Saturday, 18 July 2015
17 June 2021
سوت- نقش زیدان در تیم ملی فرانسه،

«آتش‌بیار درگیری آبی‌پوشان با دومنک»

2010 June 22

محمدرضا / رادیوکوچه

mohamadreza@koochehmail.com

این‌روزها تمام تمرکز تلویزیون‌های فرانسه به‌عمل‌کرد ضعیف این‌تیم در رقابت‌های جام‌جهانی و مسایل حاشیه‌ای که در اردوی خروس‌ها رخ داد اختصاص یافته و اکثر برنامه‌های ورزشی این کشور به‌مسایلی که  در اردوی فرانسه در آفریقای‌جنوبی رخ داده می‌پردازند.

درپی درگیری «نیکلا آنلکا» با سرمربی تیم ملی فرانسه در بین دو نیمه دیدار این تیم مقابل اروگوئه و فحاشی او به‌ »دومنک» و درپی آن امتناع این بازیکن از عذرخواهی رسمی از مربی تیمش، مسوولان فدراسیون فوتبال فرانسه، تصمیم به‌اخراج او از اردوی تیمشان گرفتند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این درحالی است که روزهای نابه‌سامان فرانسه از رقابت‌های یورو 2008 و حذف زودهنگام آن‌ها در مرحله گروهی این رقابت‌ها آغاز و در مرحله مقدماتی جام‌جهانی و صعود سخت و پرزحمت آن‌ها از مرحله پلی آف به این رقابت‌ها ادامه یافت و در نهایت ضعف مفرط این تیم در آفریقای‌جنوبی هم‌چنان ادامه دارد.

شاید بتوان شانس کمی برای راه‌یابی فرانسه به‌مرحله یک‌هشتم پایانی این رقابت‌ها قایل بود و به‌نظر می‌رسد که این جنجال‌های حاشیه‌ای آبی‌پوشان را بیش از پیش در منجلاب فرو خواهد برد.

از سوی دیگر آنلکا در صحبت‌هایی اعلام کرده که به‌مربی تیمش اهانت نکرده و تنها با او درگیری لفظی داشته است ولی نشر این خبر از رخت‌کن فرانسه هم گوشه دیگری از ماجراست که باید به‌آن پرداخت. به‌نظر شما چه کسی این خبر را از رخت‌کن خروس‌ها بیرون آورده و آن‌را در اختیار مطبوعات قرار داده؟

«پاتریس اورا» ستاره و کاپیتان تیم‌ملی فرانسه معتقد است که مشکل تیمش در جای دیگری نهفته است. پاتریس اورا در این رابطه گفت: «مشکل فرانسه آنلکا نیست، بلکه جاسوسی است که در میان ماست. ما باید این جاسوس را از تیم‌مان کنار بگذاریم، چرا که او می‌خواهد به‌تیم آسیب برساند.» او ادامه داد: «مطمئن باشید که در رخت‌کن تیم ما موشی نبوده که خبر را به‌بیرون ببرد و خبر درگیری آنلکا با مربی توسط فردی به‌بیرون درز داده شده که در رخت‌کن تیم است و می‌خواهد به‌تیم آسیب بزند. ما دروغ نخواهیم گفت و خبرنگار اکیپ هم داستان را از خودش ننوشته است. من در مورد این فرد جاسوس چیزی نمی‌دانم، چون من جادوگر نیستم که حدس و گمان بزنم.» او با اشاره به این‌که مجبور شده برای خاتمه‌دادن به‌این درگیری وارد عمل شود، از آنلکا به‌خاطر توهین به‌دومنک انتقاد کرد و گفت: «صحبت‌های آنلکا غیرقابل قبول است.»

کارشناسان «زین‌الدین زیدان» اسطوره سال‌های نه‌چندان دور تیم‌ملی فرانسه را به‌عنوان آتش‌بیار مخالفت بازیکنان تیم‌ملی فرانسه و به‌ویژه نیکلا آنلکا با مربی تیمشان می‌دانند. تیم‌ملی فرانسه با تساوی مقابل اروگوئه و شکست در برابر مکزیک شانس بسیار کمی در راه‌یابی به‌مرحله یک‌هشتم پایانی رقابت‌های جام‌جهانی دارد و در این میان روزنامه لیبراتون در نسخه دیجیتال خود به‌این نکته اشاره کرد که کاپیتان سابق خروس‌ها با 4 نفر از بازیکنان این تیم صحبت کرده تا از دومنک بخواهند تا در آستانه دیدار این تیم مقابل مکزیک، تغییراتی تاکتیکی را در تیم اعمال کند.

طبق این گزارش، زیدان با پاتریس اورا، فرانک ریبری، تیری آنری و ویلیام گالاس در این رابطه صحبت کرده و به‌آن‌ها گفته که تیم فرانسه می‌بایست سیستم بازی‌اش را از 1-3-2-4 به 2-4-4 تغییر داده و «سیدنی گووو» و «یوان گورکوف» می‌بایست از ترکیب یازده نفره تیم خارج شوند.

این 4 بازیکن نیز پیش‌نهاد این تغییر را با دومنک مطرح کرده‌اند، پیش‌نهادی که مربی فرانسه در ابتدا با رویی باز آن‌را پذیرفت، ولی زمانی که دومنک فهمید که این پیش‌نهاد از سوی «زی‌زو» ارایه شده، بلافاصله نظرش را عوض کرده است.

تعجب بازیکنان تیم‌ملی فرانسه زمانی بیش‌تر شد که دومنک اعلام کرد که تیمش با سیستم 1-3-2-4 مقابل مکزیک به‌میدان خواهد رفت و گووو نیز در ترکیب فیکس تیم قرار می‌گیرد و همین موضوع آغازگر درگیری و اختلاف در رخت‌کن فرانسه شد. اختلافی که به فحاشی آنلکا به‌مربی تیم و اخراج او از اردوی خروس‌ها منجر شد.

به‌نظر می‌رسد که سرمربی خروس‌ها قصد ندارد تا به زی‌زو اجازه دخالت در چینش تیمش را بدهد. مسئولیتی که در جام‌جهانی 2006 و زمانی که فرانسه در مرحله گروهی ناامیدکننده ظاهر شد، به زیدان محول شد و این بازیکن اجازه داشت تا در چینش تیم اصلی اظهارنظر کند و با اعمال همین تغییرات تاکتیکی بود که فرانسه توانست تا فینال رقابت‌های جام‌جهانی پیش برود.

البته این‌بار شرایط فرانسه به‌مراتب پیچیده‌تر از قبل است و بسیار بعید است که این تیم بتواند از مرحله گروهی این رقابت‌ها به دور بعد صعود کند.

ظهر روز یک‌شنبه تلویزیون فرانسه تصاویری را پخش کرد که از درگیری پاتریس اورا با یکی از اعضای کادر فنی این تیم خبر می‌دهد. بر طبق تصاویر پخش شده، درگیری کاپیتان تیم با این مربی، که به‌احتمال زیاد مربی بدن‌ساز تیم فرانسه است، از درگیری لفظی خارج شد و به‌شدت بالا گرفت و در این میان ریموند دومنک، سرمربی خروس‌ها بود که  وساطت کرده و این دو نفر را از هم جدا کرد.

پس از این درگیری، جروبحث بالا گرفته و بازیکنان و مربیان تیم دورهم جمع شده و جروبحث میان آن‌ها ادامه می‌یابد.

نکته جالب توجه این‌جاست که اکثر بازیکنان تیم‌ملی فرانسه حق را به‌آنلکا داده‌اند و اکثریت آن‌ها به حمایت از ستاره باتجربه تیمشان برخاسته‌اند.

در برنامه‌ای که از شبکه دو فرانسه پخش شد، «امانویل پتی» هافبک دفاعی خروس‌ها در جام‌جهانی 1998 به‌عنوان کارشناس حضور داشت. پتی نیز در صحبت‌هایی به‌شدت از این اوضاع انتقاد کرده است. پتی معتقد است که هرچند رفتار آنلکا درست نبوده ولی در عین حال حق‌را به‌این بازیکن می‌دهد و اعتقاد دارد که با وجود رفتار نادرست آنلکا، حق بااوست. پتی فدراسیون فوتبال فرانسه را مقصر اصلی این ماجرا می داند.

در برنامه‌های شبکه‌های دیگر تلویزیون فرانسه، یعنی تی‌اف‌وان و کانال پلاس هم که از کارشناسانی مثل «روبرت پیرس، فابین بارتز و لیزارازو» بهره می‌برد، آنالیز مشابهی ارایه شده و تمام بازیکنان سال‌های نه چندان دور خروس‌ها معتقدند که حق با آنلکاست، هرچند که رفتار او را قبیح دانسته‌اند.

خبرنگار تلویزیون فرانسه در آفریقای‌جنوبی نیز در گفتگو با یکی از همین برنامه‌ها این رویداد را فاجعه‌ی در تاریخ فوتبال فرانسه خواند و در صحبت‌هایش اعلام کرد که در پاسخ به‌سوالات خبرنگارانی از کشورهای دیگر احساس شرمندگی می‌کند.

روز گذشته نیکلا سارکوزی، رییس‌جمهور فرانسه هم در یکی از سخنرانی‌هایش به‌مسایلی که در اردوی خروس‌ها رخ داد اشاره کرد و گفت: «ورزش مثل زندگی برد و باخت دارد ولی رفتار نیکلا آنلکا به‌هیچ‌وجه قابل‌قبول نیست و فدراسیون فوتبال فرانسه می‌بایست در این راستا پاسخ‌گو باشد.»

فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) باهدف کاهش احتمال غیبت بازیکنان بزرگ در مسابقه فینال جام‌جهانی 2010، قانون کارت‌زرد در مرحله نیمه‌نهایی این رقابت‌ها را تغییر داد.

«میشاییل بالاک» آلمانی در جام‌جهانی 2002، «آلساندرو کاستاکورتا» ایتالیایی در جام‌جهانی 1994 و «کلودیو کانیگیا» آرژانتینی در جام‌جهانی 1990 از معروف‌ترین بازیکنانی هستند که فینال این بازی‌ها را به دلیل دریافت کارت‌زرد دوم در مرحله نیمه‌نهایی از دست دادند.

از این‌رو فیفا برای مسابقات امسال تصمیم گرفته است قانون کارت‌زرد دوم را فقط تا پایان مرحله یک چهارم نهایی اجرا کند. بدین‌ترتیب بازیکنان فقط در صورتی‌که دو کارت‌زرد یا یک کارت‌قرمز مستقیم در مرحله نیمه‌نهایی دریافت کنند، از حضور در بازی فینال محروم خواهند شد.

این در حالی‌ست که در گذشته یک بازیکن ممکن بود با داشتن یک کارت‌زرد در مراحل قبلی، وارد نیمه نهایی شود و در این مرحله نیز با دریافت یک کارت‌زرد دیگر، بازی فینال را از دست بدهد.

«ماریوس اشنایدر» سخن‌گوی فیفا در این‌باره گفت: «فیفا قصد دارد به‌بهترین بازیکنان شانس بازی در فینال را بدهد. این مسئله اولین بار بعد از محرومیت بالاک مورد بررسی قرار گرفت.»

هواداران فوتبال انگلیس حتمن قانون قبلی را به‌خاطر اشک‌های «پل گاسکویین» در نیمه‌نهایی جام جهانی 1990 مقابل ژرمن‌ها بعد از گرفتن کارت‌زرد دوم، به‌خوبی به‌یاد دارند.

گرچه انگلیس در نهایت مغلوب آلمان شد اما اشک‌های گاسکویین که ممکن بود فینال را از دست بدهد، خاطره آن جام را برای همیشه در ذهن‌ها باقی گذاشت.

با وجود این قانون کارت‌قرمز هم‌چنان پابرجا است و کمیته انضباطی فیفا بسته به‌شدت خطا، می‌تواند بازیکن را در صورت دریافت کارت‌قرمز یک جلسه یا بیش‌تر محروم کند.

بر همین اساس یک بازیکن در صورت دریافت کارت‌قرمز حتا قبل از مرحله نیمه‌نهایی ممکن است شانس بازی در فینال را از دست بدهد.

مسابقات جام‌جهانی 2010 تا این‌جا شاهد عمل‌کرد خوبی از سوی داوران بوده است، گرچه آلمان از اخراج «میروسلاو کلوزه» در بازی مقابل صربستان به‌دلیل دریافت کارت‌زرد دوم ابراز ناراحتی کرده و آمریکا اعتقاد دارد به‌خاطر اشتباه داور یک گل مسلم را در جریان تساوی 2 بر 2 مقابل اسلوونی از دست داده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,