Saturday, 18 July 2015
17 June 2021
زاکومی- با شکست مقابل آفریقای‌جنوبی

«فرانسه اولین نام‌دار حذف‌شده»

2010 June 23

محمدرضا / رادیو کوچه

mohamadreza@koochehmail.com

دوازدهمین‌ روز مسابقات‌ جام‌جهانی با سه پیروزی و یک تساوی دنبال‌ شد و تیم‌‌های آفریقای‌جنوبی، اروگوئه و آرژانتین توانستند حریفانشان را شکست دهند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

تیم‌ملی فوتبال آفریقای‌جنوبی با وجود غلبه بر‌فرانسه از صعود به‌دور یک‌هشتم نهایی جام‌جهانی بازماند.

در این ‌دیدار که در ورزشگاه «فری‌استیت» «بلوم‌فونتان» آفریقای‌جنوبی انجام شد، میزبان پیکارها موفق شد مقابل قهرمان جهان در سال 1998، به‌برتری دو بر یک دست یابد.

آفریقای‌جنوبی دو گل توسط «خوموله» و «امپلا»  وارد دروازه خروس‌های آبی کرد تا نیمه اول را با برتری به‌رخت‌کن برود. تیم برتر در دقیقه 40 نیز گلی را وارد دروازه آبی‌پوشان کرد که به‌دلیل آفساید بودن مورد قبول واقع نشد. در نیمه دوم فرانسه توانست یکی از گل‌های خورده را توسط «مالودا» در دقیقه 71 جبران کند.

«ریمون دومنش» سرمربی فرانسه به‌سبب حواشی پیش آمده شش تغییر در ترکیب تیمش ایجاد کرد و در غیاب «پاتریس اورا» مدافع جنجالی بازوبند کاپیتانی را به «آلو دیارا» سپرد. تیم فرانسه نیز با این نتیجه صاحب یک امتیاز شد و بدین ترتیب‌، حذف شده بزرگ این جام نام گرفت.

اما تیم‌های مکزیک و اروگوئه از گروه نخست پی‌کارهای جام‌جهانی 2010 در ورزشگاه «بافوکنگ» شهر «روشتنبرگ» به‌مصاف یک‌دیگر رفتند که در‌نهایت تیم‌ملی فوتبال اروگوئه توانست با تن‌ها گل دقیقه 43 «لوییس سوارز» مهاجم گل‌زن باشگاه «آژاکس‌آمستردام» برابر مکزیک به‌برتری برسد، ولی نتیجه دیدار هم‌زمان آفریقای‌جنوبی و فرانسه باعث شد تا مکزیک با وجود این باخت هم‌راه با اروگوئه صعود کنند.
اروگوئه و مکزیک در حالی به‌مصاف یک‌دیگر رفتند که هر دو تیم با کسب چهار امتیاز از دو بازی نخست خود در رتبه‌های اول و دوم جدول رده‌بندی گروه نخست قرار داشتند. با این نتیجه تیم فوتبال اروگوئه با کسب هفت امتیاز از سه بازی و تفاضل گل مثبت چهار به‌عنوان تیم اول گروه نخست رقابت‌های جام‌جهانی 2010 راهی مرحله دوم شد و مکزیک هم با وجود شکست در آخرین بازی خود با کسب چهار امتیاز و تفاضل گل مثبت یک به‌عنوان تیم دوم گروه خود راهی مرحله بعدی شد. تیم‌ملی فوتبال آفریقای‌جنوبی میزبان این مسابقات با چهار امتیاز و تفاضل گل منفی دو، به‌هم‌راه فرانسه یک امتیازی‌ از گردونه‌ مسابقات‌ کنار رفت.

در ادامه این رقابت‌ها تیم‌فوتبال آرژانتین با پیروزی برابر یونان به‌عنوان تیم اول گروه دوم جام‌جهانی به‌مرحله بعد صعود کرد و حریف مکزیک شد. آرژانتین به‌مصاف یونان رفت و با دو گل به‌برتری رسید تا با 9 امتیاز مقتدرانه صعود کند.

در این دیدار که در ورزشگاه «پیتر موکابا» شهر «پولوکوانه» برگزار شد، آرژانتین با وجود ارایه بازی برتر، در نیمه نخست موفق به‌باز کردن دروازه یونان نشد تا نیمه نخست با تساوی بدون گل خاتمه یابد.

در نیمه دوم شاگردان «مارادونا» باز هم عمل‌کرد بهتری داشتند و در دقیقه 77 «مارتین دمیکلیس» روی یک ضربه کرنر گل نخست آرژانتین را به‌ثمر رساند. در دقیقه 89 نیز «مارتین پالرمو» دقایقی پس از ورود به زمین گل دوم را وارد دروازه یونان کرد تا نماینده آمریکای‌جنوبی دو بر صفر پیروز شود.

اما هم‌زمان با دیدار آرژانتین و یونان، تیم‌های کره‌جنوبی و نیجریه در ورزشگاه «دوربان» به‌مصاف یک‌دیگر رفتند. در این بازی نیجریه که در دو بازی گذشته خود مغلوب شده بود، در دقیقه 12 توسط «اوچه» به‌گل رسید اما نماینده آسیا در دقیقه 38 توسط «لی» گل تساوی را به‌ثمر رساند تا نیمه نخست با تساوی یک بر یک خاتمه یابد.

در نیمه دوم نیز دو بار توپ از خط دروازه‌ها گذشت. ابتدا «پارک» در دقیقه 49 و روی یک ضربه ایستگاهی دروازه نیجریه را گشود و «یاکوبو» در دقیقه 69 از روی نقطه پنالتی کار را به‌تساوی کشاند تا بازی با نتیجه دو بر دو خاتمه یابد.

با این نتیجه کره‌جنوبی چهار امتیازی شد و با توجه به‌شکست یونان برابر آرژانتین، به‌عنوان تیم دوم گروه دوم جواز صعود به‌مرحله یک‌هشتم نهایی را کسب کرد تا به‌مصاف اروگوئه تیم نخست گروه اول برود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,