Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
بیست و نهم خرداد - نوزدهم ژوئن

«تقویم تاریخ بیست و نهم خرداد»

2010 June 19

مریم/ رادیوکوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1303 خورشیدی – دولت وقت ایران با هدف دفاع از آسمان ایران، ده نظامی جوان وابسته به‌نیروی زمینی را برای فراگرفتن فنون خلبانی در آموزشگاه‌های شوروی روانه مسکو کرد. در بازگشت این عده به ایران نیروی هوایی ایران با آرم «بلند آسمان جایگاه من است» به‌وجود آمد و آسمان ایران دارای دفاع شد.
  • 1847 میلادی – نخستین گرده‌همایی کمونیست‌ها و ایجاد اولین انجمن آن‌ها به‌نام «Communist League» که در آن «کارل مارکس»، «فردریک انگلس» و «استفان بورن» شرکت داشتند و همین انجمن پایه تشکیل احزاب کمونیست قرار گرفت در این‌روز در لندن گشایش یافت که در آن، مارکس فرضیه خود برای ساختن جهانی‌که در آن در درجه اول برابری اقتصادی و اجتماعی همه مردم تامین شود را مطرح کرد که در کنوانسیون منعقده در دسامبر همان سال به‌تصویب رسید.
  • 1993 میلادی – «ویلیام جرالدگلدینگ» داستان‌نگار و شاعر انگلیسی و برنده جایزه ادبی نوبل و لقب «سر»، در 82 سالگی درگذشت و داستان‌های متعددی ازجمله: «لرد مگس‌ها»، «آتش در زیر خاکستر»، «منار»، «سقوط آزاد»، «وارثان»، «قرارگاه تعطیل شده»، «حق عبور» را از خود برجای گذاشت که بسیاری از آن‌ها به‌صورت فیلم سینمایی درآمده‌اند. هدف گلدینگ از داستان‌نویسی که در نگارش سبک خاصی را دنبال نمی‌کرد، زشتی ظلم، دفاع از حق و عدالت و رواج انسانیت بود.
  • 1903 میلادی – نخستین مسابقه اتومبیل‌رانی مسافت زیاد به‌پایان رسید و اتومبیل برنده مسابقه، در سه ماه از «سانفرانسیسکو» خود را به «‌نیویورک» رساند. امروزه اتومبیل‌ها این مسافت را به‌صورت عادی سه‌روزه طی می‌کنند.
  • 1623 میلادی – «بلز پاسکال» دانش‌مند و ریاضی‏دان فرانسوی در ناحیه «کلرمون» فرانسه به‌دنیا آمد. وی از کودکی علاقه زیادی به ریاضیات داشت به‌طوری‌که در 12 سالگی، پس از شنیدن صدایى که از برخورد کارد و بشقاب چینی به‌وجود آمد، مشغول تهیه کتابی درباره مبحث صوت شد. وی در همین سال، مسایل و قضایای هندسه اقلیدس را بدون کمک از کتاب حل کرد. پاسکال در سال‏های بعد تحقیقات مهمی در ریاضی و فیزیک به‌انجام رساند که تنظیم قوانین فشار و تعادل مایعات با نام خود او، از شهرت جهانی برخوردار است. در 18 سالگی نوعی ماشین‌حساب ساخت و در 31 سالگی به‌همراه یکی از ریاضی‏دانان زمان، حساب احتمالات را که امروزه در فیزیک از اهمیت خاصی برخوردار است به‌وجود آورد. او هم‏چنین 180 درجه‌بودن مجموع زاوایای مثلث را اثبات کرد. پاسکال در جوانی مسیر تحقیقاتی خود را از مسایل فیزیک به سمت فلسفه سوق داد و بقیه عمر خود را در این علم صرف کرد، زیرا چنان‏که می‏گفت دل نیز برای خودش دلایلی دارد که مغز قادر به‌فهم آن‌ها نیست. پاسکال معتقد بود که مقام و ثروت، نه‌حق الهی است نه‌حق طبیعی، بلکه صرفن زاده تصادف می‏باشد.
  • 1977 میلادی – درگذشت «علی شریعتی» نویسنده و جامعه‌شناس ایرانی در لندن.
  • 1330 خورشیدی – زادروز «رضا کیانیان» بازیگر سینما و تلویزیون، نقاش، مجسمه‌ساز و عکاس ایرانی. کیانیان در تهران به‌دنیا آمد و در سه سالگی با خانواده به‌مشهد نقل‌مکان کرد. وی فارغ‌التحصیل تئاتر از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,