Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
افزایش شهریه دانشجویان خارجی درمالزی

«دانشجویان ایرانی وافزایش شهریه‌ها درمالزی»

2010 June 20

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

این روزها برای بسیاری از دانشجویان ایرانی که قصد تحصیل در مالزی را دارند، زمانی است برای ثبت‌نام و برای دانشجویان قدیمی زمان آماده‌شدن برای آغاز ترم جدید تحصیلی بویژه برای آنان‌که در دانشگاه‌های دولتی به تحصیل اشتغال دارند.

اما دانشجویان خارجی مقیم مالزی این روزها با دغدغه‌ای نو روبرو هستند: ماجرای افزایش شهریه‌های دانشجویان خارجی که در دانشگاه‌های دولتی تحصیل می‌کنند.

پیش از این در گزارشی به موضوع تصمیم حذف یارانه‌ها در مالزی بویژه یارانه‌های آموزشی برای دانشجویان خارجی پرداخته بودم.

براساس اعلام وزیر آموزش عالی مالزی، اعمال حذف یارانه از شهریه دانشجویان خارجی از ماه جولای آغاز می‌شود.

هرچندکه گفته می‌شود اجرای این قانون از اکنون در برخی از دانشگاه‌های دولتی برای ثبت نام ترم جدید آغاز شده است و البته مسوولین برخی دیگر از دانشگاه‌ها از آن ابراز بی‌اطلاعی کرده‌اند.

در این رابطه گفت‌وگویی با دوتن از دانشجویان دانشگاه‌های دولتی مالزی داشتم:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«جواد» یکی از دانشجویان دانشگاه «UM» مالزی می‌گوید که از مسوولان بخش بین‌الملل دانشگاه این مسئله را پی‌گیری کرده‌است اما آنان پاسخ روشنی نداده‌اند و گفته‌اند که هنوز چیزی در این زمینه به آنان ابلاغ نشده است. او دانشجویان ایرانی را یکی از قربانیان افزایش شهریه دانشگاه‌ها می‌داند و می‌گوید که دانشجویان کشورهای عربی که از حمایت دولت‌هایشان برخوردار هستند چندان در این مورد آسیب نمی‌بینند.

البته سارا دیگر دانشجوی این دانشگاه نیز گفته است که یکی از مسوولان دانشگاه گفته است که تغییر بهای شهریه‌ها از ترم جدید اعمال می‌شود.

اما از دیگر سو در دانشگاه تکنولوژی مارا (UITM) به طور جدی این قانون اجرا شده و نرخ جدید شهریه‌ها طبق بخش نامه‌ای به بخش بین‌الملل دانشگاه اعلام شده است.

«هادی» دانشجوی دوره کارشناسی ارشد این دانشگاه در گفت‌و گو با رادیو کوچه، به افزایش سه و نیم برابری شهریه‌ها اشاره دارد و می‌افزاید: «این افزایش متاسفانه شامل دانشجویان جدید و دانشجویان پیشین می‌شود و برای خیلی از دانشجویان ایجاد مشکل می‌کند و برخی از آن‌ها تصمیم گرفتند که به تحصیل ادامه ندهند چراکه توانایی پرداخت شهریه بالا را ندارند.»

این افزایش  شامل دانشجویان پیشین نیز می‌شود و برای خیلی از دانشجویان ایجاد مشکل می‌کند. برخی از آن‌ها تصمیم گرفتند که به تحصیل ادامه ندهند چراکه توانایی پرداخت شهریه بالا را ندارند

او با اشاره به این که معاون وزیر تحصیلات عالیه مالزی در 31 مارچ گذشته در مصاحبه‌ای پس از دیدارش با نمایندگان پارلمان مالزی گفته‌بود:«در حال ساماندهی وضعیت ورود دانشجویان خارجی به مالزی هستیم.» می افزاید: «مالزی بنا داشت تا پایان سال 2010 ، هشتاد هزار دانشجوی خارجی را جذب کند که درپایان سال 2009 و هم‌زمان با آغاز ترم نخست سال 2010  این امر محقق شد. از این تعداد، در حدود 22 هزار دانشجو در دانشگاه‌های دولتی مالزی مشغول به تحصیل هستند و 58 هزار دانشجو نیز در دانشگاه‌های خصوصی مالزی.»

وی با بیان این‌که علی‌رغم افزایش سه برابری شهریه‌ها در این دانشگاه و برخی دیگر از دانشگاه‌ها، شهریه دانشجویان محلی نصف شده‌است که این امر نشان از آن دارد که دولت  و یا وزارت تحصیلات عالیه مالزی که تامین‌کننده هزینه تحصیلی دانشجویان محلی هستند از نظر مالی با مشکلی روبرو نیستند، می‌گوید:«دولت مالزی با این کار دو هدف را دنبال می‌کند: نخست این‌که بخش عمده‌ای از دانشجویان مقیم مالزی از کشورهای عربی هستند و به طور عمده برخوردار از حمایت مالی دولت‌های مطبوعشان و دولت مالزی این‌طور فکر می‌کند که با این افزایش شهریه حتا اگر با ریزش سایر دانشجویان روبرو شوند این مساله ازطریق این گروه جبران خواهد شد و چه بسا منافع بیشتری را نیز نصیب آنان کند.

نکته دوم که در تاریخ 31 مارچ هم در پارلمان مالزی مطرح شده بحث جرایم ارتکابی از سوی دانشجویان خارجی است. اکنون در افکار عمومی مردم مالزی در مورد ایرانیان به لحاظ آوردن مواد مخدر در مالزی نگاه مثبتی وجود ندارد. بخشی از دستگیرشدگان در این مورد دانشجویان بودند و به نظر می‌رسد این اقدام دولت مالزی بر این اساس اتخاذ شده که از ورود دانشجویانی که بنیه مالی ضعیفی دارند جلوگیری کند تا از هم‌کاری آنان با باندهای مافیایی در پی کسب درآمد، جلوگیری کنند.»

این دانشجوی ایرانی معتقد است که در این زمینه باید اقدام جدی صورت گیرد و می‌افزاید: «انتظار می‌رود در وهله اول رسانه‌های فارسی زبانی که در مالزی فعال هستند در مورد این خبر اطلاع رسانی جامعی انجام دهند چراکه پس از خبر اولیه ای که منتشرشد، کم‌تر رسانه‌ای بوده که به طور مستند، به این خبر پرداخته باشد و از این رو اغلب دانشجویان از این افزایش 3 برابری و جزئیات آن بی‌اطلاع هستند.

اطلاع رسانی فراگیر رسانه ها و اتحاد دانشجویان خارجی دو گام مهم در زمینه واکنش به افزایش شهریه ها

وی گام بعدی را اتحاد بین دانشجویان خارجی می‌داند. اتحاد بین دانشجویان ایرانی و دانشجویان سایر کشورهایی که شهریه‌هایشان را خودشان پرداخت می‌کنند و از بورسیه‌های دولتشان استفاده نمی‌کنند تا این نکته به مقامات مالزیایی گوشزد شود که این اقدام چه تبعاتی در برخواهد شد و دولت مالزی اگر قرار است این اقدام را انجام دهد آن را برای دانشجویانی که تازه می‌خواهند برای ادامه تحصیل اقدام کنند ارایه کند که آن‌ها براساس این اطلاعات جدید تصمیم بگیرند که به این کشور سفر کنند یا به گزینه‌های دیگر فکر کنند.»

به این ترتیب با افزایش چند برابری شهریه دانشجویان خارجی به نظر می‌رسد عرصه برای حضور تعداد زیادی از این دانشجویان تنگ‌تر می شود و شاید جای آن باشد با اقدامی فراگیر واکنشی مناسب نسبت به این افزایش ناگهانی شهریه‌ها صورت گیرد.

مالزی کشوری است که پس از آمریکا و آلمان و هند بیشترین تعداد دانشجوی ایرانی را جذب کرده‌است. براساس اعلام دولت مالزی ایرانیان، با تعداد ۱۰ هزار و ۹۳۲ تن بیشترین تعداد دانشجویان خارجی کشور مالزی را تشکیل می‌دهند.

و البته این دولت قصد دارد در برنامه دهم توسعه خویش و تا سال 2015، این رقم را به 200هزار دانشجو برساند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۱ Comment


  1. حميد
    1

    متاسفانه عمق این جریان بیشتر از پیش بینی های صورت گرفته است. به نظر من ورود و رایزنی سفارت خانه های کشور هایی که دانشجویانشان خود هزینه ها را پرداخت میکنند میتواند تاثیر بیشتری داشته باشد. زیرا تجربه ثابت کرده متاسفانه ایجاد همیاری و همکاری بین دانشجویان ایرانی که بخش کثیری از این گونه دانشجویان اند نا ممکن می نماید چه رسد به دیگر کشور ها و ملیت ها.
    از اطلاع رسانی شما کمال تشکر را دارم