Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
رییسیان از جواد رضویان درخواست کرد،

«از اهالی سینما عذرخواهی کن»

2010 June 19

آن‌چه در این بخش می‌آید فقط انتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است و این رادیو دخل و تصرفی در آن ندارد.

علی‌رضا رییسیان کار گردان سینما نسبت به اظهارات اخیر جواد رضویان بازیگر فیلم‌ها و سریال‌های طنز به شدت واکنش نشان داد و خواستار عذر‌خواهی رضویان از اهالی سینما به خاطر این اظهاراتش شد.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر جهان، رییسیان که در برنامه دوقدم مانده به صبح حضور یافته بود، بدون این‌که نامی از او ببرد با اشاره به این‌که این بازیگر برخی از فیلم‌هایی که خود در آن‌ها بازی کرده و یا      کار‌گردانی کرده بود، فیلم‌هایی به اصطلاح «زیرشونه تخم مرغی» خوانده، این اظهارات را توهین به سینمای ایران تلقی کرد.

سید‌جواد رضویان هفته گذشته در برنامه هفت با اشاره به استقبال مردم از فیلم ویدیویی «به روح پدرم» که با بازی و کارگردانی او تولید شده بود و توزیع گسترده سی‌دی این فیلم در سوپرمارکت‌ها گفته بود:

من به حضور در فیلم‌هایی چون «به روح پدرم» افتخار می‌کنم چون این فیلم‌ها برای مردم و برای سوپر‌مارکت‌ها و برای حضور در زیر شونه تخم‌مرغ ساخته شده‌اند و وقتی حتا تلویزیون هم این فیلم را بارها پخش و تکرار می‌کند نشان می‌دهد که مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

علی‌رضا رییسیان با اشاره به این اظهارات،با انتقاد از فیلم‌های این چنینی،این‌گونه طرز تفکرها در سینمای ایران را فاجعه خواند.

رییسیان در بخش دیگری از این برنامه مجددن طرح چنین مطلبی از سوی این بازیگر سینمای طنز را زشت‌ترین مطلبی خواند که تاکنون درباره سینمای ایران عنوان شده و خواستار عذر‌خواهی این بازیگر شد.

این اظهارات رییسیان هم‌چنین با تایید فریدون جیرانی مجری این برنامه مواجه شد.

جیرانی نیز در اظهاراتی عنوان کرد: «خط قرمز‌ها در سینمای سخیف بی‌شمار شکسته می‌شود.»

رییسیان در بخش دیگری از این برنامه عنوان کرد با انتقاد از بنیاد فارابی و حوزه هنری گفت: «فیلم‌های سفارشی که توسط حوزه هنری و فارابی ساخته شده در پایین‌ترین سطح کیفیت در سینمای ایران ساخته شده‌اند.»

رییسیان هم‌چنین با انتقاد از اظهار نظر برخی مسوولان درباره سینمای سیاسی گفت: «ما هم اکنون سینمای اجتماعی هم نداریم چه برسد به سینمای سیاسی.»

رییسیان در ادامه اظهارات خود به نکته جالبی اشاره کرد و آن این بود که سینمای تجاری چون سینمایی است که به سرمایه وابسته است، دولت نظارت بیشتری بر آن می‌تواند بکند چون ترس از دست رفتن سرمایه خود را دارد. بالطبع این سینما سینمای محافظه‌کاری است .

این کار گردان سینمای ایران درادامه اظهارات خود عنوان کرد وضعیت فعلی سینمای ایران به گونه‌ای شده که نه دغدغه مسایل هنرمندانه دارد و نه دغدغه مسایل اجتماعی و نه باعث وحدت ملی می‌شود و نه باعث سرگرمی.

او هم‌چنین با انتقاد از برگزاری نشست‌های کارشناسی معاونت سینمایی گفت: «من در این نشست های تخصصی جز محسن علی‌اکبری کسی را ندیدم که حضور داشته باشد. در حالی که با توجه به این‌که مدیران معاونت سینمایی خود کارگردان و تهیه کننده بوده و هستند می‌توانند تعامل خوبی با سینماگران داشته باشند.»

رییسیان هم‌چنین با انتقاد از شیوه جدید درجه بندی گفت: «دوران درجه‌بندی کردن فیلم‌ها و فیلم‌سازها سپری شده و این کار غیر‌ممکن است. برگشت به آن دوران درجه‌بندی امکان‌پذیر نیست و باید فکرهای تازه‌تری داشت.»

رییسیان هم‌چنین دراظهار نظری درباره منتقدان سینما گفت: «منتقدان سینما یا معترض‌اند و یا متملق.»

وی در پایان با انتقاد از خانه سینما استقلال این نهاد صنفی سینما‌گران را مورد تردید قرار داد و گفت خانه سینما باید خودش را صحیح کرده و مرکزیت مستقل خودش را به دست آورد.

منبع

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,