Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
سوت- مارادونا:

«از فینالیست‌شدن آرژانتین مطمئنم»

2010 June 15

محمدرضا / رادیوکوچه

mohammadreza@koochehmail.com

تیم ملی آرژانتین در اولین دیدار خود در رقابت‌های جام‌جهانی و در دومین دیدار گروه بی این رقابت‌ها، با نتیجه 0-1 مقابل نیجریه به‌برتری دست یافت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مارادونای کبیر که در سال 1986 یک‌تنه تیم ملی آرژانتین را قهرمان جهان کرد و در سال 1990 با این تیم به‌فینال جام‌جهانی ایتالیا راه پیدا کرد، تلخ‌ترین خداحافظی ممکن را با جام‌جهانی داشت. او سال 1994 در آمریکا متهم به‌دوپینگ و متعاقبن محروم شد تا اسطوره، پایانی سیاه داشته باشد.

«دیه‌گو آرماندو مارادونا» اسطوره فوتبال جهان که تونسته به‌عنوان مربی تیم ملی آرژانتین در جام‌جهانی حاضر بشه، در پایان این دیدار در کنفرانس خبری شرکت کرد و به آنالیز این دیدار پرداخت. مارادونا بعد از 16 سال صحبت‌هایش را این‌گونه آغاز کرد: «تیم ما حرکات خوبی‌رو در این بازی انجام داد ولی در دقایق پایانی سختی‌هایی را متحمل شد. این قانون فوتباله. به‌لطف خدا ما در این دیدار به‌پیروزی رسیدیم. شروع رقابت‌های جام‌جهانی با پیروزی، به‌شما احساس آرامش خوبی می‌دهد. نکته مهم این بود که ما در دیدار بزرگی به‌پیروزی رسیدیم.»

مربی تیم ملی آرژانتین در مورد تیم حریف گفت: «بازیکنان تیم ملی نیجریه ما را آزاد گذاشته بودند و اگر از فرصت‌هایمان در جریان مسابقه بهتر بهره می‌بردیم، شاید نتیجه دیگری رقم می‌خورد. در نهایت ما پیروز شدیم و این گام بزرگی رو به‌جلو بود، ولی می‌بایست برای هفتمین بازی‌مان در این رقابت‌ها یعنی دیدار فینال، نهایت تلاش‌مان را به‌کار بگیریم.»

«لیونل مسی» با وجودی‌که در این دیدار، فرصت‌های متعددی را از دست داد، ولی به‌خوبی نشان داد که چرا برترین بازیکن دنیا لقب گرفته است. مارادونا نیز از عمل‌کرد ستاره جوانش بسیار راضی است و با تمجید از مسی گفت: «او در هر لحظه بازی به‌توپ بسیار نزدیک بود. فوتبال بدون تماشای مسی، اصلن زیبا نخواهد بود.»

اما در گروه سی شاهد شروع لغزنده شاگردان «فابیو کاپلو» بودیم، تیم ملی انگلیس در اولین بازی‌اش در جام‌جهانی 2010 در گروه سی این رقابت‌ها با نتیجه مساوی یک-یک مقابل آمریکا متوقف شد. گل انگلیس را در این بازی «استیون جرارد» کاپیتان این تیم به‌زیبایی در دقیقه 4 به‌ثمر رساند، اما «آلن دمپسی» بازیکن آمریکا این گل را در همان نیمه اول جبران کرد. او از پشت محوطه جریمه ضربه آرامی به توپ زد، اما «رابرت گرین» دروازه‌بان تیم ملی انگلیس در حالی‌که می‌توانست به‌راحتی توپ را مهار کند، آن‌را راهی دروازه کرد تا شاگردان فابیو کاپلو، سرمربی انگلیس در اولین گام از رسیدن به 3 امتیاز بازی محروم شوند.

مربی ایتالیایی انگلیس در صحبت‌هایی گفت: «بازی خوبی‌را به‌نمایش گذاشتیم ولی یک اشتباه برایمان گران تمام شد. آن‌ها یک‌بار برای گل‌زنی شوت کردند و به‌یک گل رسیدند. البته فوتبال همین است. من از عمل‌کرد شاگردانم کاملن راضی هستم. ما در شرایط خوبی هستیم و مطمئن باشید که در بازی بعدی بهتر هم خواهیم بود. تن‌ها نکته‌ای که خوب نبود، نتیجه نهایی بازی بود.»

مربی ایتالیایی در مورد اشتباه فاحش «گرین» که مقصر اصلی به‌ثمر رسیدن تک‌گل آمریکا بود گفت: « گاهی وقت‌ها دروازه‌بان‌ها اشتباه می‌کنند. فوتبال همین است. من با برخی از بازیکنان صحبت می‌کنم و گاهی وقت‌ها مسیر حرکت توپ در آخرین لحظه تغییر می‌کند. گرین در نیمه دوم بازی بسیار خوبی را به نمایش گذاشت و برای او بسیار خوش‌حالم.»

نایب قهرمان کنونی قاره اروپا، یکی از جوان‌ترین تیم‌های دوره‌های اخیر را روانه رقابت‌های جام‌جهانی کرده است. تیم ملی آلمان، جوان‌ترین تیم تاریخ رقابت‌های جام‌جهانی پس از ایتالیای سال 1934 می‌باشد. در حال حاضر تن‌ها سه بازیکن بالای سی سال در اردوی ژرمن‌ها دیده می‌شود. «بوت» دروازه بان تیم بایرن‌مونیخ است که 36 سال سن دارد، «فردریش» مدافع 31 ساله باشگاه هرتابرلین و «کلوزه» مهاجم 32 ساله تیم نایب قهرمان اروپا.

نکته جالب توجه این‌جاست که 15 نفر از بازیکنان حاضر در اردوی ژرمن‌ها کم‌تر از 25 سال سن دارند. تیم ملی آلمان جام‌جهانی 2010 آفریقای جنوبی را درحالی  آغاز کرد که با سه قهرمانی در جهان، چهار نایب قهرمانی و سه‌بار سوم شدن در جام‌جهانی هیچ‌وقت نمی‌شود از آلمان توقع کمی داشت. حتا با وجود بدترین مصدومیت‌ها برای بازیکنان.

مصدوم‌شدن کاپیتان «میشایل بالاک» و چهار بازیکن دیگر این تیم، تیم ملی آلمان را به‌جوان‌ترین تیم در 75 سال اخیر تبدیل کرده است. این مساله را خیلی‌ها امتیازی برای ژرمن‌ها می‌دانند و خیلی‌ها فقط امیدوارند آلمان در سال‌های آینده با بالغ‌شدن همین تیم مدعی قهرمانی شود.

در مقابل تیم استرالیا متشکل شده بود از بازیکنانی با تجربه و مسن. سیستم 3 – 3 – 4 آلمان به‌گونه‌ای بود که «میروسلاو کلوزه» مهاجم این تیم به‌تنهایی در نوک پیکان حمله قرار گرفته. این بازیکن از سوی سه بازیکن دیگر حمایت می‌شد. «لوکاس پودلسکی» در گوش چپ، «توماس مولر» در گوش راست و «مسوت» در پشت سرش. آلمان در تمامی دیدارهای نخست خود در پنج جام‌جهانی گذشته پیروز شده ولی این‌بار توانست با ارایه یک بازی درخشان ، استرالیای سخت‌کوش را با 4 گل شکست دهد. آن‌ها در یک نمایش دیدنی کم‌نظیر و با طراوات مقابل حریف فیزیکی خود از همان ابتدای مسابقه کنترل مسابقه را در دست گرفتند و با حرکات ترکیبی و بازی‌ فامیلی از چپ و راست بارها دروازه استرالیا را تهدید کردند و خیلی زود هم به‌گل رسیدند. با این بازی زیبا و کاملن تاکتیکی آلمان بهترین نمایش جام را از روز اول بازی‌ها به‌نمایش گذاشته است.

و به گفته کارشناسان فوتبال آلمان قوی‌ترین تیم جام تا پایان روز سوم بوده آن‌ها که برای صعود به‌عنوان سرگروه به‌یک پیروزی دیگر نیاز دارند، دو بازی دشوار دیگر نیز مقابل صربستان و غنا در پیش دارند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۱ Comment