Saturday, 18 July 2015
18 June 2021
خشونت و درگیری در نشست 8 و 20،

«پرخرج‌ترین اجلاس دنیا»

2010 June 27

مهدی حویزی / دفتر تورنتو – کانادا / رادیو کوچه

ده‌ها هزار نفر ناراضی سیاست‌های دولت‌های برتر دنیا، هم‌زمان با برگزاری نشست 8 و 20 در کانادا، شنبه 26 ژوئن در مرکز شهر تورنتو تظاهرات کردند که پس از مدتی به خشونت گرایید.

اعتراضات از ساعت‌های اولیه روز شنبه 26 ژوئن در برابر پارلمان استان انتاریو در مرکز شهر تورنتو آغاز شد و تا شام‌گاه این روز ادامه داشت. گروه‌های مختلف از جمله اتحادیه‌های کارگری که در سازمان‌دهی این تظاهرات نقش مهمی داشتند و توانستند تعدادی را به خیابان‌ها بیاورند، برنامه خود را ظهر شنبه در برابر پارلمان آغاز کردند و پس از سخن‌رانی، به دو ساعت راه‌پیمایی در مرکز شهر پرداختند.

از آن‌جایی‌که کانادا به کشور ملیت‌ها معروف است، در این تظاهرات مردم از ملیت‌های مختلف از جمله خاورمیانه و عده‌ای از سوی جامعه ایرانی حاضر در کانادا نیز حضور داشتند.

حسن زارع زاده اردشیر، دبیر کل کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی از جمله کسانی بود که در این برنامه حضور داشت. او به رادیو کوچه گفت: «ما تعدادی از مدافعان حقوق بشر و دانشجویان ایرانی بودیم که در مراسم شرکت کردیم چرا که نشست سران 20 را فرصت مناسبی برای رساندن صدای آزادی‌خواهان ایران به آن‌ها دانستیم و خواستیم فریاد بزنیم که امروز نقض حقوق بشر در ایران مهم‌ترین دغدغه ماست و قدرت‌های برتر باید به آن توجه کنند.»

همچنین مهدی کوهستانی‌نژاد نماینده کنگره کار کانادا که از جمله سازمان‌دهندگان این تظاهرات بزرگ است، به رادیو کوچه گفت: «ما با حضور ده‌ها هزار کانادایی از شهرهای مختلف روبه‌رو شدیم که نشان می‌دهد آن‌ها چه میزان به سرنوشت خود و مشکلات اقتصادی و سیاسی اهمیت می‌دهند.»

تظاهرات معترضات در حالی به درگیری و خشونت کشیده شد که شهر از چند روز قبل تحت تدابیر شدید امنیتی قرار دارد و دولت کانادا بیش از 13 هزار پلیس را مامور حفاظت از محل برگزاری نشست‌ها و مناطق اطراف آن‌ها کرده است.

ده ها تن از معترضان شیشه‌های تعدادی از ماشین‌های پلیس، قهوه‌خانه‌ها و مراکز خرید در مرکز شهر را شکستند و تعدادی خودروی پلیس را به آتش کشیدند.

کانادا به پر‌خرج‌ترین اقدام امنیتی دست زد تا امنیت اجلاس را تامین کند. دولت کانادا هزینه تامین امنیت نشست 20 و نشست 8 را نزدیک به یک میلیارد دلار برآورد کرده است که صرف این بودجه برای تامین امنیت اجلا س با انتقادهایی در کانادا هم‌راه بوده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,