Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
پرسه - گشت و گذاری در جهان - 4

«این سو آن سوچه خبر»

2010 June 13

سیمین/ رادیو کوچه

اگردر زندگی‌ با چینی‌ها برخورد داشته باشید حتمن به این نتیجه رسیدید که آن‌ها خیلی مقتصد هستند و اهل پس‌انداز.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

چرا چینی‌ها بیش از حد پس‌‌انداز می‌کنند؟

در خبرها آمده که دلیل پس‌انداز کردن بیش‌از حد چینی‌ها داشتن دختر کافی دلیل پس‌انداز کردن بیش‌ازحد چینی‌هاست.

به گزارش خبرآنلاین، کارشناسان معتقدند عدم توازن جنسی در جمعیت کشور چین از مهم‌ترین دلایل علاقه بیش از حد مردم این کشور به پس‌انداز کردن است.

آن‌ها معتقدند شدت‌یافتن رقابت برای ازدواج در این کشور باعث شده‌است که مردان یا به عبارت دیگر مردان و پسرانشان تا حد ممکن پس‌انداز کنند تا بتوانند در بحران کمبود تازه عروس‌ها، خانواده‌های دختران را برای رضایت به ازدواج تحت تاثیر قرار دهند.

بسیاری معتقدند نرخ بالای پس‌انداز مردم کشور چین، یکی از مهم‌ترین دلایل عدم تعادل و بروز بحران اقتصادی جهانی بوده‌است. همیشه این انتقاد مطرح بوده‌است که چینی‌ها بسیار کم هزینه می‌کنند و سهم بزرگی از درآمد خود را پس‌انداز می‌کنند.

به همین دلیل صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی بارها از پکن خواسته‌اند تا تمهیداتی بیندیشد تا شهروندانش کم‌تر پس‌انداز کرده و بیش‌تر خرج کنند.

قانون تک فرزندی در کشور چین، همراه با علاقه سنتی خانواده‌های چینی به داشتن فرزند پسر و امکان سقط جنین دختران باعث شده‌است این کشور ۱٫۳ میلیاردی، با بحران عدم توازن جنسی روبه رو شود.

آکادمی علوم اجتماعی چین هشدار داد که به ازای هر ۱۱۹ پسر که در این کشور متولد می‌شوند فقط ۱۰۰ دختر به دنیا می‌آید. به این ترتیب تا پایان سال ۲۰۲۰ تعداد مردان چینی بدون همسر در سن ازدواج از ۲۴ میلیون نفر فراتر خواهد رفت.

ناامیدی ناشی از بدتر شدن چشم‌انداز ازدواج برای مردان باعث شده‌است که میزان پس‌انداز چینی‌ها از ۱۶ درصد در سال ۱۹۹۰ به ۳۰ درصد در سال ۲۰۰۷ افزایش پیدا کند.

به این ترتیب می‌توان علت مازاد حساب جاری چین و کسری حساب جاری آمریکا را توضیح داد.

مردان در کسری از ثانیه در مورد ظاهر زنان قضاوت می‌کنند

صحبت ازدواج شد نتایج تحقیقی را بشنویم از دانشگاه آمستردام:

نتایج یک تحقیق از سوی دانشگاه آمستردام،  نشان می‌دهد مردان در کسری از ثانیه می‌توانند تصمیم بگیرند که آیا نسبت به ظاهر یک زن علاقه‌مند هستند یا خیر. البته دانشمندان معتقدند این بدان دلیل است که مردان به طور ژنتیکی برای این امر برنامه‌ریزی شده‌اند.

به گزارش تلگراف، آخرین تحقیقات نشان می‌دهد مردان، یک زن با ظاهری زیبا را دارای قدرت باروری زیاد و قادر به ادامه یک زندگی خانوادگی می‌دانند که می‌تواند به غریزه بقای مردان پاسخ دهد.

برعکس زنان مدت زمان بیش‌تری طول می‌کشد تا بتوانند در مورد احساسات خود درباره یک مرد تصمیم گیری کنند، چرا که آن‌ها باید اطمینان حاصل کنند که آیا یک مرد شریک متعهدی که بتواند زندگی خوبی برای آن‌ها فراهم کند هست یا خیر.

پروفسور «مارک وان ووگت» و دکتر «جوآنا ون هوف» از دانشگاه آمستردام این تحقیقات را انجام داده‌اند که قرار است نتایج آن توسط نشریه شناخت اجتماعی و عصب شناسی موثر در آکسفورد به چاپ برسد.

آن‌ها تحقیقی روی شیوه برخورد مردان و زنان در برابر چهره‌های گوناگون انجام دادند. در این تحقیق نزدیک به 20 مرد و 20 زن حضور داشتند و فعالیت‌های مغزی آن‌ها در حین انجام کارهای گوناگون مورد ارزیابی قرار گرفت.

در حالی که این افراد در حال انجام کارهای مختلفی بودند تصاویری از اشخاصی با جنس مخالف به آن‌ها نمایش داده می‌شد.

در این تحقیقات مشخص شد مردان به سادگی با دیدن یک چهره زیبا به سمت آن جذب می‌شوند، اما برعکس زنان به کار خود ادامه می‌دهند.

پروفسور ون ووگت در این باره می‌گوید: «مردان به این شکل تکامل پیدا کرده‌اند که به دنبال سرنخ‌هایی برای پیدا کردن زنان بارور برای زندگی خود باشند و داشتن چهره زیبا یکی از این سرنخ‌هاست.

این نکته را ما قبلن هم می‌دانستیم، اما چیزی که برای ما تازگی داشت این بود که یک مرد در مدت زمان بسیار کوتاهی می‌تواند در مورد ظاهر یک زن قضاوت کند. در حقیقت مردان در کسری از ثانیه می‌توانند تصمیم بگیرند که یک زن با معیارهای زیبایی‌شناسی آن‌ها تطابق دارد یا خیر.

در سوی مقابل زنان با دیدن چهره مردان زیبا این گونه واکنش نشان نمی‌دهند، بلکه آن‌ها به دنبال پیدا کردن دلایل قوی‌تر برای اثبات خوب و مناسب بودن مرد می‌گردند. زنان بیش‌تر بر اساس رفتار یک مرد تصمیم‌گیری می‌کنند که آیا یک مرد می‌تواند متعهد و قابل اعتماد است یا خیر.»

رشد انفجاری گردش‌گری آفریقای جنوبی با آغاز جام جهانی

اما این روزها تب جام جهانی گرم است و بازار گردش‌گری  آفریقای جنوبی حساب دچار تحول شده است.

جام جهانی فوتبال 2010 افریقای جنوبی با جذب بیش از سه میلیون توریست و سرمایه‌گذاری‌های کلان در توسعه و ارتقای زیرساخت‌های توریستی این کشور، روند رشد انفجاری توریسم ورزشی در این کشور را کلید زده است.

به گزارش chn، براساس جدیدترین بررسی‌های اعلام شده در رسانه‌های Hفریقای جنوبی پیش‌بینی شده است که مسابقات جام جهانی فیفا در این کشور درآمدی بالغ بر 21.3 میلیارد رند(واحد پول) آفریقای جنوبی برای اقتصاد این کشور به ارمغان آورد.

بنا به همین گزارش‌ها صنعت گردش‌گری قادر است درحدود سه میلیون توریست را به این کشور جلب کند که این میزان توریست مستلزم ارتقای سطح عمل‌کرد شبکه ارتباطات و فرودگاه‌های این کشور است.

درعین حال موفقیت این کشور در برگزاری این مسابقات به وضوح سبب ارایه تصویر بهتری از آفریقای جنوبی و دیگر بخش‌های این قاره است که ابزاری کلیدی در ارتقای اقتصاد اجتماعی پایدار در درازمدت برای کل قاره افریقا می‌شود.

باتوجه به این ارزیابی‌ها از مسابقات فیقا به عنوان فرصت منحصر به فردی برای توریسم آفریقای جنوبی  نامبرده می‌شود و  مقامات و کارشناسان توریسم ا این کشور ازمدت‌ها قبل از زمان شروع مسابقات تا کنون، دست به برگزاری کمپین‌های متعددی برای ترویج و معرفی توریسم این کشور زدند و با آغاز سال 2010 این کشور رسمن این سال را به عنوان «سال صنعت توریسم» نامیدند.

دراین فعالیت‌ها بازارهای بزرگ توریسم جهان نظیر امریکا، آلمان و انگلستان، ژاپن و چین بیش از دیگر کشورها درمرکز توجه کمپین‌های جذب توریست در آفریقای جنوبی بوده‌اند.

درنتیجه این اقدامات و با آغاز مسابقات، خبرها حاکی از افزایش نرخ تبلیغات تجاری درزمینه توریسم و صنایع وابسته به آن به ویژه در کیپ تاون است که تقریبن از ماه گذشته رشد چشم‌گیری نشان داده است.

«کیپ تاون» پایتخت غیر رسمی کشور افریقای جنوبی است که طی سال‌های اخیر با تمرکز بر تبلیغات و ارایه نمونه‌های برتر در زمینه‌های آشپزی، سبک‌های نو فرهنگی و اجتماعی و ارتقای سطح بهداشت عمومی و برخورداری از آب و هوای اکثرا آفتابی در سال‌های اخیرتلاش‌های زیادی برای برگزاری این مسابقات جهانی کرده‌است.

جهان‌گردان فوتبال‌دوست، در آفریقای جنوبی ‌مراقب وسایل خود باشند

البته از سوی دیگر و با وجود همه تمهیدات، مقام های آفریقای جنوبی، از جهانگردان فوتبال‌دوست درخواست کردند، مراقب وسایل همراه خود از دست سارقان باشند.

به گزارش (chtn)،‌ در پی افزایش سرقت اشیا و وسایل همراه ورزشکاران و گردش‌گران حاضر در آفریقای جنوبی، دولت این کشور به همراه کمیته برگزاری مسابقات با صدور اطلاعیه‌هایی خواهان هوشیاری جهانگردان در مراقبت از وسایل خویش شدند.

انتشار این اطلاعیه‌ها در حالی صورت می‌پذیرد که طی یک هفته گذشته چندین خبر سرقت و تهدید جان علیه خارجیان منتشر و شکایات متعددی نزد پلیس این کشور ثبت شده بود.

گفتنی است تاکنون علاوه بر به سرقت رفتن وسایل همراه بازیکنان برخی از تیم‌های حاضر در رقابت‌ها و تهدید جان چهار خبرنگار چینی، دولت افریقای جنوبی مراقبت از اموال را اولین گام میهمانان در حفاظت از جان و اموال خود اعلام کرده است.

گشایش موزه درخت‌ها در سوییس

سفری به دنیای گردش‌گری داشتیم، خبری هم بشنویم از گشایش یک موزه جدید: یک معمار خوش ذوق سوییسی در کاری ابتکاری، اقدام به گشایش موزه‌ای از گونه‌های مختلف درخت در شهر زوریخ کرد.

به گزارش (chtn)،‌ این موزه که درفضایی بدون سقف و در زمینی به مساحت 5/2 جریب گشایش یافته مجموعه‌ای از درختانی را در خود جای داده است که توسط گرداننده موزه طی سالیان متمادی جمع‌آوری و احیا شده است.

این موزه که به اسم گرداننده خود، انزو انا، «موزه درخت انا» نام گرفته در محوطه یک صومعه متعلق به قرن چهاردهم و در نزدیک در یاچه زوریخ قرار دارد.

در این موزه رو باز بیش از دو هزار گونه درخت که در قالبی زیبا از دیوارهای سنگی قرار گرفته‌اند به نمایش عمومی درآمده‌اند.

احداث اولین هتل اجتماعی جهان

شهر میلان درایتالیا نخستین هتل اجتماعی را با درهم شکستن استانداردهای رایج هتل سازی و به کمک دو آرشیتکت معروف  به صنعت توریسم جهان ارایه کرد.

به گزارش chn، این طرح درواقع ایده و مفهوم جدیدی برای سبک‌های مهمان‌پذیری است که این نوع هتل‌های جدید تمام کلیشه‌های رایج در هتل‌های معمولی را در هم می‌شکند و نادیده می‌انگارد.

استانداردهایی چون قسمت ویژه پذیرش، راه پله، لابی یا سرسرای هتل، بالابرها و راهرو‌های به سبک‌های مورد نظر ازجمله این کلیشه‌های معماری هستند که در این سبک جدید نادیده گرفته شده‌اند.

در این سبک جدید معماری اتاق‌های شخصی بر خیابان‌های شهر اشراف دارند و هر فضا دارای ورودی مستقیمی است که از طریق پنجره شخص را مستقیما به خیابان‌های شهر متصل می‌کند.

درها نیز با استفاده از روش‌های نوین الکترونیکی و با کلیدهای الفبایی کنترل می‌شوند که با کد خاصی که توسط مسافران و از طریق آن‌لاین رزو شده‌اند، قابل دسترسی هستند.

دراین هتل‌ها با دیوارهایی اوریب فضا به گونه‌ای است که گویی شهر خود وارد محیط شده و خصوصیات خود را به گونه‌ای معنا دار و به طور چشمگیری همزمان به فضای هتل و پیرامون شخص ساکن در اتاق سرایت می‌دهد به طوری که گویی اتاق خود تمام شهر و به عکس شهر تمام اتاق است.

«الساندرو روسو» خالق و طراح اصلی این مفهوم در معماری هتل‌های جدید شهری که در پروژه نوساری شهر تحت عنوان شهر @ خانه خیابانی شهرت دارد، می گوید: «وقتی شما به تنهایی به جایی سفر می‌کنید و در اتاق مثلا شماره 1032 در طبقه شانزدهم یک هتل هستید، اغلب دچار احساس انزوا و جداشدگی می‌شوید.»

وی می‌افزاید: «پروژه خانه خیابانی در شهر به عکس می‌کوشد با نمایش شهر با تمام سرعت و حرکت و نوری که قابل مشاهده است، میان شهر وتمام موجودیتش با افراد و سکنه آن ارتباط برقرار کند. این کار درست به همان نحوی انجام می‌شود که حضور افراد دور یک میز احتمالن سبب آشنایی و دوستی افراد و مهمانان می‌شود. درواقع با این طرح، تمام شهر با مسافر یا توریست در تمام دوران سفرش همراهی خواهدکرد.»

در این قبیل پروژه‌ها فضاهای باز ارتباطی کلان شهرها به عنوان راهروهایی از هتل‌‌ها تلقی می‌شوند.

هیتلر قهرمان یک فیلم هندی می‌شود

و آخرین خبر این که هیتلر قرار است قهرمان یک فیلم هندی باشد.

به گزارش خبرآنلاین، به گفته «راکش رانجان کومار» کارگردان هندی، این فیلم که «دوست عزیز، هیتلر»‌ نام دارد، به ظاهر شباهت‌ زیادی به فیلم آلمانی و تحسین‌شده «سقوط» تولید سال 2004 دارد که در آن برونو گانز به نقش آدولف هیتلر ظاهر شد.

کومار در این‌باره به «مومبای میرور»، گفت: «این فیلم درباره روزهای آخر هیتلر شامل زندگی در یک پناهگاه زیرزمینی در برلین و پس از مرگ اوست.»

این فیلم بر شخصیت دیکتاتور آلمان همین طور ارتباط او با ایوا براون معشوقه‌اش و دیگر اطرافیانش در آخرین روزهای رژیم نازی متمرکز می‌شود. سازندگان «دوست عزیز، هیتلر» می‌گویند عنوان فیلم به دو نامه‌ اشاره دارد که مهاتما گاندی رهبر استقلال هند برای او نوشت.

این فیلم با بودجه‌ای بین دو تا سه میلیون دلار و در لوکیشن‌هایی در جنگل و کوهستان ساخته می‌شود و تاریخ اکران هنوز مشخص نشده است.

نکته قابل توجه اینجاست که فیلم‌های بالیوودی اغلب عامه‌پسند و مملو از رقص و آواز هستند و حالا پرداختن این سینما به مضمونی این‌چنین جدی، جای تامل دارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,