Saturday, 18 July 2015
18 June 2021
کاغذ کاهی - معرفی رمان

«اسرار گنج دره‌ی جنی»

2010 June 17

علی خاک‌پور / رادیو کوچه

در کاغذ کاهی  دوباره نگاهی به ادبیات معاصر ایران می‌اندازیم و رمان «اسرار گنج دره‌ی جنی»، نوشته‌ی «ابراهیم گلستان» را به شما معرفی می‌کنیم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ابراهیم گلستان در سال 1301 در شیراز به دنیا آمد. او در سال ۱۳۲۰ برای تحصیل حقوق به تهران آمد. در ۲۱ سالگی با دخترعمویش فخری گلستان ازدواج کرد و سپس به عضویت حزب توده درآمد و تحصیل را رها کرد. او در آن زمان به عنوان عکاس روزنامه‌های رهبر و مردم به کار مشغول بود. او در سال ۱۳۲۶ کتاب اول خود را که مجموعه داستانی با نام «به دزدی رفته‌ها» بود، منتشر کرد.

وی بعد از سال ۱۳۳۶، استودیوی سینمایی خود با نام «استودیو گلستان» را تاسیس کرد و تعدادی فیلم مستند برای یکی از سازمان‌های شرکت نفت ساخت که از آن میان می‌توان به «آتش» و «موج ومرجان و خارا» اشاره کرد. فیلم‌های مستند او از لحاظ سینمایی جزو اولین و بهترین فیلم‌های ایرانی مستند یه شمار می‌آیند.

گلستان کارگردان دو فیلم داستانی با نام‌های «خشت و آینه» و «اسرار گنج دره‌ی جنی» نیز هست. وی هم‌چنین تهیه‌کننده‌ی فیلم «خانه سیاه» ‌ به کارگردانی «فروغ فرخ‌زاد» بوده‌است.

وی از سال ۱۹۷۵ در استان ساسکس در انگلستان زندگی می‌کند. وی دو فرزند با نام‌های کاوه و لیلی دارد؛ کاوه گلستان عکاس خبری ایرانی، در ماموریتی در سال ۲۰۰۳ به همراه گروه خبری بی‌بی‌سی در عراق بر اثر انفجار مین کشته شد. لیلی گلستان نیز به‌عنوان مترجم و نویسنده در ایران فعالیت می‌کند.

دایره‌ی فعالیت‌های گلستان کم و بیش گسترده است. از او چندین رمان، مجموعه داستان، ترجمه، فیلم مستند و فیلم داستانی به-جا مانده است.

از کتاب‌های او می‌توان به:

«آذر، ماه آخر پاییز»،  «شکار سایه»، «جوی و دیوار و تشنه»، «اسرار گنج دره جنی»، «مد و مه» و «خروس» اشاره کرد.

یکی از نکات قابل توجه در مورد گلستان مصاحبه‌های صریح و گزنده‌ی اوست. او در این مصاحبه‌ها نظراتی چالش‌برانگیز را در مورد کسانی چون احمد شاملو، جلال آل احمد، ناصر تقوایی و احسان طبری مطرح می‌کند.

گلستان «اسرار گنج دره‌ی جنی» را بر اساس فیلمی به همین نام، که خودش ساخته بود، نوشته است. مردی روستایی و ساده، در حین شخم زدن زمین کشاورزی‌اش، به‌طور تصادفی به گنجی حیرت‌آور دست می‌یابد. او به احمقانه‌ترین شکل ممکن، و به قیمت تخریب آثار با ارزش باستانی، طلاها را به زرگری در شهر می‌فروشد و با پول به دستآمده زندگی‌ای اشرافی اما بی‌تناسب و مضحک در روستا برای خود دست و پا می‌کند. این ماجرا شاخک‌های اطرافیان‌اش را تحریک می‌کند. زرگر طماع، به تحریک زن‌اش، کدخدا، قهوه‌چی و ژاندارم روستا، معلم مدرسه و کسان دیگر هر یک به دلیلی در پی کشاورز افتاده‌اند…

کتاب سرشار از نمادها و نشانه‌هاست. هر کدام از شخصیت‌ها یک تیپ اخلاقی خاص را نمایندگی می‌کنند و گلستان، به زیبایی هرچه تمام‌تر، تصویری جذاب از انسان معاصر ایرانی ارایه می‌دهد.

«پیش‌ترها، اگر کتک می‌خورد، تطبیق داشت با طبیعت هرچیز اطراف‌اش، تسلیم آن می‌شد. اما اکنون یک تجاوز بود از جانب کسان بی‌اهمیت، نه بر خود عادی‌اش، بلکه به‌ضد آن خود تازه، خود بهتر؛ بر آستان قدرت و تفاوت و برجستگی‌هایش. آن‌ها از این تفاوت‌ها بی‌خبر بودند. اما حس وجود این تفاوت‌ها، هرچند موقع کتک‌خوردن او را نگاه داشت و درد را کوچک کرد، اما تجاوز را برجسته‌تر می‌کرد، تسلیم را قبول نمی‌کرد و نفرت را به‌کار وامی‌داشت. قدرت، که خادم بود، سبب می‌شد نفرت وسیع‌تر گردد، تا تکه‌های پراکنده‌اش به‌هم بپیوندند و یک زمینه‌ی پیوسته‌ای باشند در روبه‌روی این گروه احمق نادان، که حد خود را ندانستند…»

«اسرار گنج دره‌ی جنی»  را انتشارات «بازتاب‌نگار» منتشر کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,