Saturday, 18 July 2015
21 October 2021
دوم تیر - ‌بیست و سوم ژوئن

«تقویم تاریخ دوم تیر»

2010 June 23

مریم / رادیوکوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1287 خورشیدی – سرهنگ «لیاخوف» فرمانده روس واحد مرکزی قزاق دستور داد که ساختمان مجلس در میدان تاریخی بهارستان را با توپ گلوله‌باران کنند. «محمدعلی» شاه قاجار روز پیش از این، ضمن صدور اعلامیه‌ای که برای مقامات دولتی در تهران و شهرهای دیگر ارسال شد، چگونگی انتخاب نمایندگان مجلس و رفتار این نمایندگان را مغایر اصول دمکراسی خوانده و دستور داده بود که مجلس تا اصلاح این نقایص به‌مدت سه ماه تعطیل شود. چون بسیاری از نمایندگان حاضر به‌ترک ساختمان مجلس نشده بودند، در اجرای دستور محمدعلی شاه، یک واحد قزاق به ‌بهارستان فرستاده شد تا مجلس را محاصره و نمایندگان را از آن‌جا بیرون کند که این نیرو با مقاومت هواداران مسلح مجلس که از پیش در آن‌جا سنگربندی کرده بودند روبه‌رو شد و عقب‌نشینی کرد. لیاخوف پس از اطلاع از این مقاومت مسلحانه بود که تصمیم گرفت ساختمان مجلس را با توپ گلوله‌باران کنند.
  • 1904 میلادی – در چنین روزی پروفسور «کارلتون کان» (Carleton Coon) به‌دنیا آمد. وی بزرگ‌ترین آنتروپولوژیست یعنی انسان‌شناس قرن بیستم شناخته شده است. او ریشه نژادها را به‌دست آورده و کتاب‌های متعدد در این زمینه نوشته از جمله کتاب‌های «سرگذشت انسان»، «نژادهای اروپایی»، «ریشه های نژادی»، «تحول نژادی»، «انسان شکارگر»، «پژوهش‌های نژادی در خاورمیانه»، «مهاجرت آرین‌ها»، «هفت غار»، «رابطه نژاد و فرهنگ»، «تاثیر آیین‌های زرتشت و بودا بر اخلاقیات».
  • 1939 میلادی – بندر «اسکندرون» از سال‏های حاکمیت امپراتوری عثمانی، مورد ادعای ترکیه بود. اما پس از جنگ جهانی اول، بر اساس توافق‌نامه انگلیس و فرانسه، این بندر به «سوریه» تعلق گرفت. ولی در پی سقوط امپراتوری عثمانی و جانشینی حکومت «آتاتورک» فرانسه که قیمومیت سوریه را برعهده داشت، بندر اسکندرون را به‌ترکیه واگذار کرد.
  • 1894 میلادی – «پی‌یر بارون دوکوبرتن» مورخ فرانسوی به‌کمک دوستان خود در دانشگاه پاریس، همایشی تشکیل داد و اساس بازی‌های جدید «المپیک» را بنیان نهاد.
  • 1318 خورشیدی ـ زادروز «صمد بهرنگی» معروف به «بهرنگ» داستان‌نویس، محقق، مترجم و شاعر ایرانی. معروف‌ترین اثر او داستان «ماهی سیاه کوچولو» است. او هم‌چنین تالیفاتی در مورد آموزش بی‌قاعده زبان فارسی در آذربایجان و تحقیقاتی در مورد ادبیات شفاهی آذربایجان نیز نگاشته ‌است.
  • 1334 خورشیدی – تولد «پرویز پرستویی» بازیگر و هنرپیشه سینما و تلویزیون ایران. شهرت او به‌خاطر بازی در فیلم‌هایی چون «لیلی با من است، بید مجنون، مارمولک و آژانس شیشه‌ای» است. پرستویی برنده‌ی سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد از جشنواره‌ی فجر سال ۱۳۷۹ نیز هست. هم‌چنین او اولین جوانی بود که در تاریخ جشنواره فیلم فجر جایزه سیمرغ را گرفت، او در ۲۸ سالگی برای بازی در فیلم دیار عاشقان از جشنواره دوم فجر در سال ۱۳۶۲ سیمرغ گرفت. هم‌چنین وی تن‌ها کسی است که تا به‌حال 3 بار سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر را به‌خانه برده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,