Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
مهارت‌های زندگی - رازهایی زنانه در ارتباط با همسر

«مردان، بی قید و شرط»

2010 July 03

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

«مهارت‌های زندگی» درهفته گذشته به مناسبت روز «پدر» اختصاص داشت به توصیه‌هایی به آقایان که چگونه بهترین شوهر دنیا باشند برای همسرانشان. بعد از پخش این برنامه تعدادی از آقایان اعتراض کردند که شما چرا روز پدر باز هم به فکر خانم‌ها هستید و این یک روز را هم نمی توانید برای آقایان در نظر بگیرید و توصیه می‌کنید که مردان چگونه همسر بهتری باشند؟ و …

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

هرچندکه من معتقدم آن توصیه‌ها درواقع راه‌گشای بسیاری از مشکلات آقایان در زندگی است و می‌تواند هدیه خوبی برای آنان باشد، اما باز هم با ادای احترام به تمام پدران، همسران و مردان و با تاکید براین مطلب که خانم‌‌ها به یاد داشته باشند و به فرزندانشان هم یادآوری کنند که برای روز پدر یا روز مرد یا به هرحال روز جنس مذکر، از خریدن جوراب و زیرپوش و قلم و خودکار دست بردارند و نگاهشان را عوض کنند و به این توجه کنند که پدرها و همسران هم ممکن است نیازهای دیگری داشته باشند و محدوده خرید هدایایشان را گسترده‌تر کنند، در این برنامه به توصیه‌هایی به خانم‌ها می‌پردازم که می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا شناخت بهتری از همسرانشان داشته باشند و روابط مطلوب‌تری را برای زندگی مشترکشان ترسیم کنند.

و اما پیش از این توصیه‌ها باید یک نکته را همیشه در نظر داشته باشیم که مردان و زنان دارای ویژگی‌های شخصیتی متفاوتی هستند بنابراین میزان و نوع انتظاری که از هریک از آن‌ها می‌رود باید به نسبت این ویژگی‌ها در نظر گرفته بشود.

این که برای مثال آقایان اغلب مناسبت‌های تاریخی زندگی‌شان مثل تولد همسر، سالگرد ازدواج و از این قبیل را فراموش می‌کنند از این جهت نیست که توجهی به آن ندارند بلکه بیشتر باز می‌گردد به این مساله که آنان خود را درگیر مسایل کلان و کلی زندگی می‌کنند در حالی‌که زنان هرگز از ظرایف غافل نمی‌شوند.

بنابراین بسیاری از درک‌های نادرست و موارد اختلافی که در زندگی‌های مشترک دیده می‌شود ناشی از همین کمی شناخت از ویژگی‌های جنسیتی است.

و اما توصیه‌هایی زنانه که همسران بهتر است به آن توجه کنند تا نتیجه مطلوب خود را از ارتباط با شوهرانشان دریافت کنند:

پیش‌داوری نکنید

راجع به دانسته‌های شوهرتان پیش‌داوری نکنید. تمام خانم‌های متاهل باید بدانند که مردان تفاوت قابل توجهی با زنان دارند. چرا فکر می‌کنید که او باید بداند که زردچوبه کجاست یا املت چه طور درست می‌شود یا لباس‌ها رو چگونه اتو کند؟

اگر می‌خواهید که شوهرتان انگیزه کافی برای انجام کارهای خانه و هم‌کاری با شما داشته باشد از این اصل مهم غافل نشوید که باید تمام پیش فرض‌های خود درباره این که مردان باید چه چیزهایی را بدانند یا توانایی انجام چه کارهایی را باید داشته باشند، دور بریزید. شوهرتان را آن‌گونه که هست بپذیرید. مطمئن باشید که اگر او را همان‌طورکه هست و بدون اعمال هرگونه قید و شرطی بپذیرید به بهترین شکل ممکن او را تشویق و تهییج کرده‌اید.

همسرتان را همان گونه که هست دوست بدارید

این نکته خیلی مهمی است. (به نظر من) بهتراست از ابتدا کسی را با ویژگی‌هایی که دوست داریم انتخاب کنیم که بعد در زندگی نخواهیم تغییرش بدهیم.

همان‌طور که خانم‌ها علاقه دارند مورد توجه و علاقه شوهرشان باشند، مردان نیز به احترام و عشق  همسرشان نیازمند هستند. هم‌چنین همان‌طور که زنان انتظار دارند عشق و علاقه شوهرشان به آن‌ها بدون هیچ قید و شرطی باشد، صرف‌نظر از این‌که خانه‌داری یا آشپزی‌شان خوب باشد یا نه و یا صرف‌نظر از این‌که نسبت به زمان ازدواج شان تغییرات ظاهری زیادی کرده باشند، مردان نیز خواهان احترام بی قید و شرط همسرشان هستند، صرف‌نظر از این‌که درآمد شوهرشان چقدر است یا چه امکاناتی برای آنان فراهم کرده و … .

به شوهرتان اجازه اشتباه کردن بدهید

شاید سخت‌ترین مرحله کار همین باشد. سریع‌ترین روش برای از بین بردن علاقه و اعتماد به نفس مردان، انتقادکردن از تلاش و کوشش آن‌ها ست. منظور از انتقاد، تمرکزهای نامعقول و تندخویانه بر اشتباهات همسر است وگرنه گفتن نکات دوستانه و یا نکات انتقادی سازنده به طور معمول با بروز هیچ مشکلی همراه نیست.

سریع‌ترین روش برای از بین بردن علاقه و اعتماد به نفس مردان، انتقادکردن از تلاش و کوشش آن‌ها ست

برای مثال در امور منزل اگر اصرار دارید که حتمن کاری مطابق با دستورالعمل شما انجام شود، بهتر است از شوهرتان تقاضای کمک نکنید و آن کار را خودتان انجام دهید نه این‌که مسوولیتی را بر عهده همسرتان بگذارید و بعد دایم وی را تحت کنترل قرار دهید که مسوولیتش را چگونه انجام می‌دهد؟

تصور کنید که قرار است همسرتان، کودک دو ساله‌تان را حمام کند. باید آزادی عمل لازم در انجام این کار را به او بدهید. مادامی که سلامتی کودکتان در خطر نیافتد اجازه بدهید شوهرتان طبق میل و علاقه‌اش با او بازی یا رفتار کند.

چنان‌چه همسرتان در انجام مسوولیت‌های محوله از شما کمک خواست، از هیچ راهنمایی دریغ نکنید اما در غیر این صورت نیازی به دخالت دایم شما نیست و بهتر است کمی سکوت کرده و انجام کار را بر عهده همسرتان قرار دهید. اگر در رفتارهای همسرتان اشتباهی را مشاهده می‌کنید بلافاصله و با تندی و خشونت مساله را به ایشان گوشزد نکنید بلکه در پایان شب و بعد از اتمام فعالیت‌های روزانه می‌توانید در یک محیط دوستانه نکات لازم را به شوهرتان تذکر دهید. در هنگام تذکردادن، صحبت خود را با یادآوری کارها یا فعالیت‌هایی که به خوبی انجام داده‌است، شروع کنید و سپس در کمال احترام و مهربانی نکات اشتباه را گوشزد کنید.

از این طریق نه تنها در هنگام انجام مسوولیت‌ها به همسرتان غر نزده‌اید بلکه فرصت یک آموزش مناسب را به وی داده‌اید. برای شوهرتان این اقدام بسیار دوست‌داشتنی و شگفت‌آور خواهد بود و به این ترتیب ضمن آن‌که رفتار او را اصلاح کرده‌اید زمینه را برای آن‌که در کارهای آتی به شما بیشتر کمک کند، افزایش داده‌اید.

از سعی و تلاش شوهرتان تشکر کنید

به خاطر داشته باشید که کمک و حمایت همسرتان از خود را، به خصوص در انجام امور منزل، حتی اگر همه‌چیز آن طور که می‌خواستید انجام نشده، بدون تشکر باقی نگذارید. با این کار او را برای کمک بیشتر به خودتان ترغیب و تشویق می‌کنید. حتمن به او بگویید که چقدر کمک او در انجام سریع کارها موثر بوده است.

موقعیت‌شناسی خود را تقویت کنید

همسر شما فشارها و سختی‌های مختلفی از طرف جامعه و محل کارش تحمل می‌کند. همواره مدافع و مشوق و طرفدار شوهرتان باشید. وقتی شما از همسرتان به خاطر آن‌چه که هست قدردانی می‌کنید او نیز برای خوشحالی شما از هیچ‌کاری پرهیز نخواهد کرد.

از شوهر خود توقع ذهن‌خوانی نداشته باشید

اگر به کمک و حمایت همسرتان نیاز دارید، حتمن به او بگویید. به این فکر کنید که او از کجا باید بداند که شما به چه چیزی نیاز دارید؟

بیشتر زنان معتقدند مردان می‌توانند ببینند که چقدر پر مشغله هستیم، می‌توانند ذهن ما رابخوانند، نیازمندی ما را ببینند و … اما در نظر داشته باشید که مردان قادر به هیچ یک از این کارها نیستند. ممکن است شما گرفتار یک شغل تمام وقت پرمشغله، بچه‌ها، کارهای خانوادگی، خانه‌داری و … باشید و به این ترتیب فشار و مسوولیت سنگینی را بر دوش خود احساس کنید. در چنین شرایطی بهتر است که محترمانه از شوهرتان بخواهید که کمکتان کند نه این که توقع داشته باشید او خودش تشخیص دهد که در کجا به کمک شما بیاید و اگر این کار را نکرد احساستان نسبت به او با دلخوری همراه شود.

به همسرتان آموزش دهید

اکنون از شوهرتان درخواست کردید که به شما کمک کند اما بهتر است در انجام امور منزل، قبل از این‌که کاری از مسوولیت‌های منزل را به شوهرتان محول کنید از او بخواهید کنار شما بایستد و روش انجام آن را ببیند. این موضوع می‌تواند از بروز مشکلات آتی جلوگیری کند. هم‌چنین به جای گفتن جمله «می‌توانی کمکم کنی؟» بهتر است از جمله دقیق‌تر و واضح‌تر برای مثال «می‌توانی تا من نهار درست کنم خانه را مرتب کنی؟» استفاده کنید.

به این ترتیب می‌بینید که با مشخص بودن نوع درخواست این هم‌کاری بهتر صورت می‌گیرد.

منبع:

برداشتی از پرشین وی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,