Saturday, 18 July 2015
18 October 2021
با فناوری لیزر

«شیوه‌ای نوین برای کشف مواد منفجره»

2010 June 09

دانشمندان انگلیسی اعلام کردند موفق به ساخت فناوری لیزری پیش‌رفته‌ای شده‌اند که می‌تواند مواد منفجره پنهان شده را ردیابی کند.

به گزارش  مهر، از این تکنولوژی می‌توان در ردیابی میدان‌های مین و بمب‌های کنار جاده‌ای و هم‌چنین بهبود ایمنی در فرودگاه‌ها استفاده کرد.

محققان در دانشگاه «سنت اندروز» توانسته‌اند با استفاده از نوعی پلاستیک به نام «پلی فلورن» نوعی لیزر ابداع کنند که می‌تواند نسبت به بخار ناشی از مواد منفجره واکنش نشان دهد.

به گفته محققان این مکانیزم می‌تواند موادی تی‌ان‌تی مانند که به وفور در مواد منفجره مورد استفاده قرار می‌گیرند را در غلظت بسیار محدودی شناسایی کند. غلظتی کمتر از 10 ذره در میلیارد بر فراز میدان‌های مین موجود در مناطق ملتهب جنگی ابرهای رقیقی از بخار مولکول‌های مواد منفجره‌ای وجود دارند که بمب‌ها از آن ساخته شده‌اند.

به این شکل مولکول‌های مواد منفجره با صفحه پلاستیکی که لیزر از آن ساخته می‌شود تماس برقرار کرده و با مولکول‌های نورزای لیزر واکنش نشان داده و تابش نور را متوقف می‌کنند.

دانشمندان می‌گویند این واکنش مولکول‌های تی‌ان‌تی مانند با زنجیره‌های پلیمری، شیوه‌ای کاملن جدید را برای متوقف کردن تابش لیزر فراهم می‌آورد.

از دیگر مواردی که برای استفاده از این سیستم لیزری عنوان شده است، تجهیز ابزار روباتیک است تا با ارسال آن‌ها به مناطق مشکوک به داشتن مین و کنترل کردن آن‌ها از راه دور به پاک‌سازی مناطق مختلف که قربانی جنگ شده‌اند پرداخت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,