Saturday, 18 July 2015
13 June 2021
به بهانه زادروز «سوزان هیوارد»

«روزنگاشت/ از فقر تا اسکار»

2010 June 30

محبوبه / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

سی‌ام ژوین برابر با زادروز «سوزان هیوارد» بازیگر سینمای هالیود و دارنده چندین جایزه اسکار است. او در سال 1917 میلادی زاده شد و بازی او در فیلم «می‌خواهم زنده بمانم» بیاد ماندنی است، او در سال 1975 در گذشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

سوزان هیوارد در سی‌ام ژوین سال 1917 میلادی در «بروکلین» آمریکا و در یک خانواده فقیر به دنیا آمد. پدرش کارگر حمل و نقل بود.

سوزان در مدرسه‌ایی دولتی در بروکلین تحصیل را شروع کرد و دوران دبیرستان خود را در رشته اقتصاد به پایان برد و به عنوان منشی مشغول به کار شد.

اما بعد از مدتی به مدل شدن برای عکاسان روی آورد، در سال 1937 و در آغاز جوانی و زیبایی به هالیوود رفت و در فیلم «هتل هالیوود» نقش کوتاهی بدست آورد او بازی در نقش‌های کوتاه را در کنار کارهای دیگر مثل اپراتوری تلفن تا سال 1938 ادامه داد تا آن‌که توانست در سال 1939 نقشی در فیلم «بوژست» و دو سال بعد در فیلم «در میان زنده‌ها» نقشی بدست آورد.

از این به بعد هالیوود او را کشف کرد او درسال 1942 در فیلمی با نام «درو کردن طوفان» بازی کرد که در این فیلم خوش درخشید و با بازی در فیلم «تصادف» داستان یک زن در نقش «آنجلیکا ایوانس» برای اولین بار نامزد دریافت «اسکار» شد.

پس از این فیلم او  سه باره دیگر هم نامزد این جایزه شد، اما در سال 1958 به‌خاطر بازی فوق العاده‌اش در فیلم «می‌خواهم زنده بمانم» جایزه «گلدن گلاب»  و جایزه اسکار را دریافت کرد.

از دیگر فیلم‌های معروف سوزان هیووارد می‌توان به «با جادوگر ازدواج کردم»( 1942)، «جک لندن» (‌1943)، «حالا‌فردا»(‌1944)، «لحظه‌‌ی از‌دست‌رفته» (1947)، «برف‌های کلیمانجارو» (1952)، «باغ شیطان»(‌1954)، و «زمان از دست رفته» (‌1963) اشاره کرد.

سوزان آخرین فیلم دراماتیک خود را با نام «انتقام جویان» را در سال 1972 بازی کرد و عاقبت در چهارده مارس سال 1975 و در سن 56 سالگی پس از سه سال کشمکش با تومور مغزی، در «کالیفرنیا» در گذشت.

او دو بار ازدواج کرد، ازدواج اول او در سال 1933 میلادی بود و همسر اول او «جس باکر» نام داشت، که او هم بازیگر بود، اما همسرش با جنگی بر سر دو فرزندش،  اقدام به خودکشی کرد، و مرد و بعد از ده سال این ازدواج به انتها رسید.

سوزان سیزده سال بعد در سال 1957 با یک دام‌دار به نام «فلویدایتان چاکلی» ازدواج کرد که بسیار راضی بود ولی چاکلی هم در سال 1966 بر اثر بیماری فوت شد که این اتفاق باعث شد او پنج سال سینما را کنار بگذارد.

سوزان هیوارد بعد از رسیدن به شهرت گفته بود: «در دوران کودکی یاد گرفتم که زندگی میدان جنگ است خانواده و همسایه‌های ما همه فقیر بودند در آن موقع تنها زمانی که می‌توانستم از بدبختی زندگی دور شوم در فیلم‌ها بود. در آن زمان بود که تصمیم گرفتم بزرگ‌ترین هدفم پول درآوردن باشد و همان موقع بود که به زنی بسیار مصمم تبدیل شدم.»

او هم‌چنین گفته: «وقتی کسی بمیرد دیگر همه چیز تمام است . بعد از مرگم دیگر کسی مرا بیاد نخواهد آورد ، شاید تنها چند نفر از دوستانم از روی مهربانی از من یاد کنند. در خاطره‌ها ماندن مهم‌ترین اتفاق نیست مهم کارهایی است که انجام می‌دهی.»

منبع‌ها:

بیوگرافی سوزان هیوارد

هنر و تئاتر

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,