Saturday, 18 July 2015
17 June 2021
بوم رنگ- چهره ایران (بخش دوم)

«قانون‌اساسی حقوق‌دانان جنبش سبز»

2010 June 12

شیرین دهقان/  دفتر آمریکا / رادیو کوچه

shirin@koochehmail.com

دست‌آوردهای سال 1388 و تدارک برای سال 1389

دکتر جلیل بهار: «خوب شما به مقدمه قانون اساسی ایران که توجه می‌کنید می‌بینید که گزارشی از آزادی‌خواهی مردم ایران و دست‌آوردهای آن در سال 1388 دادند و بعد این گزارش را زمینه‌ای برای تدارک  1389 قلمداد کرده‌اند که بسیار کار خوبی‌ است. این‌ها به نقایص نسخه اول اعتراف نموده و در صدد تصحیح بر آمدند.  کاش در تمام شئون، ملت ایران همین طوری عمل می‌کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

با توجه به خروش مردم ایران و خواسته‌های براندازانه آن‌ها این گروه تسلیم شدند. چون در پیش نویس اول همه چیز را ناشی از تقلب در انتخابات دانستند. مثل این‌که قانون اساسی را برای انتقام جویی در مورد تقلبی که این حکومت در انتخابات ریاست جمهوری کرد درست کردند. اما این‌طور نیست ملت ایران این قانون اساسی را خواند که با خواسته‌های براندازانه آن‌ها و تمایلات آن‌ها خیلی فاصله دارد و توصیه‌های بسیاری به این گروه شد که این بساط را جمع کرده و قانونی ‌را پبش‌نویس کنند که به خواسته‌های مردم ایران اهمیت بدهد و انعکاس دهنده باشد. خوب ملت ایران چرا خواستار براندازی شد. چون هم قانون اساسی متقلبانه و مزورانه بود هم با حق حاکمیت، حق تعیین سرنوشت را از ملت سلب کرده بود.

قانون اساسی و پایه‌های حق حاکمیت ملی

قانون اساسی در هر کشوری به منزله پی، بنیاد و ستون برای بنای حق حاکمیت ملی و حق تعین سرنوشت هر ملت به شمار می‌رود. به همین جهت با دقت هر چه تمام‌تر باید به هر کلمه آن توجه کرد. از میان فهرست طولانی دستآوردهای مردم در سال گذشته به چند مورد اشاره می‌کنیم:

اول این‌که این امر روشن است که اصلاح در چهار چوب نظام موجود کاملن غیر‌ممکن و محال است و در همات قبلی به‌‌طور کلی از بین رفته است. این جان کلام است با وجود این‌که در مرحله اول با نهایت صداقت این را گفته‌اند.

با توجه به فشار استبداد در نسخه اول طوری نوشته بودند که در واقع به وسیله آن تغییراتی را در سایه حاکمیت موجود در ایران پیش‌بینی کرده بودند. اما در عمل این‌که مردم ایران زیر بار کار جزیی و سرخاب سفیداب سیاسی درست کردن، یعنی نظام را به شکل دیگری به خورد مردم دادن، نیستند.  مردم این را فهمیدند که این‌ها از همان آغاز خر در پوست شیر بوده‌اند و هستند.

بنابر‌این ملت ایران می‌خواهد که با قانون اساسی خودش چهره شیر مانند خودش را نشون بده و این شیر واقعن شیر باشد. نه خر در پوست شیر. این همان حکومتی است که با زور و جبر و کشتار در ایران روی کار آمده است. پس با چنین حکومتی نمی‌توان مدارا کرد. از هر جهت غیر‌قابل اطمینان است.  پس باید به طور کلی از میان برداشته شود و به جای آن بنای سالمی در ساختمان قانون اساسی ایران درست کنند.

سقوط زیر‌ساخت‌های اقتصادی، فرهنگی و انسانی در جمهوری اسلامی

دوم این‌که با توجه به وقایع اخیر که در این یک سال اخیر انجام شده، به جز عده‌ی بسیار اندکی از افراد عقب افتاده به لحاظ ذهنی یا اکیدن غیر‌مطلع یا آنان که دچار توهمات خرافی مذهبی شده‌اند، تقریبن کسی باقی نمانده که سقوط زیر‌ساخت‌ها را نبیند. به همین جهت اکثریت مطلق مردم برای سرنگونی این رژیم ضد‌ایرانی و ضد‌اسلامی روز شماری می‌کنند. که البته همین روز‌شماری در برخی از دوستان کم‌تجربه و کم‌حوصله این جنبش طوفانی که آغاز شده و موجب یک نوع کم طاقتی و عصبانیت هم شده است، در بخش دوم این تجدید نظر هم در نظر گرفته شده است. چهره فرقه ذاله مصباحیه یعنی کسی که با عنوان جعلی «مصباح یزدی» مثل هیت معتلفه که در حمایت سران سابق و فعلی نظام از طریق ایادی خودشان مثل لاجوردی و تازه مسلمان‌ها که به نام عسگر اولادی معروف هستند، عناصری هستند که در داخل این سیستم از ابتدا تا امروز ترک‌تازی کرده‌اند و منافع مالی و سیاسی و هر نوع نفعی این حکومت داشته، با انحصار‌طلبی مختص معتلفه کرده‌اند و در جاهای مختلف نفوذ کرده‌اند. از اطاق بازرگانی گرفته و کارها و تمام هیت مدیره‌های صنعتی و بانک‌ها و هر جا نگاه کنید دست آن‌ها  را می‌بینید.

حضور دین در حکومت و قواعد ناکارآمد توهمات خرافی

خوب در قسمت چهارم توجه کردید که گروه حقوق‌دانان حرمت توهماتی که هم‌چون زهری مهلک توسط عده‌ای زالو‌صفت قرن‌ها به بدنه جامعه تزریق شده از بین رفته  و ماسک زیبایی که بر چهره زشت و پلید توهمات خرافی زده شده برداشته شده است. و همین امر بخش عظیمی از مردم حتا بخشی از مذهبیون افراطی را قانع کرده که به حضور دین در حکومت و تحمیل قواعد ناکارآمد ناقص و بعضن ضد بشری آن پایان داده شود.

در نسخه‌ی اول این پیش‌نویس این گروه آمده بود نظام را نظامی اسلامی معرفی کرده بود و قانون اساسی را برای همان نظام تهیه کرده بود و فقط می‌خواست با یک اصلاحات همان را به خورد مردم دهد. با انتشار این پیش‌نویس  و بررسی آن به وسیله مردم و پیشنهادات اصلاحی که رسید، این‌ها فهمیدند که ملت باهوش‌تر از بیست و دوم بهمن ماه پنجاه و هفت است که بیاید در غالب الفاظ شیادی را تحمل کند.

شما اگر نسخه اول قانون اساسی را که نوشته‌اند بخوانید داد عدالت و دادگستری و  به قول خودشان توجه به حرمت مردم را در آن مقدمه نوشته‌اند ولی پس از آن تاریخ انواع ظلم را  به ملت روا داشته‌اند. بنا‌براین در این پیش‌نویس دوم به مهم‌ترین مطلب که توجه شده موضوع اختلاط دین و سیاست  و حکومت است که سبب همه این ناهنجاری‌ها و نابساما‌نیها شده‌است. پس باید در قانون اساسی بعد که الان صحبت آن هست، باید دین به کلی از سیاست جدا شود که دیگر آخوندها هرگز قدرتی پیدا نکنند که چنین کلاهی سر مردم بگذارند و مردم را به پرتگاه نیستی سوق دهند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,