Saturday, 18 July 2015
23 June 2021
جمعه بیست و پنجم ژوئن

«تقویم تاریخ چهارم تیر»

2010 June 25

محبوبه / رادیو کوچه

mahboobehe@koochehmail.com

1852 میلادی: زادروز «آنتونیو گائودی کرنت» معمار کاتالونیایی که از بزرگ‌ترین معماران دو قرن اخیر شناخته شده است. عمده شهرت او به خاطر سبک منحصر به فرد و غریب و بسیار شخصی ساخته‌هایش به خصوص در شهر «بارسلون» است. کلیسای «ساگرادا فامیلیا» (خانواده مقدس) بی‌شک بزرگ‌ترین اثر گائودی است. او کار بر روی این بنا را در سال ۱۸۸۴ آغاز کرد و تا زمان مرگش در ۱۹۲۶ میلادی دست از آن برنداشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1386 خورشیدی: سال‌روز در گذشت مهستی خواننده ایرانی موسیقی سنتی و پاپ که از او با عناوینی چون بانوی آواز گل‌ها و دل‌ها یاد می‌شود وی کمی پیش از انقلاب از ایران خارج شد ابتدا به «بریتانیا» و سپس برای همیشه به آمریکا رفت و تا زمان مرگ در آن کشور زندگی می‌کرد. بیشتر آثاری که او پس از انقلاب اجرا کرد در قالب ترانه‌های پاپ بوده است. در سال ۲۰۰۵ میلادی، آکادمی جهانی هنر، ادبیات و رسانه از مهستی برای بیش از ۴۰ سال فعالیت در زمینه موسیقی سنتی و پاپ ایرانی تقدیر به عمل آورد.

1983 میلادی: سال‌روز درگذشت «پل میشل فوکو»  تاریخ‌دان و متفکر معاصر فرانسوی است او به خاطر نظریات عمیق و دیدگاه انقلابی درباره جامعه، سیاست و تاریخ از سرشناس‌ترین متفکران قرن بیستم محسوب می‌شود. هم‌چنین او جزو رهبران نظری «پسا ساخت‌گرایی» محسوب می‌شود.

2009 میلادی: سال‌روز درگذشت «مایکل جوزف جکسون»، موسیقیدان، بازرگان، خواننده، ترانه نویس، رقصنده، بازیگر، طراح رقص، شاعر و فعال حقوق بشر آمریکایی و یکی از موفق‌ترین سرگرمی سازان تمام دوران‌ها به شمار می‌آید. جکسون بر اثر ایست قلبی در سن ۵۰ سالگی درگذشت او را «سلطان پاپ» نامیدن.

1384 خورشیدی: نتایج دور دوم انتخابات ریاست جمهور ایران انتشار یافت و اعلام شد که «محمود احمدی نژاد» با 17 میلیون و 248 هزار و 282 رای (62 درصد کل آرا) برنده انتخابات شده است. در دور نخست رای گیری‌ «هاشمی رفسنجانی» با شش میلیون و 159 هزار رای، اول و احمدی نژاد با پنج میلیون و 710 هزار رای ( 449 هزار رای کمتر) دوم شده بود که در دور دوم، آرا او شش میلیون و 449 هزار رای بیش از آرا هاشمی بود. این نخستین انتخابات ریاست جمهوری در ایران بود که به دور دوم راه یافته بود.

1981 میلادی: در چنین روزی دیوان عالی آمریکا رای داد که تنها پسران این کشور مشمول مقررات سربازگیری هستند و زنان تنها اگر مایل به استخدام در نیروهای مسلح باشند می توانند داوطلب شوند و اجبار در کار نیست. در آمریکا نظام وظیفه اجباری وجود ندارد، ولی در ایام جنگ و نیاز این کشور، گروهی از جوانان برای این منظور احضار می‌شوند.

1903 میلادی: زادروز «اریک آرتور بلر»  با نام مستعار «جورج اورول»، نویسنده و روزنامه‌نگار انگلیسی، بیشتر شهرت او مرهون دو رمان «قلعه حیوانات» و «هزارو نه‌صد و هشتادوچهار» است که تحت کنترل درآمدن زندگی و حتی افکار مردم را در جهان ‌آینده توصیف می‌کند جورج در سال ۱۹۵۰ بدلیل بیماری سل و جراحات ناشی از جنگ در سن ۴۶ سالگی در لندن درگذشت.

2004 میلادی: دولت سعودی در چنین روزی اجازه داد که خارجی‌های مقیم آن کشور برای دفاع شخصی سلاح حمل کنند، کاری که به گفته اصحاب نظر، نتیجه معکوس خواهد داد و باعث گسترش خونریزی خواهد شد. دولت سعودی در پی گردن زده شدن یک تکنیسین آمریکایی چنین تصمیمی را گرفت تا خارجی‌های ساکن آن کشور بتوانند در لحظه احساس خطر، از خود دفاع کنند. در کشور سعودی در این تاریخ هشت‌میلیون و هشت صد هزار خارجی بسر می‌برند و عده خارجیان درست نصف سعودی‌ها بوده که 17 میلیون برآورد شده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,