Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
زاکومی- سومین پدیده جام

«این بار شکست نایب‌قهرمان اروپا»

2010 June 19

محمدرضا / رادیو کوچه

mohamadreza@koochehmail.com

هشتمین‌ روز مسابقات‌ جام‌جهانی با یک پیروزی و دو تساوی دنبال‌ شد. تیم‌ملی فوتبال آلمان در دومین دیدار خود در رقابت‌های جام‌جهانی 2010 آفریقای‌جنوبی مقابل تیم صربستان تن به‌شکست داد. در این دیدار که در ورزشگاه «نلسون‌ماندلا» شهر «پورت‌الیزابت» آفریقای‌جنوبی برگزار شد، تیم‌ملی آلمان با یک گل مغلوب حریف خود شد تا نتواند جواز زود‌هنگام حضور به‌مرحله بعدی را به‌دست آورد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«میلان‌یوهانویچ» در دقیقه 38 تن‌ها گل این دیدار را در نیمه‌نخست به‌سود صربستان به‌ثمر رساند. «میرسلاو کلوزه» مهاجم تیم آلمان در دقیقه 37 با دریافت کارت زرد دوم از زمین بازی اخراج شد تا این تیم 10 نفره به‌بازی ادامه دهد.

بازیکنان دو تیم، بازی تهاجمی را در اوایل نیمه‌نخست به‌نمایش گذاشتند، اما مهاجمان نتوانستند از فرصت‌ها به‌خوبی استفاده کنند. روند این دیدار با اخراج دقیقه 37 «میروسلاو کلوزه»مهاجم تیم آلمان تغییر کرد، به‌طوری‌که صرب‌ها یک دقیقه بعد بر روی یک ضد حمله سرعتی از جناح راست به‌گل دست یافتند.

پس از این گل، آلمان‌ها حملات گسترده‌ای را به‌روی دروازه صرب‌ها طراحی کردند، اما شوت «سامی‌خدیرا» در دقایق پایان بازی نیمه‌نخست به دیرک افقی دروازه تیم صربستان اثابت کرد تا آلمان‌ها با شکست به‌رخت‌کن بروند.

حملات تیم 10 نفره آلمان در نیمه‌دوم ادامه یافت تا این‌که این تیم به‌یک ضربه پنالتی دست یافت. «ولادیمیر استکویچ»‌ دروازه‌بان تیم صربستان، ضربه پنالتی «لوکاس پودولسکی» را دفع کرد تا ژرمن‌ها نتوانند بازی را به‌تساوی بکشانند. حملات بی‌محابای آلمان‌ها در نیمه‌دوم بی‌ثمر ماند تا این تیم طعم تلخ شکست را در جام‌جهانی 2010 بچشد. به‌این ترتیب صرب‌ها توانستند با شایستگی سه امتیاز این بازی را از آن خود کنند.

در ادامه مسابقات گروه سوم جام‌جهانی تیم‌ملی فوتبال انگلیس مقابل الجزایر متوقف شد و به‌دومین تساوی دست یافت. این دیدار در ورزشگاه «گرین‌پوینت‌» شهر «کیپ‌تاون» و به‌قضاوت «روشن ایرماتوف» از ازبکستان برگزار شد که طی آن تیم مدعی انگلیس برابر الجزایر از رسیدن به‌گل ناکام ماند و تن به‌تساوی صفر – صفر داد.

تلاش انگلیس و الجزایر در نیمه‌نخست که از طراورت لازم به‌دور بود، به‌جایی نرسید و دو تیم به‌تساوی بدون گل دست یافتند. در وقت دوم نیز تیم انگلیس، اشتباهات مکرر فردی داشت و نتوانست برابر دفاع منطقی حریف و هم‌چنین هوش‌مندی «رایسم بولی» ‌سنگربان الجزایر به‌هدف برسد و به‌محض آن‌که «روشن ایرماتوف» سوت پایان بازی را به‌صدا درآورد هواداران تیم انگلیس شروع به هو‌کردن تیمشان کردند. آن‌ها که هزاران کیلومتر رنج سفر به‌جان خریدند تا بازی ستارگانشان را ببینند درست مثل بازی قبل، هیچ‌چیز خاصی در زمین ندیدند و این آن‌ها را عصبانی کرد. اما در مقابل «رونی» ستاره تیم‌ملی در واکنش به‌طرف‌داران جملات تندی را به‌زبان آورد و گفت: «واقعن عالیه، من واقعن لذت می‌برم که این‌ها ما را هو می‌کنند.»

اما در دیگر دیدار تماشایی و پرگل این‌روز تیم‌های ملی فوتبال اسلوونی و امریکا به‌تساوی رسیدند. در این دیدار که از گروه سوم مرحله مقدماتی جام‌جهانی 2010 در ورزشگاه «الیس پارک» ژوهانسبورگ ‌برگزار  شد، دو تیم به‌تساوی دو بر دو رضایت دادند.

این تساوی در حالی رقم خورد که اسلوونی در پایان نیمه‌نخست با حساب دو بر صفر از امریکا پیش بود. «‌والتر بیرسا» در دقیقه 13 و «زلاتان لیوبیانکویچ» در دقیقه 42 برای تیم اسلوونی در نیمه‌نخست گل‌زنی کردند.

اما در وقت دوم، بازی سرعت بیش‌تری به‌خود گرفت و تیم امریکا توانست با ارایه یک بازی فکورانه و هجومی در دقایق 48 و 82 به‌ترتیب توسط «لاندون دونوان» و «میکاییل برادلی» به دو گل متوالی دست پیدا کند تا این بازی مهیج به‌تساوی برسد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,