Saturday, 18 July 2015
19 September 2021
بیست و دوم خرداد - دوازدهم ژوئن

«تقویم تاریخ بیست و دوم خرداد»

2010 June 12

مریم / رادیوکوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • روز هم‌بستگی زنان ایران
  • 625 پیش از میلاد – تاریخ‌نگاران دوران معاصر برپایه نوشته‌های مورخ‌های عهد باستان و اسناد باقی‌مانده از آن عهد و محاسبات تقویمی، 12 ژوئن را روزی دانسته‌اند که «هوخشتره»  «همدان» را پایتخت ایران کرد. همدان که مورخ‌های یونانی آن‌را «اکباتانا» نوشته‌اند قبلن در تابستان‌ها محل نشست بزرگان بود و احتمالن نام آن به‌همین دلیل انتخاب شده است.
  • 1665 میلادی – انگلیسی‌ها در جریان جنگ‌های خود با هلند بر سر مستعمرات، 12 ژوئن «نیوآمستردام» را در آمریکای شمالی با اعزام چند کشتی جنگی و تفنگ‌دار از دست هلندی های مهاجر خارج ساخته و آن‌را به «نیویورک» تغییر نام دادند که این نام بر این شهر هم‌چنان باقی‌مانده است.
  • 1914 میلادی – اولین آزمایش برای مهار و به‌کارگیری انرژی حرارتی خورشید در ناحیه‏ای در حومه قاهره در «مصر» انجام شد. مبتکر و مجری این طرح یک فیزیک‌دان آلمانی به‌نام «شومان» بود که توانست با تمرکز اشعه خورشید یک ماشین‌بخار را که 50 اسب‌بخار نیرو داشت به‌کار بیاندازد. این آزمایش، اساس موتورها و محرکه‏های آفتابی شد که امروزه در صنعت، کاربرد زیادی یافته‏اند.
  • 1991 میلادی – اولین انتخابات آزاد ریاست‌جمهوری در فدراسیون روسیه برگزار شد و به‌دلیل اهمیت این انتخابات، این‌روز به‌عنوان روز ملی «روسیه» نامیده شد. در این انتخابات «بوریس یلتسین» به‌ریاست‌جمهوری انتخاب شد.
  • 2005 میلادی – «نیکلاس کریستف» روزنامه‌نگار آمریکایی که برای یافتن مطلب به‌کشورهای دیگر سفر می‌کند، در مقاله‌ای که در شماره 12 ژوئن 2005 نیویورک تایمز انتشار یافته نوشته بود: در شهر «آدیس‌آبابا» با زنی 55 ساله به‌نام «مامیتا گاشه» آشنا شدم و با او مصاحبه کردم که سواد خواندن و نوشتن نداشت، ولی ماهرترین جراح بیمارستان شهر به‌شمار می‌رفت و تخصص او عمدتن در عمل «فیستولا» بوده است. کریستف نوشته بود: شهرت جهانی گاشه در عمل جراحی به‌قدری زیاد است که از سراسر جهان جراحان مربوط برای ملاقات با او و اطلاع از طرز کارش به آدیس‌آبابا می‌آیند. بانو گاشه به کریستف گفته بود که در یک روستای دور افتاده کشور اتیوپی به‌دنیا آمده، رنگ مدرسه را ندیده، در 16 سالگی حامله شده، هنگام زایمان به فیستولا مبتلا شده، بعدها برای درمان به آدیس‌آبابا آمده و پس از درمان در همان بیمارستان استخدام شده و در اطاق عمل کار کرده و جراح شده است.
  • 1384 خورشیدی – نخستین تجمع فعالان حقوق زنان در میدان انقلاب تهران.
  • 1384 خورشیدی – ساعاتی قبل از شروع نهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران، چند انفجار پی‌درپی، شهر اهواز در جنوب‌غرب این کشور را لرزاند.
  • 1388 خورشیدی – برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران و انتخاب مجدد «محمود احمدی‌نژاد».

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,