Saturday, 18 July 2015
01 August 2021

«اولین کلینیک ترک اعتیاد اینترنت در آمریکا»

2009 September 08

20090908-internet-koocheh

اولین کلینیک ترک اعتیاد اینترنت ایالات متحده در مرکز درمانی واقع در واشنگتن راه‌اندازی شده است که با استفاده از شیوه‌های روانشناسی و آموزش مهارت‌های اجتماعی به درمان بیماران خود می‌پردازد. اعتیاد به اینترنت تا حدی در میان کاربران رواج پیدا کرده است که برخی را به فکر احداث کلینیکی برای درمان اعتیاد مدرن کاربران بیاندازد.

زهرا در وب‌لاگ خود می‌نویسد: «مرکز درمانی Heavensfield واقع در واشنگتن اعلام کرده است اولین مرکز درمانی در ایالات متحده خواهد بود که افراد معتاد به اینترنت، بازی‌های رایانه‌ای و پیامک را تحت درمان قرار خواهد داد.  ثبت نام در برنامه بهبود از اعتیاد اینترنتی ۴۵ روزه این مرکز به نام reStart در حدود ۱۴ هزار و ۵۰۰ دلار هزینه خواهد داشت. این کلینیک در ۱۳ مایلی ساختمان مرکزی مایکروسافت قرار دارد. هدف اولیه این کلینیک آن‌ است که کاربران را از استفاده افراطی از کامپیوتر برهاند تا با استفاده بهینه‌تر از شبکه‌های اجتماعی نظیر توییتر، فیس بوک، eBay، چت، ایمیل و بازیهای ویدیویی و سایر ادوات «زمان-کُش» تکنولوژی به دنیای واقعی بازگردند.

این موسسه توسط خانم هیلاری کش راه‌اندازی شده است. وی روانشناسی است که قبل از تاسیس این موسسه به طور روزانه بیماران معتاد به اینترنت و بازی‌های ویدیویی را درمان می‌کرد. اولین بیمار وی مردی بود که به حدی به بازی‌های ویدیویی اعتیاد پیدا کرد که دو شغل خود را از دست داد و زندگی زناشویی‌اش نیز منجر به جدایی شد.
بن الکساندر یکی از اولین بیماران این موسسه بود. وی به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفت که نیاز داشت خود را از چرخه‌ بازی‌های ویدیویی World or Warcraft نجات دهد. وی می‌گوید که  به طور تقریبی در تمامی ساعات بیداری خود بازی می‌کرد. او که ۱۹ سال دارد در سال اول دانشگاه بازی با این نرم‌افزار را آغاز کرد و این روند تا جایی ادامه یافت که وی ناچار شد دانشگاه را کنار بگذارد!

در حالی که شاید از نظر مالی این شیوه از ترک اعتیاد بهترین راه نباشد اما به اعتقاد استوارت فیشاف روانشناس و دبیر نشریه رسانه روانشناسی استفاده از چنین امکاناتی می‌تواند برای افراد وابسته به این فن آوری بسیار موثر باشد. گزارش ها نشان می‌دهد در حال حاضر در حدود ۶ تا ۱۰ درصد از جمعیت آن‌لاین جهان به یک یا بیش از یکی از جنبه‌های فناوری سایبر و اینترنت وابستگی شدید دارند. با این حال نفس اعتیاد به اینترنت پدیده‌ای است که ناشناخته باقی مانده و انجمن روانشناسان آمریکا این پدیده را در گروه پدیده‌های «نیازمند شناسایی» رده‌بندی کرده‌اند.

با وجود این‌که تاکنون تحقیقات بسیار محدودی درباره اعتیاد به اینترنت انجام گرفته است، یکی از قابل توجه‌ترین مطالعات که توسط محققان دانشگاه استنفورد انجام گرفته نشان می‌دهد بیش از یک نفر از هشت آمریکایی نشانه‌هایی از ناهنجاری در استفاده از اینترنت از قبیل ناتوانی در دور ماندن از اینترنت برای چندین روز متوالی از خود نشان می‌دهند. اما نتیجه این مطالعه بسیار ناکامل‌تر از آن چیزی عنوان شده که بتوان به آن به عنوان نشانه تشخیص پزشکی استناد کرد.

برخی از محققان معتقدند اینترنت به خودی خود اعتیاد آور به شمار نمی‌رود بلکه فعالیت‌هایی که از طریق آن به صورت آن‌لاین انجام می‌گیرد از جمله بازی‌های آن‌لاین می‌تواند اعتیادآور باشد.

بر اساس گزارش لایو ساینس، در حال حاضر کشور چین در حدود ۴۰۰ کلینیک ترک اعتیاد اینترنتی دارد که بر اساس گزارش‌ها برخی از بیماران در آن تحت درمان‌های غیر استاندارد مانند شوک درمانی قرار می‌گیرند. با این حال برنامه درمانی اولین کلینیک ترک اعتیاد اینترنتی آمریکا بر پایه‌های روانشناسانه ارایه شده است و شرکت در آن به معنی درمان قطعی نخواهد بود»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|