Saturday, 18 July 2015
17 June 2021
شش ماه حبس تعزیری،

«محکومیت سیما دیدار وعلی‌رضا فرشی»

2010 June 13

رادیو کوچه

شعبه یکم دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی علی‌رضا فرشی استاد دانشگاه و همسرش سیما دیدار را به شش ماه حبس تعزیری قطعی محکوم کرد.

به گزارش ساوالان سسی، بر اساس حکم صادره از سوی قاضی علی‌زاده، اتهام این افراد تبلیغ علیه نظام عنوان شده و حکم یک‌سال حبس تعزیری صادره برای این زوج آذربایجانی به شش ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرده است.

علی‌رضا فرشی در جریان مراسم راه‌پیمایی خانوادگی 1 خرداد 88 که توسط اداره تربیت بدنی آذربایجان‌شرقی در پارک ایل‌گولی تبریز برگزار شده بود به‌دست ماموران اداره اطلاعات بازداشت شد. ماموران امنیتی چندی بعد طی تماسی تلفنی با سیما دیدار همسر علی‌رضا فرشی از وی خواستند تا برای ملاقات با همسرش به زندان تبریز مراجعه کند که پس از حضور دیدار در زندان تبریز مامورین امنیتی وی را نیز بازداشت کردند. فرشی و دیدار پس از تحمل بازداشت موقت سه و یک ماهه به قید وثیقه از زندان تبریز آزاد و شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز در 23 آبان 88 این روج آذربایجانی را به یک‌سال حبس تعزیری محکوم کرد.

در جریان راه‌پیمایی خانوادگی 1 خرداد 88 عده‌ای از شرکت‌کنندگان در این پیاده‌روی همگانی اقدام به سردادن شعارهای «ورک دیلینده مدرسه» و «یاشاسین آذربایجان» کرده بودند. به دنبال این امر ماموران امنیتی ضمن حمله به شعار‌دهندگان و ضرب و شتم آن‌ها عدهای را بازداشت کردند.

سازمان عفو بین‌الملل روز نهم ژوئن 2009 با انتشار اطلاعیه‌ای ضمن بررسی وضعیت حقوق بشر در فضای انتخاباتی ایران، خبر از بازداشت و زخمی شدن بیش از 15 نفر در تبریز از جمله علی‌رضا فرشی داده بود.

لازم به توضیح است سیما دیدار مدیر مسوول سابق نشریه دانشجویی یاشماق در دانشگاه تهران و شاعر آذربایجانی و علی‌رضا فرشی از فعالین سابق دانشجویی دانشگاه‌های شریف و تهران و استاد دانشگاه آزاد جلفا است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,