Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
سوت- وضعیت بحرانی انگلستان در جام جهانی

«آقایان در برزخ»

2010 June 24

محمدرضا / رادیوکوچه

mohamadreza@koochehmail.com

هیچ‌چیز هنوز در گروه‌های C و D مشخص نیست و هر هشت تیم بخت حضور در مرحله یک‌هشتم نهایی را دارند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

انگلیس را پیش از آغاز مسابقات یکی از مدعیان اصلی می‌دانستند، اما آن‌ها بی‌تردید، انتظار نداشتند در حالی پا به‌بازی سوم بگذارند که به‌یک پیروزی برای ماندن در جام نیاز داشته باشند. سه‌شیرها با وجود شروع کندی که داشتند فرصت رسیدن به‌صدر جدول را دارند، هر چند که برای این‌کار باید اسلوونی را شکست دهند. اسلوونی هم تن‌ها یک تساوی برای صعود نیاز دارد. تساوی پرگل هم می‌تواند مردان «کاپلو» را به دور بعد ببرد، البته اگر آمریکا و الجزایر با هم مساوی کنند. اگر انگلیس ببرد، آمریکا و الجزایر هم برای صعود باید پیروز شوند.

«فابیو کاپلو» مربی انگلیس نمی‌تواند شروع بی‌فروغ تیمش در تورنمنت را توضیح دهد. او می‌گوید: «در تمرینات همه چیز کامل و بی‌نقص است و همیشه عالی تمرین می‌کنیم، اما بازی‌کنان در هنگام بازی شباهتی به‌تمرین ندارند.» این مربی 64 ساله ایتالیایی که قصد دارد از تجربه بسیارش برای پایان بخشیدن به‌این مشکل استفاده کند می‌گوید: «ترس از جام‌جهانی در ذهن بازی‌کنان است. این باورکردنی نیست و می‌خواهم دفعه بعد، روحیه بالای بازی‌کنان را ببینم.»

به‌گفته «جان‌تری» کاپیتان سابق تیم، سیستم راهبانه‌ای که مربی منضبط ایتالیایی به‌تیم تحمیل کرده می‌تواند باعث بی‌تفاوتی آن‌ها شده باشد: «ما در هتل هستیم، تمرین را تمام می‌کنیم، ساعت 1 ناهار می‌خوریم و چند ساعت بی‌کار می‌مانیم. در آن‌جاست که حوصله‌بازی‌کنان سر می‌رود. گاهی به‌عنوان گروهی از بازیکنان باید در کنار هم باشیم و با هم وقت بگذرانیم.» البته زمان نیاز است تا مشخص شود آیا مربی انگلیس می‌تواند الهام‌بخش پیروزی بازی‌کنانش در دیدار حساس مقابل اسلوونی باشد یا نه.

کاپیتان اسلوونی و نقطه اتکای خلاقیت آن‌ها بی‌تردید یکی از ستارگان تیم بوده است. اما «وین رونی» کاملن برعکس، هنوز نتوانسته در تیم آشفته انگلیس به فرم همیشگی‌اش برسد. مهاجم «منچستریونایتد» به‌دنبال گل‌زنی خواهد بود تا تیمش را در تورنمنت نگه دارد، اما مربی تیم‌اسلوونی قصد دارد اسلوونی را برای اولین بار در تاریخ این کشور به مرحله یک‌هشتم نهایی برساند.

وضعیت در گروه D هم به‌همین ترتیب است. آن‌جا تیم بلندپرواز غنا وضعیت خوبی دارد. آن‌ها چهار امتیاز گرفته‌اند و تن‌ها کافی است مقابل آلمان شکست نخورند تا به‌دور بعد برسند. در سوی دیگر، آلمانی‌ها باید ببرند تا صربستان سه امتیازی و احتمالن استرالیای یک امتیازی در جدول از آن‌ها عبور نکنند. استرالیا برای زنده نگاه‌داشتن امید صعود باید پیروز شود و اگر آلمان ببازد، صربستان با یک تساوی هم صعود خواهد کرد.

«یواخیم‌لو» قصد ندارد اولین مربی آلمان از سال 1938 تاکنون شود که تیمش در مرحله گروهی حذف شده است. شادی پیروزی چهار بر صفر مقابل استرالیا با شکست یک بر صفر مقابل صربستان نابود شد، ولی آلمانی‌ها ابزار لازم برای هر کاری را دارند. «میروسلاو کلوزه» محروم است و «کاکائو» در خط جلوی نبرد مقابل قهرمان چهار دوره مسابقات جام ملت‌های آفریقا قرار می‌گیرد. یک تساوی هم می‌تواند برای آلمانی‌ها کافی باشد، اما آنها امیدوارند پیروزی به‌دست آورند تا باد در بادبان‌هایشان بیفتد. غنا هم خود را بابت تساوی یک بر یک مقابل استرالیای ده‌ نفره سرزنش می‌کند. مردان «میلووان رایواچ» حمایت تماشاگران آفریقای‌جنوبی را خواهند داشت، اما بازی برای تساوی مقابل آلمان کار عاقلانه‌ای نیست، به خصوص که رقیب وقتی نیاز به‌پیروزی داشته باشد فوق‌العاده خطرناک می‌شود.

انتظارات طرفداران آلمان بسیار روی دوش «توماس مولر» سنگینی می‌کند، که یکی از دلایل آن این است که نام‌خانوادگی او یادآور «گرد مولر» مهاجم افسانه‌ای آلمان است. «بمب‌افکن» تقریبا به تمام افتخارات ممکن با بایرن مونیخ رسید و در دوران درخشانی که داشت 68 گل در 62 دیدار ملی به‌ثمر رساند. توماس ده سانتی‌متر از هم‌نامش بلندتر است و به جای آن که مهاجم مرکزی باشد، هافبک تهاجمی است، اما نام‌خانوادگی گرد را دارد، برای بایرن بازی می‌کند و پیراهن شماره 13 را به تن می‌کند. تنها چیزی که کم دارد چندین گل است تا مقایسه کامل شود.

اما نکته جالبی که این روزها توجه خبر‌نگاران را به‌خودش جلب کرده پوشش مربیان است، دورانی که مربیان گرمکن‌های مچاله شده می‌پوشیدند گذشته است. در این جام‌جهانی، مربیان بزرگی درک خود از مد را به‌رخ همگان کشیده‌اند. «دونگا» مربی برزیل که به‌دلیل تیپ نامتعارف و بر خلاف مدش مورد توجه بود، پیراهن راحت یقه اسکی با یک اورکت کشی می‌پوشد. «فابیو کاپلو» که لباس‌هایش را هوشمندانه انتخاب می‌کند، در لباس رسمی اتحادیه فوتبال انگلیس مانند همیشه خوش‌تیپ به نظر می‌رسد و «یواخیم لو» هم همان ظاهر شیک و اسپورت همیشگی‌اش را حفظ کرده و یک تی‌شرت سفید و یک ژاکت یقه هفت می‌پوشد. اما بزرگ‌ترین شگفتی جام «دیه‌گو مارادونا»است که به درخواست دخترانش گوش داده و لباس خاکستری باکلاسی می‌پوشد. تنها «مارچلو لیپی» است که بر خلاف جریان حرکت کرده و گرمکن قرمز به‌تن می‌کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۱ Comment