Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
حملات علیه مدافعین حقوق بشر در ایران،

«تازه ترین اقدام علیه خانواده عبادی»

2010 June 13

رادیو کوچه

بیست ویک خرداد ۱۳۸۹–کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران با انتشار بیانیه‌ای پخش برنامه‌ای مغرضانه و شدیدن مونتاژ شده علیه خانم شیرین عبادی برنده، جایزه صلح نوبل و رییس کانون مدافعان حقوق بشر  را محکوم کرد. این برنامه  روز ۲۰ خرداد و در آستانه سال‌گرد انتخابات بحث برانگیز سال گذشته در برنامه سیاسی-اطلاعاتی  ۲۰:۳۰ شبکه یک ‌تلویزیون دولتی ایران پخش شد که در آن به تخریب علیه خانم عبادی پرداخته می‌شود. کمپین هم‌چنین دستگیری خانم نرگس محمدی نایب رییس کانون مدافعان و هم‌کار شیرین عبادی که چند ساعت پس ازپخش آن برنامه صورت گرفت را محکوم کرد وخواستار توقف روندی که آن را «شرم آور» نامید شد.

این در حالی است که درست در همان روز نماینده جمهوری اسلامی‌، جواد لاریجانی با حضور در نشست دوره‌ای وضعیت حقوق بشر در ایران، در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو، توصیه‌نامه‌ای را پذیرفت که طبق آن دولت متبوعش  را موظف می‌کند به حقوق مدافعان حقوق بشر در این کشور احترام بگذارد.

هادی قائمی سخن‌گوی کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران در این باره می‌گوید: «این از ویژگی‌های بارز جمهوری اسلامی و اهانت دولت به مبحث حقوق بشر است که در روزی که کارنامه‌اش در شورای سازمان ملل بررسی می‌شود، این‌چنین به فعالان برجسته حقوق بشر حمله می‌کند. به شیرین عبادی افترا زده می‌شود و نرگس محمدی بازداشت می‌شود.»

قائمی در ادامه گفت: «این حملات بی‌اساس بر علیه خانم عبادی و هم‌کارانش در آستانه سال‌گرد انتخابات سال گذشته حاکی از نقش غیر قابل انکار او در جامعه جهانی برای آشکار کردن نقض وسیع حقوق بشر در ایران است.»

آقای جواد توسلیان، همسر ‌خانم ‌عبادی پس از انتخابات در تابستان گذشته بازداشت شد و تحت فشارهای جسمی و روحی قرار گرفت. در دوران بازداشت او در مقابل دوربین فیلم‌برداری قرار گرفت و به اجبار به بیان سخنانی بر علیه همسر خود پرداخت. توسلیان پس از آزادی، خانواده خود را از بدرفتاری‌های صورت گرفته در قبال خود مطلع ساخت.

خانم عبادی در زمان بازداشت همسرش، به اعضای خانواده خود اعلام کرد که اگر هر کدام از آن‌ها بازداشت شدند لحظه‌ای برای اعتراف‌های نادرست علیه او تردید نکنند چرا که تنها دلیل این آزارها و بازداشت‌ها تحت فشار قرار دادن وی برای متوقف ساختن فعالیت‌هایش برای ترویج حقوق بشر در ایران است.

این شبکه تلویزیونی دولتی اعترافی ویدئویی از توسلیان را نشان داد که در آن او به ایراد نظرهایی بر علیه همسرش، اعتقادات سیاسی او و شغلش به عنوان وکیل فعال در زمینه حقوق بشر پرداخت. دراین برنامه توسلیان عصبی به نظر می‌رسید و واکنش‌های فیزیکی بدنش دلیلی روشن بر رنجی بود که در طول مصاحبه تحمل می‌کرد.

ساعاتی پس از پخش این برنامه، نرگس محمدی نایب رییس و سخن‌گوی کانون مدافعان حقوق بشر، سازمان مستقلی که توسط عبادی و دیگر وکلای حقوق بشر در ایران  بنیان گذاشته شده است،در خانه خود در نیمه‌های شب ۲۰ خرداد ماه بازداشت شد. از وضعیت کنونی او و اتهامی که بر علیه محمدی مطرح است، هیچ اطلاعی در دست نیست.

نرگس محمدی که مادر ۲ فرزند خردسال است، یکی از مدافعان پیش‌رو حقوق بشر در ایران است. کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران معتقد است که زمان بازداشت او  ساعاتی پس از پخش اعترافات همسر عبادی تلاش مقامات ایرانی برای جلوگیری محمدی از واکنش عمومی بر علیه این برنامه تلویزیونی شرم آور و به چالش کشیدن روایت‌های غلط و سناریوی مغرضانه آن است.

طی چند سال گذشته مقامات ایرانی خانم عبادی را تحت فشارهای سخت قرار داده اند. کانون مدافعان حقوق بشر در دی ماه ۱۳۸۷ مورد حمله نیروهای امنیتی قرار گرفت و مهر و موم شد. محمد‌علی دادخواه و عبدالفتاح سلطانی، دو تن از دیگر بنیان‌گذاران این کانون نیز پس از انتخابات سال گذشته بازداشت شدند.

هم‌چنین دکتر نوشین عبادی، استاد دانشگاه، پزشک، محقق و خواهر شیرین عبادی در دی ماه ۱۳۸۸ بازداشت شده و بدون هیچ اتهامی برای ۱۷ روز تحت بازداشت بود. او را به اخراج از دانشگاه تهدید کردند تا شیرین عبادی را وا دارند که دست از ترویج حقوق بشر بردارد. علاوه بر آن دولت همه دارایی‌های شیرین عبادی و همسرش، حساب‌های بانکی  این دو را مسدود کرده است.

خانم عبادی  مدت کوتاهی پیش از انتخابات سال گذشته برای سخن‌رانی در اسپانیا از کشور خارج  شد و در طی یک سال گذشته مصرانه بر آن است که توجه جامعه بین‌الملل را به تخطی آشکار از رعایت حقوق بشر در ایران جلب کند و اجازه ندهد که ابهامات برنامه هسته‌ای ایران توجهات را از حقوق بشر در این کشور منحرف کند.

نیروهای امنیتی در جمهوری اسلامی ایران برای چند دهه از اعترافات اجباری و پخش آن در تلویزیون دولتی استفاده کرده‌اند تا بازداشت خودسرانه فعالان سیاسی، جامعه مدنی و حقوق بشری را توجیه کنند.

هادی قائمی،سخن‌گوی کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران معتقد است که «این به اصطلاح آبرو ریزی‌های بی‌ارزش، استراتژی‌های یک دولت ضعیف است برای متوسل شدن به روش‌های شرم‌آور جهت تلاش برای ایجاد سکوت در قبال انتقاد از گزارش حقوق بشر در ایران.»

او هم چنین اضافه می‌کند که «خانم عبادی شجاعانه بارها و بارها نشان داده است با چنین روش‌های بی‌ارزشی مرعوب نشده و هم‌چنان به فعالیت‌های حقوق بشری خود ادامه خواهد داد.»

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران خواستار پایان دادن به آزار و اذیت خانواده شیرین عبادی و آزادی فوری و بی‌قید و شرط تمام زندانیان مدافع حقوق بشر از جمله نرگس محمدی‌، عماد باقی‌، شیوا نظر‌آهاری‌، کوهیار گودرزی‌، بهاره هدایت‌، میلاد اسدی و محبوبه کرمی است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,