Saturday, 18 July 2015
14 May 2021

«تخریب کافه و هتل نادری»

2010 June 10

این خبر در بخش شایعه رادیو کوچه قرار دارد و رادیو کوچه صحت و سقم آن را تایید نمی‌کند.

خیابون جمهوری، بین حافظ و فردوسی (یا همون چهارراه استانبول) یک هتل با یک کافه‌تریا در زیر اون… اسمش هست «هتل نادری».

فکر نمی‌کنم کسی پیدا بشه که اسم این هتل و کافه معروف، به گوشش نخورده باشه. بچه جردن هم که باشه، حداقل یک بار هم به این کافه رفته و طعم قهوه‌های اونو چشیده، چه برسه به این که بچه لاله‌زار و بهارستان و خلاصه اون دور و برا باشه. خیلی‌ها اگه توش نرفته باشن، حتمن از مغازه قهوه فروشیش، قهوه ترک اونو که خیلی معروفه خریدن.

هتل نادری سال 1306 توسط خاچیک مادیکیانس افتتاح شد و مساحتی حدود 3000 متر مربع داره. اولین جایی که در تهران، غذای فرنگی مثل بیف استراگانوف و نوشیدنی‌های اروپایی به مردم عرضه کرد، همین کافه نادری بود. نویسندگان، هنرمندان و خیلی از سیاست‌مداران اون زمان مثل صادق هدایت و سیمین دانشور از همین رستوران بیرون اومدند و جایی بود خلوت و دبش برای میتینگ‌های سیاسی و فرهنگی.

حدود سال 78 بود که به اون جا رفتم و وارد فضای دود آلود کافه شدم. واقعا حس می‌کردی از دروازه زمان رد شدی و چند سالی برگشتی به عقب…. به اون زمانی که هنوز به غیر از صدای قطار دودی و چرخ کالسکه هیچ صدای دیگه‌ای در خیابون جمهوری به گوش نمی‌رسید. حتا ماشین‌ها هم به ندرت از اون جا رد می‌شن. یادمه یک قهوه خوردیم… همه افرادی هم که اونجا بودن یا فسیل و استخون شده بودن یا این که شکل هنرمندا بودن. بعد از اون خیلی دفعه‌ها بود که از جمهوری رد شدم ولی به جز خرید قهوه، دیگه فرصت داخل شدن به اون بهم دست نداد. دیگه توی هیاهوی این شهر کثیف و شلوغ که همه، تو و اندیشه‌هاتو به جلو هل می‌دن، برگشتن به خاطره‌ها خیلی کار سختیه.

کافه نادری سال 82 که به ثبت میراث فرهنگی رسید، خیلی مورد لطف قرار نگرفت. فکر می‌کنم اونهایی که سرشون تو کاره می‌دونن که اسم میراث فرهنگی روی هر چی بیاد، مطمئنن تا چند سال بعدش نابود می‌شه. پاسارگاد…. و سد سیوند، میدان نقش جهان…. و برج جهان‌نما، نقش رستم…. و ریل راه‌آهن. خلاصه هیچ‌کس شک نداره که سازمان میراث فرهنگی تمام تلاشش رو می‌کنه تا رزومه خودش رو کامل‌تر کنه و با نابودی میراث فرهنگی کشور، دین خودش رو به این مردم ادا کنه.

این‌دفعه هم نوبت به کافه نادری رسیده. امروز در کمال تعجب در اخبار شنیدم که به دلیل مشکلات مالی صاحبان اون قراره این مجموعه به طور کامل، با قیمتی حدود 8 میلیارد ناقابل، به فروش برسه (نمی‌فهمم چطور ممکنه آثار ثبت شده در داخل کشور به فروش بره). چند سالیه که صاحبان اون دست بهش نزدن و گذاشتن تا خوب خراب بشه‌. معلوم نیست که بعدش تبدیل به یک پاساژ علاالدین دیگه بشه که همه جاش هوا کثیفه و بوی عرق و سیگار خریداران و فروشندگان موبایل رو می‌ده و در عین حال محلی باشه برای تربیت دزد و کلاه‌بردار ( آخه میگن این کافه به اندازه کافی هنرمند و اندیش‌مند تربیت کرده… دیگه بسشه). احتمالن اسم این پاساژ رو هم می‌ذارن «چهل دزد تهران»

نشد ما یک شب بخوابیم، صبح که پا شدیم سورپریزمون نکنن. یک روز لاله‌زار، یک روز پارک شهر، یک روز پارک دانشجو و تالارهای نمایش… امروز هم که کافه نادری. خدا بخیر کنه.

ولی شما خیالتون راحت باشه. شهر در امن و امانه. آسوده بخوابین که سازمان میراث فرهنگی بیداره… اما قبل از خواب یادتون باشه حتمن با کافه نادری خداحافظی کنین. چون مطمئن باشین نسخه‌ش پیچیده شده… رفته توی لیست «آثار اضافه باستانی».

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,