Saturday, 18 July 2015
18 October 2021
بیست و پنجم خرداد - پانزدهم ژوئن

«تقویم تاریخ بیست‌و‌پنجم خرداد»

2010 June 15

مریم / رادیوکوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1502 میلادی – «شاه اسماعیل صفوی» در چنین روزی دستوری برای احیای صنعت فرش ایران به‌همان‌گونه که در عهد ساسانیان بود صادر کرد که در آن تاکید بر بازگشت به‌اصالت قدیم فرش ایران و استفاده از نقش و تصویر گیاهان و حیوانات شده بود. در دوران سلطه ایل‌خانیان و پس از ورود ایلات ترک ماوراالنهر به‌ایران، بافت فرش در ایران تغییر یافته و فرش‌های کوچک با اشکال هندسی، ویژه مفروش کردن چادر و خیمه باب شده بود.
  • 1288 خورشیدی – پس از فتح تهران به‌دست مجاهدان و پناهنده‌شدن «محمدعلی» شاه قاجار به‌سفارت روسیه، در این‌روز همه گروه‏های مردم تهران برای دیدار و عرض تبریک به‌سرداران فاتح تهران، به‌جانب آنان شتافتند. سپس اجتماعی باشکوه با حضور پانصد تن از نمایندگان مجلس، مجاهدان و شخصیت‏های برجسته تشکیل شد که نام «مجلس عالی» گرفت و در همان‌جا تصمیمات مهمی اتخاذ شد. براین اساس، محمدعلی شاه از سلطنت خلع و فرزند خردسالش به نام «احمدشاه» در دوازده سالگی به‌سلطنت انتخاب شد. هم‌چنین مقرر شد تا هنگام بلوغ وی، «علی‌رضاخان عضدالملک» به‌عنوان نیابت سلطنت، وظایف او را به‌عهده گیرد. در این جلسه، چون هیت وزیران تشکیل نشده بود، هیتی به‌جای آن مامور رسیدگی به‌امور کشور شد.
  • 1378 خورشیدی – اولین اجلاس بین‌المجالس کشورهای اسلامی، به‌منظور تاسیس اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی در محل سالن اجلاس سران کنفرانس اسلامی در تهران آغاز به‌کار کرد. در این اجلاس سه روزه، روسا و هیت‏های پارلمانی بلندپایه حدود پنجاه کشور اسلامی به منظور تاسیس سازمان مجالس کشورهای اسلامی گردهم آمدند که از این میان، روسای مجالس 28 کشور به‌همراه نایب رییسان و روسای کمیته‏های خارجی، حضور داشتند. در این اجلاس، ایران به‌ریاست سازمان مجالس کشورهای اسلامی انتخاب شد و یکی از مهم‏ترین کارهای این سازمان، ارتباط مجالس کشورهای مسلمان با یک‌دیگر عنوان شد.
  • 1215 میلادی – امروز سال‌روز امضای فرمان «مگنا کارتا» (فرمان بزرگ آزادی‌ها) است و «کینگ جان» پادشاه وقت انگلستان زیر فشار بزرگان کشور و ژنرال‌های ارتش آن‌را در 15 ژوئن سال 1215 میلادی امضا و مهر کرد که آغاز پیدایش حکومت پارلمانی در جهان به‌شمار آورده شده است. حکومتی را پارلمانی گویند که انتخاب رییس قوه‌مجریه توسط پارلمان به‌عمل آید نه مستقیمن از سوی مردم و معمولن در این نوع دمکراسی، قوای اجرایی و مقننه کشور در دست حزب اکثریت و یا ائتلافی از احزاب هم‌گون است.
  • 1752 میلادی – «بنجامین فرانکلین» با فرستادن یک بادبادک به آسمان «فیلادلفیا» در هوای طوفانی و توام با رعدوبرق و مشاهده سوختن بادبادک، رابطه الکتریسیته ساکن و صاعقه را اثبات کرد.
  • 1978 میلادی – «ملک حسین» پادشاه اردن با دختری آمریکایی به‌نام «لیزا حلبی» ازدواج کرد.
  • 1992 میلادی – درگذشت «لف نیکلایویچ گومی‌لی‌یوف» تاریخ‌دان و شاعر روس. وی عضو فرهنگستان علوم طبیعی روسیه و پایه‌گذار دانش جدید قوم‌شناسی بود.
  • 1994 میلادی – «واتیکان» کشور اسراییل را برای نخستین‌بار به‌رسمیت شناخت و با اسراییل روابط کامل دیپلماتیک برقرار کرد.
  • 2001 میلادی – رهبران جمهوری خلق چین، فدراسیون روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان سازمان هم‌کاری «شانگ‌های» را تاسیس کردند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,