Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
تحریمات شورای امنیت،

«یک بانک مالایی در لیست»

2010 June 10

رادیو کوچه

پس از نشست روز گذشته (9 ژوئن) شورای امنیت، چهارمین قطع‌نامه تحریمی علیه ایران را به تصویب رسید که نکته حائز اهمیت وجود یک بانک مالزیایی در لیست ‌تحریمات است.

یک دانشمند هسته‌ای، ۲۲ شرکت که به ارتباط داشتن با برنامه‌های اتمی و موشکی ایران متهم شده‌اند، ۱۵ موسسه متعلق به سپاه و سه نهاد زیر مجموعه خطوط کشتی‌رانی ایران، در فهرست تحریم‌ها قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، تنها فردی که در لیست تحریم‌ها قرار دارد، جواد رحیقی است که ریاست مرکز فن آوری‌های هسته‌ای سازمان انرژی اتمی ایران را بر عهده دارد. یکی از مسوولیت‌های این مرکز، نظارت بر تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم در اصفهان است.

برخی از موسسه‌ها و شرکت‌هایی که در لیست تحریم‌های احتمالی قرار خواهند گرفت در خارج از ایران بوده ولی تحت کنترل جمهوری اسلامی قرار دارند و یا در راستای اهداف آن فعالیت می‌کنند، از جمله «فرست ایست اگزپورت بانک» که در مالزی است ولی تحت کنترل بانک ملت ایران است.

۲۲ شرکت و موسسه متهم به ارتباط به فعالیت‌های موشکی و هسته‌ای شده و در فهرست تحریم‌های احتمالی قرار می‌گیرند از جمله دانشگاه مالک اشتر در تهران، صنایع امین در مشهد، ابزار برش کاوه در تهران، «فرست ایست اگزپورت بانک» در مالزی، صنایع شهید خرازی و مرکز تحقیقات کشاورزی و پزشکی هسته‌ای کرج.

۱۵ شرکت و موسسه وابسته به سپاه پاسداران نیز در لیست تحریم‌های احتمالی قرار دارند از جمله قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا سپاه، عمران ساحل، راه ساحل و سپانیر.

سه نهاد زیر مجموعه خطوط کشتی‌رانی ایران نیز، از جمله‌ «ایریسل بنلوکز» در بلژیک و خط کشتی‌رانی جنوب در فهرست تحریم‌ها قرار دارند.

با تصویب قطع‌نامه، دارایی‌های این شرکت‌ها در بانک‌های خارجی مسدود می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , 

۱ Comment