Saturday, 18 July 2015
17 June 2021
بیست و سوم خرداد - سیزدهم ژوئن

«تقویم تاریخ بیست و سوم خرداد»

2010 June 13

مریم / رادیوکوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1752 میلادی – بانو «فرانسیس برنی» داستان‌نگار انگلیسی به‌دنیا آمد. از معروف‌ترین داستان‌های او «اولینا»، «سسیلیا» و «آواره» هستند. او که 88 سال عمر کرد، داستان‌هایش را به‌صورت خاطرات افراد خیالی می‌نوشت.
  • 1807 میلادی – «یاولووا» شاعره بزرگ و شخصیت معروف ادبی روسیه در قرن نوزدهم میلادی در شهر «هلموند» واقع در آلمان متولد شد. پدر و مادرش آلمانی بودند ولی چون خود او به یک ادیب روسی علاقه‌مند شد و با او ازدواج کرد‌، تبعه روسیه شد. یاولووا در سال 1838 اولین مجموعه اشعارش را منتشر کرد.
  • 1893 میلادی – زادروز بانو «دورتی سایرز» نویسنده و روزنامه‌نگار انگلیسی که 64 سال عمر کرد. وی در کتاب خاطراتش نوشته است: «به زبان داستان هر آن‌چه را که نمی‌شود به زبان خبر نوشت، می‌توان بیان کرد. هدف یکی است. آگاهی دادن و تاثیر مثبت گذاشتن.»
  • 1928 میلادی – زادروز «جان نش» ریاضی‌دان آمریکایی که فیلم «یک ذهن زیبا» براساس زندگی وی ساخته شد. جان در تکامل نظریه‌ «بازی‌ها» نقش بسیار موثری داشت و به‌خاطر تلاش‌هایش در این زمینه، در سال 1994 میلادی برنده جایزه نوبل اقتصاد شد.
  • 1940 میلادی – «پاریس» پایتخت فرانسه در جریان جنگ‌های جهانی دوم به‌تصرف نیروهای آلمان نازی درآمد. سربازان هیتلر پس از تصرف پاریس، پیروزمندانه در خیابان‌های شهر رژه رفتند. حمله آلمان نازی به فرانسه به‌دنبال حمله به هلند و نروژ و بلژیک در ماه می سال 1940 میلادی شروع شد و پس از انحلال ارتش فرانسه در این‌روز، پاریس تسخیر شد.
  • 1944 میلادی – «بان کی مون» سیاست‌مدار کره‌ای و هشتمین دبیرکل سازمان ملل متحد به‌دنیا آمد. وی معتقد است سه رکن اساسی سازمان ملل یعنی: «صلح و امنیت، توسعه و حقوق بشر» کلید حل همه مشکلات است.
  • 1970 میلادی – درگذشت «الکساندر کرنسکی» سیاست‏مدار برجسته روسی. او پس از پایان تحصیلات دانشگاهی، وارد صحنه سیاست شد و در مقام نمایندگی مجلس دوما علیه اختناق و بیدادگری نیکلای دوم، آخرین تزار روس، زبان به‌اعتراض و حملات تند باز کرد. کرنسکی در 27 فوریه 1917 در پشت تریبون مجلس دوما که تزار آن‌را برای فرونشاندن احساسات آزادی‏خواهانه مردم به‌وجود آورده بود، خاندان سلطنتی تزار را مسوول فلاکت و هرج‌و‌مرج و اختناق آن زمان دانست و آشکارا خواستار برکناری تزار، حتا به‌زور شد.
  • 840 میلادی – «دایره‌المعارف» ادبیات و زبان‌ها، ماه ژوئن سال 840 میلادی را پایان تلاش «سیبویه ایرانی» برای تنظیم دستور زبان عربی ذکر کرده‌، که وی این قواعد را در کتاب خود «الکتاب» آورده است. تا آن زمان، زبان عربی دستور زبان نداشت و کار سیبویه ایرانی خدمت بزرگی به همه اعراب به‌شمار می‌آید. سیبویه که با این اقدام، از تاریخ لقب «نحوی» گرفته است در ایالت فارس به‌دنیا آمده بود. وی که از فارس به شهر ساوه رفته بود در 40 سالگی در این شهر درگذشت.
  • 1325 خورشیدی – زادروز «بابک بیات» آهنگ‌ساز موسیقی فیلم و ترانه‌های ایرانی.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,