Saturday, 18 July 2015
14 May 2021
زیر باران- کوروش یغمایی

«سلطان راک ایران»

2010 June 17

مارال/رادیو کوچه

maral@koochehmail.com

«کوروش یغمایی» در سال 1323 در شاه‌رود و در خانواده‌ای که بیش از یک سده به ادب و هنر در منطقه کویر مشهور بودند، به‌دنیا آمد. از جمله‌ بزرگان خانواده‌ی وی می‌توان به «یغمای جندقی» و «حبیب یغمایی» از شاعران به‌نام ایران زمین اشاره کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

زادگاه پدری او شهری کویری و زیبا در استان اصفهان به‌نام خور و بیابانک است؛ شهری با مردمانی بافرهنگ که اکثر آن‌ها با شعر و شاعری پیوندی ناگسستنی دارند.

پدرش وقتی او تنها 8 سال داشت برایش سنتور خرید و کوروش شروع به یادگیری سنتور کرد؛ تا جایی که در نواختن این ساز به مراحل حرفه‌ای هم رسید. در 12 سالگی شروع به نواختن گیتار کرد؛ سازی که هم‌واره به آن علاقه خاصی داشت.

خانواده یغمایی در همان سال‌های کودکی کورش به تهران آمدند، تا کوروش دوران طلایی عمر خود را در این شهر سپری کند.

کورش یغمایی فارغ‌التحصیل رشته‌ی جامعه‌شناسی دانشگاه ملی‌ است؛ وی سال آخر دانشگاه بود که اولین کار حرفه‌ای خود را در در زمینه‌ی آهنگ‌سازی –ارکستراسیون-، نوازندگی، و خواننده‌گی آغاز کرد.

ترانه‌ی «گل یخ» که شعر آن را دوست و هم‌کلاسی‌اش «مهدی اخوان لنگرودی» سروده بود، اولین تجربه‌ی هنری وی محسوب می‌شود؛ که این کار وی براساس دارا بودن استانداردهای جهانی، به خارج از مرزهای ایران نفوذ کرد و با اجراهای جدید در کشورهای مختلف ارایه گردید.

کوروش یغمایی از معدود نوازندگان و خوانندگان ایرانی است که پس از انقلاب ۱۳۵۷ از ایران خارج نشد. اگرچه پخش صدای او در ایران به مدت هفده سال ممنوع بود، اما او هم‌چنان به فعالیت موسیقی در ایران ادامه داد. وی از طریق ارایه‌ی کتاب و نوار برای داستان‌های کودکان و هم‌چنین انتشار آلبوم «دیار» -ارکستراسیون آواهای محلی ایران برای ارکستر بزرگ بدون آواز- و در ادامه تدریس گیتار، زندگی را می‌گذراند.

«سیب نقره‌ای» اولین آلبوم کورش یغمایی بود که پس از هفده سال با صدای او وارد بازار شد. پس از چندی آلبوم‌های دیگری نیز از وی با نام‌های «ماه و پلنگ»، «گرگ‌های گرسنه»، «کابوس»، «آرایش خورشید»، «تفنگ دسته نقره» منتشر شد.

کوروش یغمایی بانی و بنیان‌گذار موسیقی سبک راک در ایران است؛ و به همین دلیل به وی لقب «پدر و سلطان راک ایران» داده شده است. او موسیقی راک را هم‌گام با بانیان این نوع موسیقی در جهان، یعنی گروه‌های «رولینگ استونز» و «بیتلز» وارد ایران کرد و موسیقی راک ایرانی را بنیان نهاد. برادرانش «کامران» و «کامبیز یغمایی» نیز در پیاده‌سازی این امر با وی هم‌راه بودند.

نکته جالب در مورد سلطان راک ایران این است که در او در هیچ یک از زمینه‌های موسیقی و هنری که در آن‌ها فعالیت دارد، استاد نداشته و خود به تنهایی نواختن را آموخت.

کورش یغمایی در 20 سالگی ازدواج کرد و حاصل این ازدواج 3 فرزند به‌نام های «کاوه»، «کامیل»، و «ساتگین» است که هر سه‌ی آن‌ها قدم در راه پدر گذاشتند و امروز از بهترین‌های موسیقی ایران هستند.

نکته‌ی آخری که شاید اشاره به آن خالی از لطف نباشد، خبری ‌است مبنی بر درگذشت پدر راک ایران که چند سال پیش توسط صدای آمریکا اعلام شد و در همان دوران از طریق رسانه‌های مختلف تکذیب شد. در همان زمان «بهزاد صادقی» مسوول گروه موسیقی یغمایی، گفت: «در پی پخش خبر در گذشت کوروش یغمایی، من و فرزندش «کاوه» طی تماس تلفنی، با وی صحبت کردیم و این خبر را اعلام می‌کنیم که کوروش یغمایی در صحت و سلامت کامل است.»

عمرش دراز باد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۲ Comments


  1. امیر
    1

    من شیفته یغمایی هستم
    کاشکی استاد یغمایی عزیز البوم جدیدی داشته باشه


  2. ramiz