Saturday, 18 July 2015
19 September 2021

«جوابیه حقیقت‌جو به ادعاهای وزیر اطلاعات»

2010 June 16

آن‌چه در این بخش می‌آید فقط انتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است و این رادیو دخل و تصرفی در آن ندارد.

فاطمه حقیقت‌جو، از نمایندگان مجلس ششم، در نامه‌ای که نسخه‌ای از آن را در اختیار سایت کلمه گذاشته است، به مصاحبه اخیر وزیر اطلاعات واکنش نشان داده است.

به گزارش کلمه، در قسمتی از این مصاحبه حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات، از جذب حقیقت‌جو و همسر وی توسط منافقین در آلمان گفته است:

«… برای مثال می‌توانیم به ارتباط‌گیری عنصر پوششی منافقین در تاریخ ۶ اسفند ۸۲ با پوشش استاد دانشگاه در آلمان و فعالیت در انجمن طرف‌داران اصلاحات در آلمان، با فاطمه حقیقت‌جو اشاره کرد که از همان مقطع جذب و اعزام وی به خارج از کشور در دستور کار منافقین قرار گرفته است مهم‌تر این‌که شوهر وی به‌نام محمد تهوری نیز قبل از فاطمه حقیقت‌جو به منافقین از همین طریق وصل بوده است. شایان ذکر است که نام‌بردگان از افراد اصلی گرداننده سایت جرس می‌باشند.»

ادعایی که حقیقت‌جو در پاسخ آن نوشته است:

«حدود یک هفته پس از پخش فیلمی از صدا و سیما تحت عنوان «مستند روشن‌گری یک» که در هر دقیقه آن سه دروغ علیه این‌جانب مطرح شده بود، نه تنها پاسخ تفصیلی و مستندم را منتشر نکردند، بلکه این بار از سوی وزیر اطلاعات دولت کودتا آماج حملات ناجوان‌مردانه قرار گرفته‌ایم تا روشن شود، بر دروغ‌گویی‌ها و پرونده‌سازی‌ها پایانی نیست. مطمئنم رسانه‌های حامی دولت کودتا، پاسخ‌ام را منتشر نخواهند کرد ولی برای احترام به افکار عمومی و ثبت در جراید چند سطری پاسخ خواهم داد و مطمئنم که به‌زودی نوبت محاکمه و پاسخ‌گویی این مستی‌زدگان قدرت فراخواهد رسید.»

سپس حقیقت‌جو به ارایه توضیحی درباره اصل ماجرای مورد اشاره وزیر اطلاعات پرداخته است:

«چند روز پس از استعفای اعتراض‌آمیزم در تشکیل مجلس هفتم فرمایشی، آقایی که خود را پروفسور سمیعی و استاد شیمی یکی از دانشگاه‌های آلمان معرفی کرد با من تماس گرفت و برای سخن‌رانی در آلمان دعوت کرد. اما از آن‌جا که یک روز بعد از استعفا از نمایندگی به‌صورت غیر‌قانونی به مدت یک سال ممنوع‌الخروج شده باشم، بی‌آن‌که بخواهم از کم و کیف مدعو‌ین مطلع شوم با اشاره به موضوع ممنوع‌الخروجی از پذیرش دعوت صرف‌نظر کردم و از آن تاریخ هیچ نوعی ارتباطی نیز وجود نداشته است. در بهار ۱۳۸۵، خانمی از نمایندگان وزارت اطلاعات در مجلس شورای اسلامی، من را برای جلسه‌ای در وزارت اطلاعات دعوت کرد. در آن جلسه، کارشناسان وزارت به من  اطلاع داند که  پروفسور سمیعی، اسم پوششی یکی از وابستگان سازمان مجاهدین است.»

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی سپس این پرسش را پیش کشیده است که چرا اکنون و «پس از گذشت سال‌ها از این مکالمه تلفنی» وزارت اطلاعات این ماجرای بی‌اهمیت را دست‌آویز حمله به او، همسرش و فعالان حقوق بشر در کشور قرار داده است؟

بخشی از پاسخی که حقیقت‌جو برای این چرایی یافته است پیدا نکردن مستندات فعالیت غیرقانونی فعالان جنبش سبز برای برخورد بیش‌تر با آنان و کسب بهانه بیش‌تر برای سرکوب جنبش است:

«وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران پس از یک سال پرونده سازی، محاکمه، شکنجه، آزار و اذیت و کشتن فعالان جنبش سبز، چون هیچ مستندی دال بر فعالیت غیر‌قانونی آن‌ها نیافته و در مواجه با جنبش مدنی و غیر‌خشونت آمیز مردم شکست خورده‌اند، می‌کوشد اعتراضات مردمی به تقلب و کودتای انتخاباتی را به فعالیت‌های سازمان مجاهدین خلق نسبت دهند تا  مرهمی بر شکست‌های خود بنهند و به سرکوب بیش‌تر مردم ادامه دهند. حال آن‌که هم خود می‌دانند که آب در هاون می‌کوبند و هم مردم با این سیاه بازی‌ها کاملن  آشنا شده‌اند.»

هم‌چنین او در ادامه این بخش، دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی ایران را خطاب می‌کند و می‌گوید:

«دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی ایران که بی‌توجه به حقوق شهروندان، با شنود مکالمات تلفنی و جمع‌آوری سخن‌رانی‌ها و مصاحبه‌های افراد، بیش از هر کسی می‌دانند که این‌جانب نه تنها ارتباطی با سازمان مجاهدین خلق نداشته، بلکه چون چیزی در پرونده‌ام، جز انبوهی از مصاحبه‌ها و سخن‌رانی‌ها و مقالات ام در دفاع از حقوق بشر، دموکراسی و حقوق ملت نیافته‌اند، دعوت یک فرد را که ماجرایی کاملن پیش‌پا افتاده و مربوط به هفت سال پیش را مستمسک حمله و اتهام پراکنی قرار داده‌اند.

وزیر کم‌دانش اطلاعات در این مصاحبه همسرم را نیز مورد اتهام قرار داده که قبل از من با سازمان مجاهدین خلق در ارتباط بوده است حال آن‌که همسرم، آقای محمد تهوری، همواره کوشیده است به عنوان یک روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر سیاسی مستقل عمل کند و به همین دلیل به جد از ارتباط و عضویت با سازمان‌ها و احزاب سیاسی پرهیز داشته است.»

در ادامه این جوابیه، وی به شرح چگونگی مهاجرت به آمریکا و نقش خود و همسرش در سایت جرس پرداخته است، و به ادعاهای وزیر اطلاعات پاسخ داده است.

چگونگی مهاجرتم به آمریکا

آقای وزیر در بخش دیگری از این مصاحبه سراسر کذب، مهاجرت من و خانواده‌ام به آمریکا را، کار برنامه‌ریزی شده‌ی سازمان مجاهدین خلق عنوان کرده است، حال آن‌که تصمیم ما به مهاجرت به خارج از کشور، یک تصمیم کاملن شخصی و خانوادگی بود تا همسرم بتواند ادامه تحصیل دهد. پس از این‌که مرکز مطالعات بین‌المللی دانشگاه ام‌آی‌تی با تقاضای فرصت مطالعاتی یک‌ساله این‌جانب موافقت کرد و ما عازم کمبریج آمریکا شدیم و در پنج سال گذشته به‌عنوان محقق و مدرس در دانشگاه های آم‌آی‌تی، هاروارد، دانشگاه ایالتی کانتیکت و دانشگاه ایالتی ماساچوست مشغول بوده‌ام و همسرم نیز موفق شد فوق‌لیسانس خود را در دانشکده حقوق و دیپلماسی فلتچر به پایان برساند. در این مدت هزینه اقامت مان نیز از محل حقوق ماهیانه‌ای که بابت تدریس و تحقیق دریافت کرده‌ام و همسرم با دریافت وام دانشجویی از بانک موفق به ادامه تحصیل شد. هم‌چنین علی‌رغم دروغ‌های فراوان رسانه‌های زیر‌نظر ولی‌فقیه که مدعی فرار و پناهندگی من هستند، بنده به‌صورت قانونی و از مرز فرودگاه امام خمینی تهران را ترک کردم به هیچ عنوان تقاضای پناهندگی نداده و نخواهم داد.

نقش من و همسرم در  سایت «جرس»

آقای وزیر و دستگاه تحت امر ایشان، عاجز از پیدا کردن نقطه ضعفی در کارنامه سیاسی و اجتماعی ما و بی‌ارتباط به موضوع مصاحبه، از ما به‌عنوان گردانندگان اصلی سایت «جرس» نام برده است. پاسخ به این ادعا را برای حفظ حقوق گردانندگان و زحمت‌کشان محترم سایت جرس بر خود لازم می‌دانم وگرنه هم‌کاری با جرس نیاز به توضیح ندارد. این‌جانب تنها در مرحله راه‌اندازی سایت جرس، برای مدت کوتاهی عضو شورای سیاست گذاری بودم. اما همسرم به حق یکی از گردانندگان اصلی سایت جرس بود و در ماه‌های اولیه با تلاش شبانه‌روزی کوشید جرس را به شبکه‌ای قابل اتکا برای جنبش سبز تبدیل کند، اما دیری نپایید که از جرس جدا شد و همواره به رغم جدایی از جرس، آن را از افتخارات حرفه‌ای خود می‌داند.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,