Saturday, 18 July 2015
17 June 2021

«نامه زندی درعدم پذیرش مدرک هنری»

2010 June 19

مطلب‌هایی که در این بخش تارنمای رادیو کوچه منتشر می‌شود یا بر اساس تقاضای مدیر وبلاگ و یا انتخاب دبیر روز است و نگاهی بی‌طرفانه در آن حاکم است که می‌تواند از هر گروه یا دسته و یا مرامی باشد. این رادیو باز نشر وبلاگستان را فرصتی برای نقد و بررسی آن می‌داند. این بخش با هدف ایجاد فرصت نقد و بررسی در فضای رسانه‌ای وب منتشر می‌شود و بی‌شک نظر نویسندگان آن است و نه رادیو کوچه. کوچه خود را موظف به انتشار عمده نظرهایی می‌داند که در وبلاگستان منتشر می‌شود و از آن مطلع می‌شود.

در پی دعوت از مریم زندی برای شرکت در مراسم اعطای مدرک درجه یک هنری در روز دوشنبه بیست و چهارم خرداد در سالن اجلاس سران وی در نامه‌ای از دریافت این مدرک خود را معاف کرد. تصویر متن دعوت‌نامه و متن نامه مریم زندی به شرح زیر است.

متن دعوت‌نامه

به نام خدا

تاریخ: 23/3/89

جناب آقای سید محمد حسینی

وزیر محترم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

با سلام

پاسخ به نامهٔ شماره 1/7894 مورخ 89/3/18 مبنی بر دریافت مدرک درجه یک هنری، به اطلاع می‌رسانم، دریافت این مدرک برای همه کسانی که با سال‌ها تلاش خود در خدمت فرهنگ و هنر ایران و ایرانی بوده‌اند، مسلمن موجب افتخار و خوشحالی خواهد بود.

متاسفانه در حالی‌که حرفه عکاسی و عکاسان به شدت مورد تهاجم قرار گرفته و هیچ‌گونه امنیت حرفه‌ای و جانی برای عکاسان ایران وجود ندارد و تعدادی از آن‌ها فقط به جرم عکاسی یعنی انجام وظیفه‌شان مورد ضرب و شتم و زندان قرار گرفته‌اند و در زندان یا بیرون منتظر احکامشان هستند و تعدادی از عکاسان حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای ما از ترس جان، سرگردان در اقصی نقاط دنیا و در شرایط بسیار نامناسب هستند و در حالی‌که من حتا از دست گرفتن دوربینم در خیابان باید بترسم، و امکان انتشار کتاب عکس خود و بعضی از هم‌کارانم بدون سانسورهای سلیقه‌ای میسر نمی‌باشد. در چنین شرایطی برای گرفتن این مدرک، دلیل و اشتیاقی در خود احساس نمی‌کنم.

مسلمن اگر در شرایط دیگری بودیم دریافت چنین مدرکی شوق تداوم آن‌چه را که تا امروز برای وطنم، ایران، انجام داده‌ام «که ادای دین بوده است» مضاعف می‌کرد. به همین دلیل از دریافت چنین نشان‌هایی تا زمانه‌ای که شرایط چنین باشد معاف خواهم بود.

با احترام

مریم زندی

منبع

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , 

۱ Comment

  1. 1

    آفرین بگوئیم به مریم زندی این شیر زن پش یک دوربین با یک دنیا حرف ونگاه
    سپاس مریم خانم