Saturday, 18 July 2015
19 September 2021
پرسه – به مناسبت روز جهانی گل

«گل همین پنج روز و شش باشد»

2010 June 16

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

روز جهانی گل (15 ژوئن) بهانه‌ای شد تا به این آفریده لطیف خداوند بپردازم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«گل»‌‌ها موجوداتی هستند که به طور معمول در زیباترین لحظه‌های زندگی با ما همراهند و همواره بیان‌کننده احساسات پاک و خالصانه انسان‌ها هستند.

کم‌تر فردی را می‌بینید که به این موجود لطیف و زیبا علاقه‌مند نباشد و گل همواره در طول تاریخ در زندگی انسان‌ها جایگاه خاص خویش را داشته است.

نقش گل در هنر، ادبیات و مذهب در هر تمدنی به وضوح دیده می‌شود. یونانیان باستان گل را هدیه‌ای از طرف خدایان می‌دانستند و رومی‌ها و سپس ترک‌ها به آن ارزش خاصی دادند.

گل در ایران نیز سابقه‌ای شاید به قدمت تمدن بشری داشته باشد. ردپای گل در آثار تاریخی به جامانده از دوره های کهن چه در سنگ نگاره‌ها و چه در دست ساخته‌های برجا مانده از آن دوران خود بیان‌گر این حقیقت است.

لوتوس در آثار قدیمی

این‌که در شعر و ادب پارسی بیشتر از دیگر سرزمین‌ها سخن از گل می‌رود، برای آن است که مردم این سرزمین از دوران‌های کهن به گل عشق می‌ورزیده‌اند و ایران زمین مهد پرورش گل بوده‌است.

نام‌گذاری فرزندان با اسامی گل‌ها، پرورش و نگه‌داری گل در خانه‌ها، استفاده از خواص درمانی گل‌ها و ردپای گل در آفرینش آثار هنری از عجین بودن این زیبا آفریده‌ی خلقت با زندگی بشری سخن دارد.

بدین ترتیب می‌بینیم که گل و زیبایی آن هرگز از فرهنگ، آداب و رسوم و هنر و ادبیات جدا نمی‌شود.

علاوه بر آن که علومی که به پرورش و نگاهداری گل‌ها مربوط می‌شود و هنرهای وابسته به تزئین و گل آرایی در رهگذر زمان پدید آمده‌اند.

از سوی دیگر آمیخته بودن زندگی با گل‌ها اثرات آرام بخشی بر انسان‌ها می‌گذارد. این که در دورانی نه چندان دور، در خانه‌ها باغچه‌ای بود و گل‌خانه‌ای و یکی از کارهایی که روزانه انجام می‌گرفت رسیدگی به این گل و گیاه خانگی بود، در لطیف ساختن فضای خانه و روحیه افرادی که با آن سروکار داشتند بی‌تاثیر نبود.

تصویر گلدان‌های شمعدانی چیده شده بر لب ایوان خانه و حوض پر از آب، دمی آسودن در یک غروب بر روی تختی که در کنار گلدان‌های یاس و محبوب شب قرار می‌گرفت از دفتر خاطرات هیچ ذهنی پاک نمی‌شود.

رسمی که اکنون در ایران بسیار کم‌رنگ شده و در سایر کشورهای جهان به‌‌ویژه کشورهای اروپایی به سنتی پابرجا مبدل شده‌است. سنتی که گل را یکی از بخش‌های اساسی سبد خرید روزانه قرار داده و رسیدگی به آن را جزیی از امور هر روز.

از دیگر سو، شاید بسیاری از شهرها و کشورها، با نام و حضور گل‌هاست که رونق گرفته‌اند. لاله‌های هلند، شیراز و عطر بهار نارنج در کوچه‌هایش، گل‌های سرخ پدیدآورنده بهترین گلاب جهان در کاشان و شکوفه‌های گیلاس ژاپنی.

این روزها بسیاری از کشورها تلاش کرده‌اند تا دارای یک گل به عنوان نمادی ملی باشند. این گل، گلی است که در آن کشور زیاد یه عمل می‌آید و انتخاب آن ریشه در فرهنگ و آئین و مذهب مردمان آن کشور دارد.

برای مثال برای ایران گل «لاله» در نظر گرفته شده هر چندکه در برخی منابع «گل‌سرخ» را نیز گل ملی ایران می‌دانند.

گفته می‌شود که گل «رز» از سرزمین پارس آمده و توسط اسکندر به دنیای غرب معرفی شده هرچند که این گل این روزها گل ملی کشورهای ایالات متحده، انگلستان و بسیاری دیگر از کشورها نیز هست.

گل «آفتاب گردان» به آلمان و «زنبق» به فرانسه تعلق دارد. چینی ها انواع «نرگس» را انتخاب کردند و روس‌ها گل‌های بابونه. پرتغالی‌ها هم گل‌های زیبای لاواندر یا اسطوخودوس را به عنوان گل ملی انتخاب کردند. در یونان گل بنفشه و در کانادا برگ درخت افرا به عنوان نماد ملی استفاده می‌شود. اما در مورد گل ملی اسپانیایی‌ها باید گفت که «گل انار» و در برخی منابع «میخک سرخ» عنوان شده است. گل ملی کشور سنگاپور، ارکیده، مالزی، ایبیسکوس یا نوعی گل خطمی،  ژاپن مینای طلایی یا گل داوودی، تایوان، شکوفه آلو و کره جنوبی نیز نوع دیگری از گل خطمی است.

جالب است بدانید اسکاتلندی‌ها نوعی بوته خاردار (thistle)که البته گلدار نیز هست را به عنوان گل ملی خویش انتخاب کرده‌اند که این گل بسیار مورد توجه پروانه‌هاست.

در هند و مصر نیز «نیلوفر» به عنوان گل ملی انتخاب شده و ترک‌ها به گل «لاله» به عنوان نماد ملی شان ارج می‌گذارند.

در مکزیک «کاکتوس» و در ایتالیا گل «لیلیوم» سپید و در دانمارک گل «مارگریت» به عنوان گل ملی مطرح است.

اما شما چقدر گل‌ها رو می‌شناسید. چقدر در روزهای زندگی با آن سرو کار دارید؟ آیا عادت دارید که تو خریدهای روزانه یا هفتگی‌تان یک دسته گل هم برای روی میزتان بخرید؟ چقدر دوست دارید گل هدیه بدهید و گل هدیه بگیرید؟ اصلن از معنی گل‌ها خبردارید؟ آیا گلی هست که از اون بدتان بیاید؟ آیا می دانید این رزهای زیبایی که این سال‌ها با عنوان رز هلندی در گل‌فروشی‌های ما ارایه می‌شوند در سرزمینی به نام «کردستان» پرورش پیدا می‌کنند و به هلند صادر می‌شوند؟ آیا می‌دانستید تعدادی از کشورهای آفریقایی به ویژه کنیا از بزرگ‌ترین صادر کنندگان گل‌های شاخه‌ای به بازارهای جهانی هستند؟ آیا می‌دانستید بزرگ‌ترین گل جهان در اندونزی رشد می‌کند که البته بسیار هم بدبوست؟  آیا می‌دانستید دهکده‌های سلامت در کنار مزارع پرورش گل‌های گوناگون ساخته می‌شوند؟

می گویند از همان زمان‌های قدیم بشر به دنبال استفاده از معانی گل‌ها بوده و این گل‌های رنگ به رنگ و متنوع در روابط انسانی نقش مهمی را بازی می‌کردند.

گل‌ها می‌توانند الفبای لطیف و زیبایی برای یک مکالمه بدون کلام باشند

گل‌ها می‌توانند الفبای لطیف و زیبایی برای یک مکالمه بدون کلام باشند.

وقتی ناخودآگاه دسته گلی از گل‌های نرگس زیبا و خوشبو را به دوستی هدیه می‌کنیم (درواقع) احترام و جوانمردی را به او هدیه می‌کنیم و وقتی با یک گلدان بنفشه به دیدار دوستی می رویم، پاکدامنی، فروتنی و وفاداری او را تحسین می‌کنیم.

یا گل رز که تقریبن مورد علاقه اغلب افراد است گفته می شود که در دوره رنسانس سمبل شهادت و عشق آسمانی و بعد از آن نشانه آرامش، نعمت و صلح بوده است. این گل در مصر باستان نشانه تقوی و پاکدامنی و برای یونانی‌ها نشانی مقدس بوده و رومی‌ها آن را به عنوان سمبل فتح و پیروزی می‌شناختند. اما گل رز امروزه همه جا معنای عشق و زیبایی دارد.

هرچند که به نسبت رنگی که دارد این معنا شدت و وسعت می‌یابد: رز قرمزکم رنگ به نشانه «دوستت دارم» و رز قرمز پر رنگ به معنی زیبایی بی‌انتهاست.

رز زرد برخلاف تصور همگانی نه تنها نشانه نفرت و بی‌وفایی نیست که نشانه شجاعت و شادی است و رز سفید به معنی عشق روحانی و پاک است.

رز ارغوانی تمایل و اشتیاق فرد به طرف مقابل را می‌رساند و رز نارنجی فریفتگی و دلباختگی را و گاه در معانی اشتیاق و آرزو نیز به کار می‌رود.

«رز صورتی کم‌رنگ» به معنی تحسین، ستایش، وقار و شایستگی است و «رز صورتی پر رنگ» به معنی تشکر از طرف مقابل است. «غنچه رز» نیز نماد پاکی و زیبایی، جوانی و عشق نو پا است.

گل رز سیاه را نشانه‌ای از مرگ و تسلیت می‌دانند و گل رز به طورکامل شکفته را، نشانی از تعهد و علاقه.

اگر دسته گلی با ترکیبی از گل رز سفید و سرخ انتخاب کنید به معنای سازش و یگانگی است و دسته‌ای از گل رز به نشانه قدردانی.

اما گل شقایق نیز نشان از امید، آرزو و عشق دارد و گل «آنتوریوم» به معنای عشق و محبت. گل «داوودی» یعنی که تو دوست فوق‌العاده من هستی.

اما گل گلایل که شاید چندان مورد توجه بسیاری از ما نباشد و اغلب در مناسبت‌های تلخ و نه چندان خوشایند مورد استفاده قرار می‌گیرد به معنی به یاد کسی بودن است و به دریافت کننده خود شیفتگی و احساسات عمیق قلبی طرف مقابل را نشان می‌دهد.

گل «ارکیده»نیز  پیام آور عشق، زیبایی و خرد ورزی در جهان است. گفته می‌شود که در چین این گل نشانگر خلوص و بی‌گناهی کودکان است. ارکیده صورتی بیانگر عشق پاک و نوع بسیار مشهور آن کاتالیا (Cattalya) بیان‌گر جذابیت بی‌انتها است و اغلب در روز مادر از آن در دسته‌های گل استفاده می‌شود.

گل‌های زیبای «اقاقیا» هم که به طور عموم در رنگ‌های سپید، یاسی و یا زرد دیده می‌شوند، نشان از عشق پاک و پنهانی دارند.

اما اگر به خواستگاری کسی رفتید و یا منتظر پاسخی از طرف مقابل هستید و او برای شما دسته گلی از میخک به ارمغان آورد یا فرستاد، بدانید که پاسخ او مثبت است. میخک نشانه شیفتگی، عشق، ستایش و بله زنانه است.

«کاکتوس» نشانی از پایداری و استقامت است و گل «قاصدک»، وفاداری، خوشبختی، صداقت و ازهمه مهم‌تر پیام آور عشق است.

گل «پامچال» یعنی که بدون تو قادر به زندگی کردن نیستم و گل «آفتابگردان» نشانه‌ای از ستایش، غرور و پرستش است.

گل «مریم» به معنای لذت بردن است و شکوفه پرتقال علاقه به ازدواج را نشان می‌دهد و گل« لاله» که در کشور ایران نمادی از شهادت و از جان گذشتگی است به معنای یک عاشق واقعی است.

هم‌چنین گفته می‌شود گل «خشخاش» به معنای تنبلی و سستی است و «سنبل» نشان از اندوه و تاسف دارد.

از سوی دیگر تعداد گل‌ها در یک دسته گل خود بیان‌گر نشانه‌هایی است: یک شاخه گل، توجه و سه شاخه گل، احترام را نشان می‌دهد. پنج شاخه گل به معنای علاقه و محبت است، هفت شاخه گل، عشق و 10 شاخه گل نشانه یک عشق بی‌نظیر و ماندگار است.

می‌بینیم که این موجودات زیبا و دوست داشتنی هم چون سایر اجزای طبیعت، با ما انسان‌ها حرف می‌زنند و برای ما پیام‌هایی را به ارمغان می‌آورند.

بیائید با آن‌ها دوست باشیم، نامشان را یاد بگیریم و با زبان آن‌ها سخن بگوئیم.

منبع:

وب سایت گل فروش

تبیان

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment