا گوشه‌ها‌یی با زاویه ۴۵ درجه است. در شکل هندی نقطه‌هایی در هر ربع آن قرار می‌دهند.

…………………………………………………….

«وهوکا یا اردشیر سوم»

اردشیر سوم یا «اخوس» یا «وهوک» پسر اردشیر دوم بود. وی پس از این‌که به تخت نشست، خود را در سنگ‌نبشته تخت جمشید «ارت خشثر» یا «اردشیر» نامید. اولین اقدامش آن شد که برای رهایی از هر دغدغه‌ای، تمام خویشان نزدیک خود را قربانی کرد.

…………………………………………………….

«گزیده‌ای از سخنان زرتشت»

کار نیکی که برای دیگران انجام می‌دهید، وظیفه نیست بلکه یک نوع لذت است که برای شما سلامتی و آرامش خاطر به ارمغان می آورد. بهترین زندگی برای کسانی است که نیک بیاندیشند و پارسایی را سرلوحه زندگی خود کنند.

…………………………………………………….

«اشو زرتشت پیامبری از ایران»

زرتشت نام پیامبر ایرانی بنیادگذار دین زرتشتی یا «مزد یسنا» و سراینده گاتاها کهن‌ترین بخش اوستا است. او حدود شش‌صد سال پیش از میلاد مسیح ظهور کرد و زادگاه وی احتمال می‌رود که حوالی دریای خزر بوده باشد، یعنی جایی که امروز آذربایجان ولی در عهد قدیم «ماد» بوده است.

…………………………………………………….

«ارشک یا اردشیر دوم»

«اردشیر دوم» پادشاه هخامنشی، پسر بزرگ «داریوش دوم» بود که پس از مرگ پدر در سن چهل سالگی به سلطنت رسید. چنان‌که می‌نویسند حافظه‌ای فوق‌العاده داشته‌ است. سلطنت او در عین آن‌که آکنده از توطئه و طغیان بود، روی‌‌‌هم‌رفته، سلطنتی موفق بود.

……………………………………………………

«تپه‌ای با تمدنی کهن»

تپه‌ی «حسن‌لو» در میان جلگه‌ای سرسبز و خرم که به‌نام «سلدوز» معروف است و در کنار قریه‌ای به‌همین‌ نام قرار دارد. براساس داده‌های باستان‌شناسی، این تپه در ده دوره مورد سکونت قرار گرفته است. دوره‌ی دهم قدیمی‌تر‌ین دوره سکونت «حسن‌لو» به‌حساب می‌آید.

……………………………………………………

«سوریایی یا داریوش دوم»

روزی که «اردشیر‌ دراز‌دست» در بهستون (بیستون) در فصل بهار زندگی را بدرود گفت‌. هجده پسر داشت که به گفته‌ی مورخان‌ یونانی هفده نفر از آن‌ها از زنان غیر‌رسمی او بودند و تنها یک پسر از زن شرعی او بود که خشایار نامیده می‌شد.

………………………………………………….

«قدیمی‌ترین تمدن بشری جهان»

«سیلک» محوطه باستانی وسیعی است در کنار روستای دیزچه در کنار جاده‌ای که کاشان را به فین وصل می‌کند. این محوطه دو تپه شمالی و جنوبی با فاصله ۶۰۰‌‌ متر دارد. در اطراف تپه جنوبی، دو گورستان قرار دارد. این منطقه توسط «رومن گیرشمن» حفاری شده است.

…………………………………………………

«یکی از عجایب هفت‌گانه جهان»

باغ‌های معلق بابل یا «باغ‌های معلق سمیرامیس» یکی از عجایب هفتگانه است. هردو این آثار ظاهرن به دستور «بخت‌النصر دوم» در حدود سال ۶۰۰ پیش از میلاد ساخته شده است. این آثار در نوشته‌های مورخان یونانی مانند «استرابو» و «دیودوروس سیکولوس» ذکر شده است.

………………………………………………..

«معبدی با معماری شگفت‌انگیز»

پس از گفته «ایزیدور خاراکسی» تا قرن سوم و چهارم هجری مطلب یا نوشته‌ای در مورد بنای کنگاور منتشر نشده است. تا این‌که از قرن سوم هجری مورخان و جغرافی‌نویسان ایرانی و عرب در متون و سفرنامه‌های خود به این ناحیه به نام‌های «کنگوار»، «کنکور»، و «قصرالصوص» اشاره می‌کنند .

…………………………………………………..

«بانوی آب‌های روان»

«آناهیتا» در زبان اوستایی، نام یک «پیکر کیهانی» (هندو) ایرانی است، که ایزدبانوی آب‌ها (آبان) پنداشته و ستوده می‌شود و از این رو با نماد‌هایی چون باروری، شفا و خرد نیز هم‌راه است.معبد آناهیتا اردوی سورا آناهیتا در پارسی میانه یا امروزی ناهید یا اردویسور آناهید است.

……………………………………………………

«شهری با پیشینه تاریخی بسیارکهن»

محوطه باستانی «شهر استخر» در ۷ کیلومتری شمال تخت جمشید و ۵/۲کیلومتری جنوب غربی نقش رستم ودر میان دره رود سیو‌‌‌‌ند قرار دارد استخر با بیش از ۹۰ هکتار وسعت یکی از بزرگ‌ترین محوطه‌های باستانی ایران به شمار می‌رود.

………………………………………………….

«قدیمی‌ترین بنای خشتی جهان»

«نارین قلعه» یا «کهن‌دژ» در شهر باستانی میبد بر فراز تپه‌ای بلند بنا شده و بر تمامی ‌شهر میبد و پیرامون آن دید دارد. کهن‌دژ یا «قهن‌دژ» نام دژهای کهنی است که در آغاز پیدایش شهرها بنا شده‌اند. این دژها در پیش از اسلام و بیش‌تر در دوران ماد، هخامنشی و اشکانی ساخته شده.

……………………………………………………

«اردشیر دراز‌دست»

«اردشیر اول» مشهور به «دراز‌دست» پس از کشته شدن پدرش «خشایارشا» به شاهنشاهی ایران رسید. درباره شهرت او گمان برده‌اند که دست‌ها یا تنها دست راستش بیش از اندازه بلند بود.

……………………………………………………

«خشایارشا مردی با خصلت بزرگ‌منشی»

خشایارشا پسر داریوش بزرگ و مادرش آتوسا دختر کوروش بزرگ بود. نام خشایارشا از دو جز خشای (شاه) و آرشا (مرد) تشکیل شده و به معنی «شاه مردان» است. او در سن سی و شش سالگی به سلطنت رسید و در آغازسلطنت شورشی را که در مصر برپا شده بود فرونشاند.

…………………………………………………….

«عجایب و شگفتی‌های شهر پارسه»

یکی از هنرهای معماری در پارسه این است که نسبت ارتفاع سر درها به عرض آن‌ها و همین‌طور نسبت ارتفاع ستون‌ها به فاصله‌ی بین دو ستون «نسبت طلایی» است. نسبت طلایی نسبت مهمی در هندسه ‌است که در طبیعت وجود دارد.

…………………………………………………….

«پارسه، عظمت هنر و معماری»

«مایکل داف» می‌گوید: «بیش از سه هزار نقش، بر روی ساختمان‌ها و مقبره‌های تخت جمشید ایجاد شده است. در حدود هشتصد نقش از آن‌ها بر روی جبهه شرقی آپادانا و در حدود چهارصد نقش برجسته در پلکان‌های شمالی کاخ مرکزی دیده می‌شود، در حالی که در هیچ بنای دیگری در دو‌ران باستان این مقدار نقش مورد استفاده قرار نگرفته بود.»

…………………………………………………….

«یکتاپرستی در دوران هخامنشیان»

همه باستان‌شناسان متفق‌القولند که هخامنشیان خط فکری دارند و فرهنگی که بر هنر آن‌ها حاکم است، کاملن ایرانی است. و از اعتقادات و رسوم و سنن و خواست‌ها و باورها و ایده‌آل‌های آن‌ها سرچشمه می‌گیرد و بیان‌کننده آرزوها و اعتقادات آنان است.

……………………………………………………..

«نقش رستم»

در ناحیه جنوبی ایران و در شمال خلیج فارس ایالتی واقع شده است. در ۶ کیلومتری تخت‌جمشید که از روزگار باستان پارس (فارس) نام داشته و در حاشیه شرقی مرودشت کوهی است که کوه «مهر» یا «کهمهر» نام دارد.

…………………………………………………..

«گذری کوتاه بر معماری تخت جمشید»

نقوش انسانی، به شکل روایی است و صحنه‌های شکار، ورزشگاه، بزم‌گاه و یا مراسم مذهبی و صحنه‌های قربانی را توصیف می‌کنند، حجاری‌ها روایتی است از ۲۳ قوم با همه جزییات لباس و سر‌پوش و پاپوش که تحت حکم‌رانی هخامنشیان بودند.

………………………………………………….

«شاه‌کار معماری هخامنشیان»

قسمت دوم : مجموعه‌ بناهای تخت‌ جمشید که‌ هریک نشان‌گر عظمت‌ و زیبایی خاصی است‌، به‌ شرح‌ زیر معرفی می‌شوند.

…………………………………………………..

«شاه‌کار معماری هخامنشیان»

قسمت اول :«پارسه» یا «تخت جمشید» نام یکی از شهرهای باستانی ایران است که سالیان سال پایتخت تشریفاتی امپرا‌توری ایران در زمان امپراتوری هخامنشیان بوده‌است. این مکان از سال ۱۹۷۹ یکی از آثار ثبت شده‌ی ایران در میراث جهانی یونسکو است. نام تخت جمشید در زمان ساخت «پارسه» به معنای «شهر پارسیان» بود. یونانیان آن را پرسپولیس به یونانی یعنی «پارسه‌شهر» خوانده‌اند.

……………………………………………………

«وصیت نامه‌ی دار‌‌‌‌‌‌یو‌‌‌‌ش بزرگ»

اینک که من از دنیا می‌روم بیست‌و‌پنج کشو‌‌ر جز امپراتوری ایران است. و در تمام این کشورها پول ایران رواج دارد و ایرانیان در آن کشو‌‌ر‌ها دارای احترام هستند و مردم کشور‌ها در ایران نیز دارای احترام هستند. جانشین من خشایارشا باید مثل من در حفظ این کشورها بکوشد و راه نگه‌داری این کشور ها، آن است که در امور داخلی آن‌ها مداخله نکند و مذهب و شعائر آنان را محترم بشمارد.

…………………………………………………

«کتیبه‌های داریو‌ش نماد اخلاق و سازندگی کشو‌‌‌‌ر»

از داریو‌ش بزرگ، کتیبه‌های فراوانی به دست آمده است که بر روی سنگ‌های مرمرین، پاستو‌‌ن‌ها،  لوح‌های گلین و یا بر آجر نگاشته شده‌اند. بیشتر این کتیبه‌ها، مانند دیگر نبشته‌های هخامنشی به سه خط و زبان پارسی باستان، عیلامی و بابلی هستند.

………………………………………………..

«نظر مورخان و اساتید درباره داریوش بزرگ»

پرفسور هرتسفلد می‌گوید: «او این‌گونه می‌اندیشید که پادشاه، زمانی می‌تواند در اندیشه آباد ساختن کشو‌‌ر باشد و ویرانی‌ها را آباد کند که مردمانش از شعو‌ر و سواد کافی برخوردار باشند و اقدامات شاهنشاه را برای اقتدار کشو‌ر درک کنند. در آن زمان شرایط مساعد بود. داریو‌ش انسانی متعالی و مردمانش به آن سطح ازفهم و شعور بودند.»

…………………………………………………

«داریوش بزرگ سر لوحه میهن‌پرستی و کشو‌رداری»

داریوش بزرگ را می‌توان به جرات یکی از نوابغ هوش‌مند و شایسته برای قدرت و زمام‌داری کشو‌ر بزرگ و پرافتخار ایران زمین نامید. در این‌جا بر این هستیم تا گوشه‌ای از اقدامات شگفت‌انگیز این فرزند پاک ایران و شاهنشاه ۲۸ کشو‌ر آسیا را بررسی کنیم و هم‌چنین با اندیشه‌های پاک این ابر مرد میهن‌دوست و با اراده تاریخ ایران و جهان که بدون تردید ادامه دهنده راه کورش بزرگ نیز بوده است، آشنایی بیشتری داشته باشیم.

………………………………………………….

«شیر و خورشید یکی از قدیمی‌ترین نشان‌های پرچم ایران»

شیر و خورشید نیز بی‌گمان یکی دیگر ا‌ز نشان‌‌های ملی ایران است که سابقه‌ای بسیار کهن دارد. کهن‌ترین پیشینه این اثر ملی مربوط به استوانه‌ای است مربوط به «پادشاه سوسه‌تر پادشاه میتانی» است که در حدود ۱۴۵۰ سال پیش از میلاد سلطنت می‌کرده است. در این استوانه شکل خورشید با بالی گشوده نمایان است و میله‌ای در وسط آن قرار دارد و دو شیر در طرفین آن واقع است.

…………………………………………………

«درفش کاویانی نماد فر و شکوه ایران»

بیرق یا پرچم یا درفش یک کشور به علامتی گفته می‌شود که نشان از مظهر تمدن و ملیت آن کشور دارد. بیرق به‌طور کلی توسط فرمانده قوا یا پادشاه هر کشوری در لشگر کشی‌ها استفاده می‌شده است. پرچم هر کشوری جهت رمز اتحاد بین مردمان آن کشور است که کاملن ریشه در پیشینه فرهنگی آن کشور دارد . این نشان برگفته شده از باورها، عقاید، آداب و رسوم نیاکان آن کشور، هویت و روحیه ملی مردمان آن کشور است .

…………………………………………………

«منشور کوروش، اولین منشور حقوق بشر جهان»

در حدود سال ۱۲۸۵ خورشیدی (۱۸۷۹-۱۸۸۲) به هنگام کاوش‌های باستان‌شناسی گروه انگلیسی در معبد بزرگ اسـگیله (نیایشگاه مـردوک، خدای بزرگ بابلی) در شهر باستانی بـابل در میاندورود (بین‌النهرین)، استوانه‌ای از گل پخته بدست باستان‌شناسی کـلدانی به نام «هرمز رسـام» پیدا شد، که به خط میخی بود، جنس این استوانه از گل رس است، ۲۳ سانتی‌متر طول و ۱۱ سانتی‌متر عرض دارد و دور تا دور آن در حدود ۴۰ خط به زبان اکدی و به خط میخی بابلی نوشته شده‌است.

………………………………………………….

«بیمارستان و دانشگاه پزشکی گندی‌شاپور»

در سال ۲۴۱ میلادی «والریانس» امپراطور روم به ایران حمله کرد. او «کپدوکیه» را گرفت در نتیجه ایرانیان عقب‌نشینی کردند و سپس جنگ به درازا کشید. شاپور پس از گرفتن شهر «انتاکیه» و اسیر نمودن امپراطور روم والریانوس شهری در داخل ایران بنا کرد. این شهر که به نام گندی شاپور نام گذارده شد، بدست اسیران رومی و یونانی در خوزستان در شرق شوش و جنوب غربی دزفول و شمال غربی شوشتر که مکان کنونی شاه آباد است به دستور شاپور اول ساخته شد.

………………………………………………….

«کوروش، بزرگ مرد ادیان الهی»

«ذوالقرنین» واژه‌ای است عربی به معنی «دارنده دو شاخ»، «دو سده» یا «صاحب دویست سال». ذوالقرنین یکی از شخصیت‌های قرآن، کتاب مقدس اسلام است. بر اساس قرآن، ذوالقرنین، سه لشکر‌کشی مهم داشت نخست به غرب، سپس به شرق، و سرانجام منطقه‌ای که در آن، یک تنگه کوهستانی وجود داشت. او مرد مومن و موحد و مهربانی بود و از طریق عدل و داد منحرف نمی‌شد و به همین جهت مشمول لطف خدا بود. او یار نیکوکاران و دشمن ستم‌گران و ظالمان بود و به مال و ثروت دنیا علاقه‌ای نداشت.

…………………………………………………..

«کورش بزرگ الگو و پدر صلح و حقوق بشر جهان»

او برای احترام به مردمان کشورهای دیگر معابدشان را بازسازی کرد. وی پیرو دین یکتا پرستی مزدیسنا بود. ولی به هیچ عنوان دین خود را بر ملل مغلوب تحمیل ننمود. به راستی تا کنون به این موضوع اندیشیده‌اید که چرا شخصیتی مانند کورش که جهان در برابر بزرگی او شگفت‌زده است و مشهورترین مورخین، باستان‌شناسان و خاورشناسان دنیا از او به نام ابر مرد تاریخ جهان یاد کرده‌اند. اکنون نظر چند تن ازاین افراد را برای شما نقل می‌کنیم.

…………………………………………………

«آرامگاه کورش بزرگ در پاسارگاد»

هنگامی که در ۷۵ کیلومتری تخت‌جمشید، راه اصلی اصفهان به شیراز را به سوی پاسارگاد ترک می‌کنیم و از میان درختان بلند و سرسبزی که بر این راه خاطره‌انگیز سایه افکنده‌اند، پیش می‌رویم؛ به نظر می‌آید که در اعماق تاریخ دور و دراز و پر فراز و نشیب و رنگارنگ این سرزمین کهن فرو می‌رویم.

………………………………………………….

«محلی که روزی مرکز اولین امپراتورجهان بود»

من کوروش هستم، شاه جهان، شاه بزرگ، شاه نیرومند، شاه بابل، شاه سرزمین سومر و ‌‌‌‌‌اکد، شاه چهار گوشه جهان. از دودمانی‌‌‌‌‌‌ که همیشه از شاهی برخوردار بوده است که فرمانرواییش را  گرامی می‌دارند و پادشاهیش را برای خرسندی قلبی‌شان خواستارند. آن‌گاه که من با صلح به بابل درآمدم با خرسندی و شادمانی به کاخ فرمانروایان و تخت پادشاهی آن‌جا قدم گذاشتم.

………………………………………………..

«آخرین سخنان کوروش؛ ابر مرد تاریخ»

کوروش بزرگ پس از هفتمین بار که سراسر امپراتوری ایران را سرکشی کرد، دیگر قدرت و توان جوانی را نداشت و روزگار پیری‌اش آغاز شده بود. جمع کثیری از رعیت‌های و افراد عام ایران را گردآورد و سپس به آن‌ها پاداش‌های بسیاری بخشید. سپس شبانگاه به بالین خواب رفت. همان شب در عالم رویا ندایی او را مخاطب قرار داد و چنین گفت‌:«ای کوروش خود را آماده ساز زیرا به زودی به ملکوت خدایان پرواز خواهی نمود.»

………………………………………………

«گذری بر زندگی کوروش بزرگ»

«کوروش دوم»،‌‌‌‌‌‌‌‌‌ معروف به «کوروش بزرگ» یا کورش کبیر، شاه ایران، به‌خاطر بخشندگی‌، بزرگ منشی، بنیان گذاشتن حقوق بشر، پایه‌گذاری نخستین امپراطوری چند قومیتی و بزرگ جهان، آزا کردن برده‌‌ها و اسرا، احترام به عقاید و مذاهب مختلف، گسترش تمدن و… شناخته شده‌است. کوروش نخستین شاه ایران و بنیان‌گذار دوره‌ی شاهنشاهی ‌‌‌ایرانیان است . واژه «کوروش» یعنی «خورشیدوار»؛ کور یعنی«خورشید» و «وش» یعنی«مانند».«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , 

۱ Comment