Saturday, 18 July 2015
24 October 2021
به بهانه‌ی سال‌روز درگذشت علی‌نقی وزیری

«تاریخچه موسیقی رادیو»

2009 September 07

سروش / رادیو کوچه

souroosh@radiokoocheh.com

علینقی‌وزیری، معروف به «کلنل» در سال 1265 در تهران زاده شد. او موسیقی‌دان و آموزگار موسیقی و از پیشگامان آهنگ‌سازی برای اجرای ارکستری موسیقی ایرانی بود.

علینقی‌وزیری یکی از فرزندان بی‌بی‌خانم استرآبادی، نویسنده و  بنیان‌گذار اولین دبستان دخترانه و یکی از نخستین پیشگامان حقوق زنان ایران بود . از دیگر خواهر و برادران علینقی می‌توان حسنعلی وزیری ، مولود وزیری ، خدیجه افضل وزیری ، علیرضا وزیری را نام برد.

او در سال ۱۳۰۳ کلوپ موزیکال را تأسیس کرد که در این کلوپ هفته‌ای یک‌بار با شاگردان خود کنسرت می‌داد. وی در سال ۱۳۰۴ اقدام به برگزاری سلسله کنسرت‌ها و سخنرانی‌هایی در زمینه هنر و زیبا شناسی موسیقی کرد . ریاست مدرسه موسیقی در سال ۱۳۰۷ به او محول شد و در حدود سال ۱۳۱۳ در اثر جدیت در امر آموزش موسیقی توانست تدریس سرود را در برنامه درسی آموزش و پرورش دوره دبستان بگنجاند.

وزیری تا آغاز جنگ جهانی دوم در مقام ریاست مدرسه عالی موسیقی انجام وظیفه کرد و سپس از کار کنار گذاشته شد.به خاطر سابقه کار نظامی خود بیشتر به «کلنل» معروف بود.

وی در این دوران به تألیف کتاب‌هایی در زمینه‌های مختلف موسیقی پرداخت و مدتی نیز به عنوان استاد ممتاز، در دانشگاه تهران زیباشناسی هنر را تدریس کرد. او یکی از اساتید روح‌الله‌خالقی «پدید آورنده سرود ای ایران» بود و شخصاْ آهنگ نفت را به مناسبت ملی شدن نفت ایران ساخت که یک بار از رادیو ایران در همان زمان نیز پخش شد.

علینقی وزیری در سال ۱۳۵۸ در تهران درگذشت.

منبع: ویکی‌پدیا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»