Saturday, 18 July 2015
18 October 2021
زاکومی- دومین شگفتی جام‌

«نود دقیقه تا خداحافظی ابدی با دومنک»

2010 June 18

محمدرضا / رادیو کوچه

mohamadreza@koochehmail.com

هفتمین روز مسابقات جام‌جهانی با سه پیروزی دنبال شد و تیم‌های آرژانتین، یونان و مکزیک توانستند حریفانشان را شکست دهند.

مکزیک با پیروزی قاطع مقابل فرانسه نایب قهرمان دوره قبل جام‌جهانی دومین شگفتی جام را رقم زد و به‌همراه اروگوئه در پله‌دوم جدول قرار گرفت. آن‌ها برای صعود به‌مرحله بعد یک تساوی می‌خواهند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

یک نمایش ناامیدکننده دیگر از فرانسه این تیم را در یک‌قدمی حذف از جام‌جهانی قرار داده است. آن‌ها در مسابقه مقابل مکزیک مثل‌ بازی قبلی مقابل اروگوئه کم‌زور و بی‌هدف بازی کردند تا «ریموند دومنک» سرمربی فرانسه برای خداحافظی آبرومندانه با تیم ملی فرانسه فقط یک نوددقیقه معجزه‌آسا فرصت داشته باشد.

فرانسه برای صعود باید در بازی بعد مقابل آفریقای‌جنوبی میزبان بازی‌ها به‌پیروزی برسد و آنگاه منتظر پیروزی اروگوئه مقابل مکزیک باشد. دو تیمی که با یک تساوی به‌مرحله بعد صعود می‌کنند.

اما در دیگر دیدار این‌روز که در ورزشگاه «ساکرسیتی» آغاز شد، شاگردان «مارادونا» با اقتدار و با نتیجه چهار بر یک از سد نماینده آسیا گذشتند و صعود خود را به‌مرحله بعد قطعی کردند.

کره‌جنوبی با سیستم 4-2-3-1 و آرژانتین با سیستم 4-4-2 وارد میدان شدند. آرژانتین از ابتدای کار کنترل میانه میدان را در دست گرفت و فشار زیادی را روی نماینده قدرت‌مند آسیا وارد کرد. تداوم این فشار باعث شد «چویونگ‌پارک» بازیکن شماره 10 کره در دقیقه 16 با گل به‌خودی، دروازه تیم خود را باز کند. «گونسالو هیگواین» بازیکن تاثیرگذار آرژانتین در دقیقه 33 گل دوم تیمش را به‌ثمر رساند.

کره‌جنوبی در دقیقه 46 موفق شد روی اشتباه «دمیکلیس» توسط «لی‌چونگ» به‌گل برسد تا به‌نوعی به‌بازی برگشته باشد. در نیمه دوم «هون» در دقیقه 57 یک موقعیت مسلم گل‌زنی را برای کره از دست داد. کره‌جنوبی در اوایل نیمه دوم بهتر از نیمه اول بازی می‌کرد و آرژانتین نمی‌توانست با تمام افرادش حمله کند.

«گونسالو ایگواین» گل‌زن بزرگ آرژانتین در دقایق 76 و 80 دو‌بار دیگر برای تیمش گل‌زنی کرد تا مردان دیه‌گو چهار بر یک پیروز شوند. آرژانتین با این پیروزی به‌صدر جدول گروه دوم رسید و با دو پیروزی صعودش را قطعی کرد.

اما تیم‌های یونان و نیجریه از گروه دو در ورزشگاه «فری‌استیت» به‌قضاوت «اسکارروئیس» به‌مصاف یک‌دیگر رفتند، که در نهایت شاگردان «اتو ره‌هاگل» موفق شدند با نتیجه دو بر یک برابر عقاب‌های سیاه آفریقا به‌پیروزی برسند.

عقاب‌های سیاه آفریقا با قدرت بازی را آغاز کردند و فشار شدید آن‌ها روی دروازه حریف، باعث شد تا در دقیقه 15 «کالو اوچه» بازیکن خط هافبک نیجریه برای تیمش گل‌زنی کند. «سانی کیتا» از نیجریه در دقیقه 32 به‌خاطر خطا بر روی بازیکن حریف از زمین بازی اخراج شد و این حادثه تاثیر به‌سزایی در کاهش فشار نیجریه روی دروازه یونان داشت. نیجریه پس از اخراج هافبک تهاجمی خود عقب‌نشینی نکرد اما به‌نظر می‌رسید یونان جرات حمله پیدا کرده باشد. این نزدیکی به‌دروازه حریف بیهوده نبود و یونان در دقیقه 44 توسط «سالپینگیدیس» به‌گل تساوی بخش در نیمه اول رسید.

سیستم 5-3-2 یونان در نیمه‌دوم نیز حفظ شده بود اما آرایش 4-2-3-1 نیجریه با توجه به‌اخراج کیتا در دقیقه 32 نیمه اول به‌حالت 4-4-2 شباهت داشت و نیجریه در زمان حمله تن‌ها از دو مهاجم و بدون حمایت هافبک‌های تدافعی خود بهره می‌برد. برتری نفری یونان در دقیقه 71 تثبیت شد و «توروسیدس» موفق شد در این لحظه گل‌دوم شاگردان «ره‌هاگل» را به‌ثمر برساند. یونان موقعیت‌های گل‌زنی زیادی را تا پایان بازی از دست داد اما در هرحال به‌پیروزی شیرینی دست پیدا کرد. این اولین پیروزی تاریخ یونان در جام‌جهانی بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,