Saturday, 18 July 2015
19 September 2021
کار جدید طراحان خودرو،

«اتومبیل‌های پرنده»

2010 June 10

دانشجویان دانشگاه فناوری چین جنوبی SCUT در اقدامی ابتکاری مدل‌های مفهومی از اتومبیل پرنده خود (YEE) را ارایه نموده‌اند. پان جیا.شی و ژو. ون.شی از دپارتمان مهندسی ماشین و مکانیک در نمایشگاه طراحی مفهومی در پکن برنده جایزه طلایی در این زمینه شدند.

پرنده موسوم به YEE دارای دو بال تاشو است که در حالات مختلف باز و بسته شده و به راننده در بهتر رانندگی کردن کمک می‌کند.

در حالت رانندگی روی زمین، ابتدا بال‌های مذکور از بغل جمع شده و به حالت چرخ در می‌آیند و سپس راننده می‌تواند اتومبیلش را بوسیله دو چرخ دیگر که در عقب ماشین در کنار هم تشکیل چرخ سوم را می‌دهند هدایت کند. (این دو چرخ در حالت پروازی مانند توربین موتور هواپیما عمل می‌کند.) در واقع دو بال پارویی مانند چرخ جلو عمل کرده و توربین‌های پره‌دار، به هم چسبیده و تشکیل چرخ سومی را در انتهای ماشین می‌دهند.

سپس در حالت پروازی پاروهایش مانند بال هواپیما عمل وخود را کاملن باز نموده و چرخ‌ها نیز مانند موتور هواپیما عمل کرده و توربین‌هایش به حرکت در می‌آید. طراحان مذکور در این باره که هنگام سوییچ کردن از حالت زمینی به هوایی پرنده توانایی خود را در کمتر از چند ثانیه از کجا به‌دست می‌آورد اظهار نظری نکرده‌اند. البته سوالات زیادی در این باره مطرح شده است که نباید بی‌پاسخ بمانند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,