Saturday, 18 July 2015
18 October 2021
به بهانه زادروز «جانی کریستوفر دپ»

«روزنگاشت / جانی در سرزمین عجایب»

2010 June 09

محبوبه / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

امروز نهم ژوین برابر با زادروز «جانی کریستوفر دپ» بازیگر آمریکایی است. او که متولد سال 1963 میلادی است، نام خود را به عنوان یکی از انعطاف پذیرترین ستارگان عصر جدید هالیوود به ثبت رسانده است. بازیگری که قابل پیش بینی عمل نمی‌کند و نقش‌هایی را می‌پذیرد که هم منتقدان و هم بینندگان را شگفت‌زده می‌کند.

«جان کریستوفر دپ‌» ملقب به «جانی دپ» در نهم ژوین سال 1963 میلادی در ایالت «کنتاکی» به دنیا آمد.

او در سال ۱۹۷۰ هم‌راه با خانواده‌اش به «فلوریدا» نقل مکان کرد و در آن‌جا بزرگ شد. خانواده جانی از نژادهای ایرلندی و آلمانی و آمریکایی اصیل هستند، در حالی‌که دپ یک نام «فرانسوی» است.

هنگامی که دپ ۱۵ ساله داشت، یعنی در سال ۱۹۷۸ والدینش از هم طلاق گرفتند و او یک سال بعد از مدرسه اخراج شد و به موسیقی راک روی آورد و وارد یک گروه راک به نام «بچه‌ها» شد، و چند سال هم‌کاری و دوستی با گروه باعث شد که جانی دپ در سال ۱۹۸۳ در سن 20 سالگی با «لوری آن آلیسون»  25 ساله خواهر درامر گروهش ازدواج کرد.

چندی بعد همسرش «نیکولاس کیج» را به او معرفی کرد و کیج به او پیشنهاد کرد تا وارد عرصه بازیگری شود. اما ازدواج جانی و آلیسون دوامی نداشت و در سال ۱۹۸۵ از هم جدا شدند.

بعد از چندی با زنی به نام «ونسا پارادایس» که یک خواننده و نویسنده آهنگ‌های پرطرف‌دار در کشورش فرانسه است، ازدواج می‌کند که این ازدواج  تا به امروز دوام آورده است.

دپ دارای دو فرزند به نام‌های «لیلی رز ملودی» متولد 1999 میلادی و «جک» متولد 2002 میلادی می‌باشد.

اما در زمینه بازیگری، دپ با بازی خود در نقش اصلی یک مجموعه تلویزیونی در اواخر دهه هشتاد، حسابی معروف شده بود، و گفته شده که هر ماه بیش از هزار نامه از طرف‌دارانش دریافت می‌کرده‌ است.

ولی به گفته خودش از این وضع راضی نبود و حس می‌کرد دارد به یک کالا تبدیل می‌شود، یک کالای خوش‌رنگ و لعاب که رسانه‌ها برای نوجوانانی که تشنه این جور چیزها هستند، آماده می‌کنند و هر روز و هر شب به اشکال مختلف به خوردشان می‌دهند.

پس در یک تصمیم یک‌باره خود را کنار کشید. شهرت و محبوبیت و بت شدن را به کناری گذاشت و گفت می‌خواهد از این به بعد فقط در فیلم‌هایی بازی کند که با شخصیت او جفت و جور باشند. این طور شد که جانی دپ از بت نسل جوان، به شمایل آدم‌های تنها در سینما تغییر چهره داد و به دنیای عجیب و غریب «تیم برتون» راه پیدا کرد و شد آن‌چه خودش می‌خواست.

بازیگری که برایش فرقی نمی‌کرد، فیلمی که در آن بازی می‌کند، یک فیلم مستقل کم خرج است یا یک فیلم استودیویی پرفروش. او کار خودش را می‌کند و به قول خودش روحش را به نقش‌ها می‌دمد.

به هیچ وجه برایش مهم نیست که نتیجه کار پرفروش از کار دربیاید یا کم فروش، یا  فیلم‌هایش مشهور باشند یا نه.

او می‌گوید: «اصلا درک نمی‌کنم که تو سر کاری بروی و هر چه می‌توانی از وجودت برای آن فیلم مایه بگذاری، بعد هم در آخر به تنها چیزی که نگاه کنند، مقدار پولی باشد که فیلم در گیشه پارو می‌کند.»

او آن‌قدر پای این عقایدش ایستاد و این قدر فیلم مستقل و متفاوت غیرتجاری بازی کرد که دیگر کسی باور نمی‌کرد او روزی در یک فیلم تجاری هالیوودی ظاهر شود و موفق هم شود.

ولی در بیستمین سال فعالیت حرفه‌ای‌اش، «جک اسپارو» همه چیز را عوض کرد. جانی دپ، با چنان قدرت و شیطنتی نقش این دزد دریایی هفت خط را در «دزدان دریایی کارائیب» در سال 2003 بازی کرد که همه باور کردند او می‌تواند یک بازیگر پول‌ساز هم باشد.

از پرفروش‌ترین فیلم‌هایی که او بازیگر اصلی بوده میتوان به:« سوئینی تاد»، «شجاع»، «چارلی و کارخانه شکلات سازی» و «آلیس در سرزمین عجایب» اشاره کرد.

جانی دپ در سال  2008 نامزد اسکار بازیگر نقش اول مرد برای فیلم سوئینی تاد، در سال 2005 نامزد اسکار بازیگر نقش اول مرد برای فیلم «در جستجوی ناکجاآباد»، در سال 2004 نامزد اسکار بازیگر نقش اول مرد برای فیلم دزدان دریایی کارائیب «نفرین مروارید سیاه» و درسال 1997 نامزد نخل طلایی جشنواره کن برای فیلم «شجاع» بوده است.

رابرت دنیرو درباره او گفته:بدون جانی سینما چیزی کم داشت.

دیگر آثار جانی وپ:

2011 – دزدان دریایی کارائیب: بر امواج بیگانه ۲۰۱۰ – آلیس در سرزمین عجایب

۲۰۰۹ – دشمنان عمومی ۲۰۰۹ – شهر گناه ۳

۲۰۰۹ – خاطرات رم ۲۰۰۹ – شهر گناه ۲

۲۰۰۹ – شانتارام ۲۰۰۷ – سوئینی تاد

۲۰۰۷ – دزدان‌دریایی کارائیب: پایان جهان ۲۰۰۶ – دزدان‌دریایی کارائیب: صندوقچه مرد مرده

۲۰۰۶ – هرزه ۲۰۰۵ – عروس مرده

۲۰۰۵ – چارلی و کارخانه شکلات سازی

۲۰۰۴ – افسار گسیخته ۲۰۰۴ – در جستجوی نورلند

۲۰۰۴ – و بعد از آن آنها شاد زیستند

۲۰۰۴ – پنجره مخفی ۲۰۰۳ – صبحانه با شکارچی

۲۰۰۳ – گمشده در لامانچا

۲۰۰۳ – روزی روزگاری در مکزیک

۲۰۰۳ – دزدان‌دریایی کارائیب: نفرین مروارید سیاه

۲۰۰۱ – از جهنم

۲۰۰۱ – مردی که گریه می‌کرد ۲۰۰۰ – قبل از شبهای پاییز

۲۰۰۰ – نهمین دروازه ۲۰۰۰ – شکلات

۱۹۹۹ – اسلیپی هالو

۱۹۹۹ – همسر فضانورد ۱۹۹۹ – دروازه نهم

۱۹۹۸ – ترس و نفرت در لاس‌وگاس ۱۹۹۷ – شجاع

۱۹۹۷ – دنی براسکو ۱۹۹۵ – شکاف زمان

۱۹۹۵ – مرد مرده

۱۹۹۵ – دون خوان دومارکو ۱۹۹۴ – ادوود

۱۹۹۳ – بنی و جون ۱۹۹۳ – چه کسی انگور گیلبرت خورد

۱۹۹۳ – رویای آریزونا ۱۹۹۰ – ادوارد دست‌قیچی

۱۹۹۰ – گریه بچه ۱۹۸۶ – جوخه

۱۹۸۴ – پناهگاه دزدان ۱۹۸۴ – کابوسی در خیابان الم

۲۰۰۸ -نامزد اسکار بازیگر نقش اول مرد برای فیلم سوئینی تاد

۲۰۰۵ -نامزد اسکار بازیگر نقش اول مرد برای فیلم در جستجوی ناکجاآباد

۲۰۰۴ -نامزد اسکار بازیکر نقش اول مرد برای فیلم دزدان دریایی کارائیب: نفرین مروارید سیاه

۱۹۹۷ -نامزد نخل طلایی جشنواره کن برای فیلم شجاع

منبع‌ها:

ویکی پدیا

بیوگرافی جانی دپ

هم‌شهری

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,