Saturday, 18 July 2015
19 September 2021
سخنگوی وزارت امور خارجه:

«بیانیه ۵۶کشور جهان غیر واقعی است»

2010 June 18

رادیو کوچه

سخنگوی وزارت امور خارجه با «غیر واقعی» خواندن مفاد بیانیه ۵۶ کشور جهان در محکومیت وضعیت حقوق بشر در ایران، آن را تلاشی برای انحراف افکار عمومی از موضوع اسرائیل و کاهش فشار بین‌المللی بر این کشور، ارزیابی کرد.

رامین مهمان‌پرست روز پنج‌شنبه با اشاره به بیانیه جمعی از کشورهای عضو شورای حقوق بشر و صدور قطعنامه  1929 شورای امنیت علیه ایران تاکید کرد: «استفاده ابزاری از ساز و کارهای بین‌المللی و رفتار دوگانه غرب درخصوص موضوع حقوق بشر، اعتبار سازمان‌های بین‌المللی را هدف قرار داده و از این رو اقدامات آن‌ها باعث نگرانی کشورهای مستقل شده و با مخالفت آنها روبرو شده است. »

روز سه‌شنبه ۵۶ کشور جهان در شورای حقوق بشر سازمان ملل طی بیانیه‌ای در اعتراض به نقض حقوق بشر در ایران به ویژه در یکسال پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم و هم‌چنین سرکوب‌های گسترده، مراتب نگرانی خود را از تشدید این وضعیت اعلام کردند.

این بیانیه همچنین از جمهوری اسلامی ایران خواسته است تا در مورد «کشتار، دستگیری و بازداشت‌هایی» که به دنبال شکل‌گیری اعتراض‌ها پس از انتخابات ۱۳۸۸ اتفاق افتاد، تحقیق مستقلی انجام دهد.

آقای مهمان‌پرست، در ادامه سخنان خود  ۵۶ کشور حامی بیانیه اخیر شورای حقوق بشر را «تنها اقلیتی از خانواده بزرگ ملل متحد» توصیف کرده و افزوده است: «رویکرد کشورهای غربی در شورای حقوق بشر، جهت صدور قطعنامه علیه کشور ایران مورد اعتراض عمیق کشورهای عضو این شورا از جمله مصر به نمایندگی از جنبش عدم تعهد، پاکستان به نمایندگی از کشورهای اسلامی و نیجریه به نمایندگی از کشورهای آفریقایی قرار گرفت و کشورهای غربی پس از این ناکامی مجبور شدند به صدور یک بیانیه اکتفا کنند.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,