Saturday, 18 July 2015
17 June 2021
ششم تیر - بیست و هفتم ژوئن

«تقویم تاریخ ششم تیر»

2010 June 27

مریم / رادیوکوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 967 میلادی – ایالت کرمان به‌ متصرفات «فناخسرو دیلمی» پیوست. فناخسرو معروف به «عضدالدوله» پسر رکن‌الدوله در اصفهان به‌دنیا آمده بود. در آن زمان ایالت کرمان که جنوب آن‌را خلیج‌فارس و دریای عمان تشکیل می‌داد به‌مراتب وسیع‌تر از امروز بود. با پیوستن کرمان به قلم‌رو عضدالدوله، سراسر ایران دارای حکومت‌های ایرانی شد که سامانیان و آل‌بویه سهم بیش‌تری داشتند. قلم‌رو عضدالدوله پس از پیوستن کرمان، شامل سراسر جنوب و مرکز ایران بود.
  • 1942 میلادی – به‌خواست متفقین که ایران را اشغال نظامی کرده بودند و نمی‌خواستند که ایران بعدها هم یک نیرویی دفاعی چشم‌گیر داشته باشد 27 ژوئن دستور داده شد که دبیرستان‌های نظام که برای دانش‌کده افسری ارتش ایران دانش‌جو آماده می‌ساختند منحل شوند. دانش‌آموزان این دبیرستان‌ها از آغاز سال تحصیلی بعد به‌دبیرستان‌های معمولی انتقال یافتند. از طریق دبیرستان‌های نظام، جوانان مستعد حرفه‌های سپاهی‌گری، جذب ارتش می‌شدند.
  • 1693 میلادی –  27 ژوئن سال‌روز انتشار نخستین مجله بانوان جهان به‌نام (Ladies’ Mercury) در لندن است. مدیر آن مردی به‌نام «جان دانتون» بود. این مجله بعدن یک صفحه هم تحت عنوان «صفحه مسایل» دایر کرد که در آن به‌پرسش‌های عمومی مربوط به‌مسایل خانوادگی و زناشویی خوانندگان پاسخ داده می‌شد. 370 سال پس از انتشار این مجله، ایران دارای یک مجله بانوان شد که ابتدا در مشهد انتشار می‌یافت. دختر ناشر این مجله در دهه 1960 وزیر آموزش و پرورش ایران شد.
  • 1214 خورشیدی – قتل «قائم‌مقام فراهانی» از رجال نام‌دار دوره قاجار و صدراعظم «محمدشاه قاجار». محمدشاه قاجار چون به‌پادشاهی رسید، وزارت خود را به‌پیش‌کارش میرزاابوالقاسم فراهانی داد. او وزیری با تدبیر و با نفوذ بود. اما چون محمدشاه مرد ضعیف‏النفسی بود در اداره امور مملکت به‌رای او کم‌تر توجه داشت. وی در مقام صدارت‌اعظمی، شاه‌زادگان خودسر قاجار را با خشونت و قساوت رام ساخت. قائم‌مقام با همه هوش و کفایت، کاردانی، درایت در امور اجتماعی و سیاسی و احاطه عجیب بر ادب فارسی و عربی، مردی خودپسند و مغرور بود که در پیش‌برد مقاصد خود از کشتن و کورکردن مخالفان و دروغ و نیرنگ خودداری نمی‏کرد و در این راه، دوست و دشمن نمی‏شناخت. این هیبت و صلابت که خواه‌ناخواه با سنگ‌دلی و حق‏ناشناسی و استبداد رای هم‌راه بود موجب شد قائم‌مقام در بین طبقات مردم، محبوبیتی در خور نداشته بلکه همواره مورد حسد درباریان و بدگمانی شاه قاجار باشد. حسودان و دشمنان قائم‌مقام، سرانجام محمدشاه را به‌اعدام او موافق کردند و با کمک «حاج میرزا آقاسی» فرمان قتل قائم‌مقام را از شاه گرفتند. او را در شب آخر ماه صفر 1251 قمری برابر با ششم تیرماه 1214 خورشیدی با دست‌مالی خفه کرده و جسدش را در حرم عبدالعظیم دفن کردند.
  • 1360 خورشیدی – «علی خامنه‌ای» امام‌جمعه وقت تهران در مسجد ابوذر، در نزدیکی میدان راه‌آهن تهران، بر اثر انفجار بمبی که در یک دستگاه ضبط صوت قرار داده شده بود، مجروح شد.
  • 1880 میلادی – «هلن آدامز کلر» نویسنده نابینا و ناشنوا و فعال سوسیالیست آمریکایی در «توسکامبیا» در ایالت آلاباما، متولد شد. او هنگامی‌که ۱۹ ماه بیش‌تر از زندگی‌اش نمی‌گذشت، در اثر ابتلا به‌یک نوع بیماری، بینایی و شنوایی خود را از دست داد و ارتباطش با دنیای بیرون قطع شد. هنگامی‌که کلر شش سال داشت، او را به «الکساندر گراهام‌بل» نشان دادند و گراهام‌بل یک معلم ۲۰ ساله را که در موسسه آموزش نابینایان پرکینز در بوستون فعالیت می‌کرد، برای آموزش او فرستاد. چنان‌که کلر بعدها درباره خود می‌نویسد، زندگی واقعی او در یک روز از ماه مارس سال 1887 وقتی که تقریبن ۷ ساله بود، با ورود معلمش به‌زندگی او آغاز شد. هلن‌کلر از زمانی‌که در دانشگاه «رادکلیف» دانش‌جو بود، نگارش را آغاز کرد و این حرفه را ۵۰ سال ادامه داد. علاوه بر «زندگی من»، ۱۱ کتاب و مقالات بی‌شماری در زمینه نابینایی، ناشنوایی، مسایل اجتماعی و حقوق زنان به‌رشته تحریر در آورده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,