Saturday, 18 July 2015
18 June 2021
بند ۳۵۰ زندان اوین،

«زندانیان سیاسی واداربه کاراجباری شده‌اند»

2010 June 22

این خبر در بخش شایعه رادیو کوچه قرار دارد و رادیو کوچه صحت و سقم آن را تایید نمی‌کند.

زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین مجبور به بیگاری شده‌اند. در این بند زندان اوین که زندانیان سیاسی نگهداری می‌شوند، اکنون بیش از ۲۰۰ نفر از زندانیان حوادث پس از انتخابات به سر می‌برند.

به گزارش کلمه، در این بند به تازگی ساخت و سازهای ساختمانی شروع شده که به دلیل آن روزهاست زندانیان جای مناسبی برای استراحت و خواب ندارند و مجبورند در حیاط زندگی کنند. آن‌ها برای پیش‌برد کارهاو سر وسامان دادن مکانی که به زور در آن نگهداری می‌شوند مجبور به بیگاری و بنایی شده‌اند. از چند روز گذشته، زندانیان که جایی برای خواب و استراحت نداشتند در حیاط زندان و زیر آفتاب داغ به سر بردند و غدا خوردند.

تعدادی از خانواده‌های زندانیان این بند در روزهای گذشته با مراجعه به دادستانی تهران نسبت به کار اجباری زندانیان شان اعتراض کرده‌اند. آن‌ها اعتقاد دارند اگر این بند نیاز به تعمیرات ضروری دارد، ارتباطی به زندانی ندارد و بیش از انجام تعمیرات، زندانیان باید به مکانی دیگر منتقل شوند.

هم‌چنین به گفته برخی از خانواده‌های زندانیان سیاسی، این تعمیرات ساختمانی در حالی انجام می‌شود که در این فصل این بند از زندان اوین که در زیر زمین قرار دارد بسیار گرم و از وسایل تهویه و خنک کننده مناسب نیز بی‌بهره است. موضوعی که موجب غیر‌قابل تحمل‌شدن زندگی برای زندانیان شده است.

هم‌چنین در روزهای گذشته دوباره مساحت کمتری به زندانیان سیاسی اختصاص یافت و تعداد اتاق‌ها و تخت‌های بیش‌تری به زندانیان مالی این بند داده شد.

امکانات پژشکی این بند نیز بسیار نامناسب است تا جایی که وقتی یکی از زندانیان بیمار می‌شود روزهای زیادی طول می‌کشد که او را به پزشک برسانند. اکنون در این مکان زندانیان زیادی بیمارند اما از کوچک‌ترین امکانات پژشکی و درمانی بی‌بهره‌اند. مسعود لواسانی، روزنامه‌نگاری که ماه‌هاست در این بند زندانی است، دچار حمله‌های عصبی شدید شده، اما مسوولان زندان او را که نیاز شدیدی به روان‌پزشک دارد از هر گونه امکان درمانی محروم کرده‌اند.

محمد نوری‌زاد دیگر روزنامه‌نگار و نویسنده در بند ۳۵۰ نیز بیش از ده روز است که بیمار است و چندین بار از مسوولان بند تقاضای رسیدگی به بیماریش و مراجعه به پزشک را کرده است. اما هر بار مسوولان نسبت به تقاضای او بی‌اعتنایی می‌کنند. این شرایط آن‌قدر در این بند بحرانی شده است که بسیاری از زندانیان به دلیل دیر مراجعه کردن به پزشک بیماری شان مزمن شده است و صدای سرفه‌های ممتد‌شان در شب به گوش می‌رسد.

خانواده‌های زندانیان بند ۳۵۰ از دادستان تهران تقاضا دارند ضمن بازدید از این بند زندان اوین به وضعیت زندانیان رسیدگی کند و شرایط درمان آن‌ها را فراهم کند. آن‌ها هم‌چنین از دادستان و دیگر مسوولان تقاضا دارند که شرایط اولیه رفاهی را در فصل تابستان برای زندانیان این بند فراهم کنند.

هم اکنون در این بند عماد‌الدین باقی، محمد نوری‌زاد، بهمن احمدی‌امویی، علی بی‌کس، مجید دری، کیوان صمیمی، ضیا نبوی، احمد کریمی، سعید متین‌پور، علی‌رضا طاهری و بسیاری دیگر از زندانیان حوادث پس از انتخابات نگهداری می‌شوند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,