Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
تصویب در نشست شورای امنیت

«چهارمین قطع‌نامه تحریمی علیه ایران»

2010 June 10

رادیو کوچه

شورای امنیت سازمان ملل متحد ساعاتی پیش چهارمین قطعنامه تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران را  پس از رای‌گیری به تصویب رساند.
بر اساس گزارش‌ خبرگزاری‌ها این قطعنامه که با دو رای منفی ترکیه و برزیل و رای ممتنع لبنان و هم‌چنین 12 رای مثبت به تصویب رسید، یکی از سخت‌ترین تحریم‌های جمهوری اسلامی است که به دلیل برنامه هسته‌ای و غنی سازی اورانیوم در ایران تصویب شده است.
خبرگزاری سی‌ان‌ان گزارش داد که در این قطعنامه چهل شرکت و یک فرد مورد تحریم قرار گرفته‌اند، پانزده شرکت که توسط سپاه پاسداران کنترل می‌شوند، سه شرکت توسط خطوط دریایی جمهوری اسلامی کنترل می‌شوند و باقی 22 شرکت مرتبط با تولید تجهیزات اتمی و اسلحه هستند. هم‌چنین این خبرگزاری اضافه کرد که تنها شخص تحریم شده مدیر کارخانه اتمی اصفهان است.
به گزارش خبرگزاری بی‌بی‌سی سوزان رایس، نماینده آمریکا در سازمان ملل که در جلسه شورای امنیت حاضر بود، بلافاصله پس از تصویب قطعنامه جدید گفت که دولت آمریکا همچنان مایل به انجام گفت و گوهای سازنده با مسوولان دولت ایران است، اما دولت ایران بارها فرصت‌هایی که برای برطرف کردن نگرانی‌های جامعه جهانی در اختیار این کشور قرار گرفته را نادیده گرفته است.
گفتنی است برخی از موسسه‌ها و شرکت‌هایی که در فهرست تحریم‌ها  قرار گرفته‌اند در خارج از ایران بوده ولی تحت کنترل جمهوری اسلامی قرار دارند و یا در راستای اهداف آن فعالیت می کنند، از جمله این شرکت‌ها «فرست ایست اگزپورت بانک» که در مالزی است ولی تحت کنترل بانک ملت ایران است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,