Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
انتقاد داسیلوا از قطع‌نامه:

«‌تصمیم شورای امنیت اشتباه بود»

2010 June 10

رادیو کوچه

رییس جمهوری برزیل با انتقاد از تصویب قطع‌نامه چهارم شورای امنیت علیه ایران به سبب پافشاری بر حقوق مشروع هسته‌ای خود، این اقدام را سبب تخریب وجهه سازمان ملل در جهان دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شینهوا، «لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا» رییس جمهوری برزیل در واکنش به تصویب قطع‌نامه ضدایرانی جدید در شورای امنیت، این اقدام را اشتباهی خواند که وجهه جهانی سازمان ملل متحد را خدشه‌دار کرده است.

وی در کنفرانس مطبوعاتی که پس از نشستی داخلی در شمال شرق برزیل برگزار شد از تصمیم شب گذشته اعضای شورای امنیت انتقاد کرد. 12 عضو شورای امنیت به اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران رای مثبت دادند و تنها نمایندگان برزیل و ترکیه به عنوان مخالف این اقدام رای دادند.

داسیلوا در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: «آن‌ها به جای ادامه مذاکره با ایران مصرانه از اعمال تحریم دم زدند، به نظر من این تصمیم اشتباه بود.» وی گفت: «این اقدام شورای امنیت مانند رفتار پدری است که تنها قصدش تنبیه کودک خود است، حتا اگر این کودک استحقاق چنین تنبیهی را نداشته باشد.»

رییس جمهوری برزیل تاکید کرد: «شورای امنیت سازمان ملل متحد با تصویب قطع‌نامه‌ای جدید فرصت تاریخی خود برای حل موضوع هسته‌ای ایران از راه مذاکره را از دست داد. به گفته وی، این کار هم‌چنین وجهه شورای امنیت سازمان ملل را از بین برد، امری که سبب ناامیدی تمام کسانی شد که به ایجاد تغییر در این شورا امیدوار بودند.»

وی در پایان گفت: «زمان کافی برای موفقیت توافق مبادله اورانیوم داده نشد.»

«ارتوگرول آپاکان» نماینده ترکیه نیز دیگر عضو غیر‌دایم شورای امنیت بود که به این قطع‌نامه ضد‌ایرانی رای منفی داد، تاکید کرد: «ما نمی‌خواهیم هیچ‌کس در خاورمیانه سلاح هسته‌ای داشته باشد.»

گفتنی است رییس جمهوری برزیل و ترکیه از مخالفان تصویب این قطع‌نامه بر علیه ایران هستند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,