Saturday, 18 July 2015
23 June 2021
(آداپ)- آوریل ۲۰۱۰

«گزارش ماهانه انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران»

2010 July 03

مطلب‌هایی که در این بخش تارنمای رادیو کوچه منتشر می‌شود یا بر اساس تقاضای مدیر وبلاگ و یا انتخاب دبیر روز است و نگاهی بی‌طرفانه در آن حاکم است که می‌تواند از هر گروه یا دسته و یا مرامی باشد. این رادیو باز نشر وبلاگستان را فرصتی برای نقد و بررسی آن می‌داند. این بخش با هدف ایجاد فرصت نقد و بررسی در فضای رسانه‌ای وب منتشر می‌شود و بی‌شک نظر نویسندگان آن است و نه رادیو کوچه. کوچه خود را موظف به انتشار عمده نظرهایی می‌داند که در وبلاگستان منتشر می‌شود و از آن مطلع می‌شود.

نقض سیستماتیک حقوق بشری آذربایجانی‌ها در ایران در ماه می ۲۰۱۰ نیز هم‌چون ماه‌های گذشته ادامه داشت. فعالین مدنی مورد بازداشت‌های خودسرانه و طولانی‌مدت قرار گرفتند و از حق داشتن وکیل در دوران بازداشت محروم بودند. فشار بر تشکلها و فعالین دانش‌جویی آذربایجانی و زندانیان اقلیت دینی اهل حق در ماه می نیز هم‌چون ماه‌های گذشته ادامه یافت. هم‌چنین مقامات صدا و سیمای ایران در ماه می اعلام کردند که پخش کارتون و برنامه‌های ویژه کودکان و نوجوانان در صدا و سیمای استانی به زبان ترکی آذربایجانی قدغن است. از سویی دیگر بر اثر بی‌توجهی مقامات حکومتی به‌مسئله محیط زیست در این ماه فاجعه‌ای محیط‌زیستی در شهرهای مراغه و بناب به‌وقوع پیوست.

بازداشت فعالین آذربایجانی

در چهارمین سال‌گرد تظاهرات جامعه آذربایجانی‌های ایران در خرداد‌ماه ۱۳۸۵ (مه ۲۰۰۶) بر علیه انتشار کاریکاتوری که برای آنان به‌مثابه یک گروه ائتنیکی تحقیرآمیز و تهدید‌کننده بود، دستگیری و شکنجه فعالان آذربایجانی ادامه داشت و بیش از ۳۱ فعال مدنی آذربایجانی در شهرهایی مانند تبریز٬ ارومیه٬ اردبیل، رشت٬ مشکین‌شهر (خیاو)٬ گرمی، مغان٬ نقده (سولدوز)٬ صوفیان٬ میاندوآب (قوشاچای)٬ ماکو٬ همدان، تهران و کرج صرف ابراز عقیده بازداشت شده‌اند.

اکبر آزاد، دکتر علیرضا عبداللهی، دکتر لطیف حسنی، مهندس مصطفی جمشیدی، مهندس حافظ سردارپور، مهندس شهرام رادمهر، حمیده فرج‌زاده، مهناز کریمی، عباس لسانی، عسگر اکبرزاده، رامین جباری، آیت مهرعلی‌بیگلو، نادر عزیری، مهدی زینالی، محمد فرجیان، سیامک میرزایی، آیدین خواجه‌ای، رضا عبدی، علیرضا حسین‌زاده، مسعود حسین‌زاده، هادی اکبری، علیرضا لشکری، ولی آذریون، کریم فتحی‌پور، بهمن نصیرزاده، احمد آقایی، بهبود قلی‌زاده، داریوش عندلیبیان، بابک آکسون، ستار برازش، سجاد عزیزی و یوسف سودبر اسامی منتشر شده از بازداشت‌شدگان اخیر هستند که در میان آن‌ها عده ای از فعالین سازمان‌های غیردولتی٬ فعال حقوق زنان٬ فعالان دانش‌جویی٬ مدیران نشریات دانش‌جویی و چند نویسنده و روزنامه‌نگار دیده می‌شوند.

از این میان مهندس مصطفا جمشیدی، عباس لسانی، عسگر اکبرزاده، ولی آذریون، کریم فتحی‌پور، مهناز کریمی، مسعود حسین‌زاده، رامین جباری، سیامک میرزایی، مهندس حافظ سردارپور، نادر عزیزی، مهدی زینالی، علیرضا لشکری، داریوش عندلیبیان، بابک آکسون، سجاد عزیزی، یوسف سودبر و هادی اکبری آزاد شده‌اند اما بقیه کماکان در بازداشت به‌سر می‌برند. منزل بیش‌تر دستگیرشدگان مورد تفتیش ماموران اطلاعات قرار گرفته است. این فعالین همگی از حق ملاقات با خانواده محرومند و بدون داشتن وکیل در بازداشت به‌سر می‌برند.

اکبر آزاد نویسنده و روزنامه‌نگار آذربایجانی روز سه‌شنبه ۴ اردیبهشت ۸۹ (۲۵ می ۲۰۱۰) در منزل شخصی‌اش در محله کیانشهر تهران بازداشت و به‌اداره اطلاعات تبریز منتقل شده است. ماموران امنیتی پس از بازداشت نام‌برده اقدام به‌تفتیش منزل و تهدید خانواده وی نمودند و کامپیوتر، کتاب‌ها و سایر وسایل شخصی وی را با خود برده‌اند.

اکبر آزاد عضو هیت موسس کانون زبان و فرهنگ(دیل و مدنیت اوجاغی) و از نویسندگان نشریات وارلیق و یارپاق است. وی در سال‌های اخیر بارها بازداشت و به‌احکام حبس محکوم گردیده است.

سازمان عفو بین‌الملل و سازمان گزارش‌گران بدون مرز در سال‌های گذشته با صدور اطلاعیه‌هایی بازداشت و فشار بر این روزنامه‌نگار و نویسنده آذربایجانی را محکوم و خواهان آزادی وی شده بودند.

دکتر علیرضا عبداللهی عضو هیت موسس سازمان غیردولتی «بیلیم یولو» و فعال مدنی آذربایجانی ظهر روز شنبه ۱ خرداد ۸۹ (۲۲ می ۲۰۱۰) در داخل مطبش در خیابان امام ارومیه توسط ماموران امنیتی بازداشت و به‌اداره اطلاعات تبریز منتقل شده است. ماموران پس از بازداشت عبداللهی اقدام به‌تفتیش منزل شخصی و منزل مادری وی نموده و کتاب‌های وی را با خود برده‌اند. مسوولین امنیتی و قضایی ایران تاکنون از دادن پاسخ به‌سوالات خانواده عبداللهی در خصوص دلیل بازداشت و اتهام این فعال مدنی آذربایجانی امتناع می‌کنند.

دکتر لطیف حسنی دکترای حقوق بین‌الملل و مدرس موسسات آموزش عالی و دبیرستان‌های کرج روز دوشنبه ۳ خرداد ۸۹(۲۴ می ۲۰۱۰) در کرج بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز انتقال یافته است. ماموران امنیتی پس از بازداشت این فعال آذربایجانی با مراجعه به‌منزل وی اقدام به‌تفتیش منزل نموده و هارد کامپیوتر، کتاب‌ها و سایر وسایل وی را با خود برده‌اند. مسوولین قضایی از بیان اتهام و دلیل بازداشت این فعال مدنی امتناع می‌کنند.

حمیده فرج‌زاده فعال آذربایجانی حقوق زنان و کارمند بیمارستان مطهری ارومیه روز سه‌شنبه ۴ خرداد ۸۹(۲۵ می ۲۰۱۰) در منزل مسکونی‌اش در ارومیه بازداشت شد. ماموران امنیتی منزل این فعال مدنی آذربایجانی را تفتیش و سی‌دی‌ها، کتاب‌ها، دست‌نوشته‌ها و سایر وسایل شخصی وی را با خود برده‌اند. ماموران هنگام بازداشت فرج‌زاده به‌خانواده وی گفته‌اند که وی جهت بازجویی و تحقیقات به‌اداره اطلاعات تبریز منتقل خواهد شد.

مهندس مصطفا جمشیدی و رامین جباری روزنامه‌نگاران آذربایجانی و مهندس حافظ سردارپور، نادر عزیزی، مهدی زینالی و مهناز کریمی از فعالین مدنی آذربایجانی و علیرضا لشکری و محمد فرجیان معلمان مدارس مشکین‌شهر و گرمی ٬۲۷ ۲۸ و ۲۹ اردیبهشت‌ماه ۸۹ (۱۸٬۱۷و ۱۹ می ۲۰۱۰) در شهرهای مشکین‌شهر، پارس‌آباد مغان و گرمی بازداشت شده بودند.

از میان بازداشت‌شدگان رامین جباری، حافظ سردارپور، نادر عزیزی، مهدی زینالی، و علیرضا لشکری پس از تحمل ۱۱ روز بازداشت موقت به‌قید وثیقه ۱۵ میلیون تومانی از بند ۷ زندان اردبیل آزاد شده‌اند. دیگر متهمان این پرونده مهندس مصطفا جمشیدی٬ محمد فرجیان و مهناز کریمی نیز پس از یک‌روز بازداشت موقت آزاد شده بودند.

اتهام این افراد اتهام اجتماع و تبانی جهت برهم‌زدن امنیت کشور از طریق دعوت مردم برای شرکت در مراسمات چهارمین سال‌گرد اعتراضات آذربایجانی‌ها به‌چاپ کاریکاتور توهین‌آمیز در روزنامه دولتی ایران عنوان شده و پرونده در شعبه پنجم دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل در جریان است.

این افراد در هنگام بازداشت مورد ضرب‌وشتم قرار گرفته وماموران آن‌ها را بدون در دست‌داشتن حکم جلب بازداشت کرده‌اند. دستگیر شدگان در مدت بازداشت از حق ملاقات با خانواده و وکیل محروم بوده اند.

ماموران اداره اطلاعات اردبیل صبح روز سه‌شنبه ۴ خرداد ۸۸(۲۵ می ۲۰۱۰) عباس لسانی فعال شناخته شده آذربایجانی و عسگر اکبرزاده از فعالین مدنی آذربایجانی را بازداشت و مانع از شرکت آن‌ها در مراسم سال‌گرد شهروندان جان‌باخته آذربایجانی در نقده(سولدوز) شدند.

لسانی و اکبرزاده جهت شرکت در مراسم سال‌گرد جان‌باختگان شهر نقده(سولدوز) تظاهرات مردمی بر علیه کاریکاتور موهن روزنامه ایران در سال ۸۵(۲۰۰۶) از شهر اردبیل عازم نقده بودند اما ماموران امنیتی ضمن توقف اتوبوس حامل این دو فعال آذربایجانی در پلیس راه اردبیل آن‌ها را بازداشت و پس از پایان مراسم سال‌گرد آن‌ها را آزاد کردند.

مهندس شهرام رادمهر فعال مدنی آذربایجانی روز دوشنبه ۳ خرداد ۸۹(۲۴ می ۲۰۱۰) در مغازه پدرش در میدان جانبازان شهر مشکین شهر(خیاو) بازداشت و جهت تحقیقات به‌اداره اطلاعات تبریز منتقل شده است. ماموران پس از بازداشت رادمهر منزل شخصی وی و منزل پدرش را تفتیش کرده و کیس کامپیوتر، کتاب‌ها وسایر وسایل شخصی وی را با خود برده‌اند.

آیدین خواجه‌ای فعال دانش‌جویی آذربایجانی و دانش‌جوی حقوق دانشگاه تبریز روز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۸۹(۱۹می ۲۰۱۰) توسط ماموران امنیتی بازداشت شده است. بازپرس شعبه چهارم دادسرای عمومی و انقلاب تبریز اتهام خواجه‌ای را عضویت در گروه جهت بر هم‌زدن امنیت ملی از طریق عضویت در حزب گاموح عنوان کرده است. عباس جمالی وکیل دادگستری در تبریز وکالت خواجه‌ای را برعهده دارد اما مسوولین امنیتی اجازه ملاقات وکیل و خانواده با وی را نمی‌دهند و وکیل حق حضور در جلسات بازجویی و دست‌رسی به‌پرونده را ندارد.

این فعال دانش‌جویی پیش از این نیز در تابستان ۸۷ (۲۰۰۸) در رابطه با مدیریت وبلاگ جنبش دانش‌جویی آذربایجان(آذوح) بازداشت و به یک‌سال حبس تعزیری و دو سال حبس تعلیقی محکوم شده بود. خواجه ای ۱۹ آبان ۸۸(۱۰ نوامبر ۲۰۰۹) پس از تحمل حکم حبس تعزیری از زندان آزاد شده بود.

احمد آقایی دبیر سابق کانون فرهنگی دانش‌جویان ترک دانشگاه بوعلی سینای همدان و سردبیر سابق نشریه دانش‌جویی «ایلدیریم» روز جمعه ۳۱ اردیبهشت ۸۹(۲۱می ۲۰۱۰) به‌دنبال تجمع اعتراضی دانش‌جویان آذربایجانی دانشگاه بوعلی سینای همدان توسط ماموران امنیتی در منزل دانش‌جویی‌اش بازداشت و به‌مکان نامعلومی منتقل شده است. این فعال دانش‌جویی از زمان دستگیری تا کنون طی تماس تلفنی چند ثانیه‌ای از بازداشت خود خبر داده است. مسوولین قضایی و امنیتی ایران از ذکر محل نگه‌داری و اتهام این فعال دانش‌جویی خودداری می‌کنند.

بهمن نصیرزاده معلم و شاعر آذربایجانی در ماکو شنبه ۱ خرداد ۸۹(۲۲ می ۲۰۱۰) توسط ماموران امنیتی در منزلش بازداشت شد. ماموران امنیتی ساعت ۲ بامداد شنبه ۱ خرداد ۸۹(۲۲ می ۲۰۱۰) بدون در دست داشتن حکم قاضی وارد منزل این معلم آذربایجانی شده و وی را بازداشت و پس از تفتیش منزل دوربین فیلم‌برداری، سی‌دی‌ها، کتاب‌ها و اشعار و دست‌نوشته‌های او را با خود بردند. این فعال مدنی آذربایجانی روز سه‌شنبه ۴ خرداد ۸۹(۲۵ می ۲۰۱۰) طی تماسی با خانواده از بازداشت خود در سلول‌های انفرادی اداره اطلاعات ماکو خبر داده است. مسوولین قضایی شهر ماکو دلیل بازداشت این معلم آذربایجانی را فعالیت‌های ضد نظام عنوان کرده‌اند.

نیروهای امنیتی ۲۱ اردیبهشت ۸۹(۱۱ می ۲۰۱۰) با مراجعه به مغازه علیرضا حسین‌زاده در منطقه نصف راه تبریز او را به‌همراه رضا عبدی دیگر فعال مدنی آذربایجانی بازداشت کردند. ماموران امنیتی پس از بازداشت این افراد و تفتیش مغازه، به‌منزل این دو فعال آذربایجانی مراجعه و منازل آن‌ها را مورد تفتیش قرار داده و کیس کامپیوتر، سی‌دی‌ها و سایر وسایل شخصی آن‌ها را با خود برده‌اند.

ولی آذریون و کریم فتحی‌پور از اعضای خانواده جان‌باختگان شهر نقده(سولدوز) در جریان تظاهرات آذربایجانی‌ها بر علیه چاپ کاریکاتور نژادپرستانه روزنامه ایران در سال ۸۵(۲۰۰۶) روز جمعه ۳۱ اردیبهشت ۸۹(۲۱ می ۲۰۱۰) توسط ماموران امنیتی دستگیر و پس از چهار روز بازداشت موقت آزاد شده‌اند. ماموران انتظامی اتومبیل شخصی ولی آذریون را در پلیس راه جاده ارومیه – نقده متوقف و وی را بازداشت کرده بودند. ماموران هم‌چنین کریم فتحی‌پور را در یکی از خیابان‌های شهر نقده دستگیر کرده بودند.

توحید آذریون، همت اسم‌زاده، حسین فتحی‌پور، عسگر قاسمی شهروندان آذربایجانی هستند که روز ۴ خرداد ۸۵(۲۵ می ۲۰۰۶) در جریان تظاهرات بر علیه کاریکاتور توهین‌آمیز روزنامه ایران در شهر نقده به ضرب گلوله نیروهای انتظامی ایران کشته شده بودند. ماموران امنیتی ایران با بازداشت و تهدید اعضای خانواده جان‌باختگان این تظاهرات، آن‌ها را از پی‌گیری پرونده و برگزاری مراسم عزاداری منع می‌کنند.

بهبود قلیزاده دبیر سازمان غیردولتی لغو مجوز شده یاشیل آذربایجان و فعال مدنی آذربایجانی روز جمعه ۳۱ اردیبهشت ۸۹(۲۱ می ۲۰۱۰) توسط ماموران امنیتی در مغازه عکاسی‌اش در خیابان امام میاندوآب(قوشاچای) بازداشت و به‌اداره اطلاعات تبریز منتقل شده است. ماموران امنیتی پس از بازداشت قلی‌زاده اقدام به‌تفتیش مغازه وی کردند و کیس‌های کامپیوتر، سی‌دی‌ها و سایر وسایل شخصی او را با خود برده‌اند. مسوولین قضایی از بیان اتهام این فعال آذربایجانی امتناع می‌کنند.

دادگاه انقلاب مهاباد چندی پیش این فعال آذربایجانی را در رابطه با استفاده از نام ترکی و سمبل‌های آذربایجانی در تابلو مغازه عکاسی و فعالیت‌های قوم‌گرایانه از طریق آموزش رقص آذربایجانی در سازمان غیر دولتی یاشیل آذربایجان به دادگاه احضار و وی را با قرار وثیقه آزاد نموده بود.

داریوش عندلیبیان، ستار برازش، یوسف سودبر، سجاد عزیزی و بابک آکسون از فعالین مدنی آذربایجانی در میاندوآب ۲٨ اردیبهشت ۸۹(۱۸ می ۲۰۱۰) به شعبه دوم بازپرسی میاندوآب احضار و پس از تفهیم اتهام تبلیغ علیه نظام به قید وثیقه ۱۵ میلیونی آزاد شدند.

احضار این افراد پس از برگزاری مراسم موسیقی و رقص آذربایجانی به مناسبت روز ۱۳ فروردین(۲ آوریل) – روز طبیعت- در شهر میاندوآب صورت گرفته است.

آیت مهرعلی‌بیگلو فعال سابق دانش‌جویی آذربایجان ظهر روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ٨۹(۱۰ می ۲۰۱۰) در منزل شخصی خود در شهر صوفیان از توابع شهرستان تبریز بازداشت و جهت تحقیقات به‌اداره اطلاعات تبریز منتقل شده است. ماموران امنیتی پس از ضرب‌و‌شتم شدید این فعال مدنی آذربایجانی، او را بازداشت و اقدام به‌تفتیش منزل وی کرده‌اند و کامپیوتر، کتاب‌ها و سایر وسایل شخصی وی را با خود برده اند.

عباس جمالی وکیل دادگستری در تبریز وکالت مهرعلی بیگلو را برعهده دارد اما مسوولین قضایی اجازه ملاقات وکیل و خانواده با وی را نمی‌دهند و وکیل حق حضور در جلسات بازجویی و دست‌رسی به پرونده را ندارد.

حسین محمدی‌الوار فعال مدنی آذربایجانی و از هواداران تیم فوتبال تراکتورسازی که روز سه‌شنبه ۱۴ اردیبهشت ۸۹(۴ می ۲۰۱۰) توسط ماموران اداره اطلاعات تبریز در منزل پدری بازداشت شده بود روز سه شنبه ۱۱ خرداد ٨۹ (۱ ژوئن ۲۰۱۰) پس از تحمل ۲۹ روز بازداشت موقت از زندان تبریز آزاد شد.

بازداشت این فعال آذربایجانی پس از تماس تلفنی وی با مدیر عامل تیم فوتبال تراکتورسازی و اعتراض به شعارهای نژادپرستانه تماشاگران فارس نسبت به‌آذربایجانی‌ها در جریان مسابقه فوتبال بین تیم‌های فوتبال تراکتورسازی تبریز و مس کرمان صورت گرفته است.

ماموران اداره اطلاعات تبریز بدون در دست‌داشتن حکم قاضی به‌منزل پدری محمدی مراجعه و وی را بازداشت کردند. ماموران پس از بازداشت این فعال آذربایجانی اقدام به‌تفتیش منزل کرده و کلیه کتاب‌ها و سایر وسایل شخصی وی را با خود برده‌اند.

بازی‌های تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز به‌محلی برای طرح مطالبات ملی آذربایجانی‌ها تبدیل شده است و تماشاگران آذربایجانی در جریان مسابقات این تیم آذربایجانی با دادن شعارهایی به زبان ترکی آذربایجانی این تیم را تشویق کرده و خواهان مدرسه به‌زبان ترکی و سایر مطالبات ملی و انسانی آذربایجانی‌ها در ایران می‌شوند.

بازداشت موقت طولانی مدت

حسین نصیری فعال مدنی آذربایجانی که ۱۳ فروردین ۸۹(۲ آوریل ۲۰۱۰) توسط ماموران امنیتی در اطراف پل میان‌گذر دریاچه ارومیه بازداشت شده بود بیش از دو ماه است که در سلول‌های انفرادی اداره اطلاعات تبریز به سر می‌برد. این فعال مدنی آذربایجانی در جریان همایش دفاع از دریاچه ارومیه در ۱۳ فروردین ۸۹(۲ آوریل ۲۰۱۰) توسط ماموران امنیتی بازداشت و به اداره اطلاعات اسکو و سپس اداره اطلاعات تبریز منتقل شده بود. خانواده نصیری می‌گویند که مقامات قضایی به‌سوالات آن‌ها در خصوص اتهام این فعال آذربایجانی پاسخ نمی‌دهند.

در جریان همایش دفاع از دریاچه ارومیه بیش از صد تن از شهروندان آذربایجانی که نسبت به سیاست‌های حکومت ایران در بی‌توجهی به‌مشکل خشک‌شدن دریاچه ارومیه اعتراض داشتند بازداشت شدند. شهروندان آذربایجانی در این همایش با لیوان یا بطری آب به‌داخل دریاچه می‌ریختند و از این طریق اعتراض نمادین خود به سیاست‌های دولت در این خصوص را بیان می‌کردند. اکثر بازداشت‌شدگان پس از چند روز بازداشت به قید وثیقه و ضمانت آزاد شده‌اند.

رضا محرابی کلجاهی و حسین لطفی از شهروندان آذربایجانی در روستای کلجاه اسکو پس از نزدیک به پنج‌ماه از زمان دستگیری در حالت بلاتکلیفی در زندان تبریز به‌سر می‌برند. این افراد که ۲۹ دی ۸۸(۱۹ ژانویه ۲۰۱۰) پس از نوشتن شعار یاشاسین آذربایجان بر روی یکی از دیوارهای معابر اصلی این روستا توسط ماموران اداره اطلاعات اسکو در مغازه محل کارشان در این روستا بازداشت شده‌اند. آخرین جلسه تفهیم اتهام این افراد روز یک‌شنبه ۹ خرداد ٨۹(۳۰ می ۲۰۱۰)در بازپرسی دادسرای اسکو به‌اتمام رسیده و پرونده این افراد جهت محاکمه به دادگاه انقلاب تبریز فرستاده شده است.

صدور و اجرای حکم زندان

شعبه ۱۰۲ دادگاه جزایی کلیبر روز شنبه ۱ خرداد ۸۹(۲۲ می ۲۰۱۰) آیت محمدجعفری فعال مدنی آذربایجانی را به دادگاه احضار و طی جلسه‌ای بدون حضور وکیل این فعال آذربایجانی را محاکمه و به ۹۱ روز حبس تعزیری محکوم کرد. قاضی پس از صدور این حکم بلافاصله و بدون دادن مهلت اعتراض، دستور بازداشت محمدجعفری را صادر و وی را روانه زندان اهر نموده است.

این فعال مدنی ۱۲ تیر ۸۳(۲ ژوئیه ۲۰۰۴) به‌هنگام شرکت در مراسم جشن سال‌گرد تولد بابک(قهرمان ملی آذربایجانی‌ها) درقلعه بابک (قلعه بذ) شهر کلیبر بازداشت و پس از تحمل ۱۰ روز بازداشت موقت به قید وثیقه از زندان آزاد شده بود. اتهام محمدجعفری اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در مراسم جشن سال‌گرد تولد بابک عنوان شده است.

صدور حکم حبس و انتقال بلافاصله محمد جعفری به زندان کلیبر در حالی صورت می‌گیرد که طبق قوانین و آیین‌نامه‌های دستگاه قضایی ایران حکم صادره برای متهمان تا بیست روز پس از تاریخ ابلاغ کتبی قطعی نیست و متهم حق دارد طی مهلت بیست روزه پس از صدور حکم به حکم صادره اعتراض نماید.

قلعه بابک در نزدیکی شهر کلیبر در شمال غرب ایران قرار دارد و مقر بابک سردار بزرگ آذربایجان بوده است. آذربایجانی‌ها هرساله در سال‌روز تولد بابک خرمدین (قهرمان ملی آذربایجان) در قلعه بذ (قلعه بابک) گردهم می‌آیند و با اجرای مراسمات فرهنگی یاد و خاطره قهرمان خود را پاس می‌دارند. در سال‌های اخیر برگزاری مراسمات فرهنگی آذربایجانی با ممانعت شدید مسوولین امنیتی و انتظامی روبه‌رو شده است و آذربایجانی‌ها از حق بزرگ‌داشت قهرمانان ملی و برگزاری مراسمات فرهنگی محرومند. حکومت یک هفته پیش از برگزاری این مراسم تمامی راه‌های دسترسی به‌این مکان تاریخی را مسدود می‌کند در اطراف این قلعه تاریخی اقدام به برگزاری مانورهای نظامی می‌نماید.

اعمال فشار به یونس آقایان زندانی اهل حق در زندان ارومیه

یونس آقایان شهروند آذربایجانی و از پیروان اهل حق(گوران) در زندان ارومیه کماکان مورد آزار و اذیت مسوولان زندان قرار دارد. وی از روز سه‌شنبه ۱۴ اردیبهشت ٨۹(۴ می ۲۰۱۰) تا ۱ خرداد ۸۹(۲۲ می ۲۰۱۰) در اعتراض به توهین‌های عقیدتی و آزار و اذیت مسوولین زندان برای چندمین بار دست به‌اعتصاب غذا زده بود.

اعتصاب این زندانی اهل حق پس از آن صورت گرفته بود که مدیر داخله زندان ارومیه در مقابل چشمان سایر زندانیان به اعتقادات دینی اهل حق توهین کرده بود. به‌دنبال اعتراض آقایان به‌این رفتار مدیر داخله زندان، ماموران زندان وی را مورد ضرب‌وشتم قرار داده و او را از بند ۱۲ زندان که مخصوص نگه‌داری زندانیان سیاسی است به‌محل نگه‌داری معتادان و قاتلان در بند ۱ زندان ارومیه منتقل کرده بودند.این زندانی اهل حق پس از پایان اعتصاب غذا به‌بند ۱۲ زندان ارومیه بازگردانده شده است.

قانون اساسی ایران در اصول ۱۲ و ۱۳ خود به حقوق اقلیت‌های دینی و مذهبی اشاره کرده است اما در هیچ‌کدام از این دو اصل حقوق اقلیت‌های اهل حق، بهایی، صبی در ایران به‌رسمیت شناخته نشده است. حکومت ایران مانع از برگزاری آزادنه مراسمات مذهبی این فرق شده و آن‌ها را دستگیر و مورد آزار و اذیت قرار داده و از حقوق انسانیشان محروم می‌کند.

ممنوعیت پخش برنامه‌های کودکان و نوجوانان و جوانان به‌زبان ترکی آذربایجانی در صدا و سیما

رادیو و تلویزیون‌های استانی صدا و سیمای ایران در سال‌های گذشته با هدف گسترش فرهنگ بومی در کشور چند فرهنگی ایران تاسیس شده است اما عمل‌کرد این شبکه‌ها تا کنون به‌گونه‌ای بوده است که باعث آسیمیلاسیون جوامع اتنیک‌های غیر فارس در ایران شود و زبان ترکی به‌کار رفته در تولید برنامه های صدا و سیمای استانی در استان‌های ترک با زبان معیار ترکی آذربایجانی مطابقت ندارد.

صداو سیمای ایران پخش برنامه‌های ویژه کودکان، نوجوان و جوانان به‌زبان ترکی آذربایجانی در شبکه‌های استانی استان‌های ترک‌نشین را ممنوع و پخش برنامه به این زبان را محدود کرده است.

رزمجو رییس صدا و سیمای استان زنجان در مصاحبه مطبوعاتی ضمن بیان این موضوع گفته است: «برای پخش برنامه‌های ویژه کودکان، نوجوانان و جوانان به زبان ترکی در رادیو تلویزیون استانی زنجان، سازمان صدای و سیمای ایران به‌ما مجوز نمی‌دهد و بر اساس دستور صدا و سیمای مرکز ما نمی توانیم بیش از پنجاه درصد برنامه‌هایمان را به‌زبان ترکی پخش کنیم.»

ممنوعیت پخش کارتون و برنامه‌های کودک و نوجوان به زبان ترکی در حالی صورت می‌گیرد که اصل پانزده قانون اساسی ایران استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‏‌های گروهی و تدریس ادبیات آن‌ها در مدارس را آزاد دانسته است و انحصار پخش برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی در ایران در انحصار دولت ایران است. دولت ایران مانع از تاسیس کانال تلویزیونی خصوصی به‌زبان ترکی آذربایجانی در ایران می‌شود.

فشار بر تشکل‌های دانش‌جویی دانش‌جویان آذربایجانی

ماموران امنیتی روز جمعه ۳۱ اردیبهشت ۸۹(۲۱ می ۲۰۱۰) ده تن از دانش‌جویان آذربایجانی دانشگاه آزاد تبریز و اعضای تشکل دانش‌جویی لغو مجوز شده «آرمان» این دانشگاه را در پارک شمس تبریزی شهر تبریز مورد بازرسی بدنی قرار داده و پس از تهیه صورت جلسه و عکس‌برداری از این افراد مسعود حسین زاده و هادی اکبری را بازداشت کردند. بازداشت‌شدگان پس از چند ساعت بازجویی در اداره حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی تبریز آزاد شدند اما روز دوشنبه ۳ خرداد ۸۹(۲۴ می ۲۰۱۰) جهت بازجویی به اداره اطلاعات تبریز احضار شدند.

از سوی دیگر قادر نوروزی دبیر تشکل آرمان و دانش‌جوی دانشگاه آزاد تبریز از سوی شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز جهت رسیدگی به اتهامات وارده، ۲ مرداد ۸۹(۲۴ ژوئیه ۲۰۱۰) به دادگاه احضار شده است.

اتهام نوروزی تبلیغ علیه نظام و گرایش به فرقه دموکرات آذربایجان است و استنادات قاضی برای طرح این اتهام چاپ ویژه نامه‌ای با موضوع زنان توسط تشکل آرمان و به‌مناسبت برگزاری همایش «نقش زنان در جنبش‌های اجتماعی آذربایجان» در روز جهانی زن عنوان شده است.

احضار نوروزی به دادگاه پس از آن صورت می‌گیرد که ماموران امنیتی ایران اسفند ۸۸ (فوریه ۲۰۱۰)ویژه نامه منتسب به تشکل دانش‌جویی آرمان را در یکی از چاپ‌خانه‌های شهر مرند توقیف کردند. ماموران پس از توقیف این نشریه دانش‌جویی فاطمه نصیرپور از اعضای تشکل آرمان را بازداشت کرده و قادر نوروزی دبیر این تشکل را به‌حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی احضار و مورد بازجویی قرار داده بودند. این فعال دانش‌جویی ۷ اردیبهشت ۸۹(۲۷ آوریل ۲۰۱۰) به‌شعبه چهارم بازپرسی دادسرای تبریز احضار و به قید وثیقه ده میلیون تومانی آزاد شده بود.

تعلیق از تحصیل

مهدی حمیدی شفیق دانش‌جوی جامعه‌شناسی و فعال دانشجویی آذربایجانی در دانشگاه تبریز روز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۸۹(۲ می ۲۰۱۰) طی حکمی از سوی کمیته انضباطی این دانشگاه به یک ترم تعلیق و محرومیت دایمی از تسهیلات دانشگاهی محکوم شده است.

اتهام حمیدی پخش اعلامیه دانش‌جویان آذربایجانی به‌مناسبت روز جهانی زبان مادری و اخلال در برنامه های دانشگاه از طریق درخواست سوال شفاهی در جریان مراسم ۱۶ آذر ۸۸(۷ دسامبر ۲۰۰۹) که توسط بسیج دانش‌جویی دانشگاه تبریز برگزار می‌شد عنوان شده است.

ستاره دار کردن دانش‌جویان

به‌دنبال صدور کارنامه آزمون فوق لیسانس دانشگاه‌های دولتی در ایران هاجر کبیری از فعالین آذربایجانی حقوق زنان و سیما دیدار و مجید ماکویی‌زاد از فعالین مدنی آذربایجانی از ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و ورود به دانشگاه محروم شد. این فعالین دانش‌جویی هنگامی که برای مشاهده نتایج آزمون به‌سایت سازمان سنجش مراجعه کرده‌اند امکان دست‌رسی به‌کارنامه را پیدا نکرده‌اند و از آن‌ها خواسته شده است تا برای رفع نقص به سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه نمایند.

سیما دیدار مدیر مسوول سابق نشریه دانش‌جویی یاشماق دانشگاه تهران و هاجر کبیری مدیرمسوول سابق نشریه دانش‌جویی تلنگر دانشگاه تبریز و فارغ‌التحصیل رشته پژوهش‌گری اجتماعی این دانشگاه و مجید ماکویی‌زاد فارغ‌التحصیل رشته کشتی‌سازی دانشگاه مالک‌اشتر اصفهان می‌باشند.

بی‌توجهی مسوولان دولتی به محیط زیست

حکومت ایران با بی‌توجهی به‌مسایل زیست‌محیطی و صدور مجوز احداث کارخانه‌های آلاینده محیط زیست و عدم نظارت بر آن‌ها در آذربایجان محیط زیست منطقه آذربایجان را از بین می‌برد.

به‌دنبال بارندگی‌های بهاری در شهرهای مراغه و بناب حوضچه‌های خاکی پساب‌های صنعتی شرکت تولید کربنات سدیم کاوه سودای مراغه که پر از مواد سمی بود شکسته شد و پساب‌های سمی این کارخانه به‌حالت سیل زمین‌های روستایی و خانه روستاییان اطراف را در نوردید.

سیل مواد شیمیایی وارد خانه‌های مردم شده و عده زیادی از روستاییان اطراف به‌ویژه اهالی روستای ینگی‌کند خوشه‌مهر به‌مواد سمی آغشته شده‌اند.

این در حالی است که در سال‌های گذشته چندین تن از کارگران شرکت کاوه سودا بر اثر تماس با پساب‌های صنعتی جان خود را از دست داده بودند.

به‌گفته کارشناسان امکان رویش هرگونه گیاه در خاک منطقه از بین رفته و تا پانزده سال آینده هیچ‌گونه گیاهی در منطقه رشد نخواهد کرد. هم‌چنین آب‌های زیرزمینی منطقه به‌شدت آلوده شده و اهالی منطقه آب سالم برای آشامیدن ندارند.

بروز این فاجعه زیست محیطی در حالی است که ساکنان شهرها و روستاهای شهرهای بناب و مراغه در سال‌های گذشته بارها به‌عدم به‌کارگیری دستگاه‌های تصفیه پساب صنعتی برای این کارخانه اعتراض کرده بودند، اما مسوولین حکومت ایران با حمایت از صاحبان این کارخانه که از اعضای سابق سپاه پاسداران هستند مانع از تعطیلی کارخانه و پرداخت غرامت از سوی صاحبان کارخانه شده بودند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,