Saturday, 18 July 2015
20 June 2021
نگاهی به جاذبه‌های گردش‌گری برج میلاد تهران

«یک برج، یک جاذبه گردش‌گری»

2010 July 01

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

چندروز پیش خبرهایی می‌خواندم راجع به برج میلاد و این‌که هنوز به کاربری لازم نرسیده است. به یاد برج مشابه آن در شهر کوالالامپور پایتخت مالزی، افتادم. «برج کوالالامپور» (KL TOWER) که خیلی از ایرانی‌ها به محض دیدن آن یاد تهران و برج میلادش می‌افتند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این برج در مرکز شهر واقع‌شده و علاوه بر کاربری مخابراتی و ارتباطی که دارد یکی از مهم‌ترین مراکز توریستی شهر کوالالامپور به حساب می‌رود.

عملیات ساخت آن تنها 4 سال پیش از برج میلاد یعنی در سال 1991 آغاز شد و پس از گذشت 4 سال در ژوئن سال 1994 به طور رسمی با حضور نخست‌وزیر وقت، ماهاتیر محمد کامل و افتتاح شد.

این برج 100 هزار تنی با 421 متر ارتفاع پس از آغاز عملیات ساخت برج میلاد تهران با 425 متر ارتفاع، با فروتنی جایگاه چهارم خویش را به برج میلاد داد و در جایگاه پنجمین برج بلند دنیا قرار گرفت.

بنای این برج شامل سه بخش کلی است: بخش‌های امنیتی، اداری و فروشگاه‌ها و تعمیراتی.

برج کوالالامپور

بنای توریستی آن که با الهام از فرهنگ اسلامی مالزی طراحی شده، شامل دفترهای اداری و اطلاع رسانی، فروشگاه‌های صنایع دستی و رستوران‌های مختلف است. لابی اصلی آن نیز در بالاترین طبقه برج با مقرنس‌های زیبای هنرمندان اصفهانی تزئین شده است.

برج کوالالامپور دارای یک سقف 335 متری است و در 6 طبقه ساخته شده و در مجموع 7700 متر مربع بنا دارد هم‌چنین دارای 4 آسانسور است که یکی از ویژگی‌های این برج این است که با یک آسانسور سریع می‌توان به بلندترین نقطه آن رسید.

در بالای برج، یک رستوران گردان وجود دارد که می‌توان شام را در نمایی زیبا در حالی که تمام شهر دیده می‌شود، صرف کرد البته اگر به موقع و دست کم از دوهفته پیش برای رزرو جا اقدام کرده باشید.

در بالاترین نقطه این برج امکاناتی فراهم شده تا بازدیدکنندگان با تجهیزاتی از تمام دیدنی‌های شهر همراه با توضیحات کامل به زبان‌های مختلف دیدن کنند که این امر دیدار از این برج را به یک تور شهری کامل بدل می‌کند و کم‌تر بازدیدکننده‌ای است که از آن لذت نبرد.

از این برج برای دیدن «ماه» در مناسبت‌های اسلامی مثل ماه رمضان، عید فطر و عید قربان هم استفاده می‌شود.

در بخشی از این مجموعه نیز نمایش‌هایی از رقص‌های سنتی مالزی روزانه و در چند نوبت برای بازدیدکنندگان به نمایش در می‌آید. هم‌چنین امکان درشکه سواری و قدم زدن از مسیر پله دار این برج نیز برای علاقه‌مندان فراهم شده علاوه بر آن‌که  احاطه شدن این برج با جنگل‌های قدیمی و بکر «بوکیت ناناس» فرصت دیدار بازدیدکنندگان از این جنگل و انواع پروانه‌های زیبا، حشرات، میمون‌ها، سنجاب و پرندگان عجیب و غریب را فراهم می‌آورد.

در این برج هر ساله مسابقاتی نیز برگزار می‌شود که شرکت‌کنندگان از طریق پله تا بالاترین نقطه برج می‌روند.

در زمینه دسترسی آسان به برج کوالالامپور نیز اقداماتی انجام شده است. برای رسیدن به این برج از خیابان اصلی اتوبوس‌هایی رایگان تدارک دیده شده ضمن آن که محل قرارگرفتن این برج در نزدیکی ایستگاه قطار شهری است هم‌چنین بازدیدکنندگان می‌توانند به آسانی به تاکسی دسترسی داشته باشند.

این توضیحاتی کلی پیرامون برج مخابراتی ارتباطی کوالالامپور است که اکنون نزدیک به شانزده سال از ساخت و بهره برداری از آن می‌گذرد و روزانه میزبان تعداد زیادی از گردش‌گران است علاوه بر آن‌که به عنوان بلندترین بنای این شهر مطرح است و در کنار درآمدی که از بازدید از آن حاصل می‌شود، برای فروشگاه‌های صنایع دستی، گروه‌های هنری، رستوران‌ها و سایر بخش‌های خدماتی و تفریحی نیز درآمد زاست.

حال بدنیست نگاهی داشته باشیم به برج مشابه آن در تهران، یعنی برج «میلاد».

مراحل ساخت برج مخابراتی ـ تلویزیونی میلاد تهران که بخشی از مجموعه مرکز ارتباطات تهران (مجموعه یادمان) است، 15 سال قبل توسط شهرداری وقت تهران آغاز شد.

این مجموعه شامل برج میلاد، مرکز همایش‌ها، هتل پنج ستاره، مرکز IT، محوطه (باغ‌ ایرانی) و مرکز خرید بوده که برج میلاد به عنوان نماد و سمبل تهران در آن مطرح است.

بررسی و مطالعات اولیه این برج از سال 1373 آغاز و عملیات اجرایی آن از سال 1375 شروع شده. طی این مدت مجریان متعددی این پروژه را پی‌گیری کردند.

اما هرچند در مهر سال 1387، پس از نزدیک به 13 سال به شکلی نمایشی افتتاح شد، پروژه هنوز ناتمام مانده و علی‌رغم آن که امروز به عنوان بخشی از منظر شهری تهران دیده می‌شود، این برج هنوز به مرحله بهره‌برداری نرسیده است.

در این مدت طراحی تمامی قسمت‌های برج میلاد، احداث سازه‌های فونداسیون، شافت و نیز بالابری و نصب سازه راس، نصب آسانسور، نمای شیشه‌ای و عملیات تکمیلی دکل آنتن مخابراتی به انجام رسید. اما برج میلاد پس از 15 سال علی‌رغم کارهای سخت انجام گرفته که گفته می‌شود برخی از آن‌ها برای اولین‌بار در دنیا انجام می‌گرفت هنوز به بهره‌برداری نرسیده و کارهای نکرده زیادی مانده تا آن را به عنوان یک سازه تکمیلی تحویل شهر تهران دهد.

برخی طبقات هم‌چون رستوران گردان و رستوران وی‌‌آی‌پی تنها چند گام تا رسیدن به مرحله بهره‌برداری دارند اما ادامه عملیات تکمیلی آن‌ها متوقف مانده است. درحال حاضر نیز بازدید‌کنندگان با مراجعه به یک طبقه یعنی رستوران وی‌آی‌پی می‌توانند از برج دیدن کرده و تهران را از تراس آن ببینند.

ظرفیت بالای درآمدی رستوران‌های برج میلاد به دلیل عدم اتمام پروژه برج، بدون استفاده رها شده است

به هرسو، برج میلاد که از زمان شروع طرح، همواره از آن به عنوان نقطه عطفی برای توسعه گردش‌گری شهری پایتخت یاد می‌شد، با گذشت نزدیک به دو سال از افتتاح کماکان ظرفیت عظیم گردش‌گری است که بی‌استفاده رها شده‌است.

گفته می‌شود این برج به واسطه امکانات، داشته‌ها و شرایطش این توان را دارد که روزانه صدها گردش‌گر داخلی و یا حتی گردش‌گران خارجی را به سوی خود جذب کند. اما این توان بالقوه برج به دلیل عدم راه‌اندازی بخش‌های مختلف، تاکنون به فعلیت نرسیده‌است.

برای مثال ظرفیت بالای درآمدی رستوران‌های برج میلاد به دلیل عدم اتمام پروژه برج، بدون استفاده رها شده است. این در حالی است که راه‌اندازی این رستوران‌ها می‌تواند نقش بسیار پررنگی در توسعه گردش‌گری شهر تهران داشته باشد.

شاید مهم‌ترین و متفاوت‌ترین جاذبه برج میلاد که تعطیل است، «رستوران گردان» در ارتفاع 276 متری باشد. این رستوران که بارها از آن به عنوان بزرگ‌ترین رستوران گردان جهان، یاد شده 1750 متر مربع زیربنا داشته و روزانه ظرفیت پذیرایی از 600 نفر را داراست. بخش متحرک رستوران گردان در هر ساعت 360 درجه می‌چرخد تا بازدیدکنندگان امکان تماشای تهران در تمام جهات را داشته باشند. هم‌چنین طراحی زیبای کف و سقف کاذب به همراه نقش برجسته دیواری که تصویری از شاهنامه را نشان می‌دهد از دیگر جاذبه‌های دیدنی رستوران گردان است.

البته این در حالی است که مجموعه این جذابیت‌های منحصر به فرد و متفاوت، به دلیل نیمه کاره رهاشدن، ذره‌ای به توسعه گردش‌گری تهران کمک نکرده و ریالی را به حساب درآمدهای گردش‌گری پایتخت واریز نکرده‌است.

برج میلاد تهران

یکی دیگر از جالب توجه‌ترین بخش‌های به بهره‌برداری نرسیده برج میلاد، «فودکورت» یا رستوران غذاهای بین‌الملل است. این رستوران که در زمان افتتاح برج، حدود 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشت با گذشت 21 ماه هنوز به بهره برداری نرسیده است. به اذعان کارشناسان این رستوران در صورت راه‌اندازی، توان درآمدزایی بیش از 2 میلیارد تومان در ماه را داراست.

رستوران غذاهای بین‌الملل برج میلاد (فود کورت) در طبقه سوم لابی برج قرار داشته و با بیش از 12 غرفه توان ارایه انواع غذاهای ایرانی و غیرایرانی را دارد.

«ژیان دریابندری» (از کارشناسان هتلداری) در گفت و گو با chn، می گوید که چنانچه فودکورت برج میلاد به بهره‌برداری رسیده و با تمام ظرفیت کار کند، می‌تواند روزانه بیش از 70 میلیون تومان درآمد داشته باشد وی می افزاید:«قرار گرفتن 12 غرفه مجزا در کنار هم برای یک مجموعه فودکورت و در محیطی به نام برج میلاد، این امکان را دارد که بتوان در آن انواع غذاهای محلی شهرهای مختلف را نیز سرو کرد. از سوی دیگر چنین مجموعه‌ای باید به‌صورت شبانه‌روزی سرویس دهد و برای هر زمان از شبانه روز خوراک مناسبی را ارایه دهد.»

چنانچه فودکورت برج میلاد به بهره‌برداری رسیده و با تمام ظرفیت کار کند، می‌تواند روزانه بیش از 70 میلیون تومان درآمد داشته باشد

«لاله شفیعی» کارشناس گردش‌گری دیگری است که معتقد است:«فودکورت‌ها به این دلیل طیف گسترده‌ای مشتریان را به خود جلب می‌کنند که هم تنوع بالایی داشته و هم ارزان‌تر هستند و فودکورت برج میلاد نیز این قابلیت را دارد که در تمام اوقات شبانه روز مشتری داشته باشد و بخشی از بار گردش‌گری کلان‌شهر تهران را به دوش بکشد، اما عدم اتمام برج سبب شده تا این امکان ممکن نشود و حجم بالای درآمد پیش‌بینی شده برای رستوران‌های آن محقق نشود.»

سکوی دیدباز؛ نیز طبقه دیگری است که با داشتن بیشترین سطح در سازه راس، جهت امکان استفاده از مناظر اطراف طراحی شده است. هم‌چنین عمل‌کردهای متنوع فرهنگی و گردش‌گری در فضای  سرپوشیده این طبقه به منظور خدمات‌دهی مناسب به گردش‌گران در نظر گرفته شده‌است.

اما تمام این ظرفیت‌ها به دلیل عدم اتمام پروژه بدون استفاده است. در حال حاضر هیچ بازدیدکننده‌ای امکان ورود به این طبقه را ندارد چراکه هنوز این سالن کف‌پوش ندارد و تاسیسات آن نیز، ناتمام است.

به گزارش CHN، در کنار این مجموعه‌ها که می‌توانند نقش موثری در رونق گردش‌گری برج میلاد داشته باشند و نیمه‌کاره رها شده‌اند، می‌توان به مجموعه تجاری که در لابی‌های پائین برج، طراحی شده نیز اشاره کرد که توان درآمدزایی بالایی داشته، اما بی‌استفاده و بدون بهره‌بردار از چرخه گردش‌گری و درآمدزایی خارج شده‌است.

از سوی دیگر دیدن تهران از فراز برج میلاد لذتی وصف‌ناشدنی است و به طور طبیعی یکی از جاذبه‌های گردش‌گری این برج همین دیدار است.

لذتی که اکنون با ثبت‌نام اینترنتی و پرداخت 7 هزار تومان و ایستادن در صفی چند ساعته در پای برج میلاد محقق می‌شود.

درواقع تنها بخش غیر تعطیل برج میلاد، این بخش است: بازدیدکنندگان همراه با یک راهنما برای رسیدن به آسانسور محوطه‌ی باز با آب‌نما و چند تندیس ساخته دست هنرمندان ایرانی را طی می‌کنند و راهنما از ارتفاع بنا و طبقات طراحی شده و برنامه‌های آتی می‌گوید. هنگام بالا رفتن از آنجا که آسانسور خیلی سریع بالا می‌رود و تقریبن تصویر واضحی از شهر دیده نمی‌شود، راهنما از مشخصات منحصر به فرد آسانسور می‌گوید و سرعت بالای آن را خاطرنشان می‌کند. گروه در طبقه ششم از قسمت سازه در ارتفاع 296 متری و در کم‌تر از سه دقیقه زمان داده شده به گرد برج می‌چرخند و از جهات مختلف شهر را می‌بینند، دوباره سوار آسانسور شده و با شتاب به پایین می‌رسند. بازدید پایان می‌یابد!

و به این ترتیب،  امکان دیدن تهران از فراز برج میلاد برای گردش‌گران بیشتر از چند دقیقه طول نمی‌‌کشد.

و تمامی این شرایط در حالی است که زمزمه ثبت ملی برج میلاد از 5 سال قبل (1384) آغاز شده و در حالی‌که مسوولان وقت سازمان میراث فرهنگی تاکید کردند تنها در صورت اتمام پروژه و پس از بهره‌برداری، این سازه ثبت ملی می‌شود، هنوز برج میلاد ناتمام است و هرچند دو سال قبل افتتاح شد اما تا رسیدن به ثبت ملی گام‌های برنداشته زیادی دارد.

به هرحال این روزها مدیریت برج میلاد مقدم بازدیدکنندگان و گردش‌گران محترم را با رستوران گردان تعطیل، رستوران ویژه (VIP) تعطیل، سکوی دید باز تعطیل، گالری آزاد هنری تعطیل، سالن دید سربسته تعطیل، تریای سالن دید سربسته تعطیل، فضای تجاری و رستوران تعطیل، فود کورت (غرفه‌های غذای بین‌الملل) تعطیل، گرامی می‌دارد.

منبع

ویکی پدیا

chn

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,