Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
با انتخاب سازمان مدافع حقوق کارتونیست‌ها

«نشان شجاعت کارتون برای نیستانی»

2010 June 19

خبر / رادیو کوچه

نشان شجاعت در کارتون‌های مطبوعاتی به «مانانیستانی» کارتونیست ایرانی تعلق گرفت. این نشان که همه ساله با انتخاب و پیشنهاد اعضا به یکی از کارتونیست‌های فعال در عرصه رسانه‌های دیداری تعلق می‌گیرد، برای سال دوهزار و ده میلادی به مانا نیستانی کارتونیست ایرانی تعلق گرفت.

شبکه بین‌المللی مدافع حقوق کارتونیست‌ها اعطا کننده این جایزه به کارتونیست ایرانی است.


مبادا به خشونت عادت کنیم

این جایزه در حاشیه کنفرانس سالیانه انجمن کارتونیست‌های رسانه در آمریکا در شهر پورتلند برگزار خواهد شد. مانا نیستانی یکی از چهره‌های شاخص کارتون در ایران است که با دو دهه فعالیت در این حوزه دارای آثار و مجموعه‌هایی نیز هست. مجموعه کتاب «آقای کا» یکی از اثر‌های اوست.

مانا نیستانی متولد سال 1352 خورشیدی و دانش آموخته رشته معماری از دانشگاه تهران. او برنده جوایز متعددی از جمله دور ششم و هفتم جشنواره مطبوعات است. نیستانی سال 85 خورشیدی به دلیل برداشت غلط از کاریکاتورش در روزنامه ایران که بارها توسط وی اظهار شده است، سه ماه زندانی بود.

این کارتونیست با اشاره نامه خود به رادیو کوچه که به مناسبت دریافت این جایزه به شبکه بین‌المللی اشاره کرده است که اگر چه شجاعت را در خود نمی‌داند بلکه مستحقق فعالان در ایران می‌داند اما این جایزه را متعلق به همه اقوام ایرانی شامل ترک‌ها، کرد‌ها، لرها و بلوچ‌ها و همه اقلیت‌های قومی است که برای دفاع از حقوق خود مبارزه می‌کنند و در رنج بوده‌اند. او بار دیگر در این بیانیه به خاطر ایجاد ناراحتی برای گروهی از هم‌وطنان‌اش عذر‌خواهی کرده و اشاره کرده است که هیچ‌گاه قصد ناراخت کردن هیچ گروهی را نداشته است.

نیستانی اینک مدتی است که در خارج ایران به‌سر می برد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۱ Comment


  1. مرتضا خسروی
    1

    تبریک میگم مانای نازنین…حق ادا شده…