Saturday, 18 July 2015
17 June 2021
حکم اعدام در مالزی برای قاچاق‌ مواد‌مخدر،

«دولت به کسی نرمش نشان نمی‌دهد»

2010 July 04

بهنام / رادیو کوچه

behnam@koochehmail.com

چندی است که در کشور مالزی به علت استفاده بیش از حد و رشد قاچاق مواد مخدر به‌خصوص مخدرهای شیمیایی و صنعتی و مشتقاتی از آمفتامین دولت مالزی در تلاش است تا با مراقبت‌های بیش‌تر در تمامی حوزه‌ها از رشد بی‌رویه این مواد در کشور و هم‌چنین گرایش نسل جوان جلوگیری کند. یکی از این راه‌کارها که مورد تایید سران و مقامات مالزی قرار گرفته، استفاده جدی و صریح از قانون است که خیلی از افرادی که در زمینه قاچاق مواد مخدر فعالیت می‌کنند بعد از بازداشت با حکم اعدام روبه‌رو می‌شوند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در همین رابطه بر آن شدیم تا برای کسب اطلاعات بیش‌تر و دقیق‌تر در مورد حکم اعدام برای قاچاق‌چیان مواد مخدر با یک وکیل دادگستری در مالزی هم‌کلام شویم.

هم‌چنین در برنامه‌های بعدی سعی داریم تا در مورد قاچاق‌چیان خارجی و برخورد دولت و قانون با این افراد، برخی قوانین دادگاهی در زمینه مواد مخدر و آمار و ارقام مصرف‌کنندگان این مواد در مالزی با این وکیل دادگستری سووالات بیش‌تری مطرح کنیم.

در بخش اول گفت‌و‌گوی ما با آقای تی‌ویجی، وکیل 55 ساله با 17 سال سابقه در کار وکالت و قضاوت از او پرسیدیم که نگاه دولت و دادگاه‌های مالزی نسبت به مواد مخدر چیست؟

استفاده از مواد مخدر در مالزی نسبت به قبل بیش‌تر شده است و جوانان زیادتری به سمت آن سوق پیدا می‌کنند. این مسئله باعث شده که دولت و دادگاه‌ها در برابر افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند کمتر عطوفت به خرج دهند و خیلی جدی با این کار برخورد می‌کنند. کسانی که به خاطر قاچاق مواد مخدر توسط پلیس بازداشت می‌شوند با حکم اعدام از طرف دادگاه روبه‌رو خواهند شد.

شما فکر نمی‌کنید که حکم اعدام برای این‌گونه جرایم کمی سنگین و جدی باشد؟

در واقع این حکم خیلی جدی است اما راه دیگری وجود ندارد. اگر به تاریخ نگاه کنیم و به عقب برگردیم کشور چین به علت استفاده و قاچاق بیش از حد تریاک دچار صدمات جبران‌ناپذیری شد به عنوان مثال به مدت یک‌صد سال بخش هنگ کنگ را از دست می‌داد و حالا اگر جوان‌‌های ما در این کشور هم به این ترتیب رفتار کنند چیزی برای ما باقی نخواهد ماند.

و از طرفی دیگر بسیار دردناک خواهد بود وقتی که یکی از افراد خانواده شما به مواد مخدر گرایش پیدا کند. پس به نظر من با این اتفاقاتی که رخ می‌دهد برای کسانی که دست به قاچاق مواد مخدر می‌زنند این حکم چندان هم سخت و سنگین نخواهد بود.

من خودم به شخصه با حکم اعدام مخالفم اما زمانی که می‌بینم کسی برای بدست آوردن پول دست به از بین بردن افراد زیادی می‌زند حکم اعدام کاملن مناسب به نظر می‌رسد.

اما از نگاه حقوق بشر شاید دولت حق گرفتن جان کسی را با حکم اعدام نداشته باشد و باید به آن فرد بی‌اعتنایی کند.

آیا قانون حدی را به عنوان قاچاق مواد مخدر در نظر گرفته است و این حد به حکم اعدام برابری می‌کند؟

در مالزی حتا برای حمل مواد مخدر جهت مصرف شخصی هم قوانینی موجود است که با آن‌ها برخورد می‌شود که در برخی موارد با حکم زندان برای مدت حداقل ده سال روبه‌رو می‌شود.

اما برای مقدار بیش‌تر که در بخش 37 قسمت دی(D) در کتاب قانون برای احکام حمل مواد مخدر و خطرناک آمده است، گفته شده برای بیش‌تر مواد میزان 15 گرم تعیین شده است اما برای مواد مخدر صنعتی 50 گرم که اگر با این میزان بازداشت شوید به  عنوان قاچاق‌چی محسوب می‌شوید که حکم شما در دادگاه مرگ خواهد بود اما برای رهایی از این حکم شما باید دادگاه را متقاعد کنید که این میزان جهت استفاده شخصی شماست که این کار هم تقریبن ناشدنی است.

به عنوان آخرین سوال آیا شما حکم اعدام را برخلاف حقوق بشر نمی‌دانید؟

سوال سختی است چون کسانی که از این طریق تحارت می‌کنند متاسفانه ضربات جبران نا‌پذیری را به جامعه وارد می‌کنند که مستحق مرگ هستند و از طرفی وقتی دیگران در جامعه این نوع برخورد قانون را ببینند کمتر به سمت مواد مخدر سوق پیدا می‌کنند. هرچند که با وجود این نوع قوانین از تعداد آن‌ها کاسته نشده و هرروز به قاچاق‌چیان اضافه می‌شود و نفرات بیش‌تری را در دام مواد مخدر می‌اندازند که با این نگاه حکم آن‌‌ها با قاتلان و جنایت‌کارانی که باعث مرگ آدم‌های زیادی می‌شوند برابر است.

آیا نگاه دولت مالزی به برخورد با قاچاق‌چیان مواد مخدر یک نگاه بلند مدت است؟

نگاه دولت مالزی یک نگاه جدی و بلند مدت است که من بعید می‌دانم با این طرز برخورد به این قضیه به‌صورت کوتاه‌مدت انجام شود و یا این‌که کمی نرمش در مورد احکام به‌وجود آید. دولت به هیچ‌وجه مواد مخدر را نادیده نخواهد گرفت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,